آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود استاد غزال
بنده این مدار رو مونتاژ کردم و در قسمت تثبیت کننده هیچ مشکلی ندارم
اما از کار محدود کننده سر در نمیارم. ولتاژ همه ی زینر ها بررسی شده و ولتاژ های پایه های 741 نیز درست بودند. زینر 2.2 ولت نصب کردم و یک عدد مقاومت 068. بیزر هم صداش در نمیومد که از مدار خارجش کردم تا بعداً یه فکری برای هشدار صوتی بکنم. دیود نوری قرمز نصب کردم که سالم هست هنوز، برای ولوم جریان از پتانسیومتر مرغوب استفاده کردم.
مشکل اینجاست که اگر ولوم ولتاژ رو تا انتها باز کنم و خروجی روی 20 ولت تنظیم بکنم، ولوم جریان رو در مرز روشن شدن قرار میدم و خروجی رو اتصال کوتاه میکنم و خیلی منظم و ذره ذره با افزایش ولوم جریان، آمپر متر افزایش منطقی جریان تا 2.4 آمپر رو نشون میده اما اگر مثلا در موقعیت ده ولت ولوم ولتاژ رو قرار داده باشم و جریان رو روی مرز گذاشته باشم و بعد خروجی رو اتصال کوتاه بکنم، خروجی قطع میشه ولی با کم و زیاد کردن ولوم ولتاژ، مقدار جریان خروجی تا 3.2 آمپر هم افزایش پیدا میکنه
لطفا بفرمایید چه قطعاتی رو بررسی بکنم؟ مولتی متر و تست دیود دارم ولی وسیله ای برای بررسی خازن ها ندارم. آیا اساسا مدار من ایرادی داره یا نه؟
برای تست محدود کننده حتما باید مقاومت های 3 و 10 اهم بگیرم؟

درود

مونتاژ شما هیچ نقصی نداره و طبق گزارش شما بدرستی انجام وظیفه میکنه‌.

وظیفه محدود کننده جریان اینه که جریان خروجی را بمقداری که با ولوم تعیین میکنید محدود میکنه و مانع عبور جریان بیش از آن میشه.

مثلا اگر 10 ولت و یک آمپر انتخاب کنید چنانچه مقاومت 5 اهمی یا 3 اهمی یا هر مقاومتی به خروجی متصل کنید که بیش از 1 آمپر نیاز داره و یا خروجی را اتصال کوتاه کنید که باز هم بسیار بیش از 1 آمپر نیاز داره دراینصورت اجازه نمیده و فقط یک آمپر به خروجی میده و لامپ جریان غیرمجاز هم روشن میشه.

حالا اگه 5 اهمی به خروجی متصل باشه که 2 آمپر نیاز داره ولی چون شما ولوم جریان را روی یک آمپر انتخاب کردید فقط یک آمپر بهش میده .

اما در همین حالت چنانچه ولوم جریان را زیاد کنید و 2 آمپر یا 3 آمپر انتخاب کنید دراینصورت اجازه میده که مقاومت 5 اهمی بمقدار نیازش که 2 آمپر هست جریان بکشه.

و اگه مقاومت 2 اهمی به خروجی متصل کنید یا اتصال کوتاه کنید باز هم تا مقدار جریانی که تعیین کردید بهش جریان میده.

اگه با ولوم ، جریان 2،‌ 3 آمپر یعنی ماکزیمم جریان مجاز انتخاب کنید اونم تا همین مقدار اجازه عبور جریان را میده. و تغدیه شما هم داره همین کارو میکنه و اشکالی نداره.

اما همیشه عادت کنید که ولوم جریان در حداقل مقدار ممکن باشه.
مثلا اگه مصرف کننده ای به خروجی متصل کردید ولوم جریان را کم کنید تا لامپ غیرمجاز روشن بشه که مثلا در 200 میلی آمپر روشن شد باید ولوم جریان را اندکی زیاد کنید که لامپ عیرمجاز خاموش بشه مثلا در ۲۵۰ میلی آمپر خاموش شد دراینصورت برای این مصرف کننده ، نباید ولوم جریان را بیشتر از ۲۵۰ میلی آمپر کنید چرا؟

چون درسته که تا زمانیکه مشکلی پیش نیاد خطری نداره ، اما اگر اتصالی ناخواسته یا حادثه بد و مضری اتفاق بیافته و ولوم جریان روی 2 آمپر باشه تا 2 آمپر بهش میده و باباشو درمیاره ولی اگه مطابق نیاز شما مثلا روی ۲۵۰ میلی آمپر باشه در صورت بروز حادثه فقط میتونه ۲۵۰ میلی آمپر بهش بده که خسارتش بسیار کمتر از 2 یا 3 آمپر است ، مضافا که به جریان بیش از ۲۵۰ میلی آمپر نیازی نداشتی و مزاحمتی برات نداشته .

۲۵۰ میلی آمپر بسادگی و بسرعت نمیتونه به ترانزیستور قدرت صدمه بزنه ولی 3 آمپر فورا باباشو درمیاره .

پس یادت باشه همیشه تا جایی که میتونی ولوم جریان را کمتر و کمتر کن که فقط مزاحمت و ممانعتی برای امور فعلی خودت نداشته باشه.

مثال 2
اگه ولوم جریان را بمقدار کمترین مقدار ممکن مثلا 50 میلی آمپر انتخاب کنی میتونی زینرها را بدون مقاومت سری تست کنی و ولتاژ زینر را هم مشخص کنی.

یعنی باید زینر را بصورت معکوس به خروجی متصل کنی و ولتاژ را از صفر بتدریج زیاد کنی و بمحضی که لامپ غیرمجاز روشن شد ولتاژ را بخون که همون ولتاژ زینر است و ثابت میکنه زینر سالم هم هست.

اما اگه ولوم جریان را روی یک آمپر تعیین کنی و چنین تستی کنی زینر میسوزه و باباش درمیاد.

در تمام تغذیه‌ها مراقب باش اگه مدت طولانی جریان زیادتر از نیم آمپر استفاده کنی باید هیت‌سینک و تهویه درست و اصولی باشه وگرنه ترانزیستور قدرت بشدت داغ میشه و نهایتا میسوزه .

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
سلام استاد کمالی
میلاد امیرالمؤمنین رو تبریک میگم
بنده اون راه حل مطرح شده توسط شما برای بیزر رو عملیاتی کردم ولی به محض موازی شدن اپتوکوپلر PC817 با LED قرمز رنگ، نورش خیلی کم میشه و از اون طرف هم صدای درستی از بیزر نمیاد. در مسیر اپتوکوپلر مقاومت 100 اهم قرار دادم.
من برای اینکه ورودی منبع تغذیه رو با سلکتور سه مرحله ای متغیر قرار دادم، 10-15-20 ولت متناوب تقریبا قابل انتخابه، برای بیزر باید یه سیم پیچی جدا روی ترانسم قرار میدادم و به همین جهت سیم پیچی مختصری انجام دادم تا 4 ولت مستقیم برای بیزر 3 ولتیم بگیرم.
شما فقط لطف کنید بگید برای تحریک خوب اپتوکوپلر بدون کم نور شدن LED چکار بکنم؟ مقاومت 100 اهم رو افزایش بدم یا اپتوکوپلر دیگه ای بخرم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد کمالی
میلاد امیرالمؤمنین رو تبریک میگم
بنده اون راه حل مطرح شده توسط شما برای بیزر رو عملیاتی کردم ولی به محض موازی شدن اپتوکوپلر PC817 با LED قرمز رنگ، نورش خیلی کم میشه و از اون طرف هم صدای درستی از بیزر نمیاد. در مسیر اپتوکوپلر مقاومت 100 اهم قرار دادم.
من برای اینکه ورودی منبع تغذیه رو با سلکتور سه مرحله ای متغیر قرار دادم، 10-15-20 ولت متناوب تقریبا قابل انتخابه، برای بیزر باید یه سیم پیچی جدا روی ترانسم قرار میدادم و به همین جهت سیم پیچی مختصری انجام دادم تا 4 ولت مستقیم برای بیزر 3 ولتیم بگیرم.
شما فقط لطف کنید بگید برای تحریک خوب اپتوکوپلر بدون کم نور شدن LED چکار بکنم؟ مقاومت 100 اهم رو افزایش بدم یا اپتوکوپلر دیگه ای بخرم؟

درود

نمیدونم کوپلر و بیزر به چه صورت نصب کردی.
نقشه این قسمت را بکش و ارسال کن تا راهی پیدا کنم.
توضیح نقشه کافی نیست نقشه رو بکش ارسال کن.

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

نمیدونم کوپلر و بیزر به چه صورت نصب کردی.
نقشه این قسمت را بکش و ارسال کن تا راهی پیدا کنم.
توضیح نقشه کافی نیست نقشه رو بکش ارسال کن.

سپاس
Screenshot 2024-01-25 222051.png

خروجی پل دیود 4.4 ولت برق داره
البته خازن صافی 100 میکرو هم قرار دادم که فراموش کردم ترسیم بکنم
تغذیه پل دیود هم با یک سیم پیچ جداگانه تامین شده

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
مشاهده فایل‌پیوست 211444

سلام
دوست خوبم . ایکاش پستی را که استاد راهنمایی کرده بودن را کپی مکردید . یا شماره پست را مینوشتید . تا دوباره با هم بخونیم.
........
ال ای دی D1 روشن میشه . ؟
متشکرم

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

تصور میکنم ابتدا که خریدی اینطور نبوده و الان صدمه دیده ولی اشکال نداره مدار زیر را ببند با مقاومت بزرگ هم صدای قوی میده که صدمه ای به قطعات وارد نشه.

بجای مقاومت ، پتانسیومتر ۱۰ کیلو نصب کن که درواقع براحتی بتونی مقاومت های مختلف را تست کنی ولی پتانسیومتر را کمتر از حدود ۱۰۰ اهم نکن که دود میشه یعنی برای بزرگتر از ۵۰۰ اهم باید تست کنی بطوریکه با بزرگترین مقاومت ممکن کار کنه.

ضمنا حتما باید ولتاژ خازن قبلا نصب بشه و فقط بیزر را قطع و وصل کنی تا بجای کوپلر تست بشه.
اگه دو پایه بیزر به مدار متصل باشه و ولتاژ خازن بزرگ را قطع و وصل کنی صدای خوبی نداره و این حالت هیچوقت با کوپلر اتفاق نمیافته .

پس ولتاژ خازن بزرگ و کل نقشه زیر را نصب کن و فقط یک پایه بیزر قطع باشه و بعد از روشن کردن تغذیه ، پایه بیزر را وصل کن و مجددا قطع و وصل کن .

اگر پتانسیومتر دائما در مدار باشه اشکالی نداره اما میتونی مقاومت مناسب را با چرخاندن پتانسیومتر بفهمی و مقاومت ثابتی جایگزین کنی.
البته باید بیزر قطع باشه و پتانسیومتر را بچرخونی و سپس بیزر را وصل کنی ببینی صدا خوبه یا نه
و بهمین ترتیب تکرار کن تا بزرگترین مقاومت مشخص بشه
مطمئنم با ۱ کیلو صدای خوبی داره ولی شاید با مقاومت بزرگتر هم کار کنه .

سپاس
خازن بزرگ با قلم قرمز متعلق به تغذیه است
و کلید فقط بمعنای قطع و وصل بیزر از این نقطه است و لذا کلید نیاز نداره
مشاهده فایل‌پیوست 167057
اگه اپتو وصل بکنم دیور نوری اصلا روشن نمیشه

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
چیزی که من از اون کلید قطع و وصل بجای اپتوکوپلر میفهمم اینه که با روشن شد دیود نوری، امیتر کالکتور اپتوکوپلر اتصال کوتاه میشه و کاملا روشن میشه نه اینکه به حالت نیمه روشن در بیاد.
البته اون راهنمایی های استاد پیرامون قرار دادن پتانسیومتر پیرامون این هست که بجای بیزر 3 ولتی چجوری بیزر ولتاژ بالاتر رو روشن بکنیم.
استاد من ولتاژ مورد نیاز رو بدون مشکل مقاومت تقسیم ولتاژ فراهم کردم ولی مشکلم اینه که اپتوکوپلر کامل روشن نمیشه
برای روشن کردن کامل اپتوکوپلر از یه ترانزیستور PNP استفاده کنم؟ تحریک ترازیستور جریان بسیار ناچیزی مصرف میکنه و باعث کم نور شدن LED نمیشه بنظرم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
اگه اپتو وصل بکنم دیور نوری اصلا روشن نمیشه
سلام
اگر استاد عزیزم . تایید کرد . این مدار را مونتاژ کن .
.....
واقیتش خیلی وقت این پست ها مطالعه کرده بودم . از یادم رفته . چی به چی بود موضوع شما . به هر حال استاد عزیزم بهتر از من میتونه راهنمایی کنه .
متشکرم

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
مشاهده فایل‌پیوست 211444

درود

اگه ولتاژ 4.4 ایزوله تهیه و آماده کردی دیگه نیازی به کوپلر نداره.
ایزوله یعنی هیچکدام از دو سیم سیم‌پیچ متصل به ورودی پل و دو سیم مثبت و منفی خروجی پل به جای دیگری از تغذیه متصل نباشه.
دراینصورت:
مطابق نقشه پیوست نصب کن.
مقاومت R بستگی به ولتاژی که آماده کردی داره مثلا اگه 4.4 ولته مقاومتی نیاز نداره و البته بهتره 10 اهمی باشه
اگه 10 ولته , R حدود 1 کیلو مناسبه

اگه بیزر ضعیف هست ترانزیستور c945 یا مشابه کافیه
و اگه بیزر قوی هست از bc639 یا مشابه آن استفاده کن.

نتیجه را گزارش کن تا اشکال احتمالی را رفع کنم.

سپاس

پیوست‌ها

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

اگه ولتاژ 4.4 ایزوله تهیه و آماده کردی دیگه نیازی به کوپلر نداره.
ایزوله یعنی هیچکدام از دو سیم سیم‌پیچ متصل به ورودی پل و دو سیم مثبت و منفی خروجی پل به جای دیگری از تغذیه متصل نباشه.
دراینصورت:
مطابق نقشه پیوست نصب کن.
مقاومت R بستگی به ولتاژی که آماده کردی داره مثلا اگه 4.4 ولته مقاومتی نیاز نداره و البته بهتره 10 اهمی باشه
اگه 10 ولته , R حدود 1 کیلو مناسبه

اگه بیزر ضعیف هست ترانزیستور c945 یا مشابه کافیه
و اگه بیزر قوی هست از bc639 یا مشابه آن استفاده کن.

نتیجه را گزارش کن تا اشکال احتمالی را رفع کنم.

سپاس
سلام
استاد عزیزم . ال ای دی که با بیس ترانزیستور سری شده . ال ای دی منبع تغذیه هست.
متشکرم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا