آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

عرض خسته نباشید
استاد یکی از پایه های مقاومت های R3,4 و پایه امیتر tip35 خارج کردم
در این حالت چه کلید وصل چه قطع باشید
موقعی که ولوم در کمترین مقدار هست ۰.۶۵ شش دهم ولت و موقعی که ولوم ولتاژ در بیشترین مقدار هست چهار دهم ۰.۴ ولت می باشد
سپاس

درود

ترانزیستورها سوخته ولی فعلا بهش دست نزن و پایه هایی که قطع کردی فعلا به همین صورت باشه و فقط عملیات زیر را اجرا کن.

رگلاتور ۳۱۷ سوخته ، عوضش کن و کلید تغذیه را روشن کن و ببین ولتاژ خروجی با ولوم ولتاژ ، از حدود صفر تا حدود ۳۰ ولت تغییر میکنه و گزارش کن.
کار دیگه نکن.

سپاس

آخرین ویرایش:

Alliyar

کاربر
2022-02-12
23
50

درود

ترانزیستورها سوخته ولی فعلا بهش دست نزن و پایه هایی که قطع کردی فعلا به همین صورت باشه و فقط عملیات زیر را اجرا کن.

رگلاتور ۳۱۷ سوخته ، عوضش کن و کلید تغذیه را روشن کن و ببین ولتاژ خروجی با ولوم ولتاژ ، از حدود صفر تا حدود ۳۰ ولت تغییر میکنه و گزارش کن.
کار دیگه نکن.

سپاس

باسلام و خسته نباشید محضر استاذ غزال بزرگوار
ضمن تبریک عید مولا علی علیه السلام و روز مرد خدمت حضرتعالی
استاد بزرگوار تغییر دادم بعد الان در خروجی ۳۰ ولت دارم کلید قطع و وصل کار میکند یعنی در قطع صفر هست در وصل ۳۰ ولت اما ولتاژ ثابت هست و با ولوم کم یا زیاد نمی شود
باتشکر از راهنمایی های ارزشمندتان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

باسلام و خسته نباشید محضر استاذ غزال بزرگوار
ضمن تبریک عید مولا علی علیه السلام و روز مرد خدمت حضرتعالی
استاد بزرگوار تغییر دادم بعد الان در خروجی ۳۰ ولت دارم کلید قطع و وصل کار میکند یعنی در قطع صفر هست در وصل ۳۰ ولت اما ولتاژ ثابت هست و با ولوم کم یا زیاد نمی شود
باتشکر از راهنمایی های ارزشمندتان

درود

پس رگلاتور رو عوض نکردی یا رگلاتور سوخته جایگزین کردی ؟
باید رگلاتور نو استفاده کنی
منظور از عوض کردن قطعات ، تعویض با یک سوخته دیگه نیست .

لذا باید رگلاتور نو تهیه و جایگزین کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

Alliyar

کاربر
2022-02-12
23
50

درود

پس رگلاتور رو عوض نکردی یا رگلاتور سوخته جایگزین کردی ؟
باید رگلاتور نو استفاده کنی
منظور از عوض کردن قطعات ، تعویض با یک سوخته دیگه نیست .

لذا باید رگلاتور نو تهیه و جایگزین کنی.

سپاس

چرا استاد همین امشب نو خریدم
گفتن کپی ۸ تومنه اصل ۱۵ تومن اصلش را خریدم
متاسفانه ایراد از بنده بود اولا پایه ها اتصالی داشتند دوباره بررسی کردم و اتصالی را رفع کردم همچنین مقاومت ۸۲ اهم هم سوخته بود تعویض کردم
الان از ۲.۵ ولت تا ۲۸.۵ ولت متغییر می باشد
دوما تغییر ولتاژ در ابتدای ولوم چند درجه که میبری بالا تغییر ولتاژ بسیار سریع اتفاق می افتاد نصف بیشتر ولوم ماکسیمم هست
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

متاسفانه ایراد از بنده بود اولا پایه ها اتصالی داشتند دوباره بررسی کردم و اتصالی را رفع کردم همچنین مقاومت ۸۲ اهم هم سوخته بود تعویض کردم
دوما تغییر ولتاژ در ابتدای ولوم چند درجه که میبری بالا تغییر ولتاژ بسیار سریع اتفاق می افتاد نصف بیشتر ولوم ماکسیمم هست
با تشکر

درود

من با فرض صحت و سلامت مونتاژ ارزیابی میکنم لذا اتصالی پایه ها ارتباطی با عیب یابی نداره.
شبیه اینه که مدار را داخل سطل آب تست کنید و معلومه که اختلالات عجیبی ظاهر میشه و من با فرض شرایط عادی نظر میدم نه در شرایطی که داخل سطل آب هست ؟

اما ۸۲ اهمی سالم بوده چون درغیراینصورت اگه سوخته بود ولتاژی در خروجی نمیداشتی.
ایراد مربوط به اتصالی پایه وسط و کناری رگلاتور بوده که خوشبختانه صدمه ندیده .
ضمنا الان زمان رفع ایراد غیر خطی بودن ولوم ولتاژ نیست.
ابتدا باید راه بیافته اگر در پایان کار چنین ایرادی داشت رفع میکنیم.

حالا دو ترانزیستور Q1 , Q2 نو تهیه و تعویض کن و دو مقاومت R3 , R4 و امیتری که ابتدا قطع و آزاد کرده بودی سر جای خودش نصب و تست کن و گزارش کن.
یعنی بجز آی سی بقیه قطعات سر جای خود باشن.
هیچ کار دیگری نکن .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

با تشکر

درود

اگه تست سلامت ترانزیستور را بلدی ، میتونی تست کنی و در صورت سلامت و صحت استفاده کنی.
اگه بلد نیستی باید بدونی پایه بیس ترانزیستورها مانند سر مشترک دو تا دیود هست که کاتد دو دیود و یا آند دو دیود بهم متصل شده اند.

برای تست bc640 که تیپ مثبته ، میتونی کاتد دو تا دیود را بهم متصل کنی که سر مشترک را بعنوان بیس محسوب و در ۴ حالت مختلف با اهم متر تست کنی.( یکبار سیم مشکی به بیس متصل باشه و سیم قرمز را به یک آند و سپس به آند دیود دیگر بزنی و ببینی چند اهمه و در bc640 هم باید همینطور باشه
یکبار هم سیم قرمز اهم متر را به بیس متصل و دو حالت فوق را تکرار و با bc640 مقایسه کنی )
اگه اهم ۴ حالت دیودها مشابه ۴ حالت ترانزیستور بودند ترانزیستور سالمه.( یعنی اهم هر حالت دیودها مشابه همون حالت در ترانزیستور باشه بطوریکه در دو حالت اهم بینهایت یعنی قطع است و در دو حالت مقداری اهم داره )

برای تست tip35 باید آند دو تا دیود را بهم متصل و بعنوان بیس محسوب و ۴ حالت فوق را تکرار و مقاومت هایی که در هر حالت اندازه گیری کردی باید در حالت مشابه با tip35 مقایسه کنی و اگه مشابه بودند سالمه.

اگر برای تهیه قطعه اقدام کردی باید حتما آی سی هم بخری چون مطمئنا سوخته.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

برای تست bc640 که تیپ مثبته ، میتونی کاتد دو تا دیود را بهم متصل کنی که سر مشترک را بعنوان بیس محسوب و در ۴ حالت مختلف با اهم متر تست کنی.( یکبار سیم مشکی به بیس متصل باشه و سیم قرمز را به یک آند و سپس به آند دیود دیگر بزنی و ببینی چند اهمه و در bc640 هم باید همینطور باشه
یکبار هم سیم قرمز اهم متر را به بیس متصل و دو حالت فوق را تکرار و با bc640 مقایسه کنی )
اگه در ۴ حالت فوق مشابه بودند ترانزیستور سالمه.
سلام استاد عزیزم
این تست را من روی ترانزیستور BC548B که یک ترانزیستور منفی NPN است . در خارج از برد انجام دادم اما در چهار حالت فوق مشابه هم نیستند.
تست را به صورت زیر انجام دادم.
مولتی متر دیجیتال را روی رنج 2 کیلو انتخاب کردم . و پراب سیاه را به بیس ترانزیستور و پراب قرمز را روی امیتر و یک بار هم روی کلکتور قرار دادم که بی نهایت نشون میداد.
و پراپ قرمز را روی بیس و پراب دیگری را روی کلکتور و امیتر قرار دادم و اهم میشه در دو حالت تقریبا 1.026 کیلو میشه.
در این صورت در چهار حالت مشابه نیست پس ترانزیستور خراب است . یا من در تست کردن ترانزیستور مشکل دارم.
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام استاد عزیزم
این تست را من روی ترانزیستور BC548B که یک ترانزیستور منفی NPN است . در خارج از برد انجام دادم اما در چهار حالت فوق مشابه هم نیستند.
تست را به صورت زیر انجام دادم.
مولتی متر دیجیتال را روی رنج 2 کیلو انتخاب کردم . و پراب سیاه را به بیس ترانزیستور و پراب قرمز را روی امیتر و یک بار هم روی کلکتور قرار دادم که بی نهایت نشون میداد.
و پراپ قرمز را روی بیس و پراب دیگری را روی کلکتور و امیتر قرار دادم و اهم میشه در دو حالت تقریبا 1.026 کیلو میشه.
در این صورت در چهار حالت مشابه نیست پس ترانزیستور خراب است . یا من در تست کردن ترانزیستور مشکل دارم.
متشکرم

درود

نتیجه تست شما یعنی ترانزیستور سالمه.
نگفتم هر ۴ حالت مشابه یگدیگر باشن بلکه گفتم هر ۴ حالت مشابه ۴ حالتی باشن که با دو تا دیود مشابه سازی کردی.

یعنی اگه مشکی به سر مشترک دیودها و قرمز به سر آزاد یک دیود متصل کردی و بینهایت اهم بود باید همین حالت در ترانزیستور هم ببینی و مشکی را به بیس و قرمز را به کلکتور یا امیتر متصل کنی و بینهایت اهم باشه

حالا اگه قرمز را به سر مشترک و مشکی را به سرهای آزاد دو دیود متصل کردی و اهمی داشت باید همین حالت هم در ترانزیستور ببینی و قرمز را به بیس و مشکی را به امیتر و یا کلکتور متصل کنی و همین اهم را ببینی .
و ازآنجاکه دو دیود سالم را شبیه سازی کردی پس هر اهمی که این دو دیود در هر جهت نشون میده باید در حالت مشابه در ترانزیستور هم ببینی

برای تست تیپ منفی باید آند دو دیود را بهم متصل کنی تا شبیه ترانزیستور تیپ منفی بشه.

و برای تست ترانزیستور تیپ مثبت باید کاتد دو دیود را بهم متصل کنی تا شبیه ترانزیستور تیپ مثبت بشه.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

درود

نتیجه تست شما یعنی ترانزیستور سالمه.
نگفتم هر ۴ حالت مشابه یگدیگر باشن بلکه گفتم هر ۴ حالت مشابه ۴ حالتی باشن که با دو تا دیود مشابه سازی کردی.

یعنی اگه مشکی به سر مشترک دیودها و قرمز به سر آزاد یک دیود متصل کردی و بینهایت اهم بود باید همین حالت در ترانزیستور هم ببینی و مشکی را به بیس و قرمز را به کلکتور یا امیتر متصل کنی و بینهایت اهم باشه

حالا اگه قرمز را به سر مشترک و مشکی را به سرهای آزاد دو دیود متصل کردی و اهمی داشت باید همین حالت هم در ترانزیستور ببینی و قرمز را به بیس و مشکی را به امیتر و یا کلکتور متصل کنی و همین اهم را ببینی .
و ازآنجاکه دو دیود سالم را شبیه سازی کردی پس هر اهمی که این دو دیود در هر جهت نشون میده باید در حالت مشابه در ترانزیستور هم ببینی

برای تست تیپ منفی باید آند دو دیود را بهم متصل کنی تا شبیه ترانزیستور تیپ منفی بشه.

و برای تست ترانزیستور تیپ مثبت باید کاتد دو دیود را بهم متصل کنی تا شبیه ترانزیستور تیپ مثبت بشه.

سپاس
استاد مهربانم
ممنونم از توضیحات خوبتان یک دنیا.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

Alliyar

کاربر
2022-02-12
23
50

درود

اگه تست سلامت ترانزیستور را بلدی ، میتونی تست کنی و در صورت سلامت و صحت استفاده کنی.
اگه بلد نیستی باید بدونی پایه بیس ترانزیستورها مانند سر مشترک دو تا دیود هست که کاتد دو دیود و یا آند دو دیود بهم متصل شده اند.

اگه اهم ۴ حالت دیودها مشابه ۴ حالت ترانزیستور بودند ترانزیستور سالمه.( یعنی اهم هر حالت دیودها مشابه همون حالت در ترانزیستور باشه بطوریکه در دو حالت اهم بینهایت یعنی قطع است و در دو حالت مقداری اهم داره )

برای تست tip35 باید آند دو تا دیود را بهم متصل و بعنوان بیس محسوب و ۴ حالت فوق را تکرار و مقاومت هایی که در هر حالت اندازه گیری کردی باید در حالت مشابه با tip35 مقایسه کنی و اگه مشابه بودند سالمه.

اگر برای تهیه قطعه اقدام کردی باید حتما آی سی هم بخری چون مطمئنا سوخته.

سپاس

عرض ارادت و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوار
استاد Q1,Q2 و حتی رگلاتور۳۱۷ نو خریداری کردم و جایگزین کردم
ابتدا که ترانس را برق زدم مقاومت ۳۷۰ اهم R6 سوخت مقاومت یک کیلو داشتم جایگزاری کردم (آیا درست است یا مقاومت ۳۷۰ تهیه کنم؟)
مشاهدات به شرح زیر است
ابتدای ولوم یعنی در چند درجه ی اول ولوم ولتاژ متغییر است بقیه ماکسیمم ولتاژ است
بین ۲۶ ولت تا منفی نیم ولت متغییر است
و اینکه فرضا روی ۹ولت که تنظیم میشود تا ۹.۵ ولت ولتاژ پرش دارد
آی سی ۷۴۱ هم تهیه کردم اما طبق فرمایش استاد فعلا جایگزاری نکرده ام
با سپاس و آرزوی سلامتی

بالا