آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
141755850947411.jpg
سلام
استاد به قوت فرمایش شما تو نقشه "سلف مشکلی داشت که من مجدد درستش کردم "همچنین محل اتصال مقاومت 68 کیلو که من اشتباهی 66 کیلو نوشتم رو هم مجدد متصل نمودم

ضمنا مقاومت 6 رنگی به رنگهای قرمز قرمز قهوه ای نقره ای قهوه ای قرمز رو که موازی با زینر 48 41 میباشد و هر دو از پایه 6 آیسی به گیت فت متصلند رو هم ویرایش کردم

مقاومت
قرمز قرمز قهوه ای نقره ای قهوه ای قرمز که ذکر کردم رو 022 اهم نوشته بودم مقاومت مربوط به خود تغذیه است و تعویض نشده

مقاومت
3/ اهمی رو هم شما درست میفرمایید به دلیل هماهنگ شدن با ورژن جدید آیسی به جاش 2.2 اهمی جایگذین کردیم

لطفعا با ویرایش جدیدی که انجام شد مجدد بررسی فرمایید

تشکر از لطف و وابراز محبت شریف

استاد گرامی اگه مشکل اساسی و خاصی در نقشه وجود نداشت"" با اجازه فردا تست پایه 1 و 2 رو انجام میدم

ممنون

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
فقط استاد جهت یادآوری یه موضوع دیگه اینکه بعد از اینکه اشتباهی در متصل نمودن سیم پیچها کردم (بابت ولتاژ دوبل)
همونطور که عرض کردم بعد از روشن نمودن تغذیه درجا سوخت

و بعد از تعویض قطعات سوخته شده(فت آیسی 48 41 و مقاومت 2.2 اهمی ) وحتی باوجودیکه سیمها رو به حالت اولیه برگردوندم یعنی 2 دیود اضافه و همچنین خازن 50 ولتی رو کنار گذاشتم و فقط ورودی و خروجی ثانویه رو به جای اصلی مدار لحیم کردم

که بعد از روشن نمودن تغذیه " مجدد همون قطعه های سوخته شده به فنا رفتن
حالا این وسط چه مشکلی پیدا شد دیگه تا الان نفهمیدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام مهندس غزال برای جلوگیری از سوختن فت یا ای سی تغذیه آیا سری کردن لامپ 100 وات با خازن اصلی تغذیه از لامپ سری که بجای فیوز یا یکی از سیمهای ورودی برق قرار میدیم تاثیرش خیلی بیشتره؟ گاهی در اینچنین تغذیه هایی که سیمپیچ ترانس فریت خراب میشود به محض زدن به لامپ سری بجای فیوز ای سی سالم میسوزد ایا اگه از لامپ سری با خازن اصلی استفاده بشه نمیسوزه ؟

سلام

اگر دلیل سوختن فت را بدانیم محل مناسب جهت پیشگیری از خسارت را بسادگی پیدا میکنیم

اگر داستان مقاومت داخلی را در تاپیک زیر مطالعه کنید فلسفه و اهمیت مقاومت داخلی روشن میشه
بطوریکه اگر منابع دارای مقاومتی باشند که در شرایط عادی بی اثر و در شرایط بحرانی موجب کاهش جریان و ولتاژ بشه ایده آلترین مقاومت داخلی است
اما جهت تعمیر میخواهیم مدار در بی باری کار کنه و لذا بیشترین محدودیت را در جریان تعمیر اعمال کنه که باید کمی بزرگتر انتخاب بشه تا حدی که موجب اختلالی در بی باری نشه

حال اگه با برق شهر سری بشه در لحظاتی که جریان مدار صفره خازن کاملا شارژ میشه و ولتاژش 310 ولت میشه و سپس میتونه در لحظه کوتاهی بدون کوچکترین مقاومت داخلی انرژی خازن را دریافت کنه و لذا دراینصورت مانع از صدمه مدار نمیشه

اما اگه مقاومت مذکور بعد از خازن با ولتاژ تغذیه سری بشه دراینصورت جریان مدار بناگزیر باید از این مقاومت لامپ عبور کنه که موجب محدودیت جریان میشه که هرچه وات لامپ کمتر باشه مقاومتش بیشتر و لذا جریان بحرانی کمتر و بهتره

اگر ولتاژ تغذیه بعد از خازن را یکبار بدون لامپ سری و یکبار با لامپ سری با برق شهر و یکبار با لامپ سری بعد از خازن اتصال کوتاه کنید تفاوت فاحش جرقه و میزان اثر آنرا خواهید دید که فقط در آزمایش سوم جرقه ناچیز میشه

و لذا باید در ابتدای تعمیر از لامپ سری بعد از خازن استفاده کرد و بعد از اطمینان از صحت مدار از لامپ سری با برق شهر استفاده کنید زیرا لامپ سری بعد از خازن موجب ناصافی ولتاژ dc و تاثیر در عملکرد مدار میشه

ضمنا زمانیکه لامپ سری با برق شهر است نباید ولتاژ تغذیه بعد از خازن را قطع و وصل کنید یعنی ولتاژ تغذیه باید بصورت پیوسته به مدار متصل باشه که در صورت خرابی مجال شارژ کامل خازن وجود نداشته باشه
یعنی درحالیکه برق شهر متصله اگر پایه فت را قطع کنید جریان مدار صفر میشه و لذا خازن با 310 ولت کاملا پر میشه و حالا اگر فت را متصل کنید ولتاژ 310 ولت خازن بدون کوچکترین محدودیتی به فت اعمال میشه و با هیچگونه محدودیتی مواجه نمیشه

ولی اگر تغذیه مدار پیوسته متصل باشه و برق شهر را متصل کنید متناسب با میزان جریان مدار موجب افت ولتاژ در لامپ میشه و خازن نمیتونه شارژ کامل بشه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
فقط استاد جهت یادآوری یه موضوع دیگه اینکه بعد از اینکه اشتباهی در متصل نمودن سیم پیچها کردم (بابت ولتاژ دوبل)
همونطور که عرض کردم بعد از روشن نمودن تغذیه درجا سوخت

و بعد از تعویض قطعات سوخته شده(فت آیسی 48 41 و مقاومت 2.2 اهمی ) وحتی باوجودیکه سیمها رو به حالت اولیه برگردوندم یعنی 2 دیود اضافه و همچنین خازن 50 ولتی رو کنار گذاشتم و فقط ورودی و خروجی ثانویه رو به جای اصلی مدار لحیم کردم

که بعد از روشن نمودن تغذیه " مجدد همون قطعه های سوخته شده به فنا رفتن
حالا این وسط چه مشکلی پیدا شد دیگه تا الان نفهمیدم

آیا 1و 2 را شورت و با لامپ 40 وات تست کردی ؟
با لامپ سری در محل دوم ( سری با فت ) محاله بسوزه

ازآنجاکه ترانس را هم دوباره باز کردی لذا تعمیر را خیلی پیچیده تر کردی چون حالا احتمال خطا در ترانس هم اضافه شده که رفع این تردید مانند مقاومت و خازن و آی سی بسادگی میسر نمیشه.

ترانس را بصورت شانسی و بدون اطمینان از خرابی دستکاری کردی که خطای بزرگی بوده اساسا ترانس سوئیچینگ با این حرفها نمیسوزه
یعنی در چند هزار تغذیه معیوب ممکنه فقط یک ترانس سوخته باشه

کل قطعاتی که پس از سوختن نهایی دستکاری و تعویض کردی اعلام کن

سیم پیچ اولیه و سیم پیچ تغذیه آی سی نباید بهم متصل باشه و لذا محل ضربدر ها باید قطع باشن

یک پایه مقاومت گیت را آزاد کن با اهم متر ببین چند اهمه ؟
دیود گیت را داخل مدار تست کن که اتصال کوتاه نباشه

آیا به صرف روشن شدن لامپ ، تصور میکنی فت سوخته ؟
دراینصورت فت های سوخته را با اهم متر تست کن اگر فقط بین سورس درین نشتی ناچیزی داره احتمالا سالمه

آیا فت ها ایزوله هستند یعنی آیا فت ها بدنه فلزی ندارند ؟

سپاس
ح.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام

اگه مشخص کردن قطعات در تصویر پشت برد برات دشواره دراینصورت نیازی نیست
گزارش بقیه موارد را اعلام کن

نقشه را در پست قبلی اصلاح کردم و باید مطابق این نقشه باشه اگر در برد شما اینطور نیست درستش کن

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
استاد" سرما خوردگی تو این فصل ازدوران کودکی یارو همدمم بوده بابت کوتاهی در پاسخ عذر میخوام در صورت صلاحدید شما از امشب ویا صبح فردا کلا در خدمتم ممنون

به همراه ویرایش شما در تصویر بنده هم مجدد ویرایش شما رو القا کردم به همراه مقاومت 560 اهمی و خازن 103m
که یک پایه خازن به منفی وپایه دیگه هم تغریبا به جایی متصل نیست "یعنی متصل به هیت سینگی میباشد که فت روی اون سواره "فت هم که ایزوله میباشد . حالا موندم که حکمتش چیه؟حقیقتش منو یاد اون پست معروف شما انداخت (این دیگه چه خازن عجیبیه ؟ ! ! ! ! )

ضمن تشکر از دقت نظر و توجه شما " روی مدار هیچگونه دستکاری صورت نگرفته (البته سوای شخم و دیسکی که بابت لحیمکاری درش ایجاد شده)
اشتباهات موجود در نقشه هم نشان از مبتدی و ناتوانی حقیره

141763876651211.jpg

حال پاسخ سوالات شما:
بابت فت از buz90 ایزوله استفاده میکنم

لامپ 40واتی که نداشتم ولی از آب آجر منزل یه رشته ای 60 واتی پیدا و سری با پایه وسط فت نمودم فیوز رو هم سر جاش نصب کردم ضاهرا تغذیه سنبه پرزور ندیده بود که توسط شما دید
ابتدا پایه 1و2 آیسی رو شورت نموده تغذیه رو روشن کردم ونتیجه =لامپ 60 واتی خاموشه پایه وسط فت 315 ولت رو داره مابین پایه آیسی 5و7 هم حدود 14 ولت برقراره

در پیچیدن ترانس هم نهایت دقت رو کردم ولی بقول شما خطاهای احتمالی هم بعید نیست ولی تمامی مشکلاتی که در پست 442 عرض کردم باترانس اولی خودش بود و پیچیدن مجدد ترانس رو در آخر که کاملا ناامید شدم " انجام دادم = که در تغذیه هیچ تغییری بوجود نیاورد و همچنان فت میسوزوند

بغیر از مقاومت 68 اهمی که سری با سیم پیچ تغذیه آیسی و دیود 4007 و پایه 7 آیسی میشه " این مقاومت سیاه شده بود ولی نسوخته بود مقاومت 68 اهمی دیگه ای جایگزینش کرده بودم (به جهت سالم بودن امشب مجدد خودش رو متصل کردم)

همچنین کوپلر رو هم با یه کوپلر نو تعویض نمودم (پایه هاش رو دقت کردم " درسته)

به جای خازن 0.47 میکرو 50 ولتی که مابین پایه 1و2 آیسی قرار گرفته هم از خازنی به شماره 2.2 میکرو 50 ولتی استفاده کردم """"" به جای سرامیکی 222 هم که قبلا از عدسی 102 استفاده کرده بودیم و الان هم متصله

ضمنا به جای 3/ اهمی هم 2.2 اهمی با رنگ قرمز قرمز طلایی طلایی استفاده کرده بودیم (3تا داشتم "تو این تایم همشون سوختن)
الان 2تا مقاومت قهوه ای سیاه طلایی طلایی (اهم متر 2.4 اهم رو نشون میده) رو سری کردم وبه جای 2.2 اهمی متصل کردم

مقاومت 6 رنگی متصل به پایه 6آیسی و گیت رو هم فرمودید جدا از مدار اعلام کنم "
مقاومت قرمز قرمز قهوه ای نقره ای قهوه ای قرمز چه داخل و چه خارج مدار 022.6 اهم میباشد تو نقشه نیز اصلاح نمودم

دیود 4148 هم سالمه

استاد از بابت فتها هم خیالت راحت راحت باشه فاتحه همشون رو خوندم (اگه روشی واسه احیا وجود داشته باشه میتونم یه فت فروشی افتتاح کنم) خیلی مخلصیم

کلیه گزارش به این منوال بود

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد" سرما خوردگی تو این فصل ازدوران کودکی یارو همدمم بوده بابت کوتاهی در پاسخ عذر میخوام در صورت صلاحدید شما از امشب ویا صبح فردا کلا در خدمتم ممنون

به همراه ویرایش شما در تصویر بنده هم مجدد ویرایش شما رو القا کردم به همراه مقاومت 560 اهمی و خازن 103m
که یک پایه خازن به منفی وپایه دیگه هم تغریبا به جایی متصل نیست "یعنی متصل به هیت سینگی میباشد که فت روی اون سواره "فت هم که ایزوله میباشد . حالا موندم که حکمتش چیه؟حقیقتش منو یاد اون پست معروف شما انداخت (این دیگه چه خازن عجیبیه ؟ ! ! ! ! )

ضمن تشکر از دقت نظر و توجه شما " روی مدار هیچگونه دستکاری صورت نگرفته (البته سوای شخم و دیسکی که بابت لحیمکاری درش ایجاد شده)
اشتباهات موجود در نقشه هم نشان از مبتدی و ناتوانی حقیره

حال پاسخ سوالات شما:
بابت فت از buz90 ایزوله استفاده میکنم

لامپ 40واتی که نداشتم ولی از آب آجر منزل یه رشته ای 60 واتی پیدا و سری با پایه وسط فت نمودم فیوز رو هم سر جاش نصب کردم ضاهرا تغذیه سنبه پرزور ندیده بود که توسط شما دید
ابتدا پایه 1و2 آیسی رو شورت نموده تغذیه رو روشن کردم ونتیجه =لامپ 60 واتی خاموشه پایه وسط فت 315 ولت رو داره مابین پایه آیسی 5و7 هم حدود 14 ولت برقراره

در پیچیدن ترانس هم نهایت دقت رو کردم ولی بقول شما خطاهای احتمالی هم بعید نیست ولی تمامی مشکلاتی که در پست 442 عرض کردم باترانس اولی خودش بود و پیچیدن مجدد ترانس رو در آخر که کاملا ناامید شدم " انجام دادم = که در تغذیه هیچ تغییری بوجود نیاورد و همچنان فت میسوزوند

بغیر از مقاومت 68 اهمی که سری با سیم پیچ تغذیه آیسی و دیود 4007 و پایه 7 آیسی میشه " این مقاومت سیاه شده بود ولی نسوخته بود مقاومت 68 اهمی دیگه ای جایگزینش کرده بودم (به جهت سالم بودن امشب مجدد خودش رو متصل کردم)

همچنین کوپلر رو هم با یه کوپلر نو تعویض نمودم (پایه هاش رو دقت کردم " درسته)

به جای خازن 0.47 میکرو 50 ولتی که مابین پایه 1و2 آیسی قرار گرفته هم از خازنی به شماره 2.2 میکرو 50 ولتی استفاده کردم """"" به جای سرامیکی 222 هم که قبلا از عدسی 102 استفاده کرده بودیم و الان هم متصله

ضمنا به جای 3/ اهمی هم 2.2 اهمی با رنگ قرمز قرمز طلایی طلایی استفاده کرده بودیم (3تا داشتم "تو این تایم همشون سوختن)
الان 2تا مقاومت قهوه ای سیاه طلایی طلایی (اهم متر 2.4 اهم رو نشون میده) رو سری کردم وبه جای 2.2 اهمی متصل کردم

مقاومت قرمز قرمز قهوه ای نقره ای قهوه ای قرمز چهداخل و چه خارج مدار 022.6 اهم میباشد تو نقشه نیز اصلاح نمودم

دیود 4148 هم سالمه

استاد از بابت فتها هم خیالت راحت راحت باشه فاتحه همشون رو خوندم (اگه روشی واسه احیا وجود داشته باشه میتونم یه فت فروشی افتتاح کنم) خیلی مخلصیم

کلیه گزارش به این منوال بود

سلام

گزارش خوبی بود
خازن 47/ نباید تغییر کنه و از عوامل سوختنه و لذا همون 47/ نصب کن

فرمودی:

مقاومت قرمز قرمز قهوه ای نقره ای قهوه ای قرمز چهداخل و چه خارج مدار 022.6 اهم میباشد تو نقشه نیز اصلاح نمودم

این مقاومت 022.6 اهم یعنی چند اهم و کجاست و در نقشه کدومه
اگر مقاومت گیت است و کمتر از 1 اهمه اشتباهه و باید 100 اهمی باشه

فعلا کاری نکن تا فردا پس از پاسخگویی شما بهت بگم چکار کنی
خازن بین هیت سینک و گراند درسته و برای تخلیه القائات روی هیت سینگه و اگه نباشه احتمال جرقه بین هیت سینگ و قطعات مجاور و سوختن آی سی تقویت میشه (البته نوع گراند یک پایه خازن را اشتباه کشیدی و باید هر دو گراند یک جنس و غیر ایزوله باشن یعنی در این نقشه خطوط مورب نباشه)

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
سلام

گزارش خوبی بود
خازن 47/ نباید تغییر کنه و از عوامل سوختنه و لذا همون 47/ نصب کن

فرمودی:

این مقاومت 022.6 اهم کجاست و در نقشه کدومه

فعلا کاری نکن تا فردا پس از پاسخگویی شما بهت بگم چکار کنی

سپاس
استاد بالای همون خط که نقل کردید دقیق عرض کردم
یعنی

تصویر رو روی مدار چاپی اگه نیازه میزارم
ولی داخل نقشه دقیقا بالای 4148 قرار داره
و داخل تصویر مدار زیر 41 48

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد بالای همون خط که نقل کردید دقیق عرض کردم
یعنی

تصویر رو روی مدار چاپی اگه نیازه میزارم
ولی داخل نقشه دقیقا بالای 4148 قرار داره
و داخل تصویر مدار زیر 41 48

بله علاوه بر پست اخیر در پست های قبلی هم عرض کردم اگه مقاومت گیته ، مقاومت گیت باید 100 اهم باشه
ولی 022.6 عدد نامفهومه یعنی چند اهم آیا منظورت 22/6 اهمه یا 226/ اهم

در هرصورت 100 اهمی نصب کن

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
بله علاوه بر پست اخیر در پست های قبلی هم عرض کردم اگه مقاومت گیته ، مقاومت گیت باید 100 اهم باشه
ولی 022.6 عدد نامفهومه یعنی چند اهم آیا منظورت 22/6 اهمه یا 226/ اهم

در هرصورت 100 اهمی نصب کن

سپاس

والا تو این تغذیه از همون ابتدا (اتصالی نوک هویه با خروجی 24) که مشکلاتی بوجود آورد این مقاومت با همین شماره بود
الان هم مثله سابقه و جدیدا اهمش اینجوری نشده

الان مجدد گرفتم (مدل اهم مترمم DEC 330FC و اتورنجه تغریبا از اون چینی های پدر و مادر داره)

دقیقا همون 022.6 رو نشون میده

سمت راست آیسی و روبروی فت TR قرار گرفته

تشکر ......تا فردا

آخرین ویرایش:
بالا