آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,700
10,216
گنبد کاووس
سلام

در این ترانس ثانویه زیر اولیه قرار گرفته و دسترسی به آن دشواره و لذا اگر ثانویه در دو ردیف پیچیده شده باشه میشه کاری کرد (تصویری که همه ردیف های سیم دیده بشه ارسال کن یعنی عایق لبه های یکطرف را کنار بزن و از بالای ترانس عکس بگیر که ردیف سیم ها دیده بشه

ضمنا باز کردن هسته ثمری نداره چون باید سیم پیچ اولیه را باز کنی تا به ثانویه برسی
و دراینصورت سازمان عایقکاری از بین میره و مجبوری با عایقکاری ساده بپیچی

پس ببین ثانویه در چند ردیف پیچیده شده (با توجه به تصویر ارسالی که اندکی ردیف سیم ها دیده میشه تصور میکنم دو ردیفه )

ضمنا بازم نفهمیدم مطلبی که بجای دو تن از دوستان فرمودید چی بوده

سپاس
با سلام" با مشقت و دقت فراوان قسمتی ار لاک رو شکستم تا سیم پیچ راحتتر رویت شه امیدوارم آسیب به سیم پیج نرسیده باشه
سیم با دایره قرمز(تصویر شماره 1) در یک ردیف پیچیدا شده " خوب معلوم نیست ولی ظاهرا 7 دور
درود

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
با سلام" با مشقت و دقت فراوان قسمتی ار لاک رو شکستم تا سیم پیچ راحتتر رویت شه امیدوارم آسیب به سیم پیج نرسیده باشه
سیم با دایره قرمز(تصویر شماره 1) در یک ردیف پیچیدا شده " خوب معلوم نیست ولی ظاهرا 7 دور
درود

سلام
پاسخم ارتباطی با لاک نداشت که بشکنی
اگر 24 ولت فقط در یک ردیف پیچیده شده دراینصورت بگو میخوای 12 دوبل داشته باشی یا 24 ولت دوبل ؟

پاسخ این سوال نیاز به تاخیر نداره و الان پاسخ بده

ضمنا تصویری ارسال نشده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,883
021
سلام

به این ترتیب ولتاژها برخلاف نظر شما مجزا نیستند و همچنین 7 سیم خروجی داره

هسته را باز کن ( یکی دو تا از لایه های هسته را خارج کنی دیگه بقیه بسادگی خارج میشه )
سیم ثانویه را باز کن و تعداد دور های هر رنگ را یادداشت کن

مثلا به این صورت

سیم آبی پس از 50 دور دوباره به آبی دیگر متصل شده و همچنین متصل به ردیف بعدی است که 30 دور دیگه پیچیده شده و به سیم سفید متصل شده و .....

ضمنا چطور فهمیدی ولتاژهای خروجی 23 و 17 و 10 است ؟
که اگه 7 سیم باشه قطعا اشتباه میکنی

و ضمنا کدام رنگ مربوط به چه ولتاژی است ؟

سپاس
درود بر شما مهندس عزیز

سیم آبی پس از 50 دور دوباره به آبی دیگر متصل شده و همچنین متصل به ردیف بعدی است که 30 دور دیگه پیچیده شده و به سیم سفید متصل شده و .....

طبق عکس سیم پیچ ها اون قد داغون هستند که لایه پلاستیکی روی آنها بعلت گرما ذوب شده اند و سیم ها مثل چسب بهم وصلند :)
فدات شم چه انتظاراتی داری از من :)

ضمنا چطور فهمیدی ولتاژهای خروجی 23 و 17 و 10 است ؟
که اگه 7 سیم باشه قطعا اشتباه میکنی

روی ترانس یک برچسب چسبیده شده و روی آن این 3 ولتاژ نوشته شده است - سیم های خروجی 8 تاست که دو تا گراند و 6 تا هم ولتاژ خروجی
اگر تو این شرایط یه لحظه بهش برق شهر بدم انفجار که صورت نمیگیره :)
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
درود بر شما مهندس عزیز

طبق عکس سیم پیچ ها اون قد داغون هستند که لایه پلاستیکی روی آنها بعلت گرما ذوب شده اند و سیم ها مثل چسب بهم وصلند :)
فدات شم چه انتظاراتی داری از من :)

روی ترانس یک برچسب چسبیده شده و روی آن این 3 ولتاژ نوشته شده است - سیم های خروجی 8 تاست که دو تا گراند و 6 تا هم ولتاژ خروجی
اگر تو این شرایط یه لحظه بهش برق شهر بدم انفجار که صورت نمیگیره :)
سپاس

سلام

اگه گزارش شما منطقی بود نیاز به باز کردن سیم نبود

ولی 8 سیم برای 3 ولتاژ با هیچ منطقی سازگار نیست و باید حتما باز بشه و ببینیم سیمها چطور بهم مرتبطند

سیمهای ترانس را بسوزون راحت باز میشه
اولیه اصلا مهم نیست و ثانویه هم کلفته و بعد از سوزوندن قابل شمارش هست
اگر مجبور شدی ترانس را کلا در آتیش بنداز بعدش راحت باز میشه
فرمودید
سیم ها مثل چسب بهم وصلند :)
فدات شم چه انتظاراتی داری از من

اگه خودت انتظار نداشته باشی که درست بشه من هیچ انتظاری از شما ندارم و حتی سوال هم نمیکنم و گزارش هم نمیخوام

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,700
10,216
گنبد کاووس
سلام
پاسخم ارتباطی با لاک نداشت که بشکنی
اگر 24 ولت فقط در یک ردیف پیچیده شده دراینصورت بگو میخوای 12 دوبل داشته باشی یا 24 ولت دوبل ؟

پاسخ این سوال نیاز به تاخیر نداره و الان پاسخ بده

ضمنا تصویری ارسال نشده ؟

سپاس

درود ودرود
از دیشب اینترنت ندارم سرعت افتضاحه تصویر آپلود نمیشد
خدمت شما
http://up-is.ir/up93/p2/140842472532311.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,700
10,216
گنبد کاووس
سلام
عرض کردم پاسخ این سوال که 12 ولت دوبل میخوای یا 24 ولت دوبل نیاز به تاخیر و تمهیدی نداره ولی پاسخ ندادی که بدونم پیشنهادی تقدیم کنم.

سپاس
استاد گل
اگه 24 دوبل بشه که فدایییی دازی هزاران" اگر نه 12 دوبل هم کفایته
در هر دو صورت لطف شما ماییه افتخاره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
استاد گل
اگه 24 دوبل بشه که فدایییی دازی هزاران" اگر نه 12 دوبل هم کفایته
در هر دو صورت لطف شما ماییه افتخاره

سلام
تهیه ولتاژ دلخواه از ترانس سوئیچینگ
( در صورتیکه دسترسی به سیم ثانویه با روش این تاپیک دشوار باشد)
مثال : ترانس سوئیچینگ جناب آقای habbib
ترانس.jpg
بهتره هسته را باز نکنید چون تعداد دور زیاد نیست و بسادگی پیچیده میشه

نحوه باز کردن سیم ها

1- بالاترین سیم که بنظر میرسه مربوط به اولیه و بیشترین دور را داره ( احتمالا کمتر از 80 دور ) را از پایه ترانس آزاد کن و یادداشت کنید که مربوط به کدوم پایه ترانس است و در چه جهتی پیچیده شده ( درجهت عقربه ساعت یا برعکس ؟) اگه از هر مرحله یک عکس هم برای خود بگیرید ضرر نداره درصورت تردید قابل استفاده است)

2- حالا این سیم را باز کن و تعداد دور آنرا را بشمار ( مثلا 80 دور است) انتهای این سیم را قطع نکن بگذار همینطور سر جای خودش باشه (چون احتمال خطا و جابجایی کمتر میشه و گرنه اگر آزاد هم کنید اشکالی نداره)

(در اولین فرصت با نوار چسب قسمت داخلی هسته را بپوشانید که موقع باز کردن و پیچیدن ، سیم ها در اثر سایش با هسته ، زخمی نشه چون هسته ممکنه سیم ها را زخمی کنه و شارلاک سیم خراش برداره و سیم ها بهم اتصالی کنند)

3- بقیه سیم ها را هم به همین ترتیب باز کنید و تعداد دور و محل پایه ها و جهت سیم پیچ را یادداشت کنید ( یعنی فقط یکطرف سیم پیچ را آزاد و سر دیگر آنرا آزاد نکنید که احتمال خطا کمتر بشه)

4- فقط سیم پیچ ثانویه ضخیم مورد نظر ( 24 ولت) را بکلی آزاد کنید و کنار بگذارید چون باید بکلی تعویض بشه ( البته جهت و تعداد دور و پایه های مربوطه را یادداشت کنید )

نحوه پیچیدن سیم ها

1- بجز سیم کلفت 24 ولت ابتدا همه سیمهای دیگر را با رعایت تعداد دور و جهت بپیچید و به پایه های مربوطه لحیم کن

با نوارهای عایق ( زرد رنگ یا بی رنگ ) باقیمانده از ترانس فقط سیم پیچ اولیه را نسبت به ثانویه عایق کنید یعنی باید نوار عایق بین سیم پیچ اولیه و ثانویه باشه ( البته اگه این عایقکاری نباشه هم کار میکنه ولی دراینصورت خیلی ایرانی میشه )

2- سیم 24 ولت دوبل را باید با سیم نازکتر در آخرین مرحله بپیچی یعنی باید روی بقیه سیم ها بپیچی ( برخلاف قبل که سیم 24 ولت زیر بقیه بود )

سیم 24 باید نازکتر از سیم قبلی باشه چون فضا کم میاری وگرنه هرچه کلفت تر باشه بهتره (پس سیم 24 ولت قبلی را دور بیانداز)

اگر سیم پیچ 24 ولت در زمان باز کردن مثلا 8 دور بوده باید 8 دور سیم بپیچی و بعنوان سیم 24 ولت قبلی به پایه های مربوطه لحیم کنی ولی انتهای آنرا را نباید قیچی کنی (یعنی درواقع سر مشترک یا وسط 48 ولته ) و از این به بعد به ترانس قبلی افزوده میشه یعنی تا اینجا باید عین ترانس اصلی باشه

3- حالا باید 8 دور دیگه در همون جهت 8 دور قبلی بپیچی یعنی باید تصور کنی سر مشترک وجود نداره و میخوای 16 دور بپیچی

4- حالا کار تمام است
دراینصورت ترانس قبلی را باید با همان وضعیت قبلی لحیم کنی و فقط یک سیم اضافه و آزاد میمونه که در پست بعدی میگم چکار کنی

البته اگه 12 ولت دوبل هم بخوای مطابق شکل زیر وقتی میخوای 8 دور دومی را بپیچی زمانیکه 4 دور پیچیدی کمی از سیم را از ترانس خارج کنید (یعنی سیم C ) و 4 دور دیگه بپیچید (یعنی سیم D ) ( یعنی در کل باید ابتدا 8 دور بعد 4 دور بعد 4 دور دیگه بپیچی و در کل این 16 دور از ابتدا تا انتها نباید جایی قیچی بشه )
پیچی.PNG
ضمنا پس از پایان کار باید تمام پایه ها به محل قبلی لحیم بشه و فقط یک سیم اضافه ( C ) هم داشته باشی که فعلا آزاده و بعدا میگم چکار کنی

(اگه 12 ولت دوبل هم بخوای باید دوسیم اضافه و آزاد داشته باشی یعنی C , D باید اضافه و آزاد باشه)

تا اینجا انجام بده و تست کن که ولتاژهای قبلی را داشته باشی و فعلا یک سیم یا دو سیم اضافه آزاد باشه تا بعد
( برای 24 ولت دوبل یک سیم آزاد C و درصورتیکه 12 ولت دوبل هم بخوای باید دو سیم اضافه و آزاد C , D داشته باشی)

سیم شارلاکدار نازکتر را از ترانس های اوراقی یا از بازار تهیه کن ولی تا حد امکان هرچه ضخیمتر باشه بهتره بشرطی که جا بشه

ضمنا ازآنجاکه برخلاف وضعیت قبلی سیم اولیه را زیر بقیه می پیچی لذا ممکنه اضافه بیاد که باید اضافه را قیچی کنی ( تعداد دور مهمه نه طول سیم )

حتما میتونی و ساده است بعدش با هم مغازه سیم پیچی باز میکنیم
حبیب آقا ببینم چکار میکنی

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,700
10,216
گنبد کاووس
استاد دوست داشتني ومحترم
چند تا سوال
فقط سيم پيچ ثانويه ضخيم مورد نظر ( 24 ولت) را بکلي آزاد کنيد و کنار بگذاريد چون بايد بکلي تعويض بشه ( البته جهت و تعداد دور و پايه هاي مربوطه را يادداشت کنيد )
بالاترين سيم که بنظر ميرسه مربوط به اوليه و بيشترين دور را داره ( احتمالا کمتر از 80 دور ) را از پايه ترانس آزاد کن و يادداشت کنيد که مربوط به کدوم پايه ترانس است و در چه جهتي پيچيده شده
1 - شما هم درآخر جواب منو نداديد ! !."در تصوير شماره 1 دايره سبز همون اوليه و قرمز همون ثانويه ميباشد ؟
بهتره هسته را باز نکنيد چون تعداد دور زياد نيست و بسادگي پيچيده ميشه
(در اولين فرصت با نوار چسب قسمت داخلي هسته را بپوشانيد که موقع باز کردن و پيچيدن ، سيم ها در اثر سايش با هسته ، زخمي نشه چون هسته ممکنه سيم ها را زخمي کنه و شارلاک سيم خراش برداره و سيم ها بهم اتصالي کنند)
2- استاد عزيز : همانطور که در يک از تاپيکها عنوان کردم يه پاور اوراقي دارم ترانس اون سالمه و هم قطورتر "از اونجاييکه ترانس فوق کوچيک ودرظمن من حتي نتونستم نوارچسبها رو بيرون بکشم حالا بيرون اوردن سيمها بماند ..............
برفرض باز کردن " چطوري جمعش کنم؟!!!! عزيز اگه صلاح ميبيني هسته رو باز کنم ؟ يا در صورت ممکن بودن از پوسته يا قاب ترانس پاور که عرض کردم استفاده کنم
حتما ميتوني و ساده است بعدش با هم مغازه سيم پيچي باز ميکنيم

حبيب آقا ببينم چکار ميکني
بله حتما ميتونم سخت تر از اينا رو انجام دادم به لطف عالي
من که خودم چاپخونه دارم "ولي سعادت شاگردي کردن واسه استادي مثال شما افتخار بزرگيه
وکلام آخر دررابطه با سرعت اينترنتم که اين روزا واقعا افتزا ه ه ه ح شده آنلاين ميشم ولي به دليل سرعت پايين امکان ارسال خيلي کمه " اگه نميتونم زود جواب بدم دلگير مشو تا آخرش پايه ام
استاددددددد .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
استاد دوست داشتني ومحترم
چند تا سوال

1 - شما هم درآخر جواب منو نداديد ! !."در تصوير شماره 1 دايره سبز همون اوليه و قرمز همون ثانويه ميباشد ؟

2- استاد عزيز : همانطور که در يک از تاپيکها عنوان کردم يه پاور اوراقي دارم ترانس اون سالمه و هم قطورتر "از اونجاييکه ترانس فوق کوچيک ودرظمن من حتي نتونستم نوارچسبها رو بيرون بکشم حالا بيرون اوردن سيمها بماند ..............
برفرض باز کردن " چطوري جمعش کنم؟!!!! عزيز اگه صلاح ميبيني هسته رو باز کنم ؟ يا در صورت ممکن بودن از پوسته يا قاب ترانس پاور که عرض کردم استفاده کنم

بله حتما ميتونم سخت تر از اينا رو انجام دادم به لطف عالي
من که خودم چاپخونه دارم "ولي سعادت شاگردي کردن واسه استادي مثال شما افتخار بزرگيه
وکلام آخر دررابطه با سرعت اينترنتم که اين روزا واقعا افتزا ه ه ه ح شده آنلاين ميشم ولي به دليل سرعت پايين امکان ارسال خيلي کمه " اگه نميتونم زود جواب بدم دلگير مشو تا آخرش پايه ام
استاددددددد .

سلام

پاسخ 1- هر سیمی که تعداد دورش بیشتر بود همون اولیه است
پ 2- ترانس دیگه را نمیشه جایگزینش کنی

برای باز کردن سیم ها = سر بالاترین سیم را آزاد کن و بصورت سوزنی از لای هسته بیرون بکش و سپس از لای هسته مجاور بیرون بیار و برعکس پیچیدن بپیچ تا تمام سیم بیرون بیاد

اشکالی نداره که عایق ها پاره بشه و از بین بره
و حتی اگه سیم ها هم پاره بشه مهم نیست زیرا با لحیم یا با تعویض سیم مشابه حل میشه
فقط تعداد دور و قطر سیم و محل پایه ها که به کدوم پایه ترانس متصله خیلی مهمه

تاسیس مغازه شوخی بود اساسا نه کارم سیم پیچی است و نه در توانم هست که کارهای خودمو انجام بدم چه رسد به کار متفرقه

نهایتا اگه نتونستی سیم ها را بدون باز کردن هسته باز کنی (که میتونی ) دراینصورت باید هسته را باز کنی که دو تکه است و با چسب چسبوندن و باز کردنش کار حضرت فیله و حتما میشکنه
ولی اگه شکست اشکالی نداره با چسب دو قلو بچسبون

ولی تا اونجا که میتونی سعی کن بازش نکنی .
باز کردن چند دور اولیه سیم ها (اولین ردیف رویی) کمی سخته و بقیه آسون میشه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا