آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

سلام درود تست و گزارش می‌کنم
البته الان که بجای مقاومت r6 370اهم مقاومت کوچکتر نصب کردم ولتاژ ۲۰ ولت بدون افت گرفتم با ولوم ولتاژ ۵ کیلو البته که با مقاومت های دیگه ولتاژ بیشتر و هم میداد
مقاومت r۶ ۳۷۰ اهم رو سر جای خود قرار دادم مابین پین یک و دوم ال ام ۳۱۷
ولتاژ متناوب ترانس ۲۱ ولت
پتانسیومتر صفر ولت ۲ کیلو
کالیبره ولتاژ خروجی صفر ولت
ولتاژ خروجی با ولوم ۵ کیلو ۱۶ ولت

ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
کالیبره ولتاژ با پتانسیومتر ۲ کیلو صفر ولت تنظیم شده
ولتاژ خروجی با ولوم ۵ کیلو ۱۶ ولت

ولوم ولتاژ ۱۰ کیلو
ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
پتانسیومتر صفر ولت ۲ کیلو ولتاژ کالیره صفر ولت
ولتاژ خروجی ۱۹/۵ نیم ولت

ولتاژ ۲۱ ولت متناوب
ولوم ولتاژ ۱۰ کیلو
پتانسیومتر صفر ولت ۲ کیلو ولتاژ کالیره صفر ولت
ولتاژ خروجی ۲۶/۵ولت
سپاس فراوان

درود

بابت گزارش خوب شما ممنونم
در دو حالت اول و دوم که ۵ کیلو و ۲ کیلو بوده
ودر هر دو حالت ۱۶ ولت متاوب و ۲۱ ولت متناوب خروجی ۱۶ ولت بوده امکان نداره و حتما خطایی اتفاق افتاده
در ۲۱ ولت باید ولتاژ خروجی بیشتر باشه و باید حداقل ۲۰ ولت باشه
البته در هر دو حالت باید پتانسیومتر ۵ کیلو را تا انتها بچرخانید و ببینید حداکثر ولتاژ چقدره ؟

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

بابت گزارش خوب شما ممنونم
در دو حالت اول و دوم که ۵ کیلو و ۲ کیلو بوده
ودر هر دو حالت ۱۶ ولت متاوب و ۲۱ ولت متناوب خروجی ۱۶ ولت بوده امکان نداره و حتما خطایی اتفاق افتاده
در ۲۱ ولت باید ولتاژ خروجی بیشتر باشه و باید حداقل ۲۰ ولت باشه
البته در هر دو حالت باید پتانسیومتر ۵ کیلو را تا انتها بچرخانید و ببینید حداکثر ولتاژ چقدره ؟

سپاس

در هر دو حالت ولوم ولتاژ کامل باز بوده خطا شاید به خاطر نوسان برق شهر باشه چون ولتاژ متناوب ۱۶ و ۲۱ ولت متناوب رو از طریق رنگ سیم تشخیص میدم و دیگه ولتاژ هاشون رو چک نکردم ولی چند بار ک برق شهر رو اندازه گیری کردم اون هم یک بار سر ظهر و یک بار هم عصر برق شهر اف ولتاژ و افزایش ولتاژ داشت حدود سه چهار ولت
تست با ولوم ۱۰ کیلو رو هم انجام دادم و در پست قبلی ویرایش کردم
در مورد گزارش طبق اعداد و ارقام ولت متر گزارش می‌کنم
تست ها رو با دقت کامل انجام دادم حتی برای این که فراموش نکنم هنگام تست روی کاغذ یادداشت می کردم
هرچند ب منتاژ تغذیه اول شک ندارم اما برای اطمینان کامل تست ها رو روی تغذیه جدید ک ایمان دارم کوچکترین خطایی در منتاژ نداره انجام میدم

http://uupload.ir/files/hyvc_۲۰۱۹۰۴۲۹_۰۰۴۱۲۵.jpg
تصویر ار ولتاژ برق شهر الان.
سر ظهر هم حدود ۲۱۰ ولت ولتاژ افت داشت
متاسفانه منطقه ما افت ولتاژ و افزایش ولتاژ شدید داره بعضی اوقات تا ۲۰۰ ولت هم افت ولتاژ داریم
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

در هر دو حالت ولوم ولتاژ کامل باز بوده خطا شاید به خاطر نوسان برق شهر باشه چون ولتاژ متناوب ۱۶ و ۲۱ ولت متناوب رو از طریق رنگ سیم تشخیص میدم و دیگه ولتاژ هاشون رو چک نکردم ولی چند بار ک برق شهر رو اندازه گیری کردم اون هم یک بار سر ظهر و یک بار هم عصر برق شهر اف ولتاژ و افزایش ولتاژ داشت حدود سه چهار ولت
تست با ولوم ۱۰ کیلو رو هم انجام دادم و در پست قبلی ویرایش کردم
در مورد گزارش طبق اعداد و ارقام ولت متر گزارش می‌کنم
تست ها رو با دقت کامل انجام دادم حتی برای این که فراموش نکنم هنگام تست روی کاغذ یادداشت می کردم

http://uupload.ir/files/hyvc_۲۰۱۹۰۴۲۹_۰۰۴۱۲۵.jpg
ولتاژ برق شهر الان سر ظهر هم حدود ۲۱۰ ولت ولتاژ افت داشت
متاسفانه منطقه ما افت ولتاژ و افزایش ولتاژ شدید داره بعضی اوقات تا ۲۰۰ ولت هم افت ولتاژ داریم
سپاس

درود

بدون تردید بجای ۲۱ ولت هم ۱۶ ولت دادید
اگه ۵ کبلو و ۲کیلو نصب باشه و پتانسیومتر ولتاژ هم حداکثر باشه هر دو حالت تقریبا در یک زمان قابل تست هست یعنی فقط ورودی را یکبار به ۱۶ ولت متناوب و یکبار به ۲۱ ولت متناوب متصل کنید و ببینید واتاژ خروجی یکسانه ؟
امکان نداره ؟

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

بدون تردید بجای ۲۱ ولت هم ۱۶ ولت دادید
اگه ۵ کبلو و ۲کیلو نصب باشه و پتانسیومتر ولتاژ هم حداکثر باشه هر دو حالت تقریبا در یک زمان قابل تست هست یعنی فقط ورودی را یکبار به ۱۶ ولت متناوب و یکبار به ۲۱ ولت متناوب متصل کنید و ببینید واتاژ خروجی یکسانه ؟
امکان نداره ؟

سپاس

سلام و درود ولتاژ ترانس پین ۸ و سیم سیاه ولتاژ ۱۶ ولت متناوب
پین ۹ و سیم زرد ولتاژ ۲۱ ولت الان دوباره با ولوم ۵ کیلو با ولتاژ ۱۶ و ۲۱ متناوب انجام میدم و در همین پست ویرایش و تقدیم می‌کنم

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

سلام درود خودم هم به شک افتادم ولتاژ های متناوب رو هم اندازه گیری کردم ک هر کدوم در این ساعت شب یک ولت افزایش ولتاژ داشتن و با ولوم پنج کیلو ولتاژ و پتانسیومتر کالیبره تنظیم صفر ولت ولتاژ خروجی با هر دو ولتاژ متناوب ۱۶ و ۲۱ ولت که عرض کردم هر کدام از آنها یک ولت هم افزایش ولتاژ داشتن خروجی ۱۶/۵ولت مستقیم بود
با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام درود خودم هم به شک افتادم ولتاژ های متناوب رو هم اندازه گیری کردم ک هر کدوم در این ساعت شب یک ولت افزایش ولتاژ داشتن و با ولوم پنج کیلو ولتاژ و پتانسیومتر کالیبره تنظیم صفر ولت ولتاژ خروجی با هر دو ولتاژ متناوب ۱۶ و ۲۱ ولت که عرض کردم هر کدام از آنها یک ولت هم افزایش ولتاژ داشتن خروجی ۱۶/۵ولت مستقیم بود
با سپاس

درود

شک نکن جایی خطایی داری
وقتی ۱۶ ولت متناوب میدی و ۲۱ ولت متناوب میدی ببین ولتاژ خازن بزرگ (یعنی پایه مثبت خازن نسبت به پایه منفی ) چقدر میشه حتما در هر دو حالت مساوی است

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

با سلام
ولتاژ متناوب ۰ ۲۱/۹ ولتاژ دو سر خازن صافی ۳۰/۷۰
ولتاژ متناوب ۱۶/۸۰ ولتاژ دو سر خازن صافی ۲۳/۶۵
http://uupload.ir/files/yl54_۲۰۱۹۰۴۲۹_۰۱۳۰۵۹.jpg
http://uupload.ir/files/wvm_۲۰۱۹۰۴۲۹_۰۱۳۲۱۳.jpg
تصاویر ولتاژ های متناوب و ولتاژ خروجی تغذیه
پس چرا وقتی مقاومت r6 رو کوچک تر میکنم ولتاژ خروجی با ولوم پنج کیلو با ولتاژ های متناوب ۲۱و ۱۶ ولت همخوانی داره

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

با سلام
ولتاژ متناوب ۰ ۲۱/۹ ولتاژ دو سر خازن صافی ۳۰/۷۰
ولتاژ متناوب ۱۶/۸۰ ولتاژ دو سر خازن صافی ۲۳/۶۵
http://uupload.ir/files/yl54_۲۰۱۹۰۴۲۹_۰۱۳۰۵۹.jpg
http://uupload.ir/files/wvm_۲۰۱۹۰۴۲۹_۰۱۳۲۱۳.jpg
تصاویر ولتاژ های متناوب و ولتاژ خروجی تغذیه
پس چرا وقتی مقاومت r6 رو کوچک تر میکنم ولتاژ خروجی با ولوم پنج کیلو با ولتاژ های متناوب ۲۱و ۱۶ ولت همخوانی داره

درود

ولتمتر پایینی در تصویر ولتاژ خروجی است.
اما ولتمتر بالایی ولتاژ کجاست ؟
آیا بار به خروجی متصله؟
تصاویر ارسالی حجم زیاد داره اگه ویرایش مختصر و الکی کنید حجمش کم میشه . البته خودم اصلاح میکنم

سپاس
IMG_20190429_031127_596.jpg

IMG_20190429_031138_930.jpg

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

سلام
تصویر اولی ولتاژ متناوب ۱۶ولت ورودی هست تصویر کوچک شده ولتاژ خروجی تغذیه هست
تصویر دوم ولتاژ متناوب ۲۱ ولت ورودی و تصویر کوچک شده کنار ان هم ولتاژ خروجی تغذیه هست
تصاویر با ولوم ۵ کیلو که تا انتها باز هست گرفته شد اند
در هر دو حالت ولتاژ متناوب ۱۶ و ۲۱ ولت هیچ گونه باری به خروجی تغذیه متصل نیست فقط ولت متر در هر دو حالت متصل می باشد
کنار سمت چپ ولت متر ولتاژ ac و dc مشخص می باشد
تصاویر اخر شب گرفت شده بود ک ولتاژ برق شهر ۲۲۹ ولت بود به همین خاطر هر کدام از ولتاژ های متناوب یک ولت افزایش پیدا کردن
سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام
تصویر اولی ولتاژ متناوب ۲۱ ولت ورودی هست تصویر کوچک شده ولتاژ خروجی تغذیه هست
تصویر دوم ولتاژ متناوب ۱۶ ولت ورودی و تصویر کوچک شده کنار ان هم ولتاژ خروجی تغذیه هست

درود

اگر خطایی اتفاق افتاده باشه به نکته مهم و خوبی دقت و اشاره کردی و باید اصلاح بشهکه البته بعیده.
و هرچند چشم من تفاوت قرمز و نارنجی را تشخیص نمیده و خطای ۲۷۰ و ۳۷۰ را تقویت میکنه اما بهمین دلیل ضعف چشمم با احتمال زیاد تشخیص مقادیر مقاومت ها و اندازه گیری اهمی را به
دو همراه و همکارم محول کردم اما
با وجود چنین خطایی هم این ولتاژها باورکردنی نیست و باید اشکالی در اندازه گیری داشته باشی
چون با ولتاژ متناوب بالاتر ولتاژ خروجی اندکی کمتر هم شده که محاله

آیا باری به خروجی متصله؟
آیا در ۲۱ ولت ، محدود کننده نیمه فعال نمیشه یعنی لامپ نیمه روشن نیست ( آپ امپ را خارج کنید و ببینید در ۲۱ ولت ولتاژ خروجی بالا نمیره

سپاس
سپاس

بالا