آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ولتاژ این رگلاتور چند هستش ؟

majid parsa

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-12-30
470
1,029
تهران
سلام
دوست عزیز طبق دیتا شیت بقیه عدد هاش چی میشه؟منظور از ۶۵ یا اون adc که نوشته چیه؟
اکثرا به این مدل رگولاتور ها برخورد کردیم.معمولا ۱۲ یا ۱۸ یا ۳۳ و بقیه رو تو ادامه ۱۱۱۷ مینویسن.بیشتر به خاطر اطلاعات خودم میپرسم.چون به این مدل برخورد کردم.سعی میکنم یه چند تا عکس از این مدل بزارم.ممنون و سپاسگذارم

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
673
599
با سلام و عرض ادب خدمت کلیه اساتید محترم
خیلی لطف کردید از راهنمایی همه دوستان سپاسگزارم فقط من یه مشکل دارم ، مشتری قبل از من دستگاه رو یه جا دیگه برده و نمیدونم رو چه قسمتایی کار کرده ، فقط اینو بگم که الان این رگلاتور ولتاژ ورودی هم نداره و آی سی فلش هم ولتاژ نداره ، به هرحال به اطلاعات افزوده شد دست همه دوستان رو میبوسم

majid parsa

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-12-30
470
1,029
تهران
سلام
امتحان کردم a با adc یکی بود و جای هم جواب میداد.

پیوست‌ها

• 1 مگابایت بازدیدها: 48
آخرین ویرایش:

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
797
1,340
با سلام و عرض ادب خدمت کلیه اساتید محترم
خیلی لطف کردید از راهنمایی همه دوستان سپاسگزارم فقط من یه مشکل دارم ، مشتری قبل از من دستگاه رو یه جا دیگه برده و نمیدونم رو چه قسمتایی کار کرده ، فقط اینو بگم که الان این رگلاتور ولتاژ ورودی هم نداره و آی سی فلش هم ولتاژ نداره ، به هرحال به اطلاعات افزوده شد دست همه دوستان رو میبوسم

سلام و عرض ادب
ابتدا لازم هست پست 20 خودم رو تصحیح کنم و بابت اشتباه پوزش بخوام.

در پست 20 صحبت همکار عزیزم جناب @hanirayan رو بطور کامل تایید کردم. در حالی که به نظر میرسه علی رغم صحت کلی فرمایش ایشون، میشه به بخشی از مطلب خدشه وارد کرد. فرمودند:

اعداد روی این رگولاتور 6 به معنی سال ساخت که 2016 می باشد حرف b که خطی در بالای اون هست تعداد هفته های سال ساخت رو نشان میدهد که 28 هفته می باشد

تا اینجای کار هیچ مشکلی نیست. اما در این بخش:

عدد 12 یعنی خروجی 1.2 ولت

به نظر میرسه ایراد زمانی اتفاق میفته که به سمت چپ جدول، که در پست 16 آوردن توجه بشه؛ ولی بخش راست با دقت کمتری مورد نظر قرار بگیره. توجه بفرمایید (قسمت قرمز و سبز):

Marking.png

در کادر قرمز سمت چپ، X دارای 3 بخش هست. درحالی که در بخش سمت راست X دارای 4 بخش هست. این درحالی است که کد روی تصویر ارایه شده توسط جناب @fatim دارای 4 بخش هست و نه 3 بخش. پس اطلاق عدد 12 به 1.2 ولت در بخش دوم کد به نظر اشتباه میاد.
چرا؟
اگر بر اساس بخش راست جدول بالا، تصویر زیر رو تقسیم بندی کنیم، به صورت ذیل میشه:

Screenshot_۲۰۲۳۰۹۲۲-۲۲۲۷۲۷.png

یعنی طبق جدول و اطلاعات دیتاشیت:
1- رنگ دایره آبی همانطور که جناب hanirayan فرمودند؛ تاریخ ساخت قطعه است (Means Assembly Year and Week)
2- رنگ دایره صورتی (بر خلاف فرموده ایشون) لات نامبر قطعه هست (Means Manufacture LOT No)
3- رنگ دایره فیروزه ای مقدار ولتاژ خروجی قطعه است (Means Output Voltage Value)
4- رنگ دایره فسفری رنج دمای قابل تحمل و درصد خطای قطعه است (Means Temp. Range & Rohs Std)

به جدول سمت راست تصویر اول توجه فرمایید. اگر خروجی این قطعه 1.2 ولت بود؛ می بایست بجای کلمه AD عدد 12 درج شده باشد (اعداد قابل اعتنا در کادر نارنجی دیتاشیت درج شده) و وقتی درج نشده (طبق توضیح داخل کادر بنفش) پس ولتاژ خروجی قطعه قابل تنظیم یا Adjustable است (Default:Adjustable Version)

پس این قطعه ولتاژ ثابت و فیکس ندارد. بلکه ولتاژ خروجی آن قابل تنظیم است.

اما راه حل آسان برای فهم ADJ بودن قطعه چیست؟
بر خلاف رگولاتور فیکس که تنها از دو خازن در ورودی و خرجی قطعه استفاده و البته زمین مستقیما به پایه‌ی GND متصل می‌شود؛ اما در نوع ADJ بین پایه خروجی و زمین بر اساس فرمول، دو مقاومت قرار داده و میانگین آنرا به پایه ADJ می‌دهیم، در اینصورت ولتاژ خروجی قابل تنظیم است.

خروجی ثابت و متغیر.jpg

حال باید از جناب @fatim سوال کرد؛ آیا چنین مقاومتهای در ساختار قطعه وجود دارد؟ و اینکه لطفا یک تصویر با زاویه کمی بازتر از قطعه بفرستید تا بتوان قطعات اطراف آن را به خوبی تشخیص داد.

برای تنویر و مقایسه، چند تصویر از نمونه های کدهای دیگر این قطعه هم ارایه می گردد
توجه بفرمایید که در همه ی این قطعات، ولتاژ خروجی در بخش سوم در خط پایین ثبت شده:

انواع 1117.jpg

اطلاعات اضافه شده:
یادآور می‌شود اطلاعات فوق تنها مختص به تولیدات برند Shanghai belling است که لگوی آن با حرف B روی قطعه مشخص می‌شود.
Screenshot_۲۰۲۳۱۰۰۱-۱۱۴۷۱۲_Office.jpg

ضمنا در این برند، دو مدل 1117 و 1117C تولید شده که تنها تفاوت مدل 1117C در نداشتن ولتاژ ثابت 1.5V و همچنین داشتن پکیج SOT-89-3 علاوه بر دو پکیج قبلی است.
دیتاشیت هر دو مدل 1117 و 1117C ضمیمه است.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
797
1,340
سلام
دوست عزیز طبق دیتا شیت بقیه عدد هاش چی میشه؟منظور از ۶۵ یا اون adc که نوشته چیه؟
اکثرا به این مدل رگولاتور ها برخورد کردیم.معمولا ۱۲ یا ۱۸ یا ۳۳ و بقیه رو تو ادامه ۱۱۱۷ مینویسن.بیشتر به خاطر اطلاعات خودم میپرسم.چون به این مدل برخورد کردم.سعی میکنم یه چند تا عکس از این مدل بزارم.ممنون و سپاسگذارم

سلام جناب پارسا
به نظرم توضیحات پست 24 پاسخ کاملی به فرمایش شما و تصحیح پست 20 اینجانب باشه. ضمن اینکه در زمان تهیه پست 24، شما با جایگزینی رگولاتور ADJ صحت گفتار رو تایید فرمودند.

ضمنا:
اگر روی این قطعه بجای ADC کد ADA نیز ثبت شده باشد؛ بر طبق دیتاشیت رگولاتور قابل تنظیمی است که تنها درصد خطا آن متفاوت می شود که اطلاعات آن در سمت چپ جدول تصویر پست 24 با دایره زرشکی رنگ درج شده.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
673
599
سسلسلام
سلام و عرض ادب
ابتدا لازم هست پست 20 خودم رو تصحیح کنم و بابت اشتباه پوزش بخوام.

در پست 20 صحبت همکار عزیزم جناب @hanirayan رو بطور کامل تایید کردم. در حالی که به نظر میرسه علی رغم صحت کلی فرمایش ایشون، میشه به بخشی از مطلب ایشون خدشه وارد کرد. فرمودند:

تا اینجای کار هیچ ایرادی نداره. اما به نظر میرسه ایراد از این بخش شروع میشه:

به نظر میرسه ایراد زمانی اتفاق میفته که به سمت چپ جدول، که در پست 16 آوردن توجه بشه؛ ولی بخش راست با دقت کمتری مورد نظر قرار بگیره. توجه بفرمایید (قسمت قرمز و سبز):

مشاهده فایل‌پیوست 206570

در کادر قرمز سمت چپ، X دارای 3 بخش هست. درحالی که در بخش سمت راست X دارای 4 بخش هست. این درحالی است که کد روی تصویر ارایه شده توسط جناب @fatim دارای 4 بخش هست و نه 3 بخش. پس اطلاق عدد 12 به 1.2 ولت در بخش دوم کد به نظر اشتباه میاد.
چرا؟
اگر بر اساس بخش راست جدول دیتاشیت، تصویر زیر رو تقسیم بندی کنیم، به صورت ذیل میشه:

مشاهده فایل‌پیوست 206571

یعنی طبق جدول و اطلاعات دیتاشیت:
1- رنگ دایره آبی همانطور که جناب hanirayan فرمودند؛ تاریخ ساخت قطعه است (Means Assembly Year and Week)
2- رنگ دایره صورتی (بر خلاف فرموده ایشون) لات نامبر قطعه هست (Means Manufacture LOT No)
3- رنگ دایره فیروزه ای مقدار ولتاژ خروجی قطعه است (Means Output Voltage Value)
4- رنگ دایره فسفری رنج دمای قابل تحمل و درصد خطای قطعه است (Means Temp. Range & Rohs Std)

به جدول سمت راست تصویر اول توجه فرمایید. اگر خروجی این قطعه 1.2 ولت بود؛ می بایست بجای کلمه AD عدد 12 درج شده باشد (اعداد قابل اعتنا در کادر نارنجی دیتاشیت درج شده) و وقتی درج نشده (طبق توضیح داخل کادر بنفش) پس ولتاژ خروجی قطعه قابل تنظیم یا Adjustable است (Default:Adjustable Version)

پس این قطعه ولتاژ ثابت و فیکس ندارد. بلکه ولتاژ خروجی آن قابل تنظیم است.

اما راه حل آسان برای فهم ADJ بودن قطعه چیست؟
بر خلاف رگولاتور فیکس که تنها از دو خازن در ورودی و خرجی قطعه استفاده می شود؛ در دیتاشیت آمده اگر بین پایه خروجی و زمین بر اساس فرمول، دو مقاومت قرار داده و میانگین آنرا به پایه ADJ دهیم، ولتاژ خروجی قابل تنظیم است.

مشاهده فایل‌پیوست 206575
حال باید از جناب @fatim سوال کرد؛ آیا چنین مقاومتهای در ساختار قطعه وجود دارد؟ و اینکه لطفا یک تصویر با زاویه کمی بازتر از قطعه بفرستید تا بتوان قطعات اطراف آن را به خوبی تشخیص داد.

برای تنویر و مقایسه، چند تصویر از نمونه های کدهای دیگر این قطعه هم ارایه می گردد
توجه بفرمایید که در همه ی این قطعات، ولتاژ خروجی در بخش سوم در خط پایین ثبت شده:

مشاهده فایل‌پیوست 206577
و عرض ادب
چشم من یه تصویر دیگه از دستگاه میزارم

Arash44

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-06-29
387
2,861
بادرود - گذشته از اینکه روی آن چی نوشته همیشه چک کنید زیر این رگلاتور ها دو تا مقاومت SMD یکی در مسیر خروجی و یکی در پایه دیگری که به گراند وصل میشه .مشخص میکنه که این قطعه adj هست یا ثابت .

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
673
599
بادرود - گذشته از اینکه روی آن چی نوشته همیشه چک کنید زیر این رگلاتور ها دو تا مقاومت SMD یکی در مسیر خروجی و یکی در پایه دیگری که به گراند وصل میشه .مشخص میکنه که این قطعه adj هست یا ثابت .
سلام و ارادت من یه تصویر دیگه از المانهای اطراف رگلاتور میزارم

پیوست‌ها

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام و ارادت من یه تصویر دیگه از المانهای اطراف رگلاتور میزارم
درود، مقاومت های RP59 و RP60 به پایه ۱ رگولاتور متصل هستن که نشانه متغییر بودن رگولاتور هست.

SpaceX

کاربر vip
vip
کاربر
2019-02-28
90
386
با سلام
در رگولاتور های ولتاژ فیکس پایه ۱ به گراند متصل میشه ، اما در رگولاتور های adj پایه ۱ به تقسیم مقاومتی R1.R2 متصل میشه که فرمول محاسبه ولتاژ خروجی در همان دیتا شیت موجود است،

بالا