آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

سلام
یک سوال از همکاران عزیز
در منابع تغذیه، چرا از ترانسفورماتور استفاده میشه و از تغذیه سوئچینگ مثلا 18 ولت برای این منبع استفاده نشده؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

سلام
یک سوال از همکاران عزیز
در منابع تغذیه، چرا از ترانسفورماتور استفاده میشه و از تغذیه سوئچینگ مثلا 18 ولت برای این منبع استفاده نشده؟

درود

تغذیه سوئیچینگ نویزهای شدیدی داره و برای امور پژوهشی و تعمیرات به درد نمیخوره.

سپآس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831

درود

پایه ۴ آی سی باید حدود منفی 7 ولت باشه.
مونتاژ و یا قطعاتی که داخل دایره قرمز هست ایرادی داره و اگه رفع بشه باید پایه ۴ آی سی منفی 7 ولت بشه.
دراینصورت ولتاژ صفر ولت با vr1 قابل تنظیم میشه

ولتاژ دو سر c2 , c3 هر کدوم چند ولته؟( یعنی پروب مشکی به پایه منفی هر خازن و پروب قرمز به پایه مثبت همون خازن )

از لامپ سری استفاده نکن که هیچ سودی نداره و فقط عملکرد تغذیه را مختل میکنه و تغذیه قابل تست نمیشه.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 183131

درود .
استاد لامپ سری با برق ترانس به این جهت بود که در صورت اتصالی در مدار خسارت نبینم. اما تو تست مجدد و گزارش موارد خواسته شده حتما از مدار خارجش خواهم کرد.
الان از شرکت پست شما رو رویت کردم و غروب که به منزل برگشتم مجددا تست ها رو انجام و نتیجه رو خدمتتون اعلام خواهم کرد.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

درود .
استاد لامپ سری با برق ترانس به این جهت بود که در صورت اتصالی در مدار خسارت نبینم. اما تو تست مجدد و گزارش موارد خواسته شده حتما از مدار خارجش خواهم کرد.
الان از شرکت پست شما رو رویت کردم و غروب که به منزل برگشتم مجددا تست ها رو انجام و نتیجه رو خدمتتون اعلام خواهم کرد.
سپاس

درود

اگر لامپ سری مانع خسارت میشد حتما تاکید و توصیه میکردم اما با لامپ سری درواقع فقط ترانس را ناتوان و ضعیف میکنید و هیچ اثری در پیشگیری از خسارات نداره .
مضافا که ترانس دارای مقاومت اهمی و سلفی است و برای همیشه ناخواسته بهتر از لامپ مانع جریان شدید میشه.
در تلویزیون و دستگاه هایی که مستقیما از برق شهر تغذیه میشه قضیه متفاوت است و لامپ اثر فوق العاده موثری در کاهش خسارت داره.
اگر قبل از عیب یابی ولتاژ c2 , c3 را اعلام کنی عیب رو مشخص میکنم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 183131

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831

درود بر شما جناب غزال
ولتاژ دو سر c2 , c3 هر کدوم چند ولته؟( یعنی پروب مشکی به پایه منفی هر خازن و پروب قرمز به پایه مثبت همون خازن )
C2 = 18.99 V
C3 = 13.90 V

استاد عیب با راهنمایی شما پیدا شد.
خازن های C2 , C3 رو از یه برند دیگه با همون ظرفیت و ولتاژ تعویض کردم و متوجه شدم خازن های قبلی فیک بودن و باعث ایجاد این مشکل شده بودند .
ولتاژ پایه 4 آیسی رو نسبت به گرند گرفتم و شد منفی 7.5 ولت.
بعد با کمک Vr2 ولتاژ رو روی صفر ولت فیکس کردم.
اگر اجازه بدید آیسی رو قرار بدم و نتیجه رو گزارش کنم.

4.jpg

آخرین ویرایش:

N.badfar

کاربر
2021-12-25
113
54

دوست من اگه با لامپ سری کنین ترانس ضعیف میشه در کوتاه مدت

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

N.badfar

کاربر
2021-12-25
113
54

سلام خوب هستین
مولتی مترvc97 دارم ولی مگه مشکلی ایجاد میکنه وقتی که خازن دشارژ شده باشه مثبت منفی اشتباه بزنیم؟ چون من اگه جای های پراب ها رو عوض کنم بازم همون مقدار رو نشون میده البته در خازن های smd بشکه ای

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

درود بر شما جناب غزال

C2 = 18.99 V
C3 = 13.90 V

خازن های C2 , C3 رو از یه برند دیگه با همون ظرفیت و ولتاژ تعویض کردم و متوجه شدم خازن های قبلی فیک بودن و باعث ایجاد این مشکل شده بودند .

مشاهده فایل‌پیوست 183375

درود

اگر ولتاژ خروجی از صفر تا ماکزیمم قابل انتخاب و تغییر است میتونی آی سی رو نصب و تست کنی.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

سلام خوب هستین
مولتی مترvc97 دارم ولی مگه مشکلی ایجاد میکنه وقتی که خازن دشارژ شده باشه مثبت منفی اشتباه بزنیم؟ چون من اگه جای های پراب ها رو عوض کنم بازم همون مقدار رو نشون میده البته در خازن های smd بشکه ای

درود

اگر اندازه گیری ولتاژ دو نقطه نسبت به هم مورد هدف باشه دراینصورت با مولتیمتر دیجیتال ، نیاز به رعایت اتصال صحیح پروب قرمز و مشکی نیست و در یک حالت با علامت منفی نشون میده ، چه خازن شارژ باشه و چه دشارژ

اما اگه ولتاژ یک نقطه مورد هدف باشه یعنی ولتاژ اون نقطه نسبت به گراند ( یا نسبت به پایه منفی خازن بزرگ) چند ولته و دراینصورت باید یک پروب به پایه منفی خازن بزرگ یا گراند متصل باشه و اگه یک پروب را بجای گراند به پایه مثبت خازن بزرگ متصل کنید ولتاژ نادرستی نشون میده.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

درود بر شما جناب غزال

C2 = 18.99 V
C3 = 13.90 V

مشاهده فایل‌پیوست 183375

درود

اگر ولتاژ خروجی بصورت نرمال قابل انتخاب است و آی سی را نصب کردی .
جهت پیشگیری از خسارت احتمالی ، فعلا با بارهای ۱۰ و بزرگتر از ۱۰ اهم تست کن تا اطمینان از صحت تغذیه حاصل بشه و پس از اطمینان ، کاملا آزادی که با هر باری و هر جوری دوست داری تست کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا