آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ولتاژ این رگلاتور چند هستش ؟

dds1

کاربر vip
کاربر
2018-01-21
395
446
اراک
سلام. شاید منظورش از ADC این باشه که بخش اول کد مربوط به توضیحات A، بخش دوم مربوط به توضیحات D، و بخش سوم مربوط به توضیحات C هست.

البته شاید
IMG_۲۰۲۳۱۰۰۳_۱۰۱۱۱۸.jpg

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
796
1,339
سلام. شاید منظورش از ADC این باشه که بخش اول کد مربوط به توضیحات A، بخش دوم مربوط به توضیحات D، و بخش سوم مربوط به توضیحات C هست.

البته شاید
مشاهده فایل‌پیوست 206697

سلام
تو پست ۲۴ و ۲۵ توضیحات کاملی ارایه شد؛ AD مخفف ADJUSTABLE است.
Default:Adjustable Version
حرف C به مفهوم درجه حرارت قابل تحمل (۸۵ درجه)، عدم استفاده از سرب بر اساس استاندارد Rosh، و نهایتا ۲٪ دقت در خروجی تعریف شده است.
,C:85C & Pb-free Rohs Std., Output voltage accuracy within ±2%
اما بجای حرف C می‌تواند حرف A قرار بگیرد که تفاوت آن با حرف C تنها دقت خروجی است که در مدل A دقت ۱٪ است.
,A:85C & Pb-free Rohs Std., Output voltage accuracy within ±1%

در تصویر زیر، بجای حرف C در بخش چهارم، حرف A درج شده.
بارگیری (2).jpeg

آخرین ویرایش:

avazeghoo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,183
963
سلام و ارادت من یه تصویر دیگه از المانهای اطراف رگلاتور میزارم
درود

دوست گرامی بنده همون روز اول از دستگاه سالم ولتاژ گیری کردم و براتون گذاشتم

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
سلام و عرض ادب
ابتدا لازم هست پست 20 خودم رو تصحیح کنم و بابت اشتباه پوزش بخوام.

در پست 20 صحبت همکار عزیزم جناب @hanirayan رو بطور کامل تایید کردم. در حالی که به نظر میرسه علی رغم صحت کلی فرمایش ایشون، میشه به بخشی از مطلب خدشه وارد کرد. فرمودند:

تا اینجای کار هیچ مشکلی نیست. اما در این بخش:

به نظر میرسه ایراد زمانی اتفاق میفته که به سمت چپ جدول، که در پست 16 آوردن توجه بشه؛ ولی بخش راست با دقت کمتری مورد نظر قرار بگیره. توجه بفرمایید (قسمت قرمز و سبز):

مشاهده فایل‌پیوست 206570

در کادر قرمز سمت چپ، X دارای 3 بخش هست. درحالی که در بخش سمت راست X دارای 4 بخش هست. این درحالی است که کد روی تصویر ارایه شده توسط جناب @fatim دارای 4 بخش هست و نه 3 بخش. پس اطلاق عدد 12 به 1.2 ولت در بخش دوم کد به نظر اشتباه میاد.
چرا؟
اگر بر اساس بخش راست جدول بالا، تصویر زیر رو تقسیم بندی کنیم، به صورت ذیل میشه:

مشاهده فایل‌پیوست 206571

یعنی طبق جدول و اطلاعات دیتاشیت:
1- رنگ دایره آبی همانطور که جناب hanirayan فرمودند؛ تاریخ ساخت قطعه است (Means Assembly Year and Week)
2- رنگ دایره صورتی (بر خلاف فرموده ایشون) لات نامبر قطعه هست (Means Manufacture LOT No)
3- رنگ دایره فیروزه ای مقدار ولتاژ خروجی قطعه است (Means Output Voltage Value)
4- رنگ دایره فسفری رنج دمای قابل تحمل و درصد خطای قطعه است (Means Temp. Range & Rohs Std)

به جدول سمت راست تصویر اول توجه فرمایید. اگر خروجی این قطعه 1.2 ولت بود؛ می بایست بجای کلمه AD عدد 12 درج شده باشد (اعداد قابل اعتنا در کادر نارنجی دیتاشیت درج شده) و وقتی درج نشده (طبق توضیح داخل کادر بنفش) پس ولتاژ خروجی قطعه قابل تنظیم یا Adjustable است (Default:Adjustable Version)

پس این قطعه ولتاژ ثابت و فیکس ندارد. بلکه ولتاژ خروجی آن قابل تنظیم است.

اما راه حل آسان برای فهم ADJ بودن قطعه چیست؟
بر خلاف رگولاتور فیکس که تنها از دو خازن در ورودی و خرجی قطعه استفاده و البته زمین مستقیما به پایه‌ی GND متصل می‌شود؛ اما در نوع ADJ بین پایه خروجی و زمین بر اساس فرمول، دو مقاومت قرار داده و میانگین آنرا به پایه ADJ می‌دهیم، در اینصورت ولتاژ خروجی قابل تنظیم است.

مشاهده فایل‌پیوست 206575
حال باید از جناب @fatim سوال کرد؛ آیا چنین مقاومتهای در ساختار قطعه وجود دارد؟ و اینکه لطفا یک تصویر با زاویه کمی بازتر از قطعه بفرستید تا بتوان قطعات اطراف آن را به خوبی تشخیص داد.

برای تنویر و مقایسه، چند تصویر از نمونه های کدهای دیگر این قطعه هم ارایه می گردد
توجه بفرمایید که در همه ی این قطعات، ولتاژ خروجی در بخش سوم در خط پایین ثبت شده:

مشاهده فایل‌پیوست 206577

اطلاعات اضافه شده:
یادآور می‌شود اطلاعات فوق تنها مختص به تولیدات برند Shanghai belling است که لگوی آن با حرف B روی قطعه مشخص می‌شود.
مشاهده فایل‌پیوست 206609

ضمنا در این برند، دو مدل 1117 و 1117C تولید شده که تنها تفاوت مدل 1117C در نداشتن ولتاژ ثابت 1.5V و همچنین داشتن پکیج SOT-89-3 علاوه بر دو پکیج قبلی است.
دیتاشیت هر دو مدل 1117 و 1117C ضمیمه است.
سلام مجدد به همه همکاران گرامی
تشکر میکنم از همکار عزیز infoshinfo بابت موشکافی و تحلیل درمورد نظر بنده و وقتی که گذاشتن .
توضیح کامل را دادن ولی اصل قضیه که جواب مشکل همکارمون (ولتاژ خروجی و ورودی چند ؟) را ندادن .
مهم نیست که من یا بقیه داریم اشتباه راهنمایی میکنیم شما با پاسخ صحیح به ما هم آموزش می دادید .من اگه جای شما بودم به جای ثابت و تحلیل یا بقول خودتون خدشه به مطلب جواب صحیح را میدادم و نظر بقیه هم برام محترم و تحلیلشون نمی کردم

2- رنگ دایره صورتی (بر خلاف فرموده ایشون) لات نامبر قطعه هست (Means Manufacture LOT No)
قرار نیست تمام کارکترهای توی دیتاشیت روی قطعه درج بشه و همیشه خلاصه یا به صورت کدنوشته می شود
اگه xx xx xx x نوشته شده بود حرف شما صحیح ولی اعداد و حروف xxxx xxx به این صورت هستند
عدد 12 مربوط به لات نامبر قطعه نیست چون شماره ساخت این مدل bl1117 عدد 4 میباشد . 12 مربوط به ولتاژ ریفرنس قطعه میباشد که من اشتباها گقتم خروجی .
اگه با مولتی متر ولتاژ روی پایه 1 و 2 را اندازه گیری کنید ولتاژ 1.2 را مشاهده میکنید و اگه یکی از پراپ ها را از پایه یک جدا و به مقاومت R2 که به منفی وصل هست بزنیم بستگی به مقدار 2 مقاومت ولتاژ ی بین 1.2 تا 1.8 براساس مصرف کننده , در این مدل باید 1.8 باشد داریم ( همکار عزیز

avazeghoo اشاره کردن) ولتاژ خروجی هیچ تغییری نمیکند و فیکس هست چون بر اساس مصرف کننده و با دو مقدار مقاومت طراح ان را ساخته و ورودی هم ولتاژ 3.3 می باشد​

اگر روی این قطعه بجای ADC کد ADA نیز ثبت شده باشد؛ بر طبق دیتاشیت رگولاتور قابل تنظیمی است که تنها درصد خطا آن متفاوت می شود که اطلاعات آن در سمت چپ جدول تصویر پست 24 با دایره زرشکی رنگ درج شده.

تو پست ۲۴ و ۲۵ توضیحات کاملی ارایه شد؛ AD مخفف ADJUSTABLE است.
Default:Adjustable Version
حرف C به مفهوم درجه حرارت قابل تحمل (۸۵ درجه)، عدم استفاده از سرب بر اساس استاندارد Rosh، و نهایتا ۲٪ دقت در خروجی تعریف شده است.
,C:85C & Pb-free Rohs Std., Output voltage accuracy within ±2%
اما بجای حرف C می‌تواند حرف A قرار بگیرد که تفاوت آن با حرف C تنها دقت خروجی است که در مدل A دقت ۱٪ است.
,A:85C & Pb-free Rohs Std., Output voltage accuracy within ±1%

در تصویر زیر، بجای حرف C در بخش چهارم، حرف A درج شده.

منظور از adc این نیست و اشتباه است

آخرین ویرایش:

vahid_usb

کاربر vip
کاربر
2007-11-15
134
482
گرگان
بحث خیلی خوب و ارزشمندیه دوستانی که اطلاعات کاملی دارن لطفا در این مورد توضیح بدن تا به جمع بندی نهایی برسیم

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
796
1,339
مهم نیست که من یا بقیه داریم اشتباه راهنمایی میکنیم شما با پاسخ صحیح به ما هم آموزش می دادید .من اگه جای شما بودم به جای ثابت و تحلیل یا بقول خودتون خدشه به مطلب جواب صحیح را میدادم و نظر بقیه هم برام محترم و تحلیلشون نمی کردم

سلام و ارادت
اگر میدونستم پاسخم باعث رنجش شما میشه، هیچ وقت جسارت نمیکردم. تصورم از پاسخ تنها بحث علمی بود. لذا مجددا بابت رنجش‌تون پوزش می‌خوام.

ضمن اینکه خوشحال میشم فارغ از مباحث دیگه که مطرح کردید و میشد راجع به اونها هم صحبت کرد؛ بفرمایید: در دیتاشیت و جدول صفحه ۲ (تصویر زیر) که مربوط به معرفی کد روی قطعه هست؛ در کدام بخش‌ اون صحبت از رفرنس و کدی با این مضمون روی قطعه کرده؟

Screenshot_۲۰۲۳۱۰۰۴-۰۷۳۱۰۳.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hanirayan

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
796
1,339
سلام و ارادت من یه تصویر دیگه از المانهای اطراف رگلاتور میزارم

سلام جناب fatim
امکانش هست محبت کنید و مقدار اهم هر دو مقاومت RP59 و RP60 رو هم به تفکیک مشخص بفرمایید؟

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
سلام و ارادت
اگر میدونستم پاسخم باعث رنجش شما میشه، هیچ وقت جسارت نمیکردم. تصورم از پاسخ تنها بحث علمی بود. لذا مجددا بابت رنجش‌تون پوزش می‌خوام.

ضمن اینکه خوشحال میشم فارغ از مباحث دیگه که مطرح کردید و میشد راجع به اونها هم صحبت کرد؛ بفرمایید: در دیتاشیت و جدول صفحه ۲ (تصویر زیر) که مربوط به معرفی کد روی قطعه هست؛ در کدام بخش‌ اون صحبت از رفرنس و کدی با این مضمون روی قطعه کرده؟
سلام به همکار عزیزم
دو روز بعد از اینکه شما این پست رو گذاشتید من جواب شما رو دادم نمیدونم چرا الان اثری ازش نیست و من مجدد دارم جواب پست رو میدم

مهندس و دوست گرامی
مطمئن باشید من ادم منطقی هستم و حتی اگر توی انجمن کسی اشتباه من رو گوش زد کنه و یا کوچکترین مبحثی من ازشون یاد بگیرم همیشه ممنونشون هستم و اشتباه خودم رو قبول میکنم و عذرخواهی میکنم

همکار گرامی که آغازگر تاپیک بودن عکس رگولاتوری رو گذاشتن و خروجی این قطعه رو پرسیدند
من جواب ایشان رو دادم و شما هم فرمودید که پاسخ من اشتباست و نقل و قول کردید
دلیلی که پست قبلی رو گذاشتم (ای کاش نذاشته بودم ) این بود

اگر باز از من بپرسن که ولتاژ خروجی این رگولاتور چند هست پاسخ من همون 1.2 ولت است . و ولتاژ ریفرنس آن بر پایه lm1117 می باشد که در مورد این موضوع توضیح میدم

جسارتا اگر این رگولاتور که از نوع adjusment هست را بدون 2 مقاومت توی برد گذاشته بشه خروجیش چند هست ؟

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
796
1,339
با سلام و عرض ادب

مطمئن باشید من ادم منطقی هستم و حتی اگر توی انجمن کسی اشتباه من رو گوش زد کنه و یا کوچکترین مبحثی من ازشون یاد بگیرم همیشه ممنونشون هستم و اشتباه خودم رو قبول میکنم و عذرخواهی میکنم

ابتدا باید بزرگواری شما رو تحسین کنم و مطمئن باشید مَنِش شما نزد همه قابل تقدیر هست.

همکار گرامی که آغازگر تاپیک بودن عکس رگولاتوری رو گذاشتن و خروجی این قطعه رو پرسیدند
من جواب ایشان رو دادم و شما هم فرمودید که پاسخ من اشتباست و نقل و قول کردید

لازم هست که توضیح بدم حضرتعالی در پست ۱۵ و ۱۶ نظر خودتون رو مطرح فرمودید و من هم در پست ۲۰ پاسخ شما رو تایید کردم.
بعد از دقت روی نظر اولیه خودم؛ متوجه شدم دقیق نیست و برای اصلاح پست ۲۴ رو زدم.
خطای بنده در این پست، نام بردن از شما بود؛ در حالی که میشد تنها اشتباه خودم رو بدون اشاره به نام شما تصحیح کنم. لذا مجددا از این بابت پوزش می‌خوام.

اگر این رگولاتور که از نوع adjusment هست را بدون 2 مقاومت توی برد گذاشته بشه خروجیش چند هست ؟

اجازه بدید پاسخ رو با توجه به تصویر زیر بدم. در مدل Adjasment رگولاتور، قاعدتا باید به شکل زیر باشه:

حالت اول: هرچه اهم R2 کمتر بشه (و البته اهم R1 افزایش پیدا کن)؛ ولتاژ خروجی کاهش پیدا میکنه و نهایتا با حذف R1 و R2 و اتصال مستقیم GND به پایه ADJ، خروجی تقریبا برابر با 1.2V میشه.
حالت دوم: بلعکس حالت اول هست؛ یعنی هرچه اهم R1 کمتر بشه و اهم R2 افزایش پیدا کنه؛ ولتاژ خروجی هم افزایش پیدا میکنه.
و برعکس حالت قبل، اگر R1 و R2 رو حذف کنیم و پایه ADJ رو مستقیما به خروجی وصل کنیم؛ ولتاژ خروجی کمی کمتر از ورودی خواهد بود.
و سومین حالت اینه که اگر پایه ADJ رو آزاد بذاریم و به هیچ جا وصل نکنیم، در پایه VOUT ولتاژی تقریبا 0.7 ولت کمتر نسبت به پایه VIN، خواهیم داشت.

Screenshot_۲۰۲۳۱۰۱۶-۱۸۱۸۴۵.jpg

اگر باز از من بپرسن که ولتاژ خروجی این رگولاتور چند هست پاسخ من همون 1.2 ولت است . و ولتاژ ریفرنس آن بر پایه lm1117 می باشد که در مورد این موضوع توضیح میدم

در خصوص این بخش از فرمایش شما هم فارق از بحث علمی می‌تونم بگم سازندگان برای کم کردن هزینه تمام شده تولیدات خودشون حتی محاسبه کم کردن یک مقاومت رو هم میکنن؛ لذا قرار دادن BL1117 از نوع ثابت (1.2V به فرموده شما) و همزمان بکار بردن ۲ مقاومت فی‌مابین پایه‌های VOUT و ADJ منطقی به نظر نمیرسد. (به تصویر پست ۲۸ توجه بفرمایید)

بالا