آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

N.badfar

کاربر
2021-12-25
113
54
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

بله تشکر از توضیحاتتون
ولی من منظورم درباره تست خازن بود به فاراد نه ولتاژ گیری
ولی بازم تشکر
ولی تا جایی که میدونم در تست خازن مهم نیست پراب مثبت منفی رو در کجا بزاریم
درسته؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799

بله تشکر از توضیحاتتون
ولی من منظورم درباره تست خازن بود به فاراد نه ولتاژ گیری
ولی بازم تشکر
ولی تا جایی که میدونم در تست خازن مهم نیست پراب مثبت منفی رو در کجا بزاریم
درسته؟

درود

بهتره برای تنظیم سوال دقت بیشتری فرمایید.
درحالیکه معلوم نکردید بابت پیگیری کدام موضوع یا در ادامه کدوم پست ، مطالب خود را مطرح فرمودید.
و درحالیکه اساسا بحث تست خازن نبود و گزارشی از ولتاژ خازن خواستم ولی شما مطالبی بسیار نامفهوم و گنگ در خصوص اندازه گیری مطرح فرمودید و لذا چطور تشخیص میدادم که مقصود شما تست خازن خارج از مدار است ؟
بنحویکه قصد پاسخگویی نداشتم.

تست خازن خارج از مدار ، نیاز به رعایت اتصال پروب ها نداره ، اما با مولتیمتر آنالوگ باید از هر دو جهت تست بشه و با ظرفیت مشابه مقایسه بشه.

یعنی پروب ها رو باید به خازن متصل کنید که ابتدا حداقل اهم نشون میده و بتدریج بینهایت میشه و به این معنی است که با باطری اهم متر شارژ شده
حالا پس از شارژ کامل ، باید پروب ها رو عوض کنید و مقدار حرکت عقربه باید با ظرفیت مشابه یکسان باشه در غیراینصورت خرابه.
یعنی میزان حرکت عقربه با خازن ۱ میکرو ۱۰۰۰ ولتی برابر با هر خازن ۱ میکرویی با هر ولتاژی هست چه ۱۰ ولت باشه و چه ۱۰۰۰۰ ولت .

این شیوه ساده ترین و ابتدائی ترین روش تست خازنه و باوجودیکه مولتیمترهای مجهز و دستگاه های اندازه گیری گرانقیمت پژوهشی دارم اما برای تعمیرات نیازی به آنها نداشتم و تابحال برای تست خازن از این شیوه استفاده کردم ,

شاید در طول سال حتی ۳ بار نیاز به مولتیمتر دیجیتال هم نداشتم زیرا در تعمیرات ، دقت در اندازه گیری ها ارزش نداره و فقط وقت رو تلف میکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

N.badfar

کاربر
2021-12-25
113
54

بله شرمنده سوال من ربطی به این تاپیک نداشت ولی بازم ممنون کمکی کردین
با تشکر خسته نباشید

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832

درود

اگر ولتاژ خروجی بصورت نرمال قابل انتخاب است و آی سی را نصب کردی .
جهت پیشگیری از خسارت احتمالی ، فعلا با بارهای ۱۰ و بزرگتر از ۱۰ اهم تست کن تا اطمینان از صحت تغذیه حاصل بشه و پس از اطمینان ، کاملا آزادی که با هر باری و هر جوری دوست داری تست کنی .

سپاس
درود بر شما استاد عزیز

واژه تشکر شاید آنچنان که باید و شاید برای زحمات و وقت گذاری شما استاد عزیز که نه تنها بنده بلکه اکثریت اعضای این سایت بسیار بسیار از وجود شما بهره برده و یاد گرفته ایم کم باشد.
بهر صورت زبانم قاصر هست از بیان تشکر در مقابل اینهمه بزرگواری

ولتاژ خروجی به صورت نرمال قابل انتخاب می باشد. طبق تست های صفحه اول این تاپیک جلو رفتم و خدا رو شکر موفقیت آمیز هم بود. بنده امروز یک جعبه شکیل هم سفارش دادم و به امید خدا وقتی جایگذاری شد حتما عکس های مربوطه رو قرار خواهم داد.

چند تا سوال بود که خواستم از محضر شما بپرسم.
1- دو تا ترانزیستور تخت به شماره 2sc3320 از برد یک تلویزیون باز کرده بودم. دیتا شیتش رو با Tip35 مقایسه کردم.
2sc3320 از لحاظ ولتاژ کلکتور- امیتر و کلکتور-بیس و امیتر- بیس از Tip35 قویتر هست اما جریان کلکتور Tip35 حدود 25 آمپره ولی 2sc3320 حدود 15 آمپر هست.
سوالم اینه که امکان داره من دو تا 2sc3320 رو به جای یک Tip35 استفاده کنم و در واقع موازیشون کنم که جریان تحمل کلکتورشون بیشتر بشه؟
جهت اطلاع لینک دیتاشیت هر دو ترانزیستور رو ضمیمه کردم.
https://www.onsemi.com/pdf/datasheet/tip35a-d.pdf
https://datasheet.octopart.com/2SC3320-Inchange-Semiconductor-datasheet-15978868.pdf

2 - آیسی Lm317 نیاز به هیت سینک داره؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799

درود بر شما استاد عزیز

واژه تشکر شاید آنچنان که باید و شاید برای زحمات و وقت گذاری شما استاد عزیز که نه تنها بنده بلکه اکثریت اعضای این سایت بسیار بسیار از وجود شما بهره برده و یاد گرفته ایم کم باشد.
بهر صورت زبانم قاصر هست از بیان تشکر در مقابل اینهمه بزرگواری

ولتاژ خروجی به صورت نرمال قابل انتخاب می باشد. طبق تست های صفحه اول این تاپیک جلو رفتم و خدا رو شکر موفقیت آمیز هم بود. بنده امروز یک جعبه شکیل هم سفارش دادم و به امید خدا وقتی جایگذاری شد حتما عکس های مربوطه رو قرار خواهم داد.

چند تا سوال بود که خواستم از محضر شما بپرسم.
1- دو تا ترانزیستور تخت به شماره 2sc3320 از برد یک تلویزیون باز کرده بودم. دیتا شیتش رو با Tip35 مقایسه کردم.
2sc3320 از لحاظ ولتاژ کلکتور- امیتر و کلکتور-بیس و امیتر- بیس از Tip35 قویتر هست اما جریان کلکتور Tip35 حدود 25 آمپره ولی 2sc3320 حدود 15 آمپر هست.
سوالم اینه که امکان داره من دو تا 2sc3320 رو به جای یک Tip35 استفاده کنم و در واقع موازیشون کنم که جریان تحمل کلکتورشون بیشتر بشه؟
جهت اطلاع لینک دیتاشیت هر دو ترانزیستور رو ضمیمه کردم.
https://www.onsemi.com/pdf/datasheet/tip35a-d.pdf
https://datasheet.octopart.com/2SC3320-Inchange-Semiconductor-datasheet-15978868.pdf

2 - آیسی Lm317 نیاز به هیت سینک داره؟

سپاس

درود

ضمن تشکر و تقدیر بابت اظهار لطف پیوسته حضرت عالی

من مطمئن بودم بدون ابهام این تغذیه را مونتاژ میکنید و لذا با توجه به سوابق و دقت قابل تحسین شما بابت ابهامات اولیه ، حیرت کردم و باورم نمیشد که خوشبختانه بدلیل خرابی خازن قابل توجیه شد.

در هر صورت باوجودیکه در این تغذیه ، کیفیت و دقت را قربانی سادگی و طول عمر آن نکردم ، معذالک ضمن رعایت اوج دقت و کیفیت ، بعنوان ساده ترین تغذیه دنیا مطرح است ، بطوریکه تغذیه ای با این سادگی که چنین کیفیت و دقتی هم داشته باشد وجود نداره .

به همین علت برخلاف دیگر تغذیه ها که مونتاژ و استفاده از آنها بسادگی مقدور نیست ، ساخت این تغذیه در سریع ترین زمان ممکن میسر میشه و حتی مبتدی ترین افراد ، بسهولت قادر به ساخت و بهره برداری از آن شده اند .

و به همین علت طول عمر آن بسیار زیاد و عیب یابی آن بسیار بسیار ساده است.

در خصوص ۳۱۷ در صورت ارتقاء و افزایش جریاندهی و قدرت تغذیه بطوریکه گرمای غیرمجاز در ۳۱۷ تولید بشه ، دراینصورت استفاده از هیت سینک برای ۳۱۷ قابل توجیه است و درغیراینصورت برای جریان های ۳ آمپر و ۶ آمپر ، وجود هیت سینک سودی نداره و فقط احتمال اتصال ناخواسته و مضر هیت سینک با دیگر قطعات را تقویت میکنه و لذا نیاز نداره.

اما بابت استفاده از ترانزیستور هوریزانتال تلویزیون که در فرکانس بالا استفاده میشه ، بجای tip35 نادرست و نامناسب است زیرا مهمترین پارامتری که با اشکال مواجه میشه کارآیی ترانزیستور است و ترانزیستور هویزانتال تلویزیون در فرکانس بالا قابل استفاده است و ولتاژ و جریان اصلی این تغذیه در فرکانس پایین اصلاح و آماده میشه تا عامل آلودگی محیط و بانی صدمه دستگاه ها و سیستم های تحت تعمیر و پژوهش نباشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

Am-ir

کاربر
2022-03-09
3
7

درود بی کران بر استاد غزال عزیز
ضمن آرزوی سلامتی
پی سی بی طرح مهندس فرزاد انجام شده
img_20220309_143211_b7wb.jpg

img_20220309_135659_086_fllv.jpg

مدار در حالت روشن خروجی 1.9 -24 ولت دارد(صفر نمی شود)
در حالت خاموش 0.1 ولت
در دیود 4 و دیود زنر 1, ولتاز دو سر 0.65 ولت میباشد
C2=1.2v
C3=0.6
D1=12
ولتاژ پایه 4 ای سی 0.7 ولت (پروب مشکی ب گراند و قرمز به پایه ۴ متصل شد)

مشکل از چه چیزی میباشد
با تجدید احترام و تشکر و قدردانی فراوان از زحمات استاد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799

درود بی کران بر استاد غزال عزیز
ضمن آرزوی سلامتی
پی سی بی طرح مهندس فرزاد انجام شده
img_20220309_143211_b7wb.jpg

img_20220309_135659_086_fllv.jpg

مدار در حالت روشن خروجی 1.9 -24 ولت دارد(صفر نمی شود)
در حالت خاموش 0.1 ولت
در دیود 4 و دیود زنر 1, ولتاز دو سر 0.65 ولت میباشد
C2=1.2v
C3=0.6
D1=12
ولتاژ پایه 4 ای سی 0.7 ولت (پروب مشکی ب گراند و قرمز به پایه ۴ متصل شد)

مشکل از چه چیزی میباشد
با تجدید احترام و تشکر و قدردانی فراوان از زحمات استاد

با تشکر و تقدیر و درود
مشکل شما در قطعات داخل دایره قرمز هست
جهت پایه های خازن و دیود ها رو بررسی کن
اگه این قطعات اشکالی نداشته باشه باید پایه ۴ آی سی ( یا دو سر زینر dz1 ) حدود 7 ولت باشه نه 7/. ولت
اگه ایراد رو پیدا نکردی اعلام کن که چند تست توصیه کنم که پیداش کنی
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 183131

آخرین ویرایش:

Am-ir

کاربر
2022-03-09
3
7

با تشکر و تقدیر و درود
مشکل شما در قطعات داخل دایره قرمز هست
جهت پایه های خازن و دیود ها رو بررسی کن
اگه این قطعات اشکالی نداشته باشه باید پایه ۴ آی سی ( یا دو سر زینر dz1 ) حدود 7 ولت باشه نه 7/. ولت
اگه ایراد رو پیدا نکردی اعلام کن که چند تست توصیه کنم که پیداش کنی
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 183131
جناب استاد
جهت ها بررسی شدن درست بود
با اینکه خازن ها نو بودن اما به خازن ها شک داشتم تعویض کردمبا تست دیود مولتی متر دیود ۱ را تست کردم ظاهرا سالم بود
لذا همچنان مشکل هست
از لطف و راهنمایی استاد بی نهایت متشکرم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799

جناب استاد
جهت ها بررسی شدن درست بود
با اینکه خازن ها نو بودن اما به خازن ها شک داشتم تعویض کردمبا تست دیود مولتی متر دیود ۱ را تست کردم ظاهرا سالم بود
لذا همچنان مشکل هست
از لطف و راهنمایی استاد بی نهایت متشکرم

درود

یک پایه دیود d2 را آزاد کن
حالا ولتاژ c2 چند ولته ؟
وقتی میگم ولتاژ خازن چند ولته یعنی باید یک پروب ولتمتر را به پایه منفی و دیگری به پایه مثبت متصل کنی ( به گراند کاری نداریم )
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 183131

Am-ir

کاربر
2022-03-09
3
7

درود

یک پایه دیود d2 را آزاد کن
حالا ولتاژ c2 چند ولته ؟
وقتی میگم ولتاژ خازن چند ولته یعنی باید یک پروب ولتمتر را به پایه منفی و دیگری به پایه مثبت متصل کنی ( به گراند کاری نداریم )
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 183131
عرض ادب و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوارم
استاد عزیزم جناب مهندس فرزاد زحمت کشیدن دوباره بررسی کردن و اطلاع دادن در مدار نقشه جای دیود یک برعکس گزاشتن جابجا کردم مشکل حل شد
یک دنیا سپاس و تشکر و قدر دانی از لطف و محبت استاد والا مقام استاد غزال بزرگوار
استاد جسارتا تعریف تستر بک لایت و دیود زنر شما را هم بسیار شنیدم اما تاپیکش را پیدا نمیکنم اگر وقت داشتید و زحمت نبود لینکش را قرار بدید تا از تجربیات ارزشمند شما استاد عزیز در مقام شاگرد بهره مند شویم
بازهم با زبانی قاصر و الکن بی نهایت متشکرم

بالا