آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

سلام بر شما
استاد تغذیه دوم رو منتاژ کردم یک مشکل داره البته شاید به نظر بنده مشکل باشه وقتی پتانسیومتر کالیبراسیون رو رو صفر ولت تنظیم میکنم ولتاژ خروجی هم پایین میاد ایا مشکل هست یا نه؟ چند تا از قطعات رو از تغذیه اول برداشتم ک رو اون هم امتحان کنم البته برای پتانسیومتر کالیبراسیون از ۱۰ کیلو استفاده کردم باقی قطعات طبق نقشه هست بجز دیود پل ک از pbu1005 استفاده شده

درود

نحوه تنظیم پتانسیومتر داخلی صفر ولت را مفصلا توضیح دادم
که باید پتانسیومتر دسته دار ولتاژ (v) را حداقل کنید و حالا پتانسیومتر داخلی تنظیم صفر ولت را بچرخانید تا ولتاژ خروجی صفر ولت شود
بعد از این تنظیم نباید به این پتانسیومتر داخلی دست بزنید
اما بنظر میرسه بعد از تنظیم آنرا از تنظیم خارج میکنید و انتظار دارید ولتاژ خروجی تغییری نکنه که طبیعیه تغییر میکنه و اساسا نباید هیچوقت پتانسیومتر داخلی را پس از تنظیم دستکاری کنید .

در تحلیل تغذیه تشریح کردم ازآنجاکه خروجی هر رگلاتوری صفر ولت نمیشه و از ۱،۲ ولت کمتر نمیشه لذا صفر ولت نمیده و لذا وظیفه این پتانسیومتر داخلی اینه که مینیمم ولتاژ خروجی را بقدری کمتر کنه که صفر ولت بشه و بنابرین وظیفه این پتانسیومتر همینه که ولتاژ خروجی را بمقدار لازم کم کنه و اگه کم نکنه کمترین ولتاژ خروجی ۱،۲ ولت است .

اگر متوجه منظور شما نشدم با توضیح شفاف اعلام فرمایید .

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

با تشکر ویژه از شما استاد گرامی ک بنده رو مورد لطف خود قرار میدید و پاسخ دادید منظورم رو به درستی فهمیدید و بعد از کالیبره کردن دوباره دست کاری میکردم .
http://uupload.ir/files/oe7l_۲۰۱۹۰۴۲۶_۰۱۰۹۵۰.jpg
بدون شک که منبع عالی هست . خیلی بلا سرش اورم اخ نگفت حتی با یک ۳۰۵۵جریان زیادی از ش کشیدم هیچ یک از قطعات اسیب ندیدن.تنها وقتی ولتاژ ۳۰ ولت بهش وصل کردم ۳۰۵۵ و مقاومت ۸۲ اهم و ۶۴۰ رو سوزوندم تا ولتاژ ۲۲ ولت متناوب بدون ایراد هست البته الان ۱۶ ولت متناوب بهش دادم. دیگه باید برم تو کار قاب سازی براش سر فرصتی مناسب .این هم یادگاری با ارزش از شما ک به بنده رسید.درضمن برای هیت سینک هم نیاز نشد پیچ کنم رو مدار پایه های tip35 محکم هیت سینک رو گرفتن جوری که لقی هم نداره
سپاس از شما

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

با تشکر ویژه از شما استاد گرامی ک بنده رو مورد لطف خود قرار میدید و پاسخ دادید منظورم رو به درستی فهمیدید و بعد از کالیبره کردن دوباره دست کاری میکردم .
http://uupload.ir/files/oe7l_۲۰۱۹۰۴۲۶_۰۱۰۹۵۰.jpg
بدون شک که منبع عالی هست . خیلی بلا سرش اورم اخ نگفت حتی با یک ۳۰۵۵جریان زیادی از ش کشیدم هیچ یک از قطعات اسیب ندیدن.تنها وقتی ولتاژ ۳۰ ولت بهش وصل کردم ۳۰۵۵ و مقاومت ۸۲ اهم و ۶۴۰ رو سوزوندم تا ولتاژ ۲۲ ولت متناوب بدون ایراد هست البته الان ۱۶ ولت متناوب بهش دادم. دیگه باید برم تو کار قاب سازی براش سر فرصتی مناسب .این هم یادگاری با ارزش از شما ک به بنده رسید
سپاس از شما

درود

نظر لطف شماست و بابت اغراق ستودنی شما سپاسگزارم.
مطمئنم با ۳۰ ولت مستقیم هم به این سادگی نمیسوزه مگر ۳۰ ولت متناوب داده باشید که درواقع ۴۲ ولت مستقیم میشه و با اینحال فقط آپ امپ میسوزه.

صدمه در دو حالت قابل تصوره
۱- احتمالا با ۳۰ ولت ، جریان قابل توجهی هم بمدت قابل توجه کشیدی و تهویه مناسب نشده و لذا بدیهی است که ۳۰۵۵ و متعاقبا رگلاتور صدمه میبینه
۲- و یا ممکنه اتصال ناخواسته ای عامل صدمه شده چون این تغذیه فوق العاده سخت جونه و فقط حرارت ناشی از جریان زیاد بمدت قابل توجه موجب صدمه میشه که ارتباطی به کیفیت تغذیه نداره و حرارت غیرمجاز ترانزیستور در هر سیستمی موجب صدمه ترانزیستور میشه.

مزیت قابل توجه این تغذیه که تابحال سابقه نداشته قطعات ناچیز آن است که علیرغم دقت فوق العاده قطعات ناچیزی نیاز داره و بدلیل قطعات ناچیز ، خطای مونتاژ بسیار کم میشه و هر کسی با تجربه ناچیز هم مونتاژ کنه با مشکلی مواجه نمیشه
ولی تغذیه ای که ۳ آپ امپ نیاز داره حتما پس از مونتاژ نیاز به عیب یابی داره بطوریکه خودم ۳ تا نمونه از اون تغذیه مونتاژ کردم و هیچکدوم پس از مونتاژ جواب نداد و نیاز به عیب یابی داشت چون تعداد زیاد قطعات احتمال خطا را افزایش میده .
لذا حقیقتا ساده ترین منبع تغذیه دنیاست

سپاس

اینم تصویر تغذیه شما که ارسال فرمودید.
باید از led با پایه بلند استفاده کنید تا کنار ولوم قرار بگیره تا از بیرون قاب دیده بشه
رادیاتور خیلی خوبه ولی برای آمپر بالا نیاز به تهویه فسقلی کنار رادیاتور داره.
پتانسیومتر ولتاژ هم کلید ولوم باشه که قطع و وصل تغذیه هم بنحو شکیل و بدون اشغال فضایی میسر بشه دیگه موردی نداره و عالیه
IMG_20190426_015945_773.jpg

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

نظر لطف شماست و بابت اغراق ستودنی شما سپاسگزارم.
مطمئنم با ۳۰ ولت مستقیم هم به این سادگی نمیسوزه مگر ۳۰ ولت متناوب داده باشید که درواقع ۴۲ ولت مستقیم میشه و با اینحال فقط آپ امپ میسوزه.

صدمه در دو حالت قابل تصوره
۱- احتمالا با ۳۰ ولت ، جریان قابل توجهی هم بمدت قابل توجه کشیدی و تهویه مناسب نشده و لذا بدیهی است که ۳۰۵۵ و متعاقبا رگلاتور صدمه میبینه
۲- و یا ممکنه اتصال ناخواسته ای عامل صدمه شده چون این تغذیه فوق العاده سخت جونه و فقط حرارت ناشی از جریان زیاد بمدت قابل توجه موجب صدمه میشه که ارتباطی به کیفیت تغذیه نداره و حرارت غیرمجاز ترانزیستور در هر سیستمی موجب صدمه ترانزیستور میشه.

مزیت قابل توجه این تغذیه که تابحال سابقه نداشته قطعات ناچیز آن است که علیرغم دقت فوق العاده قطعات ناچیزی نیاز داره و بدلیل قطعات ناچیز ، خطای مونتاژ بسیار کم میشه و هر کسی با تجربه ناچیز هم مونتاژ کنه با مشکلی مواجه نمیشه
ولی تغذیه ای که ۳ آپ امپ نیاز داره حتما پس از مونتاژ نیاز به عیب یابی داره بطوریکه خودم ۳ تا نمونه از اون تغذیه مونتاژ کردم و هیچکدوم پس از مونتاژ جواب نداد و نیاز به عیب یابی داشت چون تعداد زیاد قطعات احتمال خطا را افزایش میده .
لذا حقیقتا ساده ترین منبع تغذیه دنیاست

سپاس

سلام ۳۰ ولت متناوب بهش دادم البته فکر کنم بالا تر از ۳۰ ولت متناوب هم بود اپ امپ رو نصب نکرده بودم جریان هم سه تا لامپ ۲۱ وات به صورت موازی بهش وصل کردم آزمایش ها فقط برای مشاهده توان و کیفیت تغذیه بود .این تست ها رو بر روی تغذیه منتاژ اول انجام دادم که پی به طراحی بی‌نظیر ش بردم .
اتفاقاً تغذیه ۳ اپ امپ رو هم دارم تا الان جزئ از میراث م محسوب می‌شد ولی ب احتمال باید خاک بخوره یا دمنتاژ شه .
باز هم از شما کمال تشکر رو دارم .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

سلام ۳۰ ولت متناوب بهش دادم البته فکر کنم بالا تر از ۳۰ ولت متناوب هم بود اپ امپ رو نصب نکرده بودم جریان هم سه تا لامپ ۲۱ وات به صورت موازی بهش وصل کردم آزمایش ها فقط برای مشاهده توان و کیفیت تغذیه بود .این تست ها رو بر روی تغذیه منتاژ اول انجام دادم که پی به طراحی بی‌نظیر ش بردم .
اتفاقاً تغذیه ۳ اپ امپ رو هم دارم تا الان جزئ از میراث م محسوب می‌شد ولی ب احتمال باید خاک بخوره یا دمنتاژ شه .
باز هم از شما کمال تشکر رو دارم .

درود بر شما

گزارش کردن اینگونه تست ها خیلی ارزشمنده و اساسا هدف مقدماتی این تاپیک ، نتایج تست این تغذیه از سوی علاقمندان است و لذا گزارش این پست شما بسیار سودمنده
درواقع لامپ ۲۱ وات که قبلا فرمودید ۱۲ ولته هر کدام 1,75 آمپر نیاز داره و ۳ عدد که موازی کردید ،جریان 5,25 آمپر مصرف کرده که با یک مقاومت 68,. اجازه نمیده و ولتاژ خروجی را کم میکنه لذا یا باید از مقاومت کوچکتری استفاده کرده باشید تا اجازه عبور بیش از ۳ آمپر را بده و یا باید بجای زینر ۲،۲ ولتی از زینری با ولتاژ بالاتر استفاده کرده باشید تا اجازه عبور بیش از ۳ آمپر را بده وگرنه موجب کاهش ولتاژ خروجی میشه

مجددا به گزارش شما دقت کردم و این جمله را ویرایش و اصلاح میکنم
من به این نکته از گزارش شما توجه نکرده بودم که فرمودید در زمانیکه ۳ لامپ به خروجی متصل کردید آپ امپ را نصب نکرده بودید که دراینصورت حق با شماست و مانع هیچ جریانی نمیشه و بهمین دلیل تونستید ۵ آمپر هم بدون هیچ ممانعتی بگیرید چون با خارج کردن آپ امپ درواقع محدود کننده را غیر فعال کرده بودید .

بابت صدمه قطعات ناشی از ولتاژ بالای ترانس
درسته ماکزیمم ولتاژ مجاز رگلاتور را در دیتاشیت مطالعه کردم که در برخی از انواع ۴۵ ولت و در انواع دیگر حتی کمتر از ۴۵ ولت هم هست و لذا قطعا همین عمل موجب صدمه شده ‌.
از تصمیم شما بابت مونتاژ دومین نمونه متوجه شدم نظر شما رو جلب کرده.

برای تشخیص ولتاژ زینرهایی که شماره و ولتاژش مشخص نیست میتونی جریان را در مینیمم انتخاب کنی که لامپ نیمه روشن باشه و زینر را بصورت معگوس به خروجی تغذیه متصل کن و ولتاژ را بالا ببر تا لامپ کاملا روشن بشه حالا ولتاژ خروجی همون ولتاژ زینره
اگه جریان زیادتر باشه زینر میسوزه ( انتخاب جریان در حالتی باشه که وقتی خروجی تغذیه آزاد و بدون بار است باید led کمی روشن بشه )

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

تشکر ویژه از شما در مورد led حق با شماست فعلآ جهت منتاژ و تست هست باید جعبه مناسب براش درست کنم . متاسفانه ولوم کلید دار ۵ کیلو نداشتم.
وقتی در باکس مناسب قرار بدم رادیاتور رو بزرگ تر و از چند ترانزیستور قدرت استفاده میکنم . هرچند تا الان پیش نیومده از یک آمپر بیشتر استفاده کنم ولی این تغذیه ارزش رو داره ک براش وقت گذاشت انشالله باکس مناسب براش ساختم تصویر ارسال میکنم .
در مورد سوختن قطعات رگلاتور ۳۱۷ آسیب ندید فقط مقاومت ۸۲ اهم و ۳۰۵۵وbc640 دیگه کوچکترین نقص فنی پیدا نکرد.
سپاس
http://uupload.ir/files/afe3_۲۰۱۹۰۴۲۷_۰۰۵۳۳۴.jpg
دقت بی‌نظیر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

تشکر ویژه از شما در مورد led حق با شماست فعلآ جهت منتاژ و تست هست باید جعبه مناسب براش درست کنم . متاسفانه ولوم کلید دار ۵ کیلو نداشتم.
وقتی در باکس مناسب قرار بدم رادیاتور رو بزرگ تر و از چند ترانزیستور قدرت استفاده میکنم . هرچند تا الان پیش نیومده از یک آمپر بیشتر استفاده کنم ولی این تغذیه ارزش رو داره ک براش وقت گذاشت انشالله باکس مناسب براش ساختم تصویر ارسال میکنم .
در مورد سوختن قطعات رگلاتور ۳۱۷ آسیب ندید فقط مقاومت ۸۲ اهم و ۳۰۵۵وbc640 دیگه کوچکترین نقص فنی پیدا نکرد.
سپاس

درود

کلید ولوم بزرگتر از ۵ کیلو با مقاومت موازی بخوبی قابل استفاده است و حتی بدون مقاومت موازی فقط در محدوده پایانی ، ناحیه بی اثر داری که اون ناحیه موجب تغییر ولتاژ نمیشه.
در خصوص رگلاتور
قطعات در نواحی غیرمجاز رفتار ناهنجار دارند و لذا ممکنه خودش نسوزه اما ناهنجاری حاصله ممکنه عامل صدمه دیگر قطعات بشه
مثلا اگر در ولتاژ غیرمجاز جریان زیاد مصرف کنه که از ۸۲ اهم عبور میکنه ولتاژ غیرمجاز برای بیس dc640 تولید میکنه و صدمه میزنه و بواسطه آن ۳۰۵۵ هم صدمه می بینه .
و سوختن ۸۲ اهمی دلیل محکمی است که جریان زیاد و غیرعادی ناشی از ناهنجاری رگلاتور تحمل کرده.

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود

جناب غزال پیش از هرچیز تشکر میکنم از منبع بسیار خوب و عالی که طراحی کرده و در اختیار سایرین قرار دادید. با اینکه اون منبع تغذیه صفر تا سی ولت رو مونتاژ کردم اما برام جالب بود که این مدار رو هم سرهم کنم و در عین سادگیش کیفیتش رو هم بسنجم و تست کنم.

اما سئوالم این هست که من هرچی گشتم این دیود ده آمپر رو پیدا نکردم. تنها دیودی که اینجا پیدا میشه 5408 هست که شش آمپر هست. گذاشتن این دیود ده آمپری ضرورت خاصی داره یا میشه از همین 5408 هم استفاده کرد. یا اینکه میشه از پل دیودی 10 آمپر استفاده کرد؟ البته شکل مدار و PCB برای دیودهای تکی طراحی شده.

نکته دوم اینکه مقاومت 0.68 اهم رو فقط 5 واتش رو گیر اوردم. ایرادی نداره؟

و نکته بعدی اینکه ولتاژ دیودهای زینر که نوشته بودید دقیق موجود نبود. مثلا 2.2 ولتی نبود. فقط 2 داشتن. یا 5 ولتی 5.6 ولت بود. همینطور 7 ولت. که 7.5 بود این مقدار ممیزی ایرادی نداره؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

درود

جناب غزال پیش از هرچیز تشکر میکنم از منبع بسیار خوب و عالی که طراحی کرده و در اختیار سایرین قرار دادید. با اینکه اون منبع تغذیه صفر تا سی ولت رو مونتاژ کردم اما برام جالب بود که این مدار رو هم سرهم کنم و در عین سادگیش کیفیتش رو هم بسنجم و تست کنم.

اما سئوالم این هست که من هرچی گشتم این دیود ده آمپر رو پیدا نکردم. تنها دیودی که اینجا پیدا میشه 5408 هست که شش آمپر هست. گذاشتن این دیود ده آمپری ضرورت خاصی داره یا میشه از همین 5408 هم استفاده کرد. یا اینکه میشه از پل دیودی 10 آمپر استفاده کرد؟ البته شکل مدار و PCB برای دیودهای تکی طراحی شده.

نکته دوم اینکه مقاومت 0.68 اهم رو فقط 5 واتش رو گیر اوردم. ایرادی نداره؟

و نکته بعدی اینکه ولتاژ دیودهای زینر که نوشته بودید دقیق موجود نبود. مثلا 2.2 ولتی نبود. فقط 2 داشتن. یا 5 ولتی 5.6 ولت بود. همینطور 7 ولت. که 7.5 بود این مقدار ممیزی ایرادی نداره؟

درود

۱- دیود شما ایراد نداره و برای منبع ۳ آمپری کافیه و دیود ۱۰ آمپری را برای این پیش بینی کردم که اگر در آینده نیاز به آمپر بالاتر داشتید نیاز به تعویض دیود نداشته باشید

۲- مقاومت ۵ وات برای ۲،۵ آمپر خوبه و بصورت لحظه ای میتونی در ۳ آمپر هم استفاده کنی ولی در زمان طولانی اگه ۳ آمپر از مقاومت ۵ وات بکشی میسوزه
۳- زینر هم اگر کمتر از ۲،۲ ولتی استفاده کنید اندکی جریان کمتر از ۳ آمپر میده و با زینر ۲ ولتی متناسب با مقاومت ۵ وات هست و تقریبا تا ۲،۵ آمپر بهت میده

ضمنا شما میتونی رگلاتور ۳۱۷ آمپر پایین که ارزون تر و کوچیکتره تست کنی که در دیتاشیت مشکلی ندیدم ولی باید پاسخ اصلی را در عمل ببینیم که با مشکلی مواجه میشه یا نه و با احتمال زیاد جواب میده
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

درود

اقبال خوب این تغذیه در جلب توجه از ناحیه ۳ تن از علاقمندانی است که پشتکار قابل توجهی دارند و لذا کمک زیادی به تکمیل و بررسی دقیق این تغذیه کرده و خواهد کرد
فلذا بدینوسیله از زحمات علاقمندان گرامی با نام کاربری smaeel. و poom و جناب zizu.zmr کمال تشکر را دارم .
البته جناب. zizu.zmr مصمم به مونتاژ هستند اما با توجه به سابقه و پشتکار قابل تحسین و دقتی که از ایشان سراغ دارم مطمئنم ایشان نیز کمک قابل توجهی در بررسی قابلیت و نقاط ضعف و قوت این تغذیه خواهند کرد .

ضمنا با توجه به اینکه در پست ۱۵۵ اعلام کردم در صورت استفاده از مقاومت ۶۸،. و زینر ۲،۲ عبور ۵ آمپر ناممکن است که بموجب عدم دقت در گزارش جناب poom نظر نادرستی اعلام کردم چند جمله قرمز پست ۱۵۵ را طی ویرایش اضافه و نظرم را اصلاح کردم که نظرم درصورتی درست است که محدود کننده هم کار کند و تغذیه کامل باشد و لذا اگر مانند جناب poom محدود کننده را غیرفعال کنید ( که آپ امپ را خارج و غیرفعال کردند ) دراینصورت مانع هیچ جریانی نمیشه و عبور هر جریانی ممکن میشه .
و لذا ادعا و تست ایشان که بدون آپ امپ بیش از ۵ آمپر دریافت کردند ممکن بوده و صحیح است.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا