آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

با وجود دو led سری ، پتانسیومترهای داخلی را تنظیم ‌کن که این مشکل رفع بشه .

طبق ویرایشی که کردی بنظر میرسه ارتباطی با 12 ولت نداره
و لذا آیا در ولتاژهای دیگه هم این اشکال وجود داره؟
کم و زیاد کردن پتانسیومتر هیچ تغییری در خروجی محدود کننده در حالی که روشن هست ایجاد نکرد و مثلاً در پنج ولت همون 1 ولت نشتی باقی هست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
طبق توصیه شما در مواقعی که نیاز نباشه بیشتر از 12 ولت متناوب به مدار متصل نمیکنم
داشتم پیام قبل رو ویرایش میکردم شما جواب دادید
اگر ولوم ولتاژ بسته باشه و ولوم جریان رو ببندم خروجی تغذیه صفر میشه
اما اگه دوتا LED قرمز سری کنم ،با زیاد کردن ولوم ولتاژ نور دوتا LED پرنورتر میشه و خروجی هم به تدریج تا 1.4 ولت زیاد میشه
بنده عرض کردم که حتی رنگ های متفاوت که ولتاژ کاری متفاوت دارند استفاده کردم و محدود کننده دچار نشتی شد اما با یک LED قرمز بدون مشکل خروجی صفر میشه
در تمامی بررسی ها هم هیچ باری به خروجی وصل نیست
قرمز معمولی و قرمز لیزری هم تفاوتی نداشتند

درود

چرا هرگز شرایط غیرعادی ولتاژ ۱۲ ولت را اعلام نکردی؟
آیا ولتاژ متناوب ۱۲ ولت استفاده میکنی ؟
کجا گفتم از ۱۲ ولت متناوب استفاده کنید .
همیشه تاکیدم روی ۱۸ ولت متناوب بوده زیرا محاسبات لازم برای این ولتاژ بوده و برای ۱۸ ولت طراحی شده.
البته ولتاژ پایین تر موجب افزایش عمر بیشتر میشه ولی با ۱۲ ولت نیاز به تغییراتی داره که باید در مرحله پایانی انجام بشه نه در مرحله مقدماتی و اولیه.

ابتدا منطبق با طراحی با 18 ولت متناوب تست کن و پس از رفع کلیه مشکلات میتونی تغییرات دلخواه را اعمال کنی .
که اگه با مشکلاتی مواجه شدی میفهمی مربوط به اشکال و ایراد تغذیه نیست بلکه مربوط به تغییرات دلخواه و ناسازگار با طراحی است و لذا الکی سیستم تغذیه را انگولک نمیکنی.

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: J1375

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

چرا هرگز شرایط غیرعادی ولتاژ ۱۲ ولت را اعلام نکردی؟
آیا ولتاژ متناوب ۱۲ ولت استفاده میکنی ؟
کجا گفتم از ۱۲ ولت متناوب استفاده کنید .
همیشه تاکیدم روی ۱۸ ولت متناوب بوده زیرا محاسبات لازم برای این ولتاژ بوده و برای ۱۸ ولت طراحی شده.
البته ولتاژ پایین تر موجب افزایش عمر بیشتر میشه ولی با ۱۲ ولت نیاز به تغییراتی داره که باید در مرحله پایانی انجام بشه نه در مرحله مقدماتی و اولیه.

ابتدا منطبق با طراحی با 18 ولت متناوب تست کن و پس از رفع کلیه مشکلات میتونی تغییرات دلخواه را اعمال کنی .
که اگه با مشکلاتی مواجه شدی میفهمی مربوط به اشکال و ایراد تغذیه نیست بلکه مربوط به تغییرات دلخواه و ناسازگار با طراحی است و لذا الکی سیستم تغذیه را انگولک نمیکنی.

سپاس
بنده ترانس دست ساز خودم رو استفاده میکنم و سه تا خروجی داره
11.3
17
22.7
البته این مقادیر رو الان خواندم در حالی که ترانس به مدار وصله ولی هیچ باری به خروجی نیست و تغذیه مولتی متر پنلی رو هم با یه سیم پیچ جدا تامین کرده ام
وقتی روی 17 ولت متناوب سلکتور رو قرار میدم خروجی تا 19.6 بدون بار قابل انتخاب هست و دو سر خازن صافی 21.9 قابل مشاهده هست

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
دکم و زیاد کردن پتانسیومتر هیچ تغییری در خروجی محدود کننده در حالی که روشن هست ایجاد نکرد و مثلاً در پنج ولت همون 1 ولت نشتی باقی هست

درود

من باید برای طرح سوالاتم ، وقت صرف کنم ، لذا سوالاتم را بی پاسخ نگذار
دوباره میپرسم اگر بجای ۱۸ ولت متناوب از ۱۲ ولت استفاده کردی اعلام کن و ضمنا با ۱۸ ولت تست کن ؟

معلومه که باید پاسخ تمامی آزمایشات را گزارش کنی و لذا مدام تقاضای گزارش نکنم.

چند نوع led متفاوت داری که ولتاژ متفاوتی داشته باشن ، تعداد مشابه یک نوع محسوب میشه.
باید ضعیف‌ترین led که با جریان بسیار ناچیز کار میکنه تهیه کنی ، حتی‌المقدور ولتاژ بالاتری داشته باشه.

پس از اجرای ۱۸ ولت چنانچه موثر نبود ، یک led با مشخصات فوق را با پتانسیومتر یک کیلو سری کن و بجای یک led جایگزین و تست کن و بگونه‌ای تنظیم کن که حتی‌المقدور پتانسیومتر ، بیشترین مقاومت رو داشته باشه.

سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
بنده ترانس دست ساز خودم رو استفاده میکنم و سه تا خروجی داره
11.3
17
22.7
البته این مقادیر رو الان خواندم در حالی که ترانس به مدار وصله ولی هیچ باری به خروجی نیست و تغذیه مولتی متر پنلی رو هم با یه سیم پیچ جدا تامین کرده ام
وقتی روی 17 ولت متناوب سلکتور رو قرار میدم خروجی تا 19.6 بدون بار قابل انتخاب هست و دو سر خازن صافی 21.9 قابل مشاهده هست

درود

تا پایان تست‌ها از ۱۷ ولت متناوب استفاده و نتیجه را اعلام کن.

سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود

در پست 1748 فرمودی:

طبق توصیه شما در مواقعی که نیاز نباشه بیشتر از 12 ولت متناوب به مدار متصل نمیکنم

اما مجددا تاکید میکنم هرگز چنین توصیه‌ای نکردم بلکه بجای ۱۲ ولت ، ولتاژ ۱۸ ولت را مبنای طراحی اعلام کردم که اگر نیاز به ولتاژ بالاتر داشتید با سلکتور از ولتاژ متناوب بالاتر از ۱۸ ولت استفاده کنید‍؟

ولی به این سوال هم پاسخ ندادید.
مکررا تقاضا دارم اوقات و زحماتی که برای بررسی و تایپ سوالات صرف میکنم زایل نفرمایید و به کلیه سوالاتم پاسخ فرمایید..

سپاس

• Like

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

من باید برای طرح سوالاتم ، وقت صرف کنم ، لذا سوالاتم را بی پاسخ نگذار
دوباره میپرسم اگر بجای ۱۸ ولت متناوب از ۱۲ ولت استفاده کردی اعلام کن و ضمنا با ۱۸ ولت تست کن ؟
بنده هرگز از اذیت کردن و تلف کردن وقت شما لذت نمیبرم.همانطور که شما دوست دارید بدون اتلاف وقت پاسخ بدهید بنده هم مایلم در زمان کمتری ایراد رو رفع کنم و در بضاعت خودم تلاش میکنم پاسخ کاملی بدم
بنده ابتدا از 12 استفاده میکردم ولی بعد فرمایش اخیر شما روی 17 گذاشتم
ورودی 17 متناوب.خروجی بدون بار.بیزر خارج از مدار.دو عددLED قرمز سری شده.باز هم حدود 1 ولت نشتی وجود داشت
LED های متفاوتی رو بررسی کردم و آبی و سفید ولتاژ بیشتری نیاز داشتند
آبی رو با پتانسیومتر 1 کیلو سری کردم و در مدار قرار دادم و 0.4 ولت نشتی در بالاتر از 10 ولت وجود داشت.البته این رو هم بگم که هرچقدر از یک کیلو کمتر میشد نشتی بیشتر میشد و در یک کیلو 0.4 ولت نشتی داشت.
سفید رو جایگزین کردم و وضعیت بهتر شد و با یک کیلو و باز کردن ولوم ولتاژ تا انتها 0.2 ولت نشتی داشت.وقتی ولوم ولتاژ و جریان رو میبندم LED نور کمی داره و با اتصال کوتاه کمی پرنورتر میشه. اما در حالی که ولوم جریان کاملا بسته هست با زیاد کردن ولوم ولتاژ ،آمپرمتر عبور جریان رو نشون میده و در پایان ولوم ولتاژ حدود 2.7 آمپر رو نشون میده
یک نکته رو تذکر بدم
بنده چند ماه پیش برای مدرج کردن ولوم جریان ، روی 4 ولت خروجی رو اتصال کوتاه کردم و برای خلاص شدن از صدای بیزر با سوزن صداشو خفه کردم که 741 سوخت.اما بعد تعویض 741 و بیزر این مشکل باقی موند که بیزر دیگه جون نداشت و نور LED هم ضعیف بود.یادم هست ابتدا یه ترانس نسبتا ضعیف داشتم ولی هم صدای بیزر خوب بود هم نور LED
الآن TIP35 و 741 نو هستند ولی این مشکل هنوز روی مدار هست

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
د
بنده هرگز از اذیت کردن و تلف کردن وقت شما لذت نمیبرم.همانطور که شما دوست دارید بدون اتلاف وقت پاسخ بدهید بنده هم مایلم در زمان کمتری ایراد رو رفع کنم و در بضاعت خودم تلاش میکنم پاسخ کاملی بدم
بنده ابتدا از 12 استفاده میکردم ولی بعد فرمایش اخیر شما روی 17 گذاشتم
ورودی 17 متناوب.خروجی بدون بار.بیزر خارج از مدار.دو عددLED قرمز سری شده.باز هم حدود 1 ولت نشتی وجود داشت
LED های متفاوتی رو بررسی کردم و آبی و سفید ولتاژ بیشتری نیاز داشتند
آبی رو با پتانسیومتر 1 کیلو سری کردم و در مدار قرار دادم و 0.4 ولت نشتی در بالاتر از 10 ولت وجود داشت.البته این رو هم بگم که هرچقدر از یک کیلو کمتر میشد نشتی بیشتر میشد و در یک کیلو 0.4 ولت نشتی داشت.
سفید رو جایگزین کردم و وضعیت بهتر شد و با یک کیلو و باز کردن ولوم ولتاژ تا انتها 0.2 ولت نشتی داشت.وقتی ولوم ولتاژ و جریان رو میبندم LED نور کمی داره و با اتصال کوتاه کمی پرنورتر میشه. اما در حالی که ولوم جریان کاملا بسته هست با زیاد کردن ولوم ولتاژ ،آمپرمتر عبور جریان رو نشون میده و در پایان ولوم ولتاژ حدود 2.7 آمپر رو نشون میده
یک نکته رو تذکر بدم
بنده چند ماه پیش برای مدرج کردن ولوم جریان ، روی 4 ولت خروجی رو اتصال کوتاه کردم و برای خلاص شدن از صدای بیزر با سوزن صداشو خفه کردم که 741 سوخت.اما بعد تعویض 741 و بیزر این مشکل باقی موند که بیزر دیگه جون نداشت و نور LED هم ضعیف بود.یادم هست ابتدا یه ترانس نسبتا ضعیف داشتم ولی هم صدای بیزر خوب بود هم نور LED
الآن TIP35 و 741 نو هستند ولی این مشکل هنوز روی مدار هست

درود

عزیز ارجمند معلومه که همه دوست دارن کارشون زودتر انجام بشه ولی ملاحظه میفرمایید که حتی‌المقدور سعی میشه خطاها مخفی بمونه تا زمانیکه بابای راهنما دربیاد و راهی جز اعلام خطاها نمونه.

شما مهمترین نکته‌ها رو حتی‌المقدور اعلام نکردی.
اینکه قبل از دستکاری و قبل از سوختن آی سی و صدمه بیزر بدرستی کار میکرده و پس از آن درست نشده ، مهمترین و مهمترین و ضروری ترین موضوعی است که باید قبل از هر گزارشی اعلام میکردی تا مشخص بشه ، ایراد و اشکالی در تغذیه وجود نداره و قطعات منطبق با طراحی هم مشخص میشه و معلوم میشه ایرادی در محدوده دستکاری و مرتبط با آن حاصل شده.

اما تا جایی که مقدور بوده اطلاع ندادی و البته خلاصه مشخص میشه ولی باید بابای من دربیاد تا با آزمایشات مختلف بفهمم.

اگر به پاسخ هایی که ندادی هم دقت فرمایید ، سعی میکنی پاسخ سوال را بصورت مبهم بدی و پاسخ صریح نمیدی .

ولی عزیزم منم آدمم و کار و بدبختی دارم ، باید همکاری صادقانه کنی تا زودتر به نتیجه برسه.

همان led که قبل از خرابی کار میکرده با همون مشخصات پیدا کن و اگه سالمه همون را نصب کن ( اگه این واقعه را ابتدا میگفتی اینهمه برای پیدا کردن مشخصات led تلاش نمیکردم ) و بیزر مشابه ولتاژ پایین هم تهیه کن و احتمال صدمه 741 هم زیاده و لذا 741 نو تهیه کن میدونم همینم نو هست ولی یکی دیگه تهیه کن ، خدا خیرت بده که کسی رو اذیت نمیکنی.

ضمنا برخی از بیزرهای نو هم ایراد دارن و بهتره حداقل ۲ عدد تهیه کنی .

سپاس

• Love

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود

گفتم ۲ عدد بیزر بخر چون نمیذاره اونجا تست کنی
اگه اجازه داد همونجا با دو تا باطری تست کن.
741 نو باشه هر جایی باشه مهم نیست توی فروشگاه باشه یا توی خونه ، بشرطی که تست نشده باشه.

سپاس

• Love
بالا