آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109

مثلا پاورهای رسییور دو ولت 3 و 5 دارای آمپر بالای 2 هستن و خازنهای 1500 و 2200 بهشون بسته شده ولی ولتاژ 12 یا 27 آن چون آمپر پایینتری است ( زیر یک آمپر ) خازنهایی با ظرفیت 470یا پایینتر

مثال دوم خود پاورهای کامپیوتر اگه جنس خوب و گرونی باشه مثل گرین خازنهای خروجی 2200 و بعضا دوتا خازن بسته شدهبه طور موازی و اگرم پاور ارزون قیمتی باشه با خازنهای 1000 میکرویی ختم کردن کارو ..

دوتا عکس هم میفرستم

18193614651343093960.jpg

87372994182034195455.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

مثلا پاورهای رسییور دو ولت 3 و 5 دارای آمپر بالای 2 هستن و خازنهای 1500 و 2200 بهشون بسته شده ولی ولتاژ 12 یا 27 آن چون آمپر پایینتری است ( زیر یک آمپر ) خازنهایی با ظرفیت 470یا پایینتر

مثال دوم خود پاورهای کامپیوتر اگه جنس خوب و گرونی باشه مثل گرین خازنهای خروجی 2200 و بعضا دوتا خازن بسته شدهبه طور موازی و اگرم پاور ارزون قیمتی باشه با خازنهای 1000 میکرویی ختم کردن کارو ..

دوتا عکس هم میفرستم

سلام

اشکال شما اینجاست که یک جنبه را مقایسه میکنی
هر موقع خواستی در مورد متغیری تحقیق کنی باید کلیه عوامل ثابت باشه و موضوع تحقیق را تغییر بدی

بنابرین برای اینکه ببینی تغییر فرکانس چه اثری در ریپل یکسوساز داره باید ولتاژ و جریان ثابت باشه و فرکانس تغییر کنه و نتیجه را ببینی

لذا اگه 5 ولت 3 آمپر با فرکانس سوئیچینگ و خازن 2000 میکرو و یکسوساز نیم موج برای رسیور مناسبه

حالا باید همون 5 ولت 3 آمپر را با فرکانس برق شهر و یک ترانس و یکسوساز نیم موج ساده (مشابه یکسوساز سوئیچینگ ) با خازن 2000 میکرو بسازی ببینی جواب میده ؟
می بینی 2000 میکرو که سهله اگه با این شرایط (مشابه سوئیچینگ) از خازن 10000 میکرو هم در فرکانس 50 استفاده کنی جواب نمیده و مناسب نیست

بنابرین اگه فرکانس بالا باشه نیاز به خازن صافی بسیار کوچکتری داری و 4 دیود برای یکسوسازی تمام موج هم نمیخوای

تست کن اگه غیر از این بود اعلام کن

ضمنا بدلایل علمی هر چقدر ولتاژ کوچکتر باشه باید خازن بزرگتر بشه
و هر چقدر جریان بیشتر باشه باید خازن بزرگتر باشه یعنی اگه برای 1 آمپر خازن 470 میکرو مناسبه برای 3 آمپر خازن 2000 میکرو مناسبه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با تشکر

لطفا شماتیک واضحتر بذارید اصلا شماره قطعات مشخص نیست
منظورم مدار اولیه بالا هستش که عکس فرستادین

سلام

عزیزم خازن های یکی از نقشه ها مشخص و کافیه و ضرورتی به تشخیص دقیق خازنهای نقشه دوم نیست
زیرا موضوع مورد بحث با یک نقشه هم قابل بررسی میشه

بطوریکه در جریان بالا خازن صافی سریعتر تخلیه میشه و لذا در جریان بالا باید ظرفیت خازن صافی بیشتر باشه
و در ولتاژ پایین هم باید ظرفیت خازن صافی بیشتر باشه زیرا انرژی کمتری در خازن ذخیره میشه

و لذا باوجودیکه در فرکانس بالا (نسبت به فرکانس پایین) به خازن صافی بسیار کوچکتری نیاز داریم اما اگر جریان بالا و ولتاژ پایین مورد نیاز باشد دراینصورت باید ظرفیت خازن صافی قابل توجه باشد

مثلا در نقشه موصوف برای 5 ولت 3 آمپر ظرفیت 2470 میکرو جهت یکسوسازی نیم موج منظور شده
البته این ظرفیت بالا مغایر با قاعده اصلی نیست زیرا اگر بخواهیم همین 5 ولت 3 آمپر را در فرکانس پایین یکسو کنیم حتی با یکسوساز تمام موج و با ظرفیت 10000 میکرو هم به چنین کیفیتی نخواهیم رسید.

سپاس

باسلام خدمت استاد گرامی وتشکر از اموزشهای بسیار خوبتون.من یک سوال داشتم که علت دل زدن در پایه های 3و4 کوپلر چیست من در چند تغذیه برخورد داشتم که حل نشدند.اگه ممکنه در خصوص دل زدن ولت هم توضیحاتی بفرمایید .تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باسلام خدمت استاد گرامی وتشکر از اموزشهای بسیار خوبتون.من یک سوال داشتم که علت دل زدن در پایه های 3و4 کوپلر چیست من در چند تغذیه برخورد داشتم که حل نشدند.اگه ممکنه در خصوص دل زدن ولت هم توضیحاتی بفرمایید .تشکر

سلام

یکی از تغذیه های معیوب مورد نظر خود را جهت تعمیر با اطلاعات کامل مطرح فرمایید تا رفع کنیم.
اصولا یک عارضه ممکنه بموجب عوامل بیشماری بروز کنه و وظیفه تعمیرکار شناسایی عامل عیبه که ممکنه در هر دستگاهی متفاوت باشه .

سپاس

آخرین ویرایش:
باسلام و تشکر از توجه تان.به عنوان مثال تغذیه ای که مشاهده میکنید مربوط به tvسام سونگ میباشد.متاسفانه هرچه گشتم نقشه ای ازش پیدا نکردم که از روی نقشه توضیح بدم اماکارهایی که کردم از این قراره که ولتاژ گیری انجام دادم در قسمت خروجی برد باید دو ولت ساخته بشه 5 و 14 که این ولتاژها قطع و وصل میشوند(برد کاملا جدا است)خازنهای الکترولیت را کامل تعویض کردم فت اصلی ورودی تغذیه 13nm60nرا تعویض کردم وخیلی کارای دیگه که ممکنه از حوصله شما خارج بشه .ولی نکته مهم یک مدل که خیلی به برد من شبیه است پیدا کردم و ولتاژگرفتم تفاوت عمده ای که پیدا کردم برد سالم روی پایه وسط فت 280 ولت هست اما در برد خراب 330 ولت هست در شرایت یکسان و در برد خراب روی پایه کوپلرها دل میزنند 04012015259.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باسلام و تشکر از توجه تان.به عنوان مثال تغذیه ای که مشاهده میکنید مربوط به tvسام سونگ میباشد.متاسفانه هرچه گشتم نقشه ای ازش پیدا نکردم که از روی نقشه توضیح بدم اماکارهایی که کردم از این قراره که ولتاژ گیری انجام دادم در قسمت خروجی برد باید دو ولت ساخته بشه 5 و 14 که این ولتاژها قطع و وصل میشوند(برد کاملا جدا است)خازنهای الکترولیت را کامل تعویض کردم فت اصلی ورودی تغذیه 13nm60nرا تعویض کردم وخیلی کارای دیگه که ممکنه از حوصله شما خارج بشه .ولی نکته مهم یک مدل که خیلی به برد من شبیه است پیدا کردم و ولتاژگرفتم تفاوت عمده ای که پیدا کردم برد سالم روی پایه وسط فت 280 ولت هست اما در برد خراب 330 ولت هست در شرایت یکسان و در برد خراب روی پایه کوپلرها دل میزنند مشاهده فایل‌پیوست 105941

سلام

عزیزم بدون نقشه چطور راهنمایی کنم
چنین ایرادی ارتباط به فت نداره و تفاوت ولتاژ فت ها هم اشکال نداره.
یکی از احتمالات اینه که ولتاژ بالاتر تولید بشه

لذا کوپلر مربوطه را پیدا کن و کلکتور امیتر کوپلر را با مقاومت 10 و سپس 100 اهم موازی کن ببین دل زدن متوقف میشه ؟
البته با شرایط فوق ولتاژ مناسب نمیده بلکه با توجه به پاسخ مدار میخواهیم ببینیم دردش چیه؟

سپاس

david65

کاربر
سلام

از لطف شما ممنونم
موتور 4 سیمی که فرمودید نمیدونم چیه ولی اگر ببینم داخلش چیه یا چگونه کار میکنه شاید بتونم راه حلی تقدیم کنم البته اینجا جاش نیست.

سپاس

دوست عزیز موتور ۴ سیمه همون موتور پله ای که ۴ سیم داره و داخلش دوسیمپیچ که هر جفت سیمش مال یه سیمپیچه

david65

کاربر
سلام

عزیزم بدون نقشه چطور راهنمایی کنم
چنین ایرادی ارتباط به فت نداره و تفاوت ولتاژ فت ها هم اشکال نداره.
یکی از احتمالات اینه که ولتاژ بالاتر تولید بشه

لذا کوپلر مربوطه را پیدا کن و کلکتور امیتر کوپلر را با مقاومت 10 و سپس 100 اهم موازی کن ببین دل زدن متوقف میشه ؟
البته با شرایط فوق ولتاژ مناسب نمیده بلکه با توجه به پاسخ مدار میخواهیم ببینیم دردش چیه؟

سپاس

دوست من در این نوع مدارات یه فت اصلی وجود داره که ۴ یا ۵ پایه هستش که داخل خود فت یه اسیلاتور و یه پاور ماسفت ولتاژ بالا و یه ولتاژ رفرنس وجود داره که اگه اسیلاتور خراب بشه و فرکانسش پایین بیاد و به حد زیر ۲۰ هرتز برسه شروع به دل زدن در خروجی میکنه، حال هر چه فرکانس پایین تر بیاد میزان دل زدنش بیشتر میشه.
اگه ایراد از فت نباشه ترانس خروجی رو بررسی کن ببین همه سیمپیچ هاش سالمه و سیمپیچی نسوخته،
بعد قبل و بعد آپتو کوپلر رو بررسی کن، خازن ها و مقاومت ها و حتی خود آپتو کوپلر رو ببین سالمن یه نه

بالا