آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام استاد- خسته نباشید
1- دو دیود اعلام شده با هم موازی هستند و مقاومت هر دو دیود 338 اهم و 541 اهم (شماره ی هر 2 آنها S1J)
2- کاتد آنها بعد از موازی شدن با 2 خازن الکترولیت و یک خازنSMD و عبور از سلف SMD به آی سی اصلی (خرچنگی) وصل شده که روی اون یه هیت سینگه و نمی شه شماره شو خوند
3- آندش به 3 ولت تغذیه وصله (باز هم سر راهش خازن هست) از طرفه دیگه 3 ولت به 2 تا ترانزیستور SMD هم رفته
4-ریگلاتور شماره LM317T که پایه ی 2 اون به هیت سینگش وصله ولی بدنه نیست و پایه ی بدنه نداره ؛ ولتاژ پایه ها به ترتیب از 1 تا 3 : 17 ولت , 18.2 ولت , 33.2 ولت (نسبت به بدنه) - ریگلاتور L7805CV پایه ها به ترتیب (2=بدنه) 9ولت و 4.7 ولت
ممنون از اینکه برای بنده وقت گرانبهاتون رو صرف می کنید استاد.

سلام
نادر جان
لطف دارید

متاسفانه CPU با احتمال زیاد سوخته.( 99/9 درصد)

اگه بتونی تغذیه CPU را در محلی از مسیرش که راحت تره قطع کنید و دیود خنک بشه دراینصورت سوختن CPU کاملا قطعی مشخص میشه

معذالک خازنی که داغ میکنه عوض کنید اما قطعا سالمه و حرارتش بدلیل مجاورت با دیودهایی است که داغه

ولی تعویضش ضرر و خسارتی نداره
اگه CPU سوخته باشه تصور نمیکنم تعویضش مقرون بصرفه باشه
با این وجود ناامید نشو اگه اشتباه نکنم ، برد تغذیه مدل های مختلف این مارک شبیه یکدیگرند دراینصورت پیداکردنش راحته و اگه پیدا کردی برد تغذیه را با جابجایی کامل آزمایش کن شاید جایی اشتباه کرده باشیم و از ای حیث هم شکی باقی نمونه .

حالمو گرفت

سپاس

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد

تغذیه ی cpu دقیقا کدومه؟ همین خروجیه دو تا دیود؟ در این صورت سلف رو بردارم؟

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام استاد

تغذیه ی cpu دقیقا کدومه؟ همین خروجیه دو تا دیود؟ در این صورت سلف رو بردارم؟

سپاس

بله CPU زیر هیت سینگه
اگه سلف در مسیرشه بهترین گزینه برای قطع تغذیه CPU است البته بشرطی که فقط CPU را قطع کنه و تغذیه چند آی سی با هم قطع نشه

عامل قلع مردگی دیود تغذیه همین جریان زیاد ناشی از سوختن CPU بوده و قطعا در زمان قابل توجهی بعد از سوختن آن ، دستگاه روشن بوده

بالا رفتن ولتاژ هم همینطور
چون محدود کننده جریان نداره و جریان زیاد موجب کاهش ولتاژ نمونه میشه و لذا فرمان جبران ولتاژ را صادر میکنه و میخواد ولتاژ نمونه 3 ولت را نرمال کنه که تا حدودی موفق میشه ولی بقیه ولتاژها خیلی زیاد میشن جز 3 ولت

سپاس

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
استاد منظورم این بود که همون خروجی 2 تا دیود تغذیه ی ای سی هست؟ سلف رو بر داشتم دیودها همچنان داغند و همچنین cpu هم داغه. استاد یه بار قبلا روشن که بود LED هاش چشمک می زد باز که کردم ولتاژها رو اندازه گرفتم تقریبا 2 برابر بودند.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
استاد منظورم این بود که همون خروجی 2 تا دیود تغذیه ی ای سی هست؟ سلف رو بر داشتم دیودها همچنان داغند و همچنین cpu هم داغه. استاد یه بار قبلا روشن که بود LED هاش چشمک می زد باز که کردم ولتاژها رو اندازه گرفتم تقریبا 2 برابر بودند.

سلام

فرمودید
یه بار قبلا روشن که بود LED هاش چشمک می زد

باید درست گزارش کنید من بر اساس اطلاعات شما نظر میدم اینکه گاهی چشمک میزنه و مطلعم نکنید نتیجه صحیحی نمیگیرید
در 250 فرمودید

2- کاتد آنها بعد از موازی شدن با 2 خازن الکترولیت و یک خازنSMD و عبور از سلف SMD به آی سی اصلی (خرچنگی) وصل شده که روی اون یه هیت سینگه و نمی شه شماره شو خوند
بنابرین اگر گزارش فوق صحیح بوده cpu از طریق این دیودها و سلف تغذیه میشه

الان میفرمایید

سلف رو بر داشتم دیودها همچنان داغندو همچنین cpu هم داغه

اطلاعات فوق مغایر یکدیگرند که فرمودید دیودها و سلف منتهی به cpu است یعنی cpu را تغذیه میکنه ولی با قطع مسیر آن بازهم cpu داغ میکنه و یعنی تغذیه اش از طریق این دیودها و سلف نیست

اطلاعات تازه نتیجه دیگری را محتمل میکنه
باید در نظر داشته باشید که اطلاعات مطروحه برای دیگران هم قابل استفاده باشد و تعدد خطاها موجب اتلاف وقت دیگران هم میشه لطفا با دقت بیشتری گزارش کنید

نفرمودید که دیودها فقط cpu را تغذیه میکنه یا ترانزیستور و آی سی های دیگری را هم تغذیه میکنه ؟
توضیح کامل و واضح دهید

آیا مصادف با چشمک زدن LED ها ، ولتاژها دوبرابر شده ؟
آیا کلیه ولتاژها دو برابر شده حتی 3 و 5 ولتی هم دوبرابر شده ؟

امکان نداره تمام ولتاژها دو برابر بشه لااقل یکی از دو ولتاژ 3 و یا 5 ولت بالاتر از نرمال نمیشه مگر گزارش قبلی در خصوص پاسخ 431 را اشتباها گزارش کرده باشید .

سپاس

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد خسته نباشید- عذر خواهی می کنم به خاطر اینکه وقت گرانبهای شما و دیگر دوستان رو گزارشام می گیرم و ممنون به خاطر اینکه تا حالا من رو تحمل کردید.
1-استاد در مورد 2 برابر شدن ولتاژها در پست های قبلی خدمتتون عرض کردم - قبل از فرمایشات شما و اینکه منبع تغذیه به مرحله ی کنونی برسه ولتاژها 2 برابر بودن (قبل از انجام هر گونه تعمیر که LED چشمک میزد ؛ بعد از ان 431 و کوپلر تعویض شد که ولتاژها کمتر از حد نرمال شد و بعد از آن با راهنمایی شما تا اینجا پیش اومدم. این رو به این دلیل مطرح کردم که بگم قبلا این اتفاق واسه مدار افتاده.
2- در مورد مسیر خروجی 2 دیود S1j دوباره چک کردم چه چشمی و چه با اهم متر به CPU میره و خروجی دیودها به همون سلف و خازن و سر انجام به CPU منتهی میشه و با برداشتن سلف همچنان دیودها و CPU داغه. اما 3 ولت از ورودی دیودها یعنی قبل از دو دیود به چند ترانزیستور هم رفته.
3- ولتاژ 3 ولت به دیودها با افت می رسه یعنی سر کانکتور 3.04 ولته ولی سر دیود 2.7 ولته (نزدیک به 0.3 ولت در سیم رابط تغذیه تا کانکتور برد مین افت داریم)- ولتاژ 2.7 ولت بعد از عبور از دیودها 1.7 ولت میشه (1 ولت افت هم در دیودها داریم)
امیدوارم گزارشی که دادم مشکلی نداشته باشه
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام استاد خسته نباشید- عذر خواهی می کنم به خاطر اینکه وقت گرانبهای شما و دیگر دوستان رو گزارشام می گیرم و ممنون به خاطر اینکه تا حالا من رو تحمل کردید.
1-استاد در مورد 2 برابر شدن ولتاژها در پست های قبلی خدمتتون عرض کردم - قبل از فرمایشات شما و اینکه منبع تغذیه به مرحله ی کنونی برسه ولتاژها 2 برابر بودن (قبل از انجام هر گونه تعمیر که LED چشمک میزد ؛ بعد از ان 431 و کوپلر تعویض شد که ولتاژها کمتر از حد نرمال شد و بعد از آن با راهنمایی شما تا اینجا پیش اومدم. این رو به این دلیل مطرح کردم که بگم قبلا این اتفاق واسه مدار افتاده.
2- در مورد مسیر خروجی 2 دیود S1j دوباره چک کردم چه چشمی و چه با اهم متر به CPU میره و خروجی دیودها به همون سلف و خازن و سر انجام به CPU منتهی میشه و با برداشتن سلف همچنان دیودها و CPU داغه. اما 3 ولت از ورودی دیودها یعنی قبل از دو دیود به چند ترانزیستور هم رفته.
3- ولتاژ 3 ولت به دیودها با افت می رسه یعنی سر کانکتور 3.04 ولته ولی سر دیود 2.7 ولته (نزدیک به 0.3 ولت در سیم رابط تغذیه تا کانکتور برد مین افت داریم)- ولتاژ 2.7 ولت بعد از عبور از دیودها 1.7 ولت میشه (1 ولت افت هم در دیودها داریم)
امیدوارم گزارشی که دادم مشکلی نداشته باشه
سپاس

سلام

دوباره بر محالات اصرار میکنید امکان نداره خروجی دیود را قطع کنید و بازم داغ کنه
حتما جایی اشتباه میکنید و ممکنه دیود ها جای دیگری را هم تغذیه میکنه
مضافا که با دیودها ولتاژ مناسبی نمیرسونه و از این نظر هم ناجوره
همه چیز مغایر با منطقه

اگر 3/ در سیم افت میکنه (صرفنظر از اتصال ناقص ) باید جریان بسیار زیادی بکشه
اهم خروجی دو دیودی که داغ میکنه نسبت به بدنه اندازه گیری و اعلام کنید ( یعنی یک سیم اهم متر به بدنه و دیگری به کاتد ) ( از دو طرف )

سپاس

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد
مقاومت کاتد دیود با بدنه حدودا صفر هست از هر دو طرف (روی بازر مولتی متر اتصال با بدنه نشون می ده و روی مقاومت حدودا 0.6 اهم نشون می ده) ضمنا اتصال کانکنور رو چک کردم (با اهم متر) مشکلی نداره.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام استاد
مقاومت کاتد دیود با بدنه حدودا صفر هست از هر دو طرف (روی بازر مولتی متر اتصال با بدنه نشون می ده و روی مقاومت حدودا 0.6 اهم نشون می ده) ضمنا اتصال کانکنور رو چک کردم (با اهم متر) مشکلی نداره.
سپاس

به کشف عیب خیلی نزدیک شدی

حالا مسیر های خروجی دیود را یکی یکی قطع کن تا مشخص بشه کدوم قطعه یا کدوم مسیر اتصال کوتاه شده

مثلا اگه خروجی دیود به 3 مسیر رفته باید یک مسیر را قطع کنی ببین اگر بازم صفر اهمه مسیر بعدی را قطع کن تا مسیر معیوب که اتصال کوتاه شده مشخص بشه و بعد سراغ قطعات اون مسیر بری
یا باید تک تک قطعات را از خروجی دیود آنقدر آزاد کنی تا صفر اهم رفع بشه

هر کدوم راحت تره انجام بده

سعی کن حتی المقدور به قطعات SMD کاری نداشته باشی چون لحیم خوبی نمیزنی خرابکاری میشه

قسمت های ضخیم تر را برای قطع کردن استفاده کن یا یک پایه قطعات سری مانند اون سلف را قطع کن

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام

این تاپیک درخصوص تحلیل منبع سوئیچینگه و اگرچه مواردی را بعنوان نمونه عیب یابی کردیم اما محل مناسبی بویژه قبل از حل مشکل قبلی نیست و لذا لطفا در تاپیک مستقلی مطرح فرمایید

اما اشکال تغذیه شما خرابی خازن است و هرگز نباید خرابی تغذیه را با دستکاری طرح اصلی جبران کنید بلکه ابتدا باید عیب را کشف و رفع کنید و سپس اگر علاقمند به استفاده از ابتکاری جهت افزایش عمر دستگاه هستید باید بعد از رفع عیب اقدام کنید نه اینکه عیب را با دستکاری و تغییر قطعات اصلی مخفی تر کنید .

سپاس
استاد در لینک زیر فرمان شما اجرا کردم لطفا کمک کنید
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=45632

بالا