آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن شدن لحظه ای پاور 330 گرین ورژن 2

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
بالاخره با درآوردن سلف های خروجی و باز شدن فضا و رویت ترانزیستور tl431 و تست کردنش متوجه خرابی این ترانزیستور شدم

تو پست های قبلی هم جناب نیشگون یه اشاره ای به تعویض آی سی 431 نمونه گیر کرده بودن که نمیدونم منظورشون همین ترانزیستور بوده (که احتمال 90 درصد همین بوده) و من هم که تو یکی از پستا گفتم تعویضش کردم

ای سی نمونه گیر 3 پایه tl431 رو هم تعویض کنید

جواب نداد بدون اینکه محل دقیقش رو بدونم توی مدار استندبای یک عدد 431 بود که اونو تعویض کرده بودم و به خیال خودم فکر کردم همون آی سی نمونه گیره هست

چون تو چشم نبود و اصلا دید نداشت و خودمم متعجبم که از پشت برد هم توجهم رو جلب نکرده بود با تعویضش مشکل سوئیچ پاور حل شد.

توی عکس هم موقعتش رو با فلش مشخص کردم که دقیقا زیر سلف کوچکتره

فقط یه مشکلی که الآن هست ولتاژهای 5 و 12 کم هستن و مقدار دقیقشون به ترتیب 4.78 و 11.45 هست

الان با چندتا تست متوجه شدم ولتاژ قبل از ترانس چاپر تو پاور بدون مشکل 132 ولته که تو این 144 ولته دارم روش کار میکنم ببینم قضیه چیه...

20190131_181307.jpg

اینم لینک آپلود سنتر

http://uupload.ir/files/aqh0_20190131_181307.jpg

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
شما ولتاژ قبل از ترانس چاپر رو چه طوری اندازه گیری کردید؟چون سیگنال ورودیش فرکانسی در حد کیلوهرتز داره

اگه ترانس چاپر همون ترانس بزرگ پاور باشه

تست ولتاژ مولتی متر روی حالت DC
پراپ مشکی روی پایه منفی یکی از خازنهای صافی
پراپ قرمز هم روی پایه های ورودی ترانس که از همون ماسفت های قدرت تغذیه میشه
و نتیجش هم که ولتاژهای 132 برای پاور بدون مشکل و 144 برای این پاور که ولتاژای 5 و 12 پایینه
خروجی پایه های ترانسها هم که AC هست ولتاژای پاور بدون مشکل از 5.5 تا 12.5 هستن پاور مشکل دار از 4.5 تا 10 (منظورم پایه های مختلف ترانسه)

حالا دلیلش هرچیه مشکل تو ورودی هست حالا مقاومت یا خازن نمیدونم
حالا میشه بگین مشکل کجاست؟

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
این کارو انجام دادم و ولتاژها درست شدن

دستتون درد نکنه جناب نیشگون

تو این مدت خیلی بهم یاری رسوندین

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: nishgon64

صفی آبادی

کاربر
2019-02-08
9
2
سلام همانطور که دوستمون هم گفت باید خازن 10 میکرو را عوض کنی اگه عوض کردی و مشکل حل شد(یعنی ولتاژ سیم بنفش شد 5و سیم سبز هم حدودا 5) و دوباره پاور روشن نشد باید زحمتت خازن های خروجی را عوض کنی مخصصوصا 12 ولت.اگه بازم نشد کار تخصصی میشه.....

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
سلام همانطور که دوستمون هم گفت باید خازن 10 میکرو را عوض کنی اگه عوض کردی و مشکل حل شد(یعنی ولتاژ سیم بنفش شد 5و سیم سبز هم حدودا 5) و دوباره پاور روشن نشد باید زحمتت خازن های خروجی را عوض کنی مخصصوصا 12 ولت.اگه بازم نشد کار تخصصی میشه.....

دوست عزیز این مشکل با راهنمایی ها و توضیحاتی که ارائه و اجرا شد حل شده و اطلاع رسانی هم شده، شما الان درباره چی صحبت میکنین دقیقا؟

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
درود

دوستان 2 مورد مشکل نیم سوئیچ در این مدل پاور گرین مشابه همین تاپیکی که شروع کرده بودم داشتم

مورد این تاپیک که با تعویض آی سی 431 نمونه گیر حل شده بود به کنار

2 مورد تجربه دیگه ای که با اونا برخورد کردم رو اینجا میذارم تا دوستان و همکاران دیگه زیاد سردرگم نشن و استفاده کنن

قابل ذکره که این 2 مورد هرکدوم حداقل 2-3 روز پاره وقت طول کشید تا بالاخره جواب بگیرم

مورد اول این بود که هر کاری کردم پاور روشن نمیشد و فقط نیم سوئیچ بود (تجربیات همین تاپیک و ...)

در آخر فقط با در آوردن [hide]
خازن مولتی لایر کوچیک آبی رنگ روبروی آی سی tl494 که دقیقا گوشه سلف خروجی هست
[/hide]

پاور راه افتاد و روشن شد

آخرین ویرایش:
بالا