آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام استاد
این کیت مشکل نداره همنطور که در این تاپیک فرموده بودید که کیت تابا رو از نمایندگی بگیرید تا آموزش های این تاپیک رو بصورت عملی ببینید بهمین خاطر من هم رفتم اما کیت تابا رو بهم ندادند و این رو گرفتم.
در حال حاضر هم اگر امکانش هست آموزش کشیدن دیاگرام الکترونیکی این کیت رو می خواستم که بعد از آن, اون تست ها رو انجام دهم و فکر کنم در صورت موافقت شما این کیت نیاز شما هم بشه که اگر شما لطف کنید و آدرس محل کار یا جایی که بتوان به شما دسترسی داشت رو برام بصورت خصوصی بفرستید من هم این کیت رو برای شما پست می کنم.
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
با سلام استاد
این کیت مشکل نداره همنطور که در این تاپیک فرموده بودید که کیت تابا رو از نمایندگی بگیرید تا آموزش های این تاپیک رو بصورت عملی ببینید بهمین خاطر من هم رفتم اما کیت تابا رو بهم ندادند و این رو گرفتم.
در حال حاضر هم اگر امکانش هست آموزش کشیدن دیاگرام الکترونیکی این کیت رو می خواستم که بعد از آن, اون تست ها رو انجام دهم و فکر کنم در صورت موافقت شما این کیت نیاز شما هم بشه که اگر شما لطف کنید و آدرس محل کار یا جایی که بتوان به شما دسترسی داشت رو برام بصورت خصوصی بفرستید من هم این کیت رو برای شما پست می کنم.
با تشکر

سلام

تصور میکنم درخصوص پیشنهادی که پارسال خطاب به جناب pedi عزیز مطرح کردم اقدام فرمودید

اما عزیزم من پیشنهاد فوف را جهت تسهیل آموزش و پیشگیری از اتلاف وقت مطرح کردم که در هرصورت موضوع را مفصلا مورد بحث قرار دادیم و مطلبی باقی نمانده و اگر باقی مانده بفرمایید درخدمتم

برای فراگیری عملی نحوه آزمایشات را هم در تاپیک های مختلف از جمله در این تاپیک مفصلا تقدیم کردم و اگر در جریان تست ها با مشکلی مواجه شدید درخدمتم.

بدون نقشه ، اظهار نظر مشکل میشه و وقت قابل توجهی تلف میشه

برای رسم نقشه باید بخش های مربوطه را مطالعه و پس از آشنایی با علائم قطعات از نرم افزار مربوطه جهت رسم نقشه استفاده کنید.

درخصوص ارسال برد
نمیدونم چرا تصور فرمودید نیاز به برد مجهول الهویه دارم ولی عزیزم من نیاز به برد تغذیه ندارم و بردهای فراوانی در دسترس دارم .

لذا هرچند نمیدونم برد شما حاوی چه آی سی است اما در هر صورت هر چه باشه با استفاده از همین تاپیک میتونی عملا با طرز کارش آشنا و بهش مسلط بشی .

سپاس

hiumid

کاربر
2013-12-09
48
225
سلام

درود وسپاس بیکران خدمت استاد بزرگوار استاد غزال

بر خویش فرض می دانم که از سوی خود و همه کاربران سایت از شما تشکر کنم. ازدرگاه ایزد منان عزت، سربلندی و موفقیت روزافزون همه دست اندرکاران سایت (انجمن تعمیر کاران ایران) را مسئلت دارم .

تهیه PDF مطالب ارزشمند استاد غزال :

پست اول تعمیرات پاور کامپیوتر از( پست 17 صفحه 2) تا (پست33صفحه 4 )
پست دوم پاسخ راهنمایی در مورد منابع تغذیه سوئیچینگ از (پست 13 صفحه 2 ) تا (پست 212 صفحه 22)

مشاهده فایل‌پیوست 99172

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام

درود وسپاس بیکران خدمت استاد بزرگوار استاد غزال

بر خویش فرض می دانم که از سوی خود و همه کاربران سایت از شما تشکر کنم. ازدرگاه ایزد منان عزت، سربلندی و موفقیت روزافزون همه دست اندرکاران سایت (انجمن تعمیر کاران ایران) را مسئلت دارم .

تهیه PDF مطالب ارزشمند استاد غزال :

پست اول تعمیرات پاور کامپیوتر از( پست 17 صفحه 2) تا (پست33صفحه 4 )
پست دوم پاسخ راهنمایی در مورد منابع تغذیه سوئیچینگ از (پست 13 صفحه 2 ) تا (پست 212 صفحه 22)

مشاهده فایل‌پیوست 99172

سلام

جناب hiumid عزیز و ارجمندم

کاش عرایضم ارزش زحمات ارزشمند شما را داشت
و کاش جبران مراتب مقدورم بود

صد سپاس و ستایش

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام خدمت استاد غزال
استاد اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید ممنون میشم,
در یک منبع تغذیه ی سوییچینگ که دارای سه ولتاژ 5 ولت, 12 ولت و 12- ولت نمی دونم چه اتفاقی افتاده که خازن سر راه 12- ولت می ترکه , با عوض کردن جهت پلاریته خازن (یعنی جا به جا کردن جای پایه ی منفی و مثبت خازن سر راه ولتاژ 12- ولت ) خازن سر راه ولتاژ 12 ولت می ترکه. میشه راهنمایی بفرمایید دلیل چیه؟
فبلا از لطف و کمک شما بهره بردم.
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام خدمت استاد غزال
استاد اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید ممنون میشم,
در یک منبع تغذیه ی سوییچینگ که دارای سه ولتاژ 5 ولت, 12 ولت و 12- ولت نمی دونم چه اتفاقی افتاده که خازن سر راه 12- ولت می ترکه , با عوض کردن جهت پلاریته خازن (یعنی جا به جا کردن جای پایه ی منفی و مثبت خازن سر راه ولتاژ 12- ولت ) خازن سر راه ولتاژ 12 ولت می ترکه. میشه راهنمایی بفرمایید دلیل چیه؟
فبلا از لطف و کمک شما بهره بردم.
سپاس

سلام

باید در تاپیک مستقلی مطرح میکردید.

ولتاژ جای پایه هر خازن را با ولتمتر مشخص کن که کدوم پایه مثبته (یعنی دو پروب ولتمتر را به جای دو پایه خازن متصل کن ببین مثبت کدومه )
سپس مثبت خازن را به جای پایه مثبت متصل کن محاله بترکه

اما احتمالا DC نیست یعنی ممکنه دیود خراب باشه و متناوب به خازن برسه لذا دیود یکسوساز قبل از خازن را بررسی کن ببین سالمه یا سوخته؟
احتمال سوختن دیود بیشتره

سپاس

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد
ممنون که جواب دادید
دیودهل رو چک کردم هر دو دیود سر راه هر دو ولتاژ (12 و 12-) سالمه اما ولتاژ تا 22 ولت می رسه (به جای 12 ولت) 431 و اپتو کوپلر و آی سی TS1209 رو عوض کردم مشکل اضافه ولتاژ رفع نشد, ممکن از اضافه ولتاژ باشه؟ اگه اینجوریه چرا خازن سر راه 12 ولت نمی ترکه؟
خازن سر راه ولتاژ 12 ولت و 12- ولت : 16 ولت 470 میکروفاراد-
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام استاد
ممنون که جواب دادید
دیودهل رو چک کردم هر دو دیود سر راه هر دو ولتاژ (12 و 12-) سالمه اما ولتاژ تا 22 ولت می رسه (به جای 12 ولت) 431 و اپتو کوپلر و آی سی TS1209 رو عوض کردم مشکل اضافه ولتاژ رفع نشد, ممکن از اضافه ولتاژ باشه؟ اگه اینجوریه چرا خازن سر راه 12 ولت نمی ترکه؟
خازن سر راه ولتاژ 12 ولت و 12- ولت : 16 ولت 470 میکروفاراد-
سپاس

عزیزم کوچکترین اشاره ای به افزایش ولتاژ نکرده بودی!

باید گزارش شما کامل باشه وقتی گوشه یکی از حالات را مطرح میکنی یعنی مشکل دیگری نداره و موجب گمراهی میشه
و الکی قطعه عوض نکن .

در تاپیک مستقلی وضعیت کامل تغذیه را گزارش کن از جمله اینکه خازن ها چند ولتیه و
آیا دو پایه هر خازن را با ولتمتر تست کردی و مثبت و منفی پایه خازن را رعایت کردی یا نه ؟
و ولتاژ های اصلی باید چند ولت باشه و الان چند ولته؟

گزارش را یکی یکی در هر پست مجزا اضافه نکن و در گزارش اولیه همه موارد را مطرح کن.

سپاس

WeFixIT

کاربر vip
vip
کاربر
2014-04-03
106
151
با سلام خدمت اساتید گرامی، جا داره ابتدا تشکر کنم بخاطر توجه و اهتمام که جهت پاسخ گویی به سوالات دارین.
درحقیقت بنده یک منبع تغذیه سوئیچینگ معیوب دارم و دارم روش کار میکنم. از مطالبی که جهت اشنایی با منابع سوئیچینگ قرار دادین ،استفاده کردم. ولی مداری که منبع من داره تقریبا تفاوت داره و در اون بجای IC از ماسفت 820 استفاده شده. خواهش داشتم که اگه لطف کنین درمورد سوئیچ زنی این مدار قدری توضیح بدین.
من این شماتیک رو خودم از رو برد اصلی طراحی کردم. مقادیر مقاومت و خازن ها اگه مهم است میتونم قرار بدم.
143.jpg

در این مدار ماسفت و زنر D2 اتصال کوتاه شده بودن، و من نتونستم مقدار دیود زنر رو تشخیص بدم و بجاش دیود زنر 18 ولت قرار دادم. ولی ماسفت بشدت داغ میکنه و می سوزه؟ مشکل از کجا میتونه باشه؟

آخرین ویرایش:

WeFixIT

کاربر vip
vip
کاربر
2014-04-03
106
151
درمورد شماتیک بالا باید بگم ،من این شیماتیک رو با نرمافزار پروتوس کشیدم و چون قطعه اپتو کوپلر 4 پایه مورد نظر رو نداشت من این نمونه رو قرار دادم.

بالا