آی پی امداد
abtahi

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,919
استاد لامپ که ندارم 24 ولتی " ولی دو تا آجری 10 اهم 10وات دارم باقلوا دوتا مقاومت رو سری کردم و به خروجی متصل کردم
لامپ سری درجا روشن میشه استاد ولتاژ هم میکشه پایین حدود 3 ولت

بسیار عالی

دیود 4147 یا 1n4007 را مطابق تصویر اضافه کن
یعنی فقط پایه کوپلر قطع بشه (از محل ضربدر) که به جایی متصل نباشه و دیود سفید را مطابق تصویر اضافه کن و تست کن
البته تاثیر چندانی نمیکنه ولی تست کن و ببین نتیجه چی میشه

سپس خازن 222 را خارج کن و کتار بگذار و خازن 102 پیدا کن و جایگزین کن قیافه اش مهم نیست
ببین درست میشه و با مقاومت آجری خراب نمیشه ؟

اگه 102 پیدا نکردی 1n هم همونه و اگه بازم پیدا نکردی یک 222 دیگه پیدا کنی میتونی دو تا 222 را با هم سری کنی که تقریبا همون 102 میشه
سپاس
پ حبیب1.jpg

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,717
10,365
گنبد کاووس
بسیار عالی

دیود 4147 یا 1n4007 را مطابق تصویر اضافه کن
یعنی فقط پایه کوپلر قطع بشه (از محل ضربدر) که به جایی متصل نباشه و دیود سفید را مطابق تصویر اضافه کن و تست کن
البته تاثیر چندانی نمیکنه ولی تست کن و ببین نتیجه چی میشه

سپس خازن 222 را خارج کن و کتار بگذار و خازن 102 پیدا کن و جایگزین کن قیافه اش مهم نیست
ببین درست میشه و با مقاومت آجری خراب نمیشه ؟

اگه 102 پیدا نکردی 1n هم همونه و اگه بازم پیدا نکردی یک 222 دیگه پیدا کنی میتونی دو تا 222 را با هم سری کنی که تقریبا همون 102 میشه
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 101859

لعنتی باز هم نشد

استاد ببخشید با چه بدبختی خازن پیدا کردم

نه دیود ونه خازن هیچ کدوم جواب نداد
خازن رو از یه کم مصرف درآوردم (اوراقی) ممکنه خراب باشه؟

مقاومت آجری رو که متصل میکنم لامپ سری روشن میشه (اول دیود رو متصل کردم و تست کردم " بعد هم سرامیکی رو) و دل دل میزنه ولتاژ رو هم که دیگه نگم دیگه ...........میاره پایین

آخرین ویرایش:

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,919
لعنتی باز هم نشد

استاد ببخشید با چه بدبختی خازن پیدا کردم

نه دیود ونه خازن هیچ کدوم جواب نداد
خازن رو از یه کم مصرف درآوردم (اوراقی) ممکنه خراب باشه؟

مقاومت آجری رو که متصل میکنم لامپ سری روشن میشه (اول دیود رو متصل کردم و تست کردم " بعد هم سرامیکی رو) و دل دل میزنه ولتاژ رو هم که دیگه نگم دیگه ...........میاره پایین

احتمال خرابی خازن های لامپ کم مصرف خیلی زیاده
خازن عدسی هم باشه اشکال نداره فقط 102 باشه

تطبیق قطعات این آی سی با مدار کار ساده ای نیست خصوصا که شما دخل و تصرف زیادی کردی و هر بار یک خطای شما پیدا میشه مثلا 120 کیلو بجای 1370 اهمی گذاشته بودی و کوپلر را وارونه کرده بودی
ولی بالاخره درست میشه بخصوص که گزارشت بهتر شده

توضیح بیشتری بده که چکار میکنی بگو روی خازن چی نوشته ( البته نه این خازن مشکوک) و تغذیه چه تغییری کرده بدون تغییر که نمیشه یا بدتر میشه یا بهتر

مقاومت آجری بزرگتر بجای 20 اهم انتخاب کن تا تغییرات حالت تغذیه ناشی از تعویض محسوس بشه

شما گفتی 3/ اهمی را اتصال کوتاه کردی و بدتر شد و من گفتم محاله و شما پاسخ ندادی
دوباره تست کن و توضیح بده
جواب نداد یعنی چی ؟ وقتی خراب تر بشه یعنی جواب داده و من همین حالتها را باید بدونم تا به مقصد برسیم

بقیه فردا

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,717
10,365
گنبد کاووس
احتمال خرابی خازن های لامپ کم مصرف خیلی زیاده
خازن عدسی هم باشه اشکال نداره فقط 102 باشه

تطبیق قطعات این آی سی با مدار کار ساده ای نیست خصوصا که شما دخل و تصرف زیادی کردی و هر بار یک خطای شما پیدا میشه مثلا 120 کیلو بجای 1370 اهمی گذاشته بودی و کوپلر را وارونه کرده بودی
ولی بالاخره درست میشه بخصوص که گزارشت بهتر شده

توضیح بیشتری بده که چکار میکنی بگو روی خازن چی نوشته ( البته نه این خازن مشکوک) و تغذیه چه تغییری کرده بدون تغییر که نمیشه یا بدتر میشه یا بهتر

مقاومت آجری بزرگتر بجای 20 اهم انتخاب کن تا تغییرات حالت تغذیه ناشی از تعویض محسوس بشه

شما گفتی 3/ اهمی را اتصال کوتاه کردی و بدتر شد و من گفتم محاله و شما پاسخ ندادی
دوباره تست کن و توضیح بده
جواب نداد یعنی چی ؟ وقتی خراب تر بشه یعنی جواب داده و من همین حالتها را باید بدونم تا به مقصد برسیم

بقیه فردا

سپاس
سلام
استاد باور کن اصلا هیچ تغییری نمیکنه نه بدتر میشه ونه بهتر
من تعجبم ترانس 24ولتی که به تغذیه القا کردیم پس کجا رفته (اونم بی بخار شده)

خازن 102 هم از بازار تهیه کردم و نصب کردم به همون سبک قبل ولت از 21 تا 24 متغیره وکافیه به خروجی اشاره ای کنی "لامپ سری درجا شروع به دل زدن میکنه

چه ترانس 24 جداگونه به تغذیه متصل باشه و چه نباشه جریان به همین منواله (ولت 21 تا 24 و به محض متصل کردن لامپ درجا دل زدن شروع میشه و ولتاژ میکشه پایین "حدود 3ولت)

زمانی که تغذیه روشنه ترانس هم بهش متصله 3\ اهمی رو اتصال کوتاه میکنم لامپ شروع به دل زدن میکنه و هیچ تغییر دیگه ای صورت نمیگیره

جهت اطمینان یه عدسی 102 هم به جای سرامیکی متصل کردم دقیقا جریان بالا تکرار شد

لامپ24 ولت هم تهیه کردم

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,919
سلام
استاد باور کن اصلا هیچ تغییری نمیکنه نه بدتر میشه ونه بهتر
من تعجبم ترانس 24ولتی که به تغذیه القا کردیم پس کجا رفته (اونم بی بخار شده)

خازن 102 هم از بازار تهیه کردم و نصب کردم به همون سبک قبل ولت از 21 تا 24 متغیره وکافیه به خروجی اشاره ای کنی "لامپ سری درجا شروع به دل زدن میکنه

چه ترانس 24 جداگونه به تغذیه متصل باشه و چه نباشه جریان به همین منواله (ولت 21 تا 24 و به محض متصل کردن لامپ درجا دل زدن شروع میشه و ولتاژ میکشه پایین "حدود 3ولت)

زمانی که تغذیه روشنه ترانس هم بهش متصله 3\ اهمی رو اتصال کوتاه میکنم لامپ شروع به دل زدن میکنه و هیچ تغییر دیگه ای صورت نمیگیره

جهت اطمینان یه عدسی 102 هم به جای سرامیکی متصل کردم دقیقا جریان بالا تکرار شد

لامپ24 ولت هم تهیه کردم

سلام

کلیه تست ها را انجام دادیم و تست دیگری باقی نمونده و لذا باید با یکی از تست ها پاسخ منفی یا مثبت میداد و ایراد مشخص میشد

لذا تردید ندارم از ایراد پریده ایم و تست مورد نظر بدرستی انجام نشده و یا با دستکاری قطعه ای که قبلا تست کردیم دوباره سوزوندی یا بدون اطلاع من قطعه ای را تعویض یا جابجا کردی

با همون پتانسیومتری که به خروجی کوپلر ( که به پایه 1 و 2 متصله ) متصل کرده بودی و ولتاژ قابل تنظیم بود و 24 ولت بدون تغییر میداد به همان صورت پتانسیومتر را متصل کن ببین همانطور عمل میکنه یا نه ؟

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,717
10,365
گنبد کاووس
سلام

کلیه تست ها را انجام دادیم و تست دیگری باقی نمونده و لذا باید با یکی از تست ها پاسخ منفی یا مثبت میداد و ایراد مشخص میشد

لذا تردید ندارم از ایراد پریده ایم و تست مورد نظر بدرستی انجام نشده و یا با دستکاری قطعه ای که قبلا تست کردیم دوباره سوزوندی یا بدون اطلاع من قطعه ای را تعویض یا جابجا کردی

با همون پتانسیومتری که به خروجی کوپلر ( که به پایه 1 و 2 متصله ) متصل کرده بودی و ولتاژ قابل تنظیم بود و 24 ولت بدون تغییر میداد به همان صورت پتانسیومتر را متصل کن ببین همانطور عمل میکنه یا نه ؟

سپاس
درود

استاد دستکاری !!!..... تا زمانی که شما هستید مگه دیوانه ام
ضمنا ترس از شما تو خاب هم ول کنم نیست " امروز بابت تست " یه لامپ 24 ولتی هم از بازار تهیه کردم ظهر گفتم 1 ساعتی استراحت کنم که تو خاب دیدم لامپ 24 ولتی موقه تست تغذیه از دستم زمین افتاد و شکست " 2 ثانیه بعد از اون لامپ 100 وات سری هم از دستم افتاد و شکست " جالب اینجا بود که تو خاب مونده بودم الان جواب استاد غزال رو چی بدم

پتانسیو رو به پایه 1و2 آیسی نصب کردم مثل گذشته کم و زیاد میشه
زمانی که با ولوم ولتاژ رو پایین میارم لامپ 24 رو ضعیف روشن میکنه و کمی ولوم رو میچرخونم (باز میکنم) نور لامپ هم بیشتر میشه ویواش یواش تا جایی ادامه دادم که همزمان هم لامپ سری و هم 24 ولت با هم روشن بودن

حالا کمی ولوم رو بیشتر باز کردم 24 ولت خاموش میشه و لامپ سری شروع به دل زدن میکنه

مرز بین روشن شدن لامپ سری و نهایت پرنوری لامپ (قبل از روشن شدن لامپ سری) ولتاژ 13 ولته " البته با توجه به زیر بار بودن تغذیه

استاد جسارت میکنم ولی جهت یادآوری عرض میکنم" " اون مقاومتی که سیاه شده بود و تبدیل به 19.95 کیلو شده
اگه اشتباه نکنم حدودا مربوط به صفحه 15 یا 16 میشه بجاش حدود 600 اهمی گذاشتیم
یه موقه اون مقاومت که نمیتونه ربطی به مشکلات اخیر داشته باشه ؟ الان میگردم تصویرشو پیدا میکنم
شاید افاقه ای کرد

آخرین ویرایش:

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,919
درود

استاد دستکاری !!!..... تا زمانی که شما هستید مگه دیوانه ام
ضمنا ترس از شما تو خاب هم ول کنم نیست " امروز بابت تست " یه لامپ 24 ولتی هم از بازار تهیه کردم ظهر گفتم 1 ساعتی استراحت کنم که تو خاب دیدم لامپ 24 ولتی موقه تست تغذیه از دستم زمین افتاد و شکست " 2 ثانیه بعد از اون لامپ 100 وات سری هم از دستم افتاد و شکست " جالب اینجا بود که تو خاب مونده بودم الان جواب استاد غزال رو چی بدم

پتانسیو رو به پایه 1و2 آیسی نصب کردم مثل گذشته کم و زیاد میشه
زمانی که با ولوم ولتاژ رو پایین میارم لامپ 24 رو ضعیف روشن میکنه و کمی ولوم رو میچرخونم (باز میکنم) نور لامپ هم بیشتر میشه ویواش یواش تا جایی ادامه دادم که همزمان هم لامپ سری و هم 24 ولت با هم روشن بودن

حالا کمی ولوم رو بیشتر باز کردم 24 ولت خاموش میشه و لامپ سری شروع به دل زدن میکنه

مرز بین روشن شدن لامپ سری و نهایت پرنوری لامپ (قبل از روشن شدن لامپ سری) ولتاژ 13 ولته " البته با توجه به زیر بار بودن تغذیه

استاد جسارت میکنم ولی جهت یادآوری " " اون مقاومتی که سیاه شده بود و تبدیل به 19.95 کیلو شده
اگه اشتباه نکنم حدودا مربوط به صفحه 15 یا 16 میشه بجاش حدود 600 اهمی گذاشتیم
یه موقه اون مقاومت که نمیتونه ربطی به مشکلات اخیر داشته باشه ؟

لامپ 24 ولت چند وات است؟ (روش نوشته )
ولتاژ را برای 24 ولت تنظیم کن و مقاومت آجری حدود 20 اهم ( مقاومت های موجود خودت ) را به خروجی متصل کن و بگو نور لامپ سری ولت چطوره کمه یا پرنوره

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,717
10,365
گنبد کاووس
لامپ 24 ولت چند وات است؟ (روش نوشته )
ولتاژ را برای 24 ولت تنظیم کن و مقاومت آجری حدود 20 اهم ( مقاومت های موجود خودت ) را به خروجی متصل کن و بگو نور لامپ سری ولت چطوره کمه یا پرنوره

سپاس

لامپ 24 ولتی 21 واته

استاد ولتاژ که از 24 بالاتر نمیره فکر کنم قبلا میرفت ولی الان نمیره " البته الان پتانسیومتر 5 کیلو رو بهش متصل کردم ولی سری قبلی 10 کیلو بود
بهرحال پتانسیو رو تا آخر هم باز کنم باز هم همونه و ولت بیشتر نمیشه

رو 24 بخوام تنظیم کنم لامپ سری اصلا اجازه هیچ کاری رو نمیده چه لامپ رو متصل کنم وچه آجری رو شروع به دل زدن میکنه

بابت همین باید پتانسیو رو رو کمتر از 24 ولت قرار بدم تا بشه حرکتی زد که نتیجه رو تو پست قبلی اعلام کردم

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,919
لامپ 24 ولتی 21 واته

استاد ولتاژ که از 24 بالاتر نمیره فکر کنم قبلا میرفت ولی الان نمیره " البته الان پتانسیومتر 5 کیلو رو بهش متصل کردم ولی سری قبلی 10 کیلو بود
بهرحال پتانسیو رو تا آخر هم باز کنم باز هم همونه و ولت بیشتر نمیشه

رو 24 بخوام تنظیم کنم لامپ سری اصلا اجازه هیچ کاری رو نمیده چه لامپ رو متصل کنم وچه آجری رو شروع به دل زدن میکنه

بابت همین باید پتانسیو رو رو کمتر از 24 ولت قرار بدم تا بشه حرکتی زد که نتیجه رو تو پست قبلی اعلام کردم

قبلا گفته بودی با این پتانسیومتر ولتاز قابل تنظیمه و هیچ ایرادی از نظر ولتاژ گزارش نکرده بودی

بجای مقاومت 3/ اهمی مقاومت بزرگتر مثلا 1 اهمی یا 2 اهمی بگذار و نتیجه را اعلام کن

اگه نشد برام بفرست تا ببینم ایراد کار کجاست .

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,717
10,365
گنبد کاووس
قبلا گفته بودی با این پتانسیومتر ولتاز قابل تنظیمه و هیچ ایرادی از نظر ولتاژ گزارش نکرده بودی

بجای مقاومت 3/ اهمی مقاومت بزرگتر مثلا 1 اهمی یا 2 اهمی بگذار و نتیجه را اعلام کن

اگه نشد برام بفرست تا ببینم ایراد کار کجاست .

سپاس

استاد مژده بده که انگار یه چیزایی شد

ابتدامقاومت 1 اهمی گذاشتم دیدم رو ولوم 24 ولت هم لامپ 24 و هم لامپ سری باهم روشن و خاموش میشن که کمی امیدوارم کرد
چون سری های قبل رو 24 ولت درجا لامپ سری دل دل میزد و ولتاژ میکشید پایین

1 اهمی رو خارج کردم و 1و1 اهمی گذاشتم لامپ 24 پرنورتر شد و220 و ولتی سری کم نورتر

سری آخر هم قرمز قرمز طلایی طلایی 2و2 اهمی گذاشتم لامپ سری کلا خاموش و 24 ولتیه روشن ولی نورش قابل توجه نیست یعنی به حدود 10 ولتی میخوره ( انگار 10 ولته) ولتمتر زمانی که 24ولتی روشنه 8 ولت رو نشون میده
حالا مقاومت آجری رو هم جداگونه متصل کردم ولتاژ حدود 6 ولت میشه ولی لامپ سری دیگه روشن نه می شه

در آخر هم بدون پتانسیومتر تست کردم (خارج کردم) باز هم لامپ سری روشن نشد ولی 24 ولتی همونطور که عرض کردم ضعیف و حدود 10 ولته

آخرین ویرایش:
بالا