آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام
خیلی ممنون استاد" نتایج لطف و پیگیریهای خودتونه این یکیو دیگه گردن من ننداز

اتفاقا زیر بار" لامپ سری بسیار کم نور و ضعیفه " فقط خود رشته لامپ " کمی نارنجی میزنه
قبلا هم لامپ سری رو "روی 2 تا پاور سالم دیگه هم تست کرده بودم این (لامپ سری) از اونا هم کم نور تره

همونطور که عرض کردم اصلا مشکل خاصی مشاهده نمیشه و حتی 20 دقیقه هم زیر بار روشن موند (به قول قدیمیا ککشم نگزید)

استاد ببخشید امروز هم گیرم " با توجه به عدسی 102 به جای سرامیکی 222 اگه مشکل خاصی نیست بعد ازظهر جمع و جورش کنم و با اجازه ادامه ناتموم رو تکمیل کنیم
سلام
لطف داری عزیزم

با شرایطی که میگی عالیه و دلیل این حالت که کمتر از 7 ولت ضربان ولتاژ داره اینه که وقتی ولتاژ خروجی را کم میکنی ولتاژ تغذیه آی سی هم کم میشه و نهایتا به مرز بحرانی میرسه و آی سی نمیتونه با این ولتاژ ضعیف کار کنه که اینم راه داره ولی تصور نمیکنم نیازی داشته باشی

اما اگه کسی بخواد بدونه باید سیم پیچ تغذیه دو یا چند دور بیشتر پیچیده بشه تا دیرتر به مرز بحرانی برسه و ولتاژ خروجی مثلا بالاتر از 3 ولت قابل دریافت بشه

اگر لامپ 24 و لامپ سری و ولتاژ خروجی بنحوی که گفتی هست ، دیگه از این بهتر نمیشه

آفرین

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,222
گنبد کاووس
استاد "

تغذیه 24 ولتی که درستش کردیم بلایی شد به جانم"

و اعلام تسلیم کردم...... که مجدد مزاحم شدم

بعد اینکه درستش کردیم گفتم مابقی کارهایی که تو اوایل پستها انجام دادیم رو تکمیل کنم و بعد اطلاع رسانی کنم و نتیجه آخر رو بگیریم

از اونجاییکه حسابی مغرور شده بودم که دیگه این تغذیه نمیتونه واسم موش بدوونه دست به کار شدم (ولتاژ دوبل رو ردیف کنم "که قبلا سیم پیچی ترانس رو واسه تغذیه تغییر داده بودیم و مهیا بود )

نمیدونم کجا رواشتباه کردم ، و چی رو اشتباه متصل کردم هنوز هم نفهمیدم که آیا این مشکل هم از همون ورژن آیسی بوجود اومد و یا اشتباه بنده بود

در هر صورت بعد از اعمال فرمایشات در پست 79
کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته
به محض روشن کردن تغذیه" درجا تغذیه رو خابوند
فت سوخت، آیسی سوخت ،زینر و 3/ اهمی هم همینطور
قطعات سوخته رو تعویض کردم و تغذیه رو به حالت اول برگردوندم و آتیش کردم
متاسفانه دوباره همه قطعاتی که عرض کردم سوخت (دیوانه شدم)

صبح فرداش مجدد قطعات رو تهیه کردم از هر کدوم هم دوتا
لامپ سری رو هم جایی که فرموده بودید متصل کردم و آتیش کردم (برای محافظت آیسی زینر 24ولتی هم اضافه کردم)
خوشخبتانه این سری فقط فت بود که سوخت

استاد خیلی جالبه 310 ولت رو روپایه وسط فت دارم 14 ولت رو هم بین پایه 5و7 آیسی دارم ولی محضی که فت متصل میشه درجا میسوزه
لامپ سری رو 2تا کردم یکدونه سری و یدونه هم جایی که مشخص کردید(محل برش) باز هم فت میسوزه اصلا مجال نمیده
کافیه اولیه ترانس متصل باشه یا پایه وسط فت به مدار متصل بشه" درجا میسوزه

آخر سر شکم فقط به ترانس رفت
ترانس رو مجدد باز کردم ولی دریغ از کوچکترین مشکلی تو ترانس به هر حال ترانس رو مجدد پیچیدم و ...... باز هم فت سوخت

دیگه نمیدونم چیکار کنم

این سری ارتباط پایه وسط فت رو از مدار جدا کردم و لامپ سری رو قرار دادم به علاوه یه لامپ هم سری با مدار ولی لعنطی باز هم میسوزونه

استاد : دیگه نه پای رفتن دارم و نه یارای ایست

شما بفرما چیکار کنم
دلم میخواد با یه پتک بکوبم روش ولی باور کن دستم حرکت نمیکنه

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,222
گنبد کاووس
برای دسترسی بهتر تصویر رو مجدد آپ میکنم

این هم پشت مدار چاپی

141038714506071.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
برای دسترسی بهتر تصویر رو مجدد آپ میکنم

این هم پشت مدار چاپی

سلام

پایه 1 و 2 آی سی را شورت کن ببین لامپ خاموش میشه یا نه ؟
با وجود لامپ ها اگه فت میسوزه قطعا پایه های آی سی شورتی داره و یا عواملی ابتدا آی سی را میسوزونه بعد فت میسوزه که با آزمایش فوق مشخص میشه.
دو ساعت کار دارم بعدا بررسی میکنم

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,222
گنبد کاووس
استاد سیم پیچ اولیه رو با دایره قرمز مشخص کردم که یکی به پایه وسط فت متصله و دیگری هم به مثبت خازن بزرگ میره

دایره زرد هم سیم پیچ تغذیه آیسیه

141727401182741.jpg

استاد یه توضیح دیگه هم بدم
مادامیکه فت متصل نباشه"هنگام روشن کردن تغذیه " لامپ سری کاملا طبیعیه (یه لحظه روشن وسریعا خاموش میشه)

فت که متصل میشه لامپ سری یه لحظه روشن و مجدد خاموش میشه ولی حدود 2 ثانیه بعد مجدد پرنور روشن میشه

استاد دیگه نمیخوام فت بسوزونم
فروشنده تا منو میبینه خوشحال میشه و بجای احوال پرسی واسم فت میاره

ضمنا دیشب که تست میکردم پایه 1و 2 رو هم شرت کردم ولی لامپ خاموش نشد
البته 100درصد فت سوخته بوده

آیسی هم احتمالا سالمه ( از زینر 25 ولتی بابت محافظتش استفاده کردم و اینکه 14 ولت رو بین پایه 5 و 7 آیسی دارم) در هر صورت آیسی ذخیره هم دارم

حالا استاد عزیز شما بفرمایید الان چطوری بدون سوختن فت" تغذیه رو روشن کنم که هم خدا رو خوش بیاد وهم بنده خدا" .(البته منظورم از بنده خدا خودمم نه فروشنده)

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
استاد سیم پیچ اولیه رو با دایره قرمز مشخص کردم که یکی به پایه وسط فت متصله و دیگری هم به مثبت خازن بزرگ میره

دایره زرد هم سیم پیچ تغذیه آیسیه

استاد یه توضیح دیگه هم بدم
مادامیکه فت متصل نباشه"هنگام روشن کردن تغذیه " لامپ سری کاملا طبیعیه (یه لحظه روشن وسریعا خاموش میشه)

فت که متصل میشه لامپ سری یه لحظه روشن و مجدد خاموش میشه ولی حدود 2 ثانیه بعد مجدد پرنور روشن میشه

استاد دیگه نمیخوام فت بسوزونم
فروشنده تا منو میبینه خوشحال میشه و بجای احوال پرسی واسم فت میاره

ضمنا دیشب که تست میکردم پایه 1و 2 رو هم شرت کردم ولی لامپ خاموش نشد
البته 100درصد فت سوخته بوده

آیسی هم احتمالا سالمه ( از زینر 25 ولتی بابت محافظتش استفاده کردم و اینکه 14 ولت رو بین پایه 5 و 7 آیسی دارم) در هر صورت آیسی ذخیره هم دارم

حالا استاد عزیز شما بفرمایید الان چطوری بدون سوختن فت" تغذیه رو روشن کنم که هم خدا رو خوش بیاد وهم بنده خدا" .(البته منظورم از بنده خدا خودمم نه فروشنده)

سلام

اگه 1 و 2 را شورت کنی و فت روشن بشه فت سوخته که با اهم متر بسادگی مشخص میشه
و اگه فت سالم هم روشن میشه دراینصورت آی سی سوخته

ضمنا لامپ سری برای اطلاع از وضعیت مداره و اگر درحالت لامپ پرنور زیاد بمونه مسلما قطعات میسوزه یعنی بمحضی که دیدی لامپ پرنوره باید از برق بکشی (لامپ 40 وات استفاده کن که فرصت بیشتری داشته باشی)

دیشب کاری پیش اومده بود و بعد هم ناگزیر به نصب ویندوز شدم نتونستم پاسخ بدم
امکان نداره با وضعیت فوق فت بسوزه مگر مدت زیادی با لامپ پرنور استفاده کنی
شما که به این تغذیه علاقمندی نقشه این مدار را مانند آقای دارابی در تاپیک زیر بکش تا راحت تر حلش کنیم

http://www.irantk.ir/irantk60740/
اگه شماره قطعات را هم بنویسی نور علی نور یعنی مثلا c512 , d 515 و غیره
و هر کدومو نمیدونی چیه مشخصاتشو اعلام کن مثلا اگه نمیدونی یک مقاومت چند اهمه رنگهاشو گزارش کن
سس.jpg
سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,222
گنبد کاووس
استادتشکر ویژه بابت لطف شما
شما که به این تغذیه علاقمندی نقشه این مدار را مانند آقای دارابی در تاپیک زیر بکش تا راحت تر حلش کنیم
علاقه ای که به این تغذیه دارم صرفا مربوط به زحمتهای فراوانی میشه که روش کشیده شده "همچنین وقت قابل توجهی که صرف کردیم
ضمن هزینه چندین برابری قیمت خود تغذیه ... (حالا ترانس چاپر بماند که کل سیم پیچی رو باز و از نو "وباشگرد دیگه ای پیچیدیم)

ولی چه بسا صدها ...... برابر بالاتر از اینها چیزی که بیشتر از همه شارژم میکنه مصاحبت و کسب تجربه از عالم بزرگی چون شماست
بنده قبل از این تاپیک "حتی روش کارکردن با اهم متر رو هم بلد نبودم ولی الان به لطف زحمات بیشماری که به شما دادم لااقل میدونم تجربه هایی کسب کردم که باید با چندین سال زحمت و خسارت بدست میاوردم که ممنون شما هستم .......که خیلی جلو انداختیم

الان هم شاگردی و کسب تجربه بیشتر" یکی از آرزوهای بنده شده که امیدوارم کلاسها زودتر برگزار شود

استاد دارم روی نقشه کار میکنم
نقشه ای از مدارمیکشم که هر چند با همه نقشه هایی که تا الان دیدید فرق میکنه ولی مطمعن هستم که ایرادی هم نمیتونی ازش بگیری
احتمالا واسه فردا آماده میکنم خبرش رو میدم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,222
گنبد کاووس
سلام
استاد در هر صورت با فلاکت تونستم اینو بکشم

فکر کردم این سری میتونم نقشه رو بکشم ولی دریغ که " کار هر کس نیست خرمن کوفتن ......
واقعا دیگه بیشتر از این در توانم نیست
مگر ببرم بیرون بدم یکی واسم بکشه

141755069803541.jpg

استاد داخل نقشه سمت چپ کوپلر و درست پایینتر از FAN " پایه وسط 431 رو فراموش کردم بکشم (به منفی متصله)

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام
استاد در هر صورت با فلاکت تونستم اینو بکشم

فکر کردم این سری میتونم نقشه رو بکشم ولی دریغ که " کار هر کس نیست خرمن کوفتن ......
واقعا دیگه بیشتر از این در توانم نیست
مگر ببرم بیرون بدم یکی واسم بکشه

استاد داخل نقشه سمت چپ کوپلر و درست پایینتر از FAN " پایه وسط 431 رو فراموش کردم بکشم (به منفی متصله)

سلام

دوست خوبم

اتفاقا پیشرفت شما قابل تحسینه و خصوصا سخت کوشی و پشتکار شما برای من حیرت انگیزه و بسیار امیدوارم به بسرعت به مراحل عالی برسی

اولا اشکال سوختن فت مربوط به مقاومت سورس است که باید لااقل 2/2 اهم باشه و 3/ یا 22/ استفاده کردی
و اگه اشتباه نوشتی و همون 2/2 اهمی است دراینصورت پایه 1 و 2 را شورت کن و از لامپ 40 وات استفاده کن ببین لامپ خاموش میشه یا نه

کار دیگری نکن
بعضی از اشتباهات نقشه را اصلاح کردم
جاهایی که با ضربدر قرمز مشخص کردم باید قطع باشه بررسی و اصلاح کن
تمام نقاط متصل به گراند یا بدنه سمت راست که غیر ایزوله است باید با علامت گراند ( سه خط افقی زیر هم )
و تمام نقاط گراند یا بدنه سمت چپ را باید با علامت گراند ایزوله ( خطوط مورب ) بکشی

اولیه و ثانویه ترانس باید روبروی هم باشه با فاصله کم ( البته اشکالی نداره و جهت اطلاع گفتم )
علامت خازن دو خط موازی است ولی خازنهای بزرگ را با دایره کشیدی
علامت دیود شبیه فلش است
با توجه به اشکالات نقشه اگه علائم قطعات را پشت تصویر برد هم مشخص کنی بهتر میتونم اصلاح کنم
یعنی دو پایه هر قطعه را مشخص کن که کدام نقطه متصله

ارزش اینکار خیلی بیشتر از ارزش تغذیه است و درواقع خیلی کاملتر با الکترونیک آشنا میشی .

سپاس
حبیب.jpg

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس غزال برای جلوگیری از سوختن فت یا ای سی تغذیه  آیا سری کردن لامپ 100 وات با خازن اصلی تغذیه از لامپ سری که بجای فیوز یا یکی از سیمهای ورودی برق قرار میدیم تاثیرش خیلی بیشتره؟ گاهی در اینچنین تغذیه هایی که سیمپیچ  ترانس فریت خراب میشود به محض زدن به لامپ سری بجای فیوز ای سی سالم میسوزد ایا اگه از لامپ سری با خازن اصلی استفاده بشه نمیسوزه ؟

بالا