آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ولتاژ این رگلاتور چند هستش ؟

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
با تشکر از شما دوست عزیز سایت فوق صرفا برای بدست اوردن میزان مقاومت های متصل به رگلاتور است و میزان خود رگلاتور را مشخص نمی کند البته در رابطه با edj بودن این رگلاتور مطمئن هستم منتها فقط ولتاژ آن را نیاز داشتم
در هر حال تصور می کنم استفاده از رگلاتور 3.3 edj در این مکان با توجه به ورودی ولتاژ که تا 9 ولت هم در بعضی از مدلها میرسد امکان پذیر نیست و احتمال زیاد همان رگلاتور edj 5v گزینه صحیح برای نصب می باشد

سلام و ارادت
اگر میدونستم پاسخم باعث رنجش شما
ابتدا باید بزرگواری شما رو تحسین کنم و مطمئن باشید مَنِش شما نزد همه قابل تقدیر هست.
خواهش میکنم نظر لطف شما نسبت به بنده است
خطای بنده در این پست، نام بردن از شما بود؛ در حالی که میشد تنها اشتباه خودم رو بدون اشاره به نام شما تصحیح کنم. لذا مجددا از این بابت پوزش می‌خوام.
اختیار دارید در این مورد هم بالا گفتم که ای کاش اون پست را نذاشته بودم شما یکی از افراد باتجربه و باسواد توی انجمن هستید و من از شما عذرخواهی میکنم

در خصوص این بخش از فرمایش شما هم فارق از بحث علمی می‌تونم بگم سازندگان برای کم کردن هزینه تمام شده تولیدات خودشون حتی محاسبه کم کردن یک مقاومت رو هم میکنن؛ لذا قرار دادن BL1117 از نوع ثابت (1.2V به فرموده شما) و همزمان بکار بردن ۲ مقاومت فی‌مابین پایه‌های VOUT و ADJ منطقی به نظر نمیرسد. (به تصویر پست ۲۸ توجه بفرمایید)
مهندس فکر کنم منظورم رو متوجه نشدید
اینکه این رگولاتور از نوع adj هست که شکی نیست و من باتوجه به نوشته های عکس پاسخ دادم
توی عکس اول دو مقاومت مشخص نبود و با توجه به این نوع دستگاه خروجی میتونه از ۱.۲ تا ۳.۳ باشه که باز اینجا طبق ولتاژ ریفرنس که ۱.۲ هست کنترل میشه
حالا جدا از این دستگاه اگه این رگولاتور با همین شماره و از نوع adj روی بردی گذاشته بشه بدون اون دو مقاومت به نظر شما خروجی ولتاژ چند باید باشه ؟

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
796
1,340
از اینکه نسبت به بنده محبت دارید؛ ممنونم.

حالا جدا از این دستگاه اگه این رگولاتور با همین شماره و از نوع adj روی بردی گذاشته بشه بدون اون دو مقاومت به نظر شما خروجی ولتاژ چند باید باشه ؟

در پست قبل پاسخ فرمایش شما رو به تفصیل عرض کردم.
پایه‌های VIN و VOUT که تکلیفش مشخصه
اما برای پایه ADJ بر فرض فرمایش شما (بدون مقاومتها) ۳ حالت میشه در نظر گرفت:
۱- پایه ADJ را به GND وصل کنیم. خروجی 1.2V است.
۲- پایه ADJ را به VOUT وصل کنیم؛ خروجی اندکی از VIN کمتر است.
۳- پایه ADJ را آزاد گذاشته و به هیچ جا وصل نکنیم. تقریبا شبیه به حالت دوم است. یعنی خروجی در حدود 0.7 کمتر از VIN خواهد بود.

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
درود،
برای همین موضوع ، که به ظاهر ساده بود، تاپیک ۵ صفحه ای شد.
از شانس ، امروز دستگاهی برای تعمیر اومد که برد تغذیه دچار مشکل شده بود و برد اصلی سالم بود ( دستگاه گیرنده )
و یک عدد از همین مدل رگولاتور BL1117 ADC روی برد اصلی بود.
با متصل کردن پایه 1 رگولاتور به GND ، ولتاژ خروجی 1.25 ولت شد که نشان دهنده ولتاژ مرجع 1.25 ولتی این رگولاتور هست.
بنابراین به سادگی میشه نتیجه گرفت که این رگولاتور ، همون رگولاتور AMS1117 ADJ هست.
در برد مورد نظر، از این رگولاتور به عنوان تامین کننده ولتاژ 1.8 ولت آیسی RAM استفاده شده بود. ( البته با تقسیم مقاومتی پایه 1 ) امید وارم این پست و تصویری که پیوست کردم، ابهام دوستان رو رفع کنه.
موفق باشید. IMG_۲۰۲۳۱۰۱۷_۱۶۰۶۴۸.jpg

آخرین ویرایش:

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
درود،
برای همین موضوع ، که به ظاهر ساده بود، تاپیک ۵ صفحه ای شد.
از شانس ، امروز دستگاهی برای تعمیر اومد که برد تغذیه دچار مشکل شده بود و برد اصلی سالم بود ( دستگاه گیرنده )
و یک عدد از همین مدل رگولاتور BL1117 ADC روی برد اصلی بود.
با متصل کردن پایه 1 رگولاتور به GND ، ولتاژ خروجی 1.25 ولت شد که نشان دهنده ولتاژ مرجع 1.25 ولتی این رگولاتور هست.
بنابراین به سادگی میشه نتیجه گرفت که این رگولاتور ، همون رگولاتور AMS1117 ADJ هست.
در برد مورد نظر، از این رگولاتور به عنوان تامین کننده ولتاژ 1.8 ولت آیسی RAM استفاده شده بود. ( البته با تقسیم مقاومتی پایه 1 ) امید وارم این پست و تصویری که پیوست کردم، ابهام دوستان رو رفع کنه.
موفق باشید.مشاهده فایل‌پیوست 207270
ممنون وتشکر
باور کنید ابهامی وجود نداره و قضیه بخاطر عدد 12 روی رگولاتور بود که من اصلا هیچ وقت به این عددها توجه نمیکنم و مهم بقیه عددها هست
من اصلا اهل کش دادن یک موضوع نیستم و واقعا هدف راهنمایی بوده الان 24 سال شده که درگیر این کار هستم الان خیلی وقته گذشته ولی یکی دوسالی درگیر این رگولاتورها بودم کلی برد خراب کردم . این رو بدونید که داستان این قطعه بیش از نوع متغییر و ثابت هست مثلا
توی بعضی از مین ها از رگولاتور ولتاژ ثابت با یه تغییر ولتاژ متغییر گرفته شده
نحوه چیدمان این قطعه بصورت خطی یا دوقطبی یا ترکیب کردن ها
نوع جریان و کنترل کردن ان
رگولاتورهای ADC روی انها نوشته بیشتر در کدام مین ها استفاده میشه و معنیش چیه و موضوع های دیگر
در هر صورت تا جایی که از دستم بر بیاد درخدمت همکاران هستم

vahid_usb

کاربر vip
کاربر
2007-11-15
134
482
گرگان
بنده از سال هشتادو خرده ای عضو این انجمنم و خب چون اون موقع بار علمی کم بود بیشتر در انجمن های خارجی جستجو میکردم
الان که این نوع پستها و دوستان با سواد و فنی رو میبینم که وقت میزارن و بار علمیشونو انتقال میدن لذت میبرم امید وارم تن تک تک شما سالم و روزگار به کامتون باشه

بالا