آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

در انجمن تعمیرکاران عزادار یکی از اعضای بسیار خوب خود هستیم، جناب استاد کمالی با نام کاربری غزال از مدیران بسیار با تجربه و فعال انجمن بودند و متأسفانه ایشان را از دست دادیم. برای خانواده ایشان آرزوی صبر می‌کنیم. روحشون شاد و یادشون گرامی

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1/716
10/339
گنبد کاووس
استاد
پس با این احوال اگه ما نقطه برش داده ای که لامپ سری مابینش قرار گرفته رو متصل میکردیم قطعا فت میسوخت ولی با اضافه نمودن ( بالا بردن مقاومت ) یه مقاومتی جلوی فت ایجاد کردیم و لامپ 24 بدون مشکل روشن شد

ضمنا که هیچ چیز غیر عادی هم از قبیل داغ شدن مقاومت ویا فت یا آیسی ویا چیز دیگه ای هم مشاهده نمیشه

تشکر بی پایان

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10/099
79/828
استاد مژده بده که انگار یه چیزایی شد

ابتدامقاومت 1 اهمی گذاشتم دیدم رو ولوم 24 ولت هم لامپ 24 و هم لامپ سری باهم روشن و خاموش میشن که کمی امیدوارم کرد
چون سری های قبل رو 24 ولت درجا لامپ سری دل دل میزد و ولتاژ میکشید پایین

1 اهمی رو خارج کردم و 1و1 اهمی گذاشتم لامپ 24 پرنورتر شد و220 و ولتی سری کم نورتر

سری آخر هم قرمز قرمز طلایی طلایی 2و2 اهمی گذاشتم لامپ سری کلا خاموش و 24 ولتیه روشن ولی نورش قابل توجه نیست یعنی به حدود 10 ولتی میخوره ( انگار 10 ولته) ولتمتر زمانی که 24ولتی روشنه 8 ولت رو نشون میده
حالا مقاومت آجری رو هم جداگونه متصل کردم ولتاژ حدود 6 ولت میشه ولی لامپ سری دیگه روشن نه می شه

در آخر هم بدون پتانسیومتر تست کردم (خارج کردم) باز هم لامپ سری روشن نشد ولی 24 ولتی همونطور که عرض کردم ضعیف و حدود 10 ولته

بدون پتانسیومتر ولتاژ خروجی را با لامپ 24 و بدون لامپ 24 اعلام کن
ولتمتر همیشه به خروجی متصل باشه چرا حدسی اعلام میکنی ؟

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1/716
10/339
گنبد کاووس
بدون پتانسیومتر ولتاژ خروجی را با لامپ 24 و بدون لامپ 24 اعلام کن
ولتمتر همیشه به خروجی متصل باشه چرا حدسی اعلام میکنی ؟

درود
پتانسیومتر رو ورداشتم
19" 23 "24 بدون لامپ وبا لامپ فیکس 7ونیمه

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10/099
79/828
درود
پتانسیومتر رو ورداشتم
19" 23 "24 بدون لامپ وبا لامپ فیکس 7ونیمه

پتانسیومتر سبز را متصل کن ببین ولتاژ بدون لامپ 24 تغییر میکنه یا نه ؟

فردا می بینم

پشت ح21.jpg

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1/716
10/339
گنبد کاووس
پتانسیومتر سبز را متصل کن ببین ولتاژ بدون لامپ 24 تغییر میکنه یا نه ؟

فردا می بینم

مشاهده فایل‌پیوست 101900

بله استاد تغییر میکنه

از حداقل 6 ولت تا حداکثر 15 ولت با ولوم کم و زیاد میشه و24 دیگه رویت نمیشه " البته متغیره دیکه
رو حداقل 5و6و7 و حداکثر 14و 15و 16

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10/099
79/828
بله استاد تغییر میکنه

از حداقل 6 ولت تا حداکثر 15 ولت با ولوم کم و زیاد میشه و24 دیگه رویت نمیشه " البته متغیره دیکه
رو حداقل 5و6و7 و حداکثر 14و 15و 16

سلام
با ایجاد بریدگی ، دیودی که با کوپلر سری کرده بودی دوباره سری کن ( خط دیود بسمت کوپلر باشه )
حالا خازن 222 را تغییر بده ببین چه تاثیری میکنه
ابتدا 472 را باهاش موازی کن چون راحت تره (میتونی تا 104 موازی کنی)

ممکنه مقاومتی که به پایه 4 متصله اشتباها مقاومت نامناسبی جایگزین کردی الان چند کیلو است.

اگه یک خازن 4/7 میکرو بین پایه 1 و 2 اضافه کنی احتمالا دل زدن کمتر میشه ( منفی خازن به پایه 2 متصل بشه)

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1/716
10/339
گنبد کاووس
سلام
با ایجاد بریدگی ، دیودی که با کوپلر سری کرده بودی دوباره سری کن ( خط دیود بسمت کوپلر باشه )
حالا خازن 222 را تغییر بده ببین چه تاثیری میکنه
ابتدا 472 را باهاش موازی کن چون راحت تره (میتونی تا 104 موازی کنی)

ممکنه مقاومتی که به پایه 4 متصله اشتباها مقاومت نامناسبی جایگزین کردی الان چند کیلو است.

اگه یک خازن 4/7 میکرو بین پایه 1 و 2 اضافه کنی احتمالا دل زدن کمتر میشه ( منفی خازن به پایه 2 متصل بشه)

سپاس
استاد
فکر کنم فت رفت تعطیلات

در حال حاظر سرامیکی 472 نصب بود که ورداشتم و 222 رو نصب کردم ولتاژ تغییری نکرد (تا 15 ولت بود)

داشتم ولوم پتانسیومتر رو میچرخوندم که تغییر ولتاژ ببینم که یه لحظه بالای 30 ولت وکمتر از 35 رو مشاهده کردم ::Eyecrazy::
هنوز هم نمیدونم درست دیدم یا اینکه قیژ زدم

درکل ولوم رودرجا چرخوندم که با یه ولتاژ متغیر و کم حدود 3ولت روبرو شدم که با ولوم نه کم میشد ونه زیاد

داشتم یه وارسی کلی میکردم که دستم به پایه مقاومت 148 کیلو که متصل به پل دیود و خازن بزرگه ( لامپ سری هم بهش متصله) ....... استاد بلاخره بندری رو زدم :busted_red:
همزمان با بندری لامپ سری هم پرنور روشن شد ( باز آخر کار شد خرابکاری من هم شروع شد )

به پایه 4 هم هیچ مقاومتی متصل نیست که اشتباهی کرده باشم

آخرین ویرایش:

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10/099
79/828
استاد
فکر کنم فت رفت تعطیلات

در حال حاظر سرامیکی 472 نصب بود که ورداشتم و 222 رو نصب کردم ولتاژ تغییری نکرد (تا 15 ولت بود)

داشتم ولوم پتانسیومتر رو میچرخوندم که تغییر ولتاژ ببینم که یه لحظه بالای 30 ولت وکمتر از 35 رو مشاهده کردم ::Eyecrazy::
هنوز هم نمیدونم درست دیدم یا اینکه قیژ زدم

درکل ولوم رودرجا چرخوندم که با یه ولتاژ متغیر و کم حدود 3ولت روبرو شدم که با ولوم نه کم میشد ونه زیاد

داشتم یه وارسی کلی میکردم که دستم به پایه مقاومت 148 کیلو که متصل به پل دیود و خازن بزرگه ( لامپ سری هم بهش متصله) ....... استاد بلاخره بندری رو زدم :busted_red:
همزمان با بندری لامپ سری هم پرنور روشن شد ( باز آخر کار شد خرابکاری من هم شروع شد )

به پایه 4 هم هیچ مقاومتی متصل نیست که اشتباهی کرده باشم

اشکالی نداره انطباق مدار با آی سی متفاوت کار ساده ای نیست
اگه دوست داشتی به آدرسی که پیام خصوصی میکنم بفرست ببینم حرف حسابش چیه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1/716
10/339
گنبد کاووس
اشکالی نداره کار انطباق این مدار با آی سی متفاوت کار ساده ای نیست
اگه دوست داشتی به آدرسی که پیام خصوصی میکنم بفرست ببینم حرف حسابش چیه و چی میگه ؟

سپاس

استاد تشکر

حقیقتا این یکی دیگه خیلی زیاده " به اندازه کافی واست درد سر درست کردم و عرق شرم جاریه انشاا... یک در دنیا و صد درعاقبت نصیبت بشه

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10/099
79/828
استاد تشکر

حقیقتا این یکی دیگه خیلی زیاده " به اندازه کافی واست درد سر درست کردم و عرق شرم جاریه انشاا... یک در دنیا و صد درعاقبت نصیبت بشه

سلام

دیتاشیت جامعی درخصوص این آی سی ارائه نشده و اطلاعاتی درخصوص انواع 3842 وجود داره که کلی است اما ازآنجاکه پیدا کردن راه حل مشکل بسیاری از متقاضیان را حل میکنه لذا سوژه جالب توجهی است فلذا همین دیتاشیت های موجود را عمقی تر مطالعه کردم و راه حل زیر را پیشنهاد میکنم اگر نشد حتما بفرست

1- همانطور که قبلا اجرا کردی یک پتانسیومتر حدود 2 کیلو به خروجی کوپلر متصل کن (که به پایه 1و 2 آی سی مرتبطه)

2- مطابق شکل زیر سه مقاومت و پتانسیومتر را مانند قبل نصب کن

3- حالا باید هر دو پتانسیومتر را همزمان با هم تنظیم کنی تا حالت ایده آل بدست بیاد
پتانسیومتر 2 کیلو را برای 24 ولت تنظیم کن یعنی هر موقع 24 ولت شد دیگه به 2 کیلویی دست نزن و سپس فقط 5 کیلو را برای جریاندهی تنظیم کن ( احتمالا با پتانسیومتر 5 کیلو میتونی جریاندهی خروجی را اصلاح کنی که بتونه لامپ 24 را روشن کنه )

البته نور لامپ سری را نباید با پتانسیومتر 5 کیلویی خیلی پرنور کنی

ببینم چکار میکنی

183.jpg

آخرین ویرایش:
بالا