آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

فرمودید همون ترانس ۱۸ ولت کافی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هست
ترانس ۱۸ ولت سه سر ضعیف یا ترانس امپر بالای قدیم چون ترانس قبلی۲۱ و ۱۶ ولت هست
آیا منظور شما با این ترانس ۱۸ ولت کوچک و ترانس ۱۶ ولت بزرگ هست یعنی با این دو تا ترانس که اعلام کردم تست کنم
درمورد منتاژ دوست عزیز که فرمودید عالی میشه ولی جناب اسماعیل هرچند زحمات فراوان کشیدن اگه اجازه بدید از ایشون خواهش کنم که با یک ترانس ۲۰ ولت متناوب البته با قطعات ولوم پنج کیلو و پتانسیومتر کالیبره ۲ کیلو ذکر شده در نقشه یک گزارش اعلام کنند تا موقع ک دوست مون بخاد مناژ کنه طول می کشه و بنده نمیتونم تا ان موقع دوام بیارم بخاطر کنجکاوی فراوان
اگر جناب اسماعیل قطعات رو داشته باشن عالی هست

باتشکر

آفرین

درسته فرمول را بررسی کردم و همینطور بنظر میرسه که در مقاومت بزرگتر از ۲۷۰ این اتفاق می افته
نمیخواد ادامه بدی حق با شماست .
ببین با پتانسیومتر ۵۰۰ اهم ، بزرگترین مقاومتی که ولتاژ خروجی بدرستی عمل میکنه چند اهمه؟
یعنی اگه با ۱۰۰ اهم خوبه و ۲۰۰ اهم و ۳۰۰ اهم هم مشکلی نیست و بزرگتر از ۳۰۰ اهم این مشکل ظاهر میشه دراینصورت مقاومت مطلوب ۳۰۰ اهمه
بصورت فوق تست کن

آفرین عالی بود
با تجربه ای که در امور پژوهشی دارم بهمین خاطر اصرار داشتم بعد از چند مونتاژ نقشه نهایی مشخص بشه
البته قصد داشتم بخشی از امور این تغذیه با مشارکت انجام بشه تا ضمن آشنایی علاقمندان با روش تحقیق ، امور این تغذیه هم نهیی بشه.

سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

آفرین

درسته فرمول را بررسی کردم و همینطور بنظر میرسه که در مقاومت بزرگتر از ۲۷۰ این اتفاق می افته
نمیخواد ادامه بدی حق با شماست .
ببین با پتانسیومتر ۵۰۰ اهم ، بزرگترین مقاومتی که ولتاژ خروجی بدرستی عمل میکنه چند اهمه؟
یعنی اگه با ۱۰۰ اهم خوبه و ۲۰۰ اهم و ۳۰۰ اهم هم مشکلی نیست و بزرگتر از ۳۰۰ اهم این مشکل ظاهر میشه دراینصورت مقاومت مطلوب ۳۰۰ اهمه
بصورت فوق تست کن

آفرین عالی بود
با تجربه ای که در امور پژوهشی دارم بهمین خاطر اصرار داشتم بعد از چند مونتاژ نقشه نهایی مشخص بشه
البته قصد داشتم بخشی از امور این تغذیه با مشارکت انجام بشه تا ضمن آشنایی علاقمندان با روش تحقیق ، امور این تغذیه هم نهیی بشه.

سپاس فراوان

انجام دادم داشتم ارسال میکردم نیاز نیست یعنی بفرستم حالا میفرستم شاید به درد خورد
متناوب ۱۸ ولت
ولتاژ دو سر خازن صافی ۲۵/۵ولت
ولتاژ کلکتور tip35. ۲۵ ولت
ولتاژ ورودی ال ام ۳۱۷. ولتاژ ۲۲.۳۸
ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
دوسر خازن صافی ۲۲/۵
ولتاژ کلکتور ۲۱ ولت tip35
ولتاژ ورودی ال ام ۳۱۷. ۲۰ ولت تست ها بدون بار در خروجی بوده
در مورد سگ جون بودن تغذیه هم کاملا حق با شماست موقع انجام تست دیشب ب اشتباه ولتاژ متناوب ۳۸ ولتی رو بهش وصل کرده بودم حدود ۳۰ ثانیه اپ آمپ هم نصب بود فکر کردم کم کم اپ امپ م سوخته در کمال تعجب کوچکترین صدمه ای ندید البته بار هم در خروجی نداشتم دلیل اعلام نکردن همون موقع این بود که به ولتاژ های متناوب ورودی که میدم شک نکنید. با داغ شدن خازن و باد کردنش متوجه شدم
با چه ولتاژ انجام بدم ۲۱ متناوب خوبه یا ۱۶ الان گرفتم دیگه فرقی نداره ۱۶ یا ۲۱ متناوب
رو ۲۰ ولتاژ مستقیم می‌بندم که اخر ولوم ۵ کیلو ولتاژ در ولتاژ های متناوب ۲۱و ۱۶ بیشتر از ۲۰ نباشه
با سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

انجام دادم داشتم ارسال میکردم نیاز نیست یعنی بفرستم حالا میفرستم شاید به درد خورد
متناوب ۱۸ ولت
ولتاژ دو سر خازن صافی ۲۵/۵ولت
ولتاژ کلکتور tip35. ۲۵ ولت
ولتاژ ورودی ال ام ۳۱۷. ولتاژ ۲۲.۳۸
ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
دوسر خازن صافی ۲۲/۵
ولتاژ کلکتور ۲۱ ولت tip35
ولتاژ ورودی ال ام ۳۱۷. ۲۰ ولت تست ها بدون بار در خروجی بوده
در مورد سگ جون بودن تغذیه هم کاملا حق با شماست موقع انجام تست دیشب ب اشتباه ولتاژ متناوب ۳۸ ولتی رو بهش وصل کرده بودم حدود ۳۰ ثانیه اپ آمپ هم نصب بود فکر کردم کم کم اپ امپ م سوخته در کمال تعجب کوچکترین صدمه ای ندید البته بار هم در خروجی نداشتم دلیل اعلام نکردن همون موقع این بود که به ولتاژ های متناوب ورودی که میدم شک نکنید. با داغ شدن خازن و باد کردنش متوجه شدم
با چه ولتاژ انجام بدم ۲۱ متناوب خوبه یا ۱۶ الان گرفتم دیگه فرقی نداره ۱۶ یا ۲۱ متناوب
رو ۲۰ ولتاژ مستقیم می‌بندم که اخر ولوم ۵ کیلو ولتاژ در ولتاژ های متناوب ۲۱و ۱۶ بیشتر از ۲۰ نباشه
با سپاس

درود

ممنون
با ۵ کیلو که حداکثر ولتاژ باشد
ورودی ۲۱ ولت متناوب ، باشد
حالا پتانسیومتر ۵۰۰ را در بهترین حالت تنظیم کن تا ولتاژ خروجی بیشترین ولتاژ ممکن بشه ( مقاومت پتانسیومتر ۵۰۰ اهمی ، کمتر از ۱۰۰ اهم نشه )

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

استاد سلام خسته نباشید
مقاومت مورد نظر روی قفل شدن ۲۰ ولت ۲۹۶ اهم هست بعد باید جریان ازش بکشم برای افت ولتاژ که دقت ش کم نشه یا اینکه باید اینقدر اهو پتانسیومتر رو کم کنم ک تمام ولتاژ در خروجی پیدا بشه که مابقی دور پتانسیومتر بی اثر بشه اگه لطف کنید توجیه کنید ممنون میشم
سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

استاد سلام خسته نباشید
مقاومت مورد نظر روی قفل شدن ۲۰ ولت ۲۹۶ اهم هست بعد باید جریان ازش بکشم برای افت ولتاژ که دقت ش کم نشه یا اینکه باید اینقدر اهو پتانسیومتر رو کم کنم ک تمام ولتاژ در خروجی پیدا بشه که مابقی دور پتانسیومتر بی اثر بشه اگه لطف کنید توجیه کنید ممنون میشم
سپاس فراوان

درود

با ۵ کیلو و ولتاژ متناوب ۲۱ ولت
پتانسیومتر بنحوی تنظیم بشه که بیشترین ولتاژ را در خروجی داشته باشیم البته پتانسیومتر کمتر از ۱۰۰ اهم نشه

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود بر شما
مقاومت پتانسیومتر در بهترین حالت ۲۳۰ اهم با دقت تمام اندازه گیری شده
با ولوم ولتاژ ۵ کیلو
یک مقاومت ۲۲۰ اهم و ۱۰ اهم سری کردم بسیار عالی هست
کلیپ هم از تغذیه فوق تهیه و تقدیم می‌کنم
http://s8.picofile.com/file/8358932268/Video_۲۰۱۹۰۴۲۹۱۹۱۶۳۹۶۶۳_by_vidcompact.mp4.html

سپاس فراوان از زحمات شما سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

درود بر شما
مقاومت پتانسیومتر در بهترین حالت ۲۳۰ اهم با دقت تمام اندازه گیری شده
با ولوم ولتاژ ۵ کیلو
یک مقاومت ۲۲۰ اهم و ۱۰ اهم سری کردم بسیار عالی هست
کلیپ هم از تغذیه فوق تهیه و تقدیم می‌کنم
http://s8.picofile.com/file/8358932268/Video_۲۰۱۹۰۴۲۹۱۹۱۶۳۹۶۶۳_by_vidcompact.mp4.html

سپاس فراوان از زحمات شما سپاسگزارم

درود

با ۲۳۰ اهم و ۵ کیلو ، ولتاژ خروجی تا چند ولت بالا رفت‌.

خیلی لطف کردی و طبق معمول زحمت ارزشمندی کشیدی و مسبب اصلاح قابل توجهی شدی
احتمالا ۲۷۰ اهم بعنوان ۳۷۰ اهم محسوب شده و ازآنجاکه خودم نقشه را کشیدم شاید یکی دیگر از آثار پیر چشمی است و شاید در جریان کشیدن نقشه اشتباه کردم که با دقت نظر قابل تحسین شما اصلاح شد
آفرین و همواره موفق و موید باشی.
جهت اطمینان بیشتر بعد از مونتاژ جناب zizu و اطمینان قطعی مقدار مورد نظر را اصلاح میکنم .

سپاس و تقدیر

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

با ۲۳۰ اهم و ۵ کیلو ، ولتاژ خروجی تا چند ولت بالا رفت‌.

خیلی لطف کردی و طبق معمول زحمت ارزشمندی کشیدی و مسبب اصلاح قابل توجهی شدی
احتمالا ۲۷۰ اهم بعنوان ۳۷۰ اهم محسوب شده و ازآنجاکه خودم نقشه را کشیدم شاید یکی دیگر از آثار پیر چشمی است و شاید در جریان کشیدن نقشه اشتباه کردم که با دقت نظر قابل تحسین شما اصلاح شد
آفرین و همواره موفق و موید باشی.
جهت اطمینان بیشتر بعد از مونتاژ جناب zizu و اطمینان قطعی مقدار مورد نظر را اصلاح میکنم .

سپاس و تقدیر
سلام
با ۲۳۰ اهم و ولوم ولتاژ ۵ کیلو ۲۶ ولت در خروجی دارم یعنی اگر مقاومت فوق رو کمتر میکردم دیگه تاثیری در ولتاژ خروجی نداشت با مقاومت های دیگه پتانسیومتر هم تست شده مثلاً با ۲۵۰ اهم ولتاژ قفل روی ۲۵ ولت می شد
بنظرم بهترین مقدار ۲۳۰ اهم هست که بسیار سعی کردم نزدیک ترین مقاومت باشه
سپاس از شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

سلام
با ۲۳۰ اهم و ولوم ولتاژ ۵ کیلو ۲۶ ولت در خروجی دارم یعنی اگر مقاومت فوق رو کمتر میکردم دیگه تاثیری در ولتاژ خروجی نداشت با مقاومت های دیگه پتانسیومتر هم تست شده مثلاً با ۲۵۰ اهم ولتاژ قفل روی ۲۵ ولت می شد
بنظرم بهترین مقدار ۲۳۰ اهم هست که بسیار سعی کردم نزدیک ترین مقاومت باشه
سپاس از شما

آفرین

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود بر استاد عزیز

برد را تهیه کردم و تا حدودی قطعات را جایگزاری و لحیم کردم.

چند نکته رو لازم دونستم سئوال کنم.

اول اینکه شما در قطعات دو مقاومت را به صورت 1 وات معرفی کردید اما در نقشه ها مقاومت 2.2 کیلو 1 وات رو پیدا نکردم که کدام مقاومت میشه؟ حدس خودم مقاومت R11 هست. درسته؟

دوم اینکه در نقشه PCB پایین مدار دو خط موازی و جفت هم قرار گرفته اند که هیچ قطعه ای روشون قرار نمیگیره. این خطوط به چه منظور طراحی و تعبیه شده؟

سوم اینکه مقاومت 82 اهم و 370 رو نتونستم تهیه کنم. با سری و یا موازی کردن دو مقاومت آیا مشکلی نداره به این مقادیر رسید؟

با سپاس از زحمات حضرتعالی

بالا