آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

درود بر استاد غزال عزیز

یکی از دوستان با راهنمایی بنده این منبع تغذیه عالی رو ساختند. مدار به خوبی از صفر تا 28 ولت متغیر بوده. ترانس مورد استفاده ایشون 24 ولت عنوان شده. برای اولین بار جهت تست اتصال کوتاه خروجی رو اتصال کوتاه میکنند با وجود روشن شدن LED مدار جریان کشی کرده و مقاومت متصل به LED سوخته و مدار معیوب شده. مطابق مراحل عیب یابی ایشون مدار رو مجدد اصلاح کردند و ترانزستور قدرت سوخته بوده. الان که مجدد مدار رو تعمیر کردند خواستم بپرسم دلیل عدم فعال شدن حفاظت از اتصال کوتاه چی میتونه باشه ؟ چطور پیش از اتصال مجدد مدار رو باید چک کرد و فهمید که آیا این قابلیت کار میکند یا خیر. چون دیگه اتصال کوتاه نکردند از ترس اینکه بسوزه.

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. سپاس از شما استاد گرانقدر

درود

اگرچه در چند تاپیک مطالبی مطرح فرمودی و در پایان راه که پاسخ شما به سوالات نهایی موجب رفع سوء تفاهم شما و آگاهی از خطا میشد متاسفانه در کلیه موارد و تاپیک های مربوطه از جمله در پست حدود ۶۰۰ همین تاپیک بکلی تاپیک را رها فرمودید و ازآنجاکه خودتان متوجه خطای خود شدید ، پاسخ سوالات را هم گزارش نفرمودید و به مدت طولانی غیبت فرمودی .

و لذا ازآنجاکه سوال شما (که مانند موارد گذشته ناشی از خطای شماست ) ، استفاده عمومی داره ، بنابرین پاسخ را بشرح زیر مطرح و در فرصت کافی تکمیل میکنم.

فرمودید این تغذیه را اتصال کوتاه فرمودید و سوخت و نتیجه گرفتید محافظت در قبال اتصال کوتاه نداره .

اما تمامی تغذیه های موجود در دنیا که دارای حفاظت در قبال اتصال کوتاه هستند از سوختن تغذیه جلوگیری نمیکنند.

شما حفاظت در قبال حرارت را با حفاظت در برابر اتصال کوتاه اشتباه گرفتی.

حفاظت در برابر اتصال کوتاه یعنی اگر دو سیم خروجی تغذیه را اتصال کوتاه کنید بنحو اتوماتیک جریان خروجی را محدود به مقداری میکنه که قبلا تعریف و تنظیم کرده اید.

مثلا اگه روی ۲ آمپر تنظیم فرمودی در زمان اتصال کوتاه که اگر حفاظتی نداشت بدون حفاظت ۱۰ یا ۲۰ آمپر ( متناسب با قدرت ترانس ) از تغذیه عبور میکرد و بلافاصله میسوخت ، اما در صورت حفاظت فقط ۲ آمپر در زمان اتصال کوتاه عبور میکنه .
لذا اگه این تغذیه چنین کاری نمیکنه و بمحضه اتصال کوتاه میسوزه دراینصورت حق باشماست و محافظت نداره و الکی از قطعاتی استفاده کردم که دخالتی در سیستم نداره.

اما این تغذیه بدرستی در برابر اتصال کوتاه حفاظت میکنه و لذا با اتصال کوتاه ، بلافاصله نمیسوزه ،
فلذا مطمئنم شما با تهویه نامناسب و رادیاتور ناکافی بقدری در حالت اتصال کوتاه ، جریان ۲ امپر را عبور دادی که حرارت ترانزیستور بدلیل تهویه نامناسب بتدریج افزایش یافته و بمقدار غیرمجاز رسیده و بابای تغذیه دراومده .

اساسا در تمامی تغذیه های دنیا این اتفاق میافته اما اگه میخوای دیرتر بسوزه یا نسوزه باید از حرارت غیرمجاز ترانزیستور پیشگیری کنی یعنی اگه بنحوی ترانزیستور را در ۱۰ آمپر خنک کنی که حرارت آن هرگز بمقدار غیرمجاز نرسه هرگز نمیسوزه .

اما اگه بدون اتصال کوتاه هم حتی جریان نیم آمپری از هر تغذیه ای دریافت کنی بطوریکه رادیاتور و تمهیدات تهویه ترانزیستور قادر به خنک کردن و پیشگیری از حرارت غیرمجاز نباشه حتی در نیم امپر هم میسوزه .

لذا اگر میخوای جریان قابل توجهی در مدت قابل توجه مصرف کنی باید بنحوی تهویه کنی که دما به مقدار غیرمجاز نرسه .

امیدوارم متوجه شده باشی که حفاظت در برابر اتصال کوتاه بمعنای حفاظت در برابر حرارت و یا حفاظت در برابر سوختن نیست .

اگه متوجه نشدی آزمایش زیر را با ترانزیستور ارزون قیمت تست کن.

شما ای سی محدود کننده جریان را خارج کن که حفاظت در برابر اتصال کوتاه نداشته باشه.
حالا اگه دو سیم خروجی را اتصال کوتاه کنی بلافاصله تغذیه میسوزه .
اما اگر ای سی در محل خود بدرستی مونتاژ شده باشه اگر دو سیم خروجی را اتصال کوتاه کنی تغذیه نمیسوزه بلکه حرارت ترانزیستور بتدریج بالا و بالاتر میره تا بمقدار غیرمجاز برسه بسوزه اما اگه رادیاتور و تهویه مناسب داشته باشه اتفاقی نمیافته.

و من کوچکترین تردیدی ندارم که تغذیه شما پس از مدتی که در حالت اتصال کوتاه بوده سوخته .
آیا همینطوره ؟

بنظرم زمان غیبت کبری فرا رسیده و مانند سوال قبلی ، تاپیک را بدون پاسخگویی بمدت حدود یکسال ترک میکنی .

البته پاسخ فوق ، بصورت خلاصه تنظیم شده و پاسخ تکمیلی را در فرصت مناسب و وقت آزاد تقدیم میکنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود بیکران بر شما استاد عزیزم

با وجود اینکه دلیلی موجه بر ترک مطلب داشتم اما احترام استاد برما همواره واجب بوده و هست. لذا به عنوان بزرگتر و استاد ما، جسارت ناخواسته این حقیر رو به بزرگواری خود ببخشید. به دلیل فوت برادر خانمم مسافرتی به شهرستان داشتیم . بعد از مراجعت هم به دلیل فراموشی هم عدم دسترسی به منبع تغذیه امکان پاسخ وجود نداشت. منبع مورد مناقشه و سوال ، به جهت ایراد در بخش نمایشگر ولتاژ و جریان جهت تعمیر نزد من بود( شاهد مطلب هم تاپیکی هست که به همان تاریخ در انجمن ایجاد کردم جهت راهنمایی از اساتید برای تعمیر پنل نمایشگر، که علی القاعده باید کماکان موجود باشد و قابل رویت) و قبل از مسافرت به ناچار به همان وضع معیوب، تحویل دوستمان شد. البته خب از عوارض پیری هم هست که واقعا فراموش کردم و بعد از مراجعت از سفر پیگیر ماجرا نشدم. به هر حال امیدوارم که استاد عزیز، بنده رو عفو بفرمایند

++++++++

در مورد مشکل اخیر در پست پیشین عنوان کردم که مدار متعلق به یکی از دوستان هست و نزد من نیست. من به قدری به این منبع تغذیه ایمان دارم که شاید بالغ به 7 یا 8 بار این مدار رو مونتاژ کردم و در اختیار دوستان همکار قرار دادم. این تعدادی هست که فقط خودم ساختم. در کانال تلگرامی که دارم مدار رو با نام خود شما و ادرس انجمن هم معرفی کردم و قطع یقین با فیدبک هایی که دریافت کردم مطمئن هستم بسیاری از دوستان این مدار رو مونتاژ کردند. فلذا یکی از دوستان کانال مدار رو مونتاژ کرده و با این مشکل مواجه شده. اگر مدار پیشم بود که قطعا میدونستم ایراد کار ایشون کجاست و خب برای ما که الکترونیک رو تجربی دنبال میکنیم به صورت تئوری تحلیل مدار کمی سخت هست و از راه دور توان یاری و کمک به دوستان رو نداریم.

من فرمایشات شما رو عینا برای دوستمان کپی میکنم و مواردی که متذکر شدید رو به ایشون اعلام میکنم. قطعا باید مواردی که اشاره کردید دلیل ایراد کار ایشون باشه. نتیجه رو منعکس خواهم کرد.

باز هم پوزش میطلبم از استاد ارجمندم. :icon26:namaste

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

درود بیکران بر شما استاد عزیزم

با وجود اینکه دلیلی موجه بر ترک مطلب داشتم اما احترام استاد برما همواره واجب بوده و هست. لذا به عنوان بزرگتر و استاد ما، جسارت ناخواسته این حقیر رو به بزرگواری خود ببخشید. به دلیل فوت برادر خانمم مسافرتی به شهرستان داشتیم . بعد از مراجعت هم به دلیل فراموشی هم عدم دسترسی به منبع تغذیه امکان پاسخ وجود نداشت. منبع مورد مناقشه و سوال ، به جهت ایراد در بخش نمایشگر ولتاژ و جریان جهت تعمیر نزد من بود( شاهد مطلب هم تاپیکی هست که به همان تاریخ در انجمن ایجاد کردم جهت راهنمایی از اساتید برای تعمیر پنل نمایشگر، که علی القاعده باید کماکان موجود باشد و قابل رویت) و قبل از مسافرت به ناچار به همان وضع معیوب، تحویل دوستمان شد. البته خب از عوارض پیری هم هست که واقعا فراموش کردم و بعد از مراجعت از سفر پیگیر ماجرا نشدم. به هر حال امیدوارم که استاد عزیز، بنده رو عفو بفرمایند

++++++++

در مورد مشکل اخیر در پست پیشین عنوان کردم که مدار متعلق به یکی از دوستان هست و نزد من نیست. من به قدری به این منبع تغذیه ایمان دارم که شاید بالغ به 7 یا 8 بار این مدار رو مونتاژ کردم و در اختیار دوستان همکار قرار دادم. این تعدادی هست که فقط خودم ساختم. در کانال تلگرامی که دارم مدار رو با نام خود شما و ادرس انجمن هم معرفی کردم و قطع یقین با فیدبک هایی که دریافت کردم مطمئن هستم بسیاری از دوستان این مدار رو مونتاژ کردند. فلذا یکی از دوستان کانال مدار رو مونتاژ کرده و با این مشکل مواجه شده. اگر مدار پیشم بود که قطعا میدونستم ایراد کار ایشون کجاست و خب برای ما که الکترونیک رو تجربی دنبال میکنیم به صورت تئوری تحلیل مدار کمی سخت هست و از راه دور توان یاری و کمک به دوستان رو نداریم.

من فرمایشات شما رو عینا برای دوستمان کپی میکنم و مواردی که متذکر شدید رو به ایشون اعلام میکنم. قطعا باید مواردی که اشاره کردید دلیل ایراد کار ایشون باشه. نتیجه رو منعکس خواهم کرد.

باز هم پوزش میطلبم از استاد ارجمندم. :icon26:namaste

درود بر شما

استدعا دارم.
بابت لطف شما سپاسگزار و مدیونم.
همانطور که عرض کردم عامل سوختن تغذیه ای که مجهز به حفاظت در برابر اتصال کوتاه است فقط و فقط حرارت غیرمجاز است .

ازآنجاکه تغذیه مورد بحث شما ، بدون تردید ، تهویه و رادیاتور مناسبی نداشته لذا حرارت ترانزیستور در زمان کوتاه ، بتدریج زیاد شهه تا بمقدار غیرمجاز رسیده و سوخته.

در صورت تهویه نامناسب حتی با نیم آمپر و کمتر از نیم امپر هم میسوزه .

اگه هر تغذیه ای ، حفاظت در برابر اتصال کوتاه نداشته باشه چنانچه ترانزیستور مانند یخ هم خنک باشه معذالک بمحض اتصال کوتاه فورا میسوزه.

اما اگه حفاظت داشته باشه دراینصورت زمان عبور جریان بیش از ۲۰۰ میلی آمپر ، متناسب با کیفیت تهویه مدتی طول میکشه تا حرارت بالا و بالاتر بره و اگه به حرارت غیرمجاز برسه میسوزه.

فلذا اگه تهویه و رادیاتور مناسب داشته باشه حرارت ترانزیستورِ قدرت هیچوقت بمقدار غیرمجاز نمیرسه و لذا هرگز نمیسوزه.

اما من با شیوه ای بدون تهویه و بدون رادیاتور از تغذیه ها استفاده میکنم و هرگز نسوخته و هرچند شیوه خود را در خلال همین تاپیک هم مطرح کردم اما بصورت سوال زیر مطرح میکنم ببینم کسی پاسخ صحیح را میدونه ؟

سوال
با چه کلکی میتونیم ، بدون فن و بدون تهویه و حتی بدون رادیاتور از تغذیه ها از جمله از این تغذیه استفاده کنیم که هرگز نسوزن ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود بر شما

استدعا دارم.
بابت لطف شما سپاسگزار و مدیونم.
همانطور که عرض کردم عامل سوختن تغذیه ای که مجهز به حفاظت در برابر اتصال کوتاه است فقط و فقط حرارت غیرمجاز است .

ازآنجاکه تغذیه مورد بحث شما ، بدون تردید ، تهویه و رادیاتور مناسبی نداشته لذا حرارت ترانزیستور در زمان کوتاه ، بتدریج زیاد شهه تا بمقدار غیرمجاز رسیده و سوخته.

در صورت تهویه نامناسب حتی با نیم آمپر و کمتر از نیم امپر هم میسوزه .

اگه هر تغذیه ای ، حفاظت در برابر اتصال کوتاه نداشته باشه چنانچه ترانزیستور مانند یخ هم خنک باشه معذالک بمحض اتصال کوتاه فورا میسوزه.

اما اگه حفاظت داشته باشه دراینصورت زمان عبور جریان بیش از ۲۰۰ میلی آمپر ، متناسب با کیفیت تهویه مدتی طول میکشه تا حرارت بالا و بالاتر بره و اگه به حرارت غیرمجاز برسه میسوزه.

فلذا اگه تهویه و رادیاتور مناسب داشته باشه حرارت ترانزیستورِ قدرت هیچوقت بمقدار غیرمجاز نمیرسه و لذا هرگز نمیسوزه.

اما من با شیوه ای بدون تهویه و بدون رادیاتور از تغذیه ها استفاده میکنم و هرگز نسوخته و هرچند شیوه خود را در خلال همین تاپیک هم مطرح کردم اما بصورت سوال زیر مطرح میکنم ببینم کسی پاسخ صحیح را میدونه ؟

سوال

سپاس

درود بر شما استاد

لطف عالی مستدام:icon26:

جوابی که ایشون دادند این بود که در خروجی به جای ترانزیستور قدرت از ماسفت IRFZ46N استفاده کردند. در اینکه ایا این کارشون صحیح بوده یا نه با توجه به عملکرد متفاوت ماسفت و ترانزیستور شخصا پاسخی براش نداشتم. حتی مدعی هستند که بدون هیتسینک و تهویه ازش استفاده کردند و اصلا داغ نکرده. نکته ای که الان اضافه شد این بود که زمانی که خروجی رو اتصال کوتاه کردند یک لامپ به عنوان بار به خروجی متصل بوده و بعد از این کار مقاومت متصل به led سوخته و مدار معیوب شده.

اگر نکته ای در مورد این موارد هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید تا انتقال بدم. سپاسگذارم استاد :icon26:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

درود بر شما استاد

لطف عالی مستدام:icon26:

جوابی که ایشون دادند این بود که در خروجی به جای ترانزیستور قدرت از ماسفت IRFZ46N استفاده کردند. در اینکه ایا این کارشون صحیح بوده یا نه با توجه به عملکرد متفاوت ماسفت و ترانزیستور شخصا پاسخی براش نداشتم. حتی مدعی هستند که بدون هیتسینک و تهویه ازش استفاده کردند و اصلا داغ نکرده. نکته ای که الان اضافه شد این بود که زمانی که خروجی رو اتصال کوتاه کردند یک لامپ به عنوان بار به خروجی متصل بوده و بعد از این کار مقاومت متصل به led سوخته و مدار معیوب شده.

اگر نکته ای در مورد این موارد هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید تا انتقال بدم. سپاسگذارم استاد :icon26:

درود

بنظر میرسه جریان را بمقدار زیادی ارتقاء دادند که باید مشخص بشه
و لااقل ولتاژ و جریان زمان سوختن باید اعلام بشه تا بتونم ارزیابی کنم.

اما اینکه با فت داغ نکرده ناصحیح است و فت هم داغ میشه و باید از رادیاتور و تهویه مناسب استفاده بشه .

یعنی برای تست تغذیه باید هر لحظه با لمس فت ، ببینید انگشت دست قادر به تحمل حرارت ترانزیستور قدرت باشه درغیراینصورت اگه قادر به تحمل حرارت آن نیستید باید تغذیه را خاموش و رادیاتور و تهویه مناسبی اضافه کنید و مجددا تست کنید و هر بار از تمهیدات بهتری استفاده کنید تا جایی که انگشت دست در طول مدت ۵ دقیقه قادر به تحمل حرارت باشه ؟

البته در مدت تقریبی لااقل ۵ دقیقه باید هر لحظه حرارت را بررسی کنید زیرا ابتدا حرارت آن ناچیز است و به مرور داغ تر میشه .

اگر به روش فوق تست نکنید و بدون بررسی حرارت ، جریان زیاد بکشید دراینصورت ممکنه حرارت بمقدار غیرمجاز برسه و بسوزه و دراینصورت قصور و نقص و گناهی متوجه طراحی بخش الکترونیک تغذیه نیست .و مربوط به نحوه تهویه و ضعف تبادل حرارتی است.

ضمنا در صورت ارتقاء جریان باید از مقاومتی با توان بالاتر مطابق توصیه پست های بدوی استفاده کنید .
بنابرین جهت ارزیابی مشکل باید زمانیکه تغذیه سوخته ، ولتاژ و جریان و وضعیت تهویه در ان لحظه را گزارش فرمایید.
حدس میزنم بار تغذیه ، لامپ اتومبیل با جریان بیش از ۱۰ آمپر بوده و رادیاتور هم نامناسب و بسیار کوچک بوده و تهويه هم نداشته یا نامناسب بوده.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

با چه کلکی میتونیم ، بدون فن و بدون تهویه و حتی بدون رادیاتور از تغذیه ها از جمله از این تغذیه استفاده کنیم که هرگز نسوزن ؟
سپاس
سلام
با افزایش ترانزیستور قدرت ( اصلی ) و بدون افزایش جریان میتونیم حرارت ترانزیستور را کم کنیم .
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام
با افزایش ترانزیستور قدرت ( اصلی ) و بدون افزایش جریان میتونیم حرارت ترانزیستور را کم کنیم .
متشکرم

درود

بله درسته که یکی از راه های کاهش حرارت ، افزایش تعداد ترانزیستور هست اما از هیچیک از روش های کاهش حرارت استفاده نمیکنم و تا حداکثر جریان تغذیه هم همیشه استفاده میکنم ولی با کلکی ، هیچوقت تغذیه نمیسوزه .
بطوریکه در طول سالیان دراز فعالیتم بخاطر ندارم که از رادیاتور و فن و تهویه ای برای تغذیه های خودم استفاده کرده باشم و با اینحال هیچ تغذیه ای در دست من نسوخته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

با سلام.دوستان چرا از مدار رله در خروجی تغذیه استفاده نمی کنید؟مثل داژنگ

درود

تغذیه های موجود دارای قابلیت هایی هستند که به درد تعمیرکار و دانشجو و امور پژوهشی نمیخوره ازجمله رله و ولتاژهای بالاتر از ۲۴ ولت و غیره .
اما این قایلیت های ناکارآمد موجب پیچیدگی تغذیه و کاهش عمر و قیمت سنگین آن میشه.

به همین علت قابلیت های مورد اشاره در این تغذیه حذف شده تا

اولا با هزینه ناچیزی قابل مونتاژ و استفاده بشه
و ثانیا بسادگی صدمه نبینه و بسیار سخت جون باشه.

به همین دلایل با کمترین قطعات به دقت بسیار بالایی دست یافتیم بطوریکه تابحال با این تعداد اندک قطعات چنین دقتی حاصل نشده بود

و خصوصا که تنها تفاوت این تغذیه با تغذیه های چند میلیونی در حرارت و مقدار ولتاژ است که مزاحمتی برای تعمیرکار و دانشجو ایجاد نمیکند و با تمهیدات ساده ای برای یک عمر قابل استفاده است.

کما اینکه خودم در طول سالیان دراز فعالیتم از نقشه تغذیه رایج ۳ اپ امپی که بسیار ضعیف تر از این تغذیه است استفاده کردم و هرگز نسوخته آنهم بدون فن و بدون رادیاتور مناسب.
بخصوص که عمده اوقات عمرم در حال تحقیق بوده ام.

ایده این تغذیه را برای سالها در ذهن داشتم که با توجه به علاقه و اصرار اعضاء محترم انجمن ناگزیر به تست و مونتاژ شده و حقیقتا هرگز توقع نداشتم با این قطعات ناچیز چنین دقت حیرت انگیزی حاصل بشه
چنانکه بواسطه ناباوری چنین دقتی ، در جریان تست و مونتاژ چند بار انگشتم سوخت ، چون بار سنگین ناگهانی موجب کوچکترین افت ولتاژی نمیشد و تصور میکردم مقاومت آجری ( بار) سوخته و قطع است که ولتاژ خروجی کمترین تفاوتی با ولتاژ بی باری نداشت لذا با اطمینان کامل از اینکه جریانی از بار عبور نکرده و کاملا خنک است ، اقدام به بررسی مقاومت آجری میکردم ولذا چند بار دود از انگشتم بلند شد .

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود

بنظر میرسه جریان را بمقدار زیادی ارتقاء دادند که باید مشخص بشه
و لااقل ولتاژ و جریان زمان سوختن باید اعلام بشه تا بتونم ارزیابی کنم.

اما اینکه با فت داغ نکرده ناصحیح است و فت هم داغ میشه و باید از رادیاتور و تهویه مناسب استفاده بشه .

یعنی برای تست تغذیه باید هر لحظه با لمس فت ، ببینید انگشت دست قادر به تحمل حرارت ترانزیستور قدرت باشه درغیراینصورت اگه قادر به تحمل حرارت آن نیستید باید تغذیه را خاموش و رادیاتور و تهویه مناسبی اضافه کنید و مجددا تست کنید و هر بار از تمهیدات بهتری استفاده کنید تا جایی که انگشت دست در طول مدت ۵ دقیقه قادر به تحمل حرارت باشه ؟

البته در مدت تقریبی لااقل ۵ دقیقه باید هر لحظه حرارت را بررسی کنید زیرا ابتدا حرارت آن ناچیز است و به مرور داغ تر میشه .

اگر به روش فوق تست نکنید و بدون بررسی حرارت ، جریان زیاد بکشید دراینصورت ممکنه حرارت بمقدار غیرمجاز برسه و بسوزه و دراینصورت قصور و نقص و گناهی متوجه طراحی بخش الکترونیک تغذیه نیست .و مربوط به نحوه تهویه و ضعف تبادل حرارتی است.

ضمنا در صورت ارتقاء جریان باید از مقاومتی با توان بالاتر مطابق توصیه پست های بدوی استفاده کنید .
بنابرین جهت ارزیابی مشکل باید زمانیکه تغذیه سوخته ، ولتاژ و جریان و وضعیت تهویه در ان لحظه را گزارش فرمایید.
حدس میزنم بار تغذیه ، لامپ اتومبیل با جریان بیش از ۱۰ آمپر بوده و رادیاتور هم نامناسب و بسیار کوچک بوده و تهويه هم نداشته یا نامناسب بوده.

سپاس

درود بر استاد عزیزم

همانطور که به خوبی حدس زدید ایشون عنوان کردند که در خروجی لامپ ۱۰۰ وات خودرو رو متصل کردند. ولوم جریان کاملا باز بوده و هیچ گونه تهویه و هیت سینکی برای ماسفت قرار ندادند. ولتاژ رو خاطرشون نبود اما حدود ۱۲ یا ۱۳ حدس میزدن. مدت کوتاهی هم با همون لامپ از مدار جریان کشیدن.

بار اول که عنوان کردند تصور بر این شد که با همان بار اول اتصال کوتاه تغذیه دچار مشکل شده. اما امروز عنوان کردن که چند مرتبه ای اتصال کوتاه کردند حدود دو یا سه بار. مثلا بار چهارم سوخته. که دقیقا با توجه به فرموده شما بعد از گذشت این زمان بدون لمس ماسفت و آگاهی از داغ کردنش ماسفت سوخته و اتصال کوتاهش باعث سوختن مقاومت شده.

بهرحال تغذیه رو اصلاح کردند و بدون ایراد کار میکنه.

نکته ای که در پست قبلی اشاره کردم رو محبت کنید پاسخ بدید که چطور میشه بجای ترانزیستور در این مدار از ماسفت استفاده کرد؟ اگر اینطور باشه از ماسفت های با امپراژ و توان بالا میشه استفاده کرد که کیفیت بهتری نسبت به این مدل از ترانزیستور دارند که مدل تقلبیش زیاده. ممنون میشم در این رابطه راهنمایی کنید.

سپاس بیکران از الطاف و توجه شما

بالا