آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود استاد کمالی
بنده به یه مشکل برخوردم
تغذیه در بخش قدرت و تنظیم و میخکوب کردن ولتاژ خروجی بدون عیب کار می‌کنه
محدود کننده جریان هم بدون مشکل جریان رو محدود می‌کنه
اما با LED و بیزر مشکل دارم
به این صورت که اگه در ولتاژ کمتر از چهار ولت محدود کننده با چرخاندن ولوم فعال بشه ،LED روشن میشه ولی صدای بیزر در نمیاد و برای پرنور تر شدن LED و شنیدن صدای بیزر باید ولوم ولتاژ رو افزایش بدم و خروجی رو هم اتصال کوتاه کنم.باز هم صدا خیلی ضعیفه.بیزر و مقاومت صد اهم و LED و دیود کنار LED از لحاظ سلامت بررسی شدند و مشکلی نداشتند. مشکل از چیه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود استاد کمالی
بنده به یه مشکل برخوردم
تغذیه در بخش قدرت و تنظیم و میخکوب کردن ولتاژ خروجی بدون عیب کار می‌کنه
محدود کننده جریان هم بدون مشکل جریان رو محدود می‌کنه
اما با LED و بیزر مشکل دارم
به این صورت که اگه در ولتاژ کمتر از چهار ولت محدود کننده با چرخاندن ولوم فعال بشه ،LED روشن میشه ولی صدای بیزر در نمیاد و برای پرنور تر شدن LED و شنیدن صدای بیزر باید ولوم ولتاژ رو افزایش بدم و خروجی رو هم اتصال کوتاه کنم.باز هم صدا خیلی ضعیفه.بیزر و مقاومت صد اهم و LED و دیود کنار LED از لحاظ سلامت بررسی شدند و مشکلی نداشتند. مشکل از چیه؟

درود

باید بیزر و بویژه led مناسب با مشخصات متفاوت تست و استفاده کنید.

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

باید بیزر و بویژه led مناسب با مشخصات متفاوت تست و استفاده کنید.

سپاس
تشکر از پاسخگویی
بیزر 3 ولت استفاده کردم که با 2.5 ولت هم صدای قابل قبولی داره و 0.025 آمپر جریان میکشه
بنده LED قرمز داشتم که با 1.8 ولت روشن میشد ولی صدای بیزر در نمیومد چون جریان بیزر به مقدار کافی تامین نمیشد (بدون اتصال بیزر و در حال بستن ولوم جریان با زیادشدن ولوم ولتاژ چند صدم ولت در دو سر LED قرمز تغییر ایجاد میشد ولی پرنورتر میشد)
LED نارنجی گذاشتم که دوسر اون (بدون اتصال بیزر) 2.5 ولت می افتاد ولی باز هم صدای بیزر در نیومد علاوه بر اون در ولتاژ پایین خروجی رو محدود کننده قطع میکرد اما نه صدا بود نه نور LED.و عجیب اینکه LED روشن بود اما با زیاد کردن ولوم ولتاژ تا 0.3 ولت در خروجی آشکار شد
LED آبی گذاشتم که بدون بیزر دوسرش 3.1 ولت افتاد ولی بیزر باز هم وز وز ضعیفی میکنه و نشتی محدود کننده تا 0.7 ولت هم رسید
برای بیزر ترانزیستور بگذارم یا راه حل ساده ای هست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
تشکر از پاسخگویی
بیزر 3 ولت استفاده کردم که با 2.5 ولت هم صدای قابل قبولی داره و 0.025 آمپر جریان میکشه
بنده LED قرمز داشتم که با 1.8 ولت روشن میشد ولی صدای بیزر در نمیومد چون جریان بیزر به مقدار کافی تامین نمیشد (بدون اتصال بیزر و در حال بستن ولوم جریان با زیادشدن ولوم ولتاژ چند صدم ولت در دو سر LED قرمز تغییر ایجاد میشد ولی پرنورتر میشد)
LED نارنجی گذاشتم که دوسر اون (بدون اتصال بیزر) 2.5 ولت می افتاد ولی باز هم صدای بیزر در نیومد علاوه بر اون در ولتاژ پایین خروجی رو محدود کننده قطع میکرد اما نه صدا بود نه نور LED.و عجیب اینکه LED روشن بود اما با زیاد کردن ولوم ولتاژ تا 0.3 ولت در خروجی آشکار شد
LED آبی گذاشتم که بدون بیزر دوسرش 3.1 ولت افتاد ولی بیزر باز هم وز وز ضعیفی میکنه و نشتی محدود کننده تا 0.7 ولت هم رسید
برای بیزر ترانزیستور بگذارم یا راه حل ساده ای هست؟

درود

نیاز به قطعات اضافی نیست و اشکالی هم وجود نداره که بدنبال راه حل باشی.، بلکه باید از بیزر و led منطبق با طراحی استفاده کنی و اگه فرصتی پیدا کنم بررسی میکنم که مجددا مشخصات لازم را اعلام کنم.
تصور میکنم فقط جناب habbib عزیز با این مشکل مواجه شد که خاطرم نیست پس از بررسی لازم چه مشخصاتی اعلام کردم که رفع شد و مطلعم که کماکان استفاده میکنه .
ولی تغییر و تعویض رنگ led گویای مشخصات متفاوت نیست.

جهت کشف مشخصات لازم موقتا بجای یک ‌ led از دو تا بصورت سری استفاده کن و فعلا بیزر را حذف کن ببین اشکالی پیش نمیاد و با این شرایط درست کار میکنه ؟
ضمنا از جملات شفاف با فعل و فاعل کامل استفاده کن مثلا گفتی خروجی ۰/۳ ولت بیشتر شد معلوم نیست کدوم خروجی مورد نظر شماست ؟
لذا از جملات گنگ و نامفهوم و مبهم استفاده نکن تا وقت کمتری برای درک مطالب نیاز باشه و از بررسی موضوع منصرف نشوم.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

نیاز به قطعات اضافی نیست و اشکالی هم وجود نداره که بدنبال راه حل باشی.، بلکه باید از بیزر و led منطبق با طراحی استفاده کنی و اگه فرصتی پیدا کنم بررسی میکنم که مجددا مشخصات لازم را اعلام کنم.
تصور میکنم فقط جناب habbib عزیز با این مشکل مواجه شد که خاطرم نیست پس از بررسی لازم چه مشخصاتی اعلام کردم که رفع شد و مطلعم که کماکان استفاده میکنه .
ولی رنگ led گویای مشخصات متفاوت نیست.

جهت کشف مشخصات لازم موقتا بجای یک ‌ led از دو تا بصورت سری استفاده کن و فعلا بیزر را حذف کن ببین اشکالی پیش نمیاد و با این شراط درست کار میکنه ؟

سپاس
دوتا قرمز رنگ سری کردم و بیزر هم متصل نکردم و باعث شد در 12 ولت وقتی ولوم جریان رو می‌بندم 1.4 ولت در خروجی تغذیه آشکار بشه.
به عبارت دیگه با دوتا قرمز سری شده محدود کننده جریان خروجی رو قطع نمیکنه و با زیاد کردن ولوم ولتاژ ، خروجی از صفر تا 1.4 ولت قابل افزایش هست ولی با یک LED قرمز خروجی صفر میشه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
دوتا قرمز رنگ سری کردم و بیزر هم متصل نکردم و باعث شد در 12 ولت وقتی ولوم جریان رو می‌بندم 1.4 ولت در خروجی آشکار بشه

درود

تاکید کردم از جملات مبهم استفاده نکن و توضیح شفاف و کامل بده ولی بدتر کردی و کوتاه‌ترین و ناقص‌ترین پاسخ را ارسال کردی و خسته شدی لذا خسته نباشی.

گفتی در ۱۲ ولت ولوم جریان رو میبندم ۱،۴ در خروجی آشکار میشه یعنی چی ؟

یعنی در ۱۳ ولت اینطور نیست؟
در ۱۰ ولت چطور ؟
فقط در ۱۲ ولت اینطوره ؟
فقط در یک نقطه از ولوم جریان اینطوره؟
آیا بدون بار اینطوره ؟

در پست قبل موکدا گفتم منظور از خروجی را مشخص کن کدوم خروجی ولتاژ آشکار میشه ؟
ولی دقیقا به همان صورت قبلی گزارش کردی در خروجی آشکار میشه.
تاکید کردم که رنگ اهمیتی نداره ، ضمنا چرا انواع متفاوت تست نکردی ؟
یعنی باید حتما دونه دونه سوال و بازجویی کنم تا منظورت شفاف بشه؟
لطفا از جملات شفاف استفاده کن و توضیح کامل بده.
با دو جمله پاسخ دادی که برای درک دو جمله باید دو صفحه تایپ و سوال کنم .
دستت درد نکنه.

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
ضمنا از جملات شفاف با فعل و فاعل کامل استفاده کن مثلا گفتی خروجی ۰/۳ ولت بیشتر شد معلوم نیست کدوم خروجی مورد نظر شماست ؟
لذا از جملات گنگ و نامفهوم و مبهم استفاده نکن تا وقت کمتری برای درک مطالب نیاز باشه و از بررسی موضوع منصرف نشوم.
منظورم از خروجی،خروجی مدار تغذیه هست
و منظورم از نشتی محدود کننده ناتوانی این بخش در صفر کردن خروجی تغذیه و بی اثر کردن ولوم ولتاژ هست
در حالی که بدون اتصال بیزر و با یک LED قرمز خروجی صفر میشه و ولوم ولتاژ بی اثر میشه

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

تاکید کردم از جملات مبهم استفاده نکن و توضیح شفاف و کامل بده ولی بدتر کردی و کوتاه‌ترین و ناقص‌ترین پاسخ را ارسال کردی و خسته شدی لذا خسته نباشی.

گفتی در ۱۲ ولت ولوم جریان رو میبندم ۱،۴ در خروجی آشکار میشه یعنی چی ؟

یعنی در ۱۳ ولت اینطور نیست؟
در ۱۰ ولت چطور ؟
فقط در ۱۲ ولت اینطوره ؟
فقط در یک نقطه از ولوم جریان اینطوره؟
آیا بدون بار اینطوره ؟

در پست قبل موکدا گفتم منظور از خروجی را مشخص کن کدوم خروجی ولتاژ آشکار میشه ؟
ولی دقیقا به همان صورت قبلی گزارش کردی در خروجی آشکار میشه.
تاکید کردم که رنگ اهمیتی نداره ، ضمنا چرا انواع متفاوت تست نکردی ؟
یعنی باید حتما دونه دونه سوال و بازجویی کنم تا منظورت شفاف بشه؟
لطفا از جملات شفاف استفاده کن و توضیح کامل بده.
با دو جمله پاسخ دادی که برای درک دو جمله باید دو صفحه تایپ و سوال کنم .
دستت درد نکنه.

سپاس
طبق توصیه شما در مواقعی که نیاز نباشه بیشتر از 12 ولت متناوب به مدار متصل نمیکنم
داشتم پیام قبل رو ویرایش میکردم شما جواب دادید
اگر ولوم ولتاژ بسته باشه و ولوم جریان رو ببندم خروجی تغذیه صفر میشه
اما اگه دوتا LED قرمز سری کنم ،با زیاد کردن ولوم ولتاژ نور دوتا LED پرنورتر میشه و خروجی هم به تدریج تا 1.4 ولت زیاد میشه
بنده عرض کردم که حتی رنگ های متفاوت که ولتاژ کاری متفاوت دارند استفاده کردم و محدود کننده دچار نشتی شد اما با یک LED قرمز بدون مشکل خروجی صفر میشه
در تمامی بررسی ها هم هیچ باری به خروجی وصل نیست
قرمز معمولی و قرمز لیزری هم تفاوتی نداشتند

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
دوتا قرمز رنگ سری کردم و بیزر هم متصل نکردم و باعث شد در 12 ولت وقتی ولوم جریان رو می‌بندم 1.4 ولت در خروجی تغذیه آشکار بشه.
به عبارت دیگه با دوتا قرمز سری شده محدود کننده جریان خروجی رو قطع نمیکنه و با زیاد کردن ولوم ولتاژ ، خروجی از صفر تا 1.4 ولت قابل افزایش هست ولی با یک LED قرمز خروجی صفر میشه

درود

با وجود دو led سری ، پتانسیومترهای داخلی را تنظیم ‌کن که این مشکل رفع بشه .

طبق ویرایشی که کردی بنظر میرسه ارتباطی با 12 ولت نداره
و لذا آیا در ولتاژهای دیگه هم این اشکال وجود داره؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: J1375

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

با وجود دو led سری ، پتانسیومترهای داخلی را تنظیم ‌کن که این مشکل رفع بشه .

طبق ویرایشی که کردی بنظر میرسه ارتباطی با 12 ولت نداره
و لذا آیا در ولتاژهای دیگه هم این اشکال وجود داره؟
بله در موقعیت پنج ولت به طور مثال با بستن ولوم جریان 1.0 ولت در خروجی باقی میمونه

• Like
بالا