آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
درودتا پایان عیب یابی لااقل دو پایه Q1 یا بکلی آزاد باشه اگه درست فهمیدم که بدون D9 ولتاژ خروجی داری ولی با نصب D9 ولتاژ خروجی نداری دراینصورت یا در مونتاژ قطعات U3 هم اشکال داری یا U3 سوخته .سپاس
سلامd9وq1ازاد شدوتستهای u3به این شکل انجامشد که یک مقاومت ١٠کیلو بین دو پایه ٢و۴متصل شد وپایه شش ماکزیمم یعنی ٢۵ولت شد.مقاومت ١٠کیلو بین دو پایه ٢و٧متصل شد وپایه شش مینیمم یعنی ١/۵ولت شد.اتصالات اطراف u3چک شد.در مورد d9اگه متظورتون رو درست فهمیده باشم گفتید با اتصال تنهای d9 ولتاژ خروجی قطع وبا قطع d9ولتاژ خروجی متصل میشود که این گونه نبود.من در مونتاژ به دلیل نبود چند قطعه از نمونه نزدیک استفاده کردم نمیدونم تاثیری دارد یا نه.به جای خازن c5از 220n.به جایd11از4007وبجای ١٠٠کیلو تریمر از پتانسیوم١٠٠استفاده کردم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلامd9وq1ازاد شدوتستهای u3به این شکل انجامشد که یک مقاومت ١٠کیلو بین دو پایه ٢و۴متصل شد وپایه شش ماکزیمم یعنی ٢۵ولت شد.مقاومت ١٠کیلو بین دو پایه ٢و٧متصل شد وپایه شش مینیمم یعنی ١/۵ولت شد.اتصالات اطراف u3چک شد.در مورد d9اگه متظورتون رو درست فهمیده باشم گفتید با اتصال تنهای d9 ولتاژ خروجی قطع وبا قطع d9ولتاژ خروجی متصل میشود که این گونه نبود.من در مونتاژ به دلیل نبود چند قطعه از نمونه نزدیک استفاده کردم نمیدونم تاثیری دارد یا نه.به جای خازن c5از 220n.به جایd11از4007وبجای ١٠٠کیلو تریمر از پتانسیوم١٠٠استفاده کردم.

درود

عزیزم اگه سر درد داشته باشی و از گزارش شما استنباط کنم دستت درد میکنه دراینصورت نسخه من سردرد شما رو بدتر میکنه
لذا گزارش صحیحی تنظیم کن تا فورا درست بشه
در انتهای پست 189 فرمودی
در خروجی هیچ باری متصل نیست وولتاژ از ٢تا٢۵ولت قابل تغییر میباشد.من با اجازتون q1وd9رو وصل کردم ولی تو خروجی ولتاژ ندارم وled هم روشن نمیشه.سپاس

ولی در پست 191 فرمودی
در مورد d9اگه متظورتون رو درست فهمیده باشم گفتید با اتصال تنهای d9 ولتاژ خروجی قطع وبا قطع d9ولتاژ خروجی متصل میشود که این گونه نبود.
من از این گزارش که فرمودی اینگونه نبود باید چه استنباطی کنم ؟ !
عزیزم واضح گزارش کن

بالاخره با توجه به اینکه قرار شد فعلا تا پایان عیب یابیQ1 آزاد باشه

وقتی D9 هم آزاد باشه آیا ولتاژ خروجی تغذیه داری یا نه ؟

ضمنا با تستی که کردی U3 سالمه.

سپاس

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
سلام.ببخشید بابت گزارش اخری.من چند بار امدم ویرایش کنم که متاسفانه به علت وضعیت اینترنت نتونستم ومجددا معذرت خواهی میکنم.
در مورد مدار در حالی که q1 ازاد هست وd9 هم ازاد ولتاژ خروجی تغذیه برقرار می باشد و از 2تا25 ولت قابل تغییر.در ضمن مقاومت r2خیلی داغ میشود.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام.ببخشید بابت گزارش اخری.من چند بار امدم ویرایش کنم که متاسفانه به علت وضعیت اینترنت نتونستم ومجددا معذرت خواهی میکنم.
در مورد مدار در حالی که q1 ازاد هست وd9 هم ازاد ولتاژ خروجی تغذیه برقرار می باشد و از 2تا25 ولت قابل تغییر.در ضمن مقاومت r2خیلی داغ میشود.

درود

خواهش میکنم
ولی دو روز فرصت داشتی و میتونستی با پست جدید مطلع کنی

پس بدون D2 ولتاژ خروجی داری و با D2 ولتاژ خروجی نداری

دراینصورت
1- مقاومت R7 چند اهمی نصب کردی ؟

D2 را آزاد کن و در دو حالت ( P2 حداکثر اهم و حداقل اهم )
2- ولتاژ پایه 2 و 3 آی سی U3 چند ولته ؟

3- آیا لامپ D12 روشنه ؟
4- برای اندازه گیری ولتاژ خروجی باید ولتمتر را به دو سر C7 متصل کنی ولی احتمالا پروب مشکی ولتمتر را به پایه منفی C1 متصل میکنی .
گرم شدن R2 مهم نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
سلام.مقدار مقاومت R7برابر با 0.47 اهم 5وات میباشد.Q1وD9آزاد هستن ودر حالی که D2آزاد شدP2 در حالت اهم زیاد مقدار ولتاژ پایه 2 ایسی 3 برابر با 0.2ولت وپایه 3آن برابر با 0.2 میباشدوP2در حالت اهم کم ولتاژ پایه 2 ایسی 3 برابر با 0.2 وپایه 3 آن برابر با 1.8 ولت میباشد.D12 نیز خاموش میباشد.من تست اولیه رو انجام ندادم که گفتید:بدون D2ولتاژ خروجی داری وبانصب D2ولتاژ خروجی نداری.آیا با نصب Q1وD9باید آزمایش رو انجام بدم یا نه.
در مورد اینکه گفته بودید دو روز فرصت برای پست جدی داشتی باور کنیداینترنت یاری نکرد همین الانم یک خط در میان وصل میشه من دیشب پست گذاشتم الان میبینم اصلا ارسال نشده بازم شرمنده.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام.مقدار مقاومت R7برابر با 0.47 اهم 5وات میباشد.Q1وD9آزاد هستن ودر حالی که D2آزاد شدP2 در حالت اهم زیاد مقدار ولتاژ پایه 2 ایسی 3 برابر با 0.2ولت وپایه 3آن برابر با 0.2 میباشدوP2در حالت اهم کم ولتاژ پایه 2 ایسی 3 برابر با 0.2 وپایه 3 آن برابر با 1.8 ولت میباشد.D12 نیز خاموش میباشد.من تست اولیه رو انجام ندادم که گفتید:بدون D2ولتاژ خروجی داری وبانصب D2ولتاژ خروجی نداری.آیا با نصب Q1وD9باید آزمایش رو انجام بدم یا نه.
در مورد اینکه گفته بودید دو روز فرصت برای پست جدی داشتی باور کنیداینترنت یاری نکرد همین الانم یک خط در میان وصل میشه من دیشب پست گذاشتم الان میبینم اصلا ارسال نشده بازم شرمنده.
سپاس

درود

ممنونم

گزارش شما خیلی عجیبه
آیا D9 مستعمله و از اوراقی تهیه کردی یا نو بوده ؟ در هر صورت D9 را تست کن سالم باشه
P2 همیشه تا پایان عیب یابی در حالت (بقول شما کمترین اهم) باشه که پایه 3 دارای ولتاژ 1.8 باشه
حالا D9 را نصب کن ببین ولتاژ خروجی داری یا نه ؟
اگه خروجی نداشتی مراحل زیر را انجام بده.

نباید باری به خروجی متصل باشه
اگه باری به خروجی متصل نبوده و ولتاژها را اعلام کردی دراینصورت قطعات پایه 2 بدرستی مونتاژ نشده و اشکالی در قطعات و اتصالات پایه 2 داری .

1- اگه باری به خروجی متصل بوده بار را قطع کن و از این به بعد باری به خروجی متصل نباشه

2-
خازن C8 و مقاومت R20 که به پایه 6 آی س U3 متصله آزاد کن و تا پایان عیب یابی مانند Q1 آزاد باشه یعنی فقط و فقط D9 به پایه 6 متصل باشه
حالا وقتی یک پایه D9 آزاده ولتاژ پایه 6 چند ولته ؟

حالا دوسر D9 را متصل کن یعنی D9 را نصب کن و ببین ولتاژ خروجی تغذیه داری یا نه ؟

3- مقدار P2 و R17 چند اهمه ؟

بنابرین تا پایان عیب یابی

باری به خروجی متصل نباشه و
Q1 و خازن C8 و مقاومت R20 آزاد باشه و
P2 همیشه در حالتی باشه که پایه 3 آی سی U3 دارای ولتاژ 1.8 باشه( اشتباه نکنی تاکید میکنم پایه 3 مقدار 1.8 ولت باشه نه 2 / . ولت )
سپاس

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

درود

ممنونم

گزارش شما خیلی عجیبه
آیا D9 مستعمله و از اوراقی تهیه کردی یا نو بوده ؟ در هر صورت D9 را تست کن سالم باشه
P2 همیشه تا پایان عیب یابی در حالت (بقول شما کمترین اهم) باشه که پایه 3 دارای ولتاژ 1.8 باشه
حالا D9 را نصب کن ببین ولتاژ خروجی داری یا نه ؟
اگه خروجی نداشتی مراحل زیر را انجام بده.

نباید باری به خروجی متصل باشه
اگه باری به خروجی متصل نبوده و ولتاژها را اعلام کردی دراینصورت قطعات پایه 2 بدرستی مونتاژ نشده و اشکالی در قطعات و اتصالات پایه 2 داری .

1- اگه باری به خروجی متصل بوده بار را قطع کن و از این به بعد باری به خروجی متصل نباشه

2-
خازن C8 و مقاومت R20 که به پایه 6 آی س U3 متصله آزاد کن و تا پایان عیب یابی مانند Q1 آزاد باشه یعنی فقط و فقط D9 به پایه 6 متصل باشه
حالا وقتی یک پایه D9 آزاده ولتاژ پایه 6 چند ولته ؟

حالا دوسر D9 را متصل کن یعنی D9 را نصب کن و ببین ولتاژ خروجی تغذیه داری یا نه ؟

3- مقدار P2 و R17 چند اهمه ؟

بنابرین تا پایان عیب یابی

باری به خروجی متصل نباشه و
Q1 و خازن C8 و مقاومت R20 آزاد باشه و
P2 همیشه در حالتی باشه که پایه 3 آی سی U3 دارای ولتاژ 1.8 باشه( اشتباه نکنی تاکید میکنم پایه 3 مقدار 1.8 ولت باشه نه 2 / . ولت )
سپاس

سلام استاد بابت تاخیر در پاسخ معذرت میخوام.
دیود d9نو بوده و توسط تستر دیود اهم متر چک شد ومشکلی ندارد.
p2در حالتی قرار گرفته که پایه3 ایسی 3دارای ولتاژ1.8 ولت میباشد.حالا در حالی که d2 به همراه q1از مدار حذف میباشد d9 نصب شد وولتاژ خروجی برقرار میباشد واز 2 تا25 ولت قابل تغییر میباشد بااین نکته که در پایان ولوم p1ولتاژ به طور ناگهانی از 2ولت به 4.5 ولت پرش دارد.
در خروجی باری متصل نیست به جز ولت متر.
آیا مراحل 2را که خواسته اید انجام بدم یا نه؟
مقدار p2 پتانسیومتر ده کیلوی خوابیده میباشد ومقدار r17 برابر با33 اهم میباشد.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام استاد بابت تاخیر در پاسخ معذرت میخوام.
دیود d9نو بوده و توسط تستر دیود اهم متر چک شد ومشکلی ندارد.
p2در حالتی قرار گرفته که پایه3 ایسی 3دارای ولتاژ1.8 ولت میباشد.حالا در حالی که d2 به همراه q1از مدار حذف میباشد d9 نصب شد وولتاژ خروجی برقرار میباشد واز 2 تا25 ولت قابل تغییر میباشد بااین نکته که در پایان ولوم p1ولتاژ به طور ناگهانی از 2ولت به 4.5 ولت پرش دارد.
در خروجی باری متصل نیست به جز ولت متر.
آیا مراحل 2را که خواسته اید انجام بدم یا نه؟
مقدار p2 پتانسیومتر ده کیلوی خوابیده میباشد ومقدار r17 برابر با33 اهم میباشد.
سپاس

درود
اگر منظور شما از d2 دیود d9 است دراینصورت قبلا پاسخ این تست را گفته بودی
گفتم ابتدا بند ۲ را ااجرا کن و سپس بدون D9 و با D9 تست کن ولی بدون اجرای بند ۲ فقط بدون D9 تست کردی که قبلا پاسخ داده بودی و این پاسخ ثمری نداره
اما اینکه پاسخ سوال ها و تست ها را بدهی یا نه ؟
بله باید پاسخ کل سوال ها را بدهید و هر اقدامی که مطرح میکنم که انجام دهید باید انجام بدهید
حالا پاسخ سوالات قبل را ارسال کن

ضمنا ولتاژ پایه ۶ آی سی u3 چند ولته ؟
اگر کمتر از ۱۰ ولت بود احتمالا u3 را سوزوندی و عوض کن
سپاس

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

درود
اگر منظور شما از d2 دیود d9 است دراینصورت قبلا پاسخ این تست را گفته بودی
گفتم ابتدا بند ۲ را ااجرا کن و سپس بدون D9 و با D9 تست کن ولی بدون اجرای بند ۲ فقط بدون D9 تست کردی که قبلا پاسخ داده بودی و این پاسخ ثمری نداره
اما اینکه پاسخ سوال ها و تست ها را بدهی یا نه ؟
بله باید پاسخ کل سوال ها را بدهید و هر اقدامی که مطرح میکنم که انجام دهید باید انجام بدهید
حالا پاسخ سوالات قبل را ارسال کن

ضمنا ولتاژ پایه ۶ آی سی u3 چند ولته ؟
اگر کمتر از ۱۰ ولت بود احتمالا u3 را سوزوندی و عوض کن
سپاس

سلام
خازن c8به همراه r20 از مدار آزاد شد وq1 هم قبلا جدا شده بود.p2 در حالتی هست که پایه 3 ای سی 3 دارای ولتاژ 1.8 میباشد.حالا یک سر d9 آزاد شد وولتاژ پایه 6 ایسی 3 برابر با 25 ولت میباشد.
حالا d9 در مدار قرار گرفت وولتاژ خروجی تغذیه از 2تا25 ولت قابل تغییر میباشد
ولتاژ پایه 6 هم که عرض کردم برابر با 25 ولت.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام
خازن c8به همراه r20 از مدار آزاد شد وq1 هم قبلا جدا شده بود.p2 در حالتی هست که پایه 3 ای سی 3 دارای ولتاژ 1.8 میباشد.حالا یک سر d9 آزاد شد وولتاژ پایه 6 ایسی 3 برابر با 25 ولت میباشد.
حالا d9 در مدار قرار گرفت وولتاژ خروجی تغذیه از 2تا25 ولت قابل تغییر میباشد
ولتاژ پایه 6 هم که عرض کردم برابر با 25 ولت.
سپاس

درود
بازم پاسخ کامل ندادی
ولی حالا D9 را نصب کن دیگه ولتاژ خروجی داری
اگه اینطوره دراینصورت R20 را به پایه ۶ لحیم کنی ولتاژ خروجی قطع میشه ببین همینطوره ؟

سپاس

بالا