آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

عرض ارادت و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوار
استاد Q1,Q2 و حتی رگلاتور۳۱۷ نو خریداری کردم و جایگزین کردم
ابتدا که ترانس را برق زدم مقاومت ۳۷۰ اهم R6 سوخت مقاومت یک کیلو داشتم جایگزاری کردم (آیا درست است یا مقاومت ۳۷۰ تهیه کنم؟)
مشاهدات به شرح زیر است
ابتدای ولوم یعنی در چند درجه ی اول ولوم ولتاژ متغییر است بقیه ماکسیمم ولتاژ است
بین ۲۶ ولت تا منفی نیم ولت متغییر است
و اینکه فرضا روی ۹ولت که تنظیم میشود تا ۹.۵ ولت ولتاژ پرش دارد
آی سی ۷۴۱ هم تهیه کردم اما طبق فرمایش استاد فعلا جایگزاری نکرده ام
با سپاس و آرزوی سلامتی

درود

کجا دیدی که R6 مقدارش ۳۷۰ اهم است ؟
و کی گفته بجای اون ۱ کیلو استفاده کنی؟

چقدر تاکید کردم کار اضافه نکن و فقط هر کاری گفتم انجام بده.
اگه یکبار دیگه خودسرانه کاری کنی مشخصه بیشتر از من میدونی و لذا نیازی بمن نداری و دیگه پاسخ نمیدم.
پس دقت کن و کار اضافه نکن.

R6 باید ۲۲۰ اهم باشه و لذا ۲۲۰ اهم نصب کن.
بعد از اینکه خروجی قابل تغییر شد چرا رگلاتور را عوض کردی ؟
گفتم فقط دو ترانزیستور و سه محلی که قطع کرده بودی سر جای خودش نصب کن .

قبل از هر کاری چند عکس از پشت و روی برد ارسال کن که پایه های دو ترانزیستور مشخص باشه و ببینم چطور نصب کردی .

سپس آزمایش اولیه را انجام بده یعنی مجددا یک پایه R3 , R4 و امیتر tip35 را آزاد کن و ببین ولتاژ خروجی با ولوم تغییر میکنه یا نه ؟

آیا دو ترانزیستور نو جایگزین کردی؟

بهیچ عنوان باری به خروجی متصل نکن و جریان نکش ولی جریان کشیدی.

سپاس

آخرین ویرایش:

Alliyar

کاربر
2022-02-12
23
50

درود

کجا دیدی که R6 مقدارش ۳۷۰ اهم است ؟

عرض ادب و احترام چشم استاد
به اشتباه در این فایل دیده بودم که متوجه شدم اشتباهه و حضرتعالی درست میفرمایین
silk2_3kyt.png

ولی به هر حال ۲۲۰ جایگزاری کردم دوبار و ب محض برق زدن سوخت
جریان نمیکشم فقط این ولتمر امپر متر وصله

img_20220216_021840_342u.jpg

بابت کیفیت بد مونتاژ مدار از محضر استادخیلی عذر میخام ولی از لحاظ اتصالات بارها چک کرده ام درست هست
با خجالت عکس های مدار بصورت زیر است
img_20220216_023521_3g8z.jpg

img_20220216_022223_viw.jpg

بله ترانزیستور ها نو هستند
رگلاتور هم چون دیروز پایه ها بهم وصل شدن فرمودید شانس اوردی نسوخته نو گزاشتم بعدا مشکل نشه
چشم آزمایش اول را بزودی فردا بعد کلاسم انجام میدهم و خدمت استاد گزارش میدهم
با سپاس و آرزوی سلامتی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799

عرض ادب و احترام چشم استاد
به اشتباه در این فایل دیده بودم که متوجه شدم اشتباهه و حضرتعالی درست میفرمایین
silk2_3kyt.png

ولی به هر حال ۲۲۰ جایگزاری کردم دوبار و ب محض برق زدن سوخت
جریان نمیکشم فقط این ولتمر امپر متر وصله

img_20220216_021840_342u.jpg

بابت کیفیت بد مونتاژ مدار از محضر استادخیلی عذر میخام ولی از لحاظ اتصالات بارها چک کرده ام درست هست
با خجالت عکس های مدار بصورت زیر است
img_20220216_023521_3g8z.jpg

img_20220216_022223_viw.jpg

بله ترانزیستور ها نو هستند
رگلاتور هم چون دیروز پایه ها بهم وصل شدن فرمودید شانس اوردی نسوخته نو گزاشتم بعدا مشکل نشه
چشم آزمایش اول را بزودی فردا بعد کلاسم انجام میدهم و خدمت استاد گزارش میدهم
با سپاس و آرزوی سلامتی

درود

عزیزم این بردی که تهیه کردی بدون معجزه کار نمیکنه.
با وجود این آشفتگی برد و اتصال پایه ها ازجمله اتصال ناهنجار پایه های مجاور آی سی بیکدیگر و مسیرهای ناقص و سیمکشی و تغییر مسیرها ، معذالک به توصیه های منم توجه نکردی.

و اگه گفتم ترانزیستورها رو نصب کن ، تصور کردی خودت بهتر تشخیص میدی و باید رگلاتور را هم عوض کنی.

و با وجود تاکید پست اول که از سوکت آی سی استفاده کنی و در چنین شرایطی که صدمه آی سی بسیار بدیهی است و هزار برابر واجب تر است ، معذالک از سوکت آی سی استفاده نکردی و بدلخواه هر کار عجیبی میکنی و معلوم نیست چرا ۲۲۰ را ۳۷۰ تلقی فرمودی و به اینم بسنده نکردی و تشخیص دادی مقاومت 1k بهتر از ۳۷۰ اهم است و قطعا عجایب دیگری هم اتفاق افتاده و از آنها مطلع نشدیم و قس علیهذا

عزیزم با این وضعیت توفیقی حاصل نمیشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

بابت ولتمتر آمپرمتر هیچ مشکلی وجود نداره و هر دو در یک پکیج شکیل در بازار وجود داره که فقط یک زینر و مقاومت نیاز داره و من روی سیم آن اضافه میکنم و اگه من طراح این ولتمتر آمپرمتر بودم بنحوی طراحی میکردم که تغذیه آن با هر ولتاژی بین ۱۰ الی ۱۰۰ ولت کار کنه بطوریکه ساده ترین راه حلش اینه که زینر و مقاومتی که در مسیر تغذیه قرار دادم داخل آن منظور بشه.
تصویر ولتمتر آمپرمتری که من استفاده کردم در کنارم انگشتم در پیوست ملاحظه میفرمایید که تجسم اندازه آن نیز مقدور میگردد.

در هر صورت اگر در آینده نیاز به تغییراتی احساس شد حتما زینر ۵ ولتی و مقاومت ۲ کیلو نیز برای تغذیه ولتمتر آمپرمتر اضافه میشه و خالی از لطف نیست و از توصیه ارزنده حضرتعالی سپاسگزارم

بابت سوالی که در خصوص حفاظت از اتصال کوتاه مطرح فرمودید هر چند پا به آلزایمر شدم و زیاد فراموش میکنم اما بخوبی بخاطر دارم که علاوه بر تست عملی به تفصیل این موضوع را در خلال تحلیل ، بررسی و تشریح کردم که چگونه از خسارت ناشی از اتصال کوتاه پیشگیری میکنه و خلاصه آن بشرح زیر است.

ازآنجاکه وظیفه محدود کننده ، محدود کردن جریان خروجی به دلخواه شماست لذا به هر دلیلی قصد دریافت جریان بیش از مقدار دلخواه داشته باشید بهیچ عنوان اجازه نمیده و لامپ هشدار هم روشن میشه که با عبارت طنز بیلاخ معرفی کردم که اعاام میکنه میخوای جریان بیشتری دریافت کنی ولی بهت نمیدم.

به این ترتیب اگر ۱ آمپر یا ۲ یا ۳ آمپر انتخاب کرده باشید بهیچ عنوان قادر به دریافت بیش از ۱ آمپر و ۲ و یا ۳ آمپری که انتخاب کردید نخواهید بود چه اتصال کوتاه بشه و چه بار بزرگ و نامناسبی به خروجی متصل بشه.
اگه ابهامی باقی مونده اعلام فرمایید.

توضیح اینکه حفاظت از اتصال کوتاه به روش های مختلفی صورت میپذیره مثلا در یک روش بصورت قطع و وصل مداوم انجام میشه که در صورت مشاهده اتصال کوتاه مدام خروجی را قطع و وصل میکنه که موجب صدمه قطعات تغذیه و قطعات دستگاهی که به تغذیه متصله میشه و در هر صورت بهترین شیوه از جهات مختلف ، از جمله کاهش خسارت و سادگی و کاهش قطعات و غیره بنظر من شیوه ای است که در این تغذیه استفاده کردم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 155493

با سلام و تبریک روز مرد خدمت استاد عزیزم.
سوالم اینه امکان استفاده از شارژر گوشیهای موبایل قدیمی که پنج ولت یا کمی بیشتر از پنج ولت هستن برای تغذیه پنل امکانپذیره؟
دوم اینکه برای مقاومت R1 اگه دو مقاومت غیر همسان مثلا 2.7 با مثلا1.5 اهم موازی کنم و مقداری بین 0.68 تا 0.5 بهم بده که امپری بین 3الی5 امپر رو بده اشکالی ایجاد میکنه؟
بازم ممنون از راهنمایی و صبر و شکیبایی جنابعالی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

با سلام و تبریک روز مرد خدمت استاد عزیزم.
سوالم اینه امکان استفاده از شارژر گوشیهای موبایل قدیمی که پنج ولت یا کمی بیشتر از پنج ولت هستن برای تغذیه پنل امکانپذیره؟
دوم اینکه برای مقاومت R1 اگه دو مقاومت غیر همسان مثلا 2.7 با مثلا1.5 اهم موازی کنم و مقداری بین 0.68 تا 0.5 بهم بده که امپری بین 3الی5 امپر رو بده اشکالی ایجاد میکنه؟
بازم ممنون از راهنمایی و صبر و شکیبایی جنابعالی

درود

ضمن عرض تبریک متقابل.
اگه قصد دارید از ولتمتر پنلی روی این تغذیه استفاده کنید نیاز به تغذیه مجزا و یا شارژر موبایل نیست و بسادگی میتونی با یک مقاومت و زینر ولتاژ ۵ ولت برای آن بسازی .

اگه میخوای برای مقاصد دیگه یا بعنوان ولتمتر سیار استفاده کنی ، میتونی از هر تغذیه یا آداپتور یا شارژر ۵ ولتی استفاده کنی.

در خصوص سوال دوم و نصب R1 میتونی از چند مقاومت سری موازی استفاده کنی که مقاومت معادلش 68/. اهم باشه برای حداکثر ۳ آمپر و اگه مقاومت معادل کوچکتر از 68/. اهم بشه بیشتر از ۳ آمپر قابل دریافت میشه ( یعنی با 34/. اهم تا جریان 6 آمپر میده)
و بدیهی است که اگر مقاومت معادل بین 68/. اهم و 34/. اهم باشه ماکزیمم جریان قابل دریافت بیشتر از ۳ و کمتر از ۶ آمپر است .

سپاس

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان

درود

بله با زینر ۳،۳ ولتی تا حدود ۵ آمپر قابل کنترل میشه
با زینر ۳،۳ ولتی ، بقیه قطعات نیاز به تغییر نداره.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 156457

با سلام و عذر خواهی بابت سوال عجیبم.
زنر7 ولت ندارم اما 7.5 و6.8 دارم کدوم بهتر جواب میده؟
و اینکه زنر اگه یکچهارم وات باشه مشکل نداره؟
خیلی گشتم اما اینجا گیرم نیومد فقط یکچهارم و یک وات اینا رو داشت.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799

با سلام و عذر خواهی بابت سوال عجیبم.
زنر7 ولت ندارم اما 7.5 و6.8 دارم کدوم بهتر جواب میده؟
و اینکه زنر اگه یکچهارم وات باشه مشکل نداره؟
خیلی گشتم اما اینجا گیرم نیومد فقط یکچهارم و یک وات اینا رو داشت.

درود

زینر ۶،۸ نزدیکتر و مناسب تره.
بجز مقاومت های محافظ که اگه خیلی قوی باشه نمیتونه حفاظت کنه و در مواقع بروز عیب همه چی جر میخوره جز خودش ، اما هر قطعه دیگری هر چقدر قویتر باشه بهتره ، یعنی هرچند زینر ضعیف هم در این نقشه جواب میده اما اگه میتونی ۱ وات تهیه کنی ۱ وات بهتره و در شرایط غیرعادی و اتصالی ناخواسته احتمالی و امثالهم ، احتمال صدمه ۱ وات خیلی کمتره و لذا بهتره.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832

سلام به استاد عزیزم جناب غزال

استاد بعد از مدت ها این فرصت برام مهیا شد که تصمیم بگیرم قطعات این این تغذیه جالب رو تهیه و مونتاژ کنم.
چندین بار مدار طراحی شده توسط جناب smaeel رو روی کاغذ کلاسه پرینت گرفتم و از روش اتو استفاده کردم که متاسفانه تراک های نازک وسط مدار کمو بیش به دلیل نازک بودن خوب در نمی اومد.
خلاصه تصمیم گرفتم در همون ابعاد برد طراحی شده توسط ایشون یه برد با نرم افزار پروتئوس طراحی کنم. اگر دستور بفرمائید خدمت شما ارسال می کنم که به جهت استفاده کاربران عزیز قرار بگیره منتها اجازه می خوام خودم مونتاژ کنم و در صورت تائید جنابعالی این کار صورت بگیره.
سپاس
Untitled.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799

سلام به استاد عزیزم جناب غزال

استاد بعد از مدت ها این فرصت برام مهیا شد که تصمیم بگیرم قطعات این این تغذیه جالب رو تهیه و مونتاژ کنم.
چندین بار مدار طراحی شده توسط جناب smaeel رو روی کاغذ کلاسه پرینت گرفتم و از روش اتو استفاده کردم که متاسفانه تراک های نازک وسط مدار کمو بیش به دلیل نازک بودن خوب در نمی اومد.
خلاصه تصمیم گرفتم در همون ابعاد برد طراحی شده توسط ایشون یه برد با نرم افزار پروتئوس طراحی کنم. اگر دستور بفرمائید خدمت شما ارسال می کنم که به جهت استفاده کاربران عزیز قرار بگیره منتها اجازه می خوام خودم مونتاژ کنم و در صورت تائید جنابعالی این کار صورت بگیره.
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 183097

درود

استدعا دارم.
شرمنده میفرمایید.
برای ساختن برد باید بکمک چاپخونه و از طریق عکاسی آماده کنید تا با ظرافت و دقت قابل قبولی آماده بشه.

حقیقتا این تغذیه خیلی بیشتر از انتظارم پاسخ داده و مطمئنم در دنیا با توجه به سادگی و دقت و کیفیت بسیار بالا ، بی رقیب است و قطعا الگوی طراحی های تغذیه میشه.

اگر براتون مقدوره چند برد خام هم برای من درنظر بگیرید و هزینه مربوطه را اعلام فرمایید تقدیم کنم.
هر چقدر حجم و ابعاد برد ، کوچکتر و قطعات مصرفی فشرده تر باشه ارزشمندتر میشه و فضای کمتری اشغال میکنه و لذا ساده تر در دستگاه ها جاسازی میشه.

اگه تهیه برد را به اهل فن و متخصصین مربوطه واگذار کنید ، حتی pcb رو با کمک نرم افزار طراحی میکنن و برد شکیلی میسازن و در هر صورت بتعدادی که موجب کاهش هزینه شما بشه برای من منظور کنید.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832

درود

استدعا دارم.
شرمنده میفرمایید.
برای ساختن برد باید بکمک چاپخونه و از طریق عکاسی آماده کنید تا با ظرافت و دقت قابل قبولی آماده بشه.

حقیقتا این تغذیه خیلی بیشتر از انتظارم پاسخ داده و مطمئنم در دنیا با توجه به سادگی و دقت و کیفیت بسیار بالا ، بی رقیب است و قطعا الگوی طراحی های تغذیه میشه.

اگر براتون مقدوره چند برد خام هم برای من درنظر بگیرید و هزینه مربوطه را اعلام فرمایید تقدیم کنم.
هر چقدر حجم و ابعاد برد ، کوچکتر و قطعات مصرفی فشرده تر باشه ارزشمندتر میشه و فضای کمتری اشغال میکنه و لذا ساده تر در دستگاه ها جاسازی میشه.

اگه تهیه برد را به اهل فن و متخصصین مربوطه واگذار کنید ، حتی pcb رو با کمک نرم افزار طراحی میکنن و برد شکیلی میسازن و در هر صورت بتعدادی که موجب کاهش هزینه شما بشه برای من منظور کنید.

سپاس
عرض ادب
استاد عزیز اجازه می خوام خودم اول مدار رو تست کنم اگر همه چیز اکی بود حتما خدمتتون ارسال خواهم کرد.
فقط یه سوالی داشتم و اونم این بود که دیدم روی برد طراحی شده توسط جناب Smaeel آمپر متر در مسیر گراند مدار قرار گرفته . این مشکلی ایجاد نمی کنه؟ بهتر نبود تو مسیر ولتاژ مثبت قرار میگرفت؟

بالا