آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: هر لامپ سوخته یا سالمی را بدون اتصال به ولتاژ روشن کنید

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,954
ایران 63
باسلام
بالاخره همانطوریکه استاد غزال فرمودند حقه بود ولی هیچگونه القایی از طرف زیر میز وجود نداشت بلکه :

hidden content may not be quoted
با تشکر وسپاس از دقت مهندس رضا . دوستان فیلم رو در زمان 1:25 ثابت نگه دارید میتوانید سیم را ببینید در سمت راست تصویر سیم مشخص است

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,481
12,064
سلام استاد اسدی بسیار عزیز

آفرین

دقیقا همینطوره
هرچی فرکانس بالاتر باشه جریان بیشتری از محیط سیم و جریان ناچیزتری از مقطع عبور میکنه که هرچی به مرکز سیم نزدیکتر بشه جریانش کمتر و کمتر میشه

بهمین دلیل که مرکز سیم در فرکانس بالا بی اثره و با لوله تو خالی فرق چندانی نداره لذا از سیمهای نازک موازی استفاده میکنند که مجموع محیط سیمها خیلی بیشتر از یک سیم مفتولی مشابه جریان میده .

و از طرفی ولتاژ کمتری در ابعاد هر سیم نازکتر تولید میشه و جریان عرضی و یا حجمی هر رشته هم بشدت کم میشه و کمتر داغ میکنه ولی کل سیمها در جهت طولی مقصود ما را برآورده میکنه

و بهمین دلیل ترانس های سوئیچینگ بسیار بندرت میسوزه زیرا هر گونه اختلال در تغذیه که موجب اختلال نوسان بشه دیگه سیمهای اولیه با فرکانس 50 و یا DC تغذیه میشه که میتونه از مرکز و کل مقطع سیم هم عبور کنه و لذا میتونه جریان چندین برابر جریان فرکانس بالا تحمل کنه و لذا خبلی مقاوم تر از دیودها و فیوز و غیره است و لذا بسادگی نمیسوزه

اگر اشتبا نکنم من در عمرم فقط با 2 ترانس سوئیچینگ سوخته برخورد کردم یکی پارس یکی بلر

البته بگذریم که در بسیاری از ترانس های سوئیچینگ وطنی از سیم مفتولی و یا تک رشته استفاده میکنند

سپاس و تقدیر

سلام
مرسی استاد عزیز
به نظرتون برای چه فرکانسی به بالا باید از این نوع سیم که خارجی ها اصلا نمونه ساخته شدش رو دارن و میگن سیم لیتز LITZ WIRE
استفاده نمود
در مدارات لامپ های کم مصرف از چوک استفاده شده ایا به نظرتون استفاده از این نوع سیم تاثیری تو عملکرد مدار بالاست های الکترونیکی داره؟؟؟
ممنون
راستی استاد عزیز این رو هم که
اکثرا سوخته شدن ترانس های سویچینگ بسته به نوع سیمی دارد که استفاده مینمایید
این سیم ها با لاک های مختلف وارد بازار می شود
یک نوع سیم وجود دارد که به ان میگویند PU
این نوع سیم را اکثر تولید کنندگان مخصوصا در ایران استفاده مینمایند
به علت این که زمانی که میخواهند سیم را بپیچن دور پایه قرقره فریت
دیگر نیازی به تراشیدن لاک نیست
چون لاک این نوع سیم بر اثر حرارت وان قلع یا هویه از بین می رود
رنگ لاک این نوع سیم ها خیلی روشن میباشد
چون جنس لاک خوب نیست سریع تو رطوبتی بودن هوا چون فرکانس هم بالاست وقتی مدار داره کار میکنه
رطوبت اختلال ایجاد میکنه تو چوک
سیم لاکش از بین میره و ترانس خراب میشه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام
مرسی استاد عزیز
به نظرتون برای چه فرکانسی به بالا باید از این نوع سیم که خارجی ها اصلا نمونه ساخته شدش رو دارن و میگن سیم لیتز LITZ WIRE
استفاده نمود
در مدارات لامپ های کم مصرف از چوک استفاده شده ایا به نظرتون استفاده از این نوع سیم تاثیری تو عملکرد مدار بالاست های الکترونیکی داره؟؟؟
ممنون
راستی استاد عزیز این رو هم که
اکثرا سوخته شدن ترانس های سویچینگ بسته به نوع سیمی دارد که استفاده مینمایید
این سیم ها با لاک های مختلف وارد بازار می شود
یک نوع سیم وجود دارد که به ان میگویند PU
این نوع سیم را اکثر تولید کنندگان مخصوصا در ایران استفاده مینمایند
به علت این که زمانی که میخواهند سیم را بپیچن دور پایه قرقره فریت
دیگر نیازی به تراشیدن لاک نیست
چون لاک این نوع سیم بر اثر حرارت وان قلع یا هویه از بین می رود
رنگ لاک این نوع سیم ها خیلی روشن میباشد
چون جنس لاک خوب نیست سریع تو رطوبتی بودن هوا چون فرکانس هم بالاست وقتی مدار داره کار میکنه
رطوبت اختلال ایجاد میکنه تو چوک
سیم لاکش از بین میره و ترانس خراب میشه

سلام
استاد اسدی عزیز

اطلاعات و تجربیات من درخصوص انواع و مرغوبیت سیم ها کمتر از اطلاعات و تجربیات شماست
اما در این مورد که بالاتر از چه فرکانسی را فرکانس بالا محسوب کنیم و از سیمهای موازی استفاده کنیم

اصولا در تمام فرکانس ها جریان محیط سیم بیشتر از جریان مقطع آن است و هر چقدر به مرکز نزدیکتر شود جریان کمتری عبور میکنه و هر چه فرکانس بیشتر باشه این تفاوت جریان بیشتر میشه و تابع قواعد و معادلات علمی مربوطه است

لذا این تفاوت جریان محیط و مرکز در فرکانس 50 و 100 هرتز چندان محسوس نیست و تفاوت زیادی نداره و لذا اگرچه احتراز از سیم مفتولی در کلیه فرکانس های پایین و بالا مفیده اما تفاوت جریان و فایده آن در فرکانس پایین آنقدر ناچیزه که در فرکانس های پایین مقرون بصرفه نیست

ضمنا در لامپ کم مصرف سیم تک رشته هم بد نیست چون جریان زیادی تحمل نمیکنه و اگه سیم استاندارد باشه با این حرفها نمیسوزه

و مواردی که درخصوص تولیدات داخلی فرمودید بله در کشور ما فرمول علمی جواب نمیده
اگه با علم و فرمول کار کنیم بزودی باید آب خنک بخوریم
اینجا دروغ و حقه بازی پایه علم و توسعه و ترقی است

در جوامعی که شایستگی بی ارزش باشه و شایسته مجازات بشه قهرمان جامعه دزد و کلاهبرداره و افعال عجیبی اتفاق می افته

مثلا سارقی توی شهرم موتور پلیس را جلوی کلانتری سرقت کرد و مردم قهقهه زنان به سارق کمک کردند که موفق بشه بطوریکه با شنیدن ماجرا ، آرواره و گونه های من از فرط خنده دو روز درد میکرد.

لذا عمل وی نه تنها قبیه ننمود بلکه قهرمانانه بنظر رسید و بعید میدونم احدی در کشف هویت سارق کوچکترین کمکی بکنه

این ماجرای مرتبط هم خالی از لطف نیست که در جوانی لامپ الکترونیکی ساختم که هرگز نسوزه حتی با برق 3 فاز
ولی برای تولید انبوه آن با هر تولید کننده ای صحبت کردم جملگی متفق القول گفتند 2 ذار نمی ارزه چون هر کسی در طول عمرش یکبار میخره و بعد از مدت کوتاهی کسی نیاز نداره و فقط باید توی سر خودمون بزنیم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام

فیلم کوتاه و تصویر پیوست در خصوص تولید حرارت با استفاده از تغییرات سریع میدان مغناطیسی است که از این روش کوره القایی جهت ساختن هویه قلمی استفاده کردم بطوریکه حرارت لازم فقط در میله نوک هویه تولید میشه

لذا اولا تلفاتی جهت انتقال حرارت از المنت به نوک هویه وجود نداره
ثانیا احتمال اتصال میله نوک هویه با المنت و اعمال ولتاژ ناخواسته به مدارهای الکترونیکی منتفی میشه

DSC01150.JPG

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
درود بر استاد عزیز، جناب آقای غزال
میشه بفرمایید برای این نمونه که فیلمشو قرار دادید از چه فرکانس و ولتاژی استفاده کردید؟

سلام

دوست عزیزم جناب آقای نصوحی

دقیقا با فرکانس هوریزانتال تلویزیون کار میکنه و اساسا با مونتاژ بخش هوریزانتال تلویزیون قدیمی ایندستگاه را حدود 20 سال قبل ساختم و قابلیت کنترل و تغییر فرکانس را هم به آن اضافه کردم تا شدت حرارت را با تغییر فرکانس انتخاب کنم.

سپاس
DSC01151.JPG

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
به نظرتون میشه با قرار دادن یه فن در پشت سیم پیچ، حرارت تولید شده در میله را برای هویه باد گرم استفاده کرد؟
ولتاژ کاری هوریزانتال تلویزیون چقدره؟(اینکه میپرسم برای هویه 12 ولت میخوام)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
به نظرتون میشه با قرار دادن یه فن در پشت سیم پیچ، حرارت تولید شده در میله را برای هویه باد گرم استفاده کرد؟
ولتاژ کاری هوریزانتال تلویزیون چقدره؟(اینکه میپرسم برای هویه 12 ولت میخوام)

سلام

استفاده از روش کوره القایی برای تولید باد گرم مقدوره اما به نظر من صحیح نیست
زیرا هیچگونه دلیلی برای این کاربرد وجود نداره
بعبارتی اگر از المنت استفاده کنید نه تنها با مشکلی و معایبی مواجه نمیشوید بلکه بازدهی المنت نسبت به کوره القایی (برای تولید باد گرم ) بسیاربیشتره

در کوره القایی باید انرژی را به فرکانس مناسب تبدیل کنید و سپس در فلز تخلیه کنید که
اولا بخشی از انرژی تلف میشه
ثانیا احتمال صدمه مدار الکترونیکی با توجه به قطعات فراوان آن بیشتر از المنته
ثالثا هزینه تعمیر آن هم بالاتر از المنته

در المنت کل انرژی مستقیما تبدیل به حرارت میشه و از کل این حرارت برای باد گرم استفاده میکنید

دلایل من بابت استفاده از کوره القایی برای هویه بشرح زیره

در هویه قلمی ، گرمای المنت از طریق پوشش عایقی به نوک هویه منتقل میشه لذا

1-قسمت اعظم انرژی تلف میشه و لذا بازدهی ناچیزه
2- امکان نشت ولتاژ به نوک هویه وجود داره

بنابمراتب ساخت هویه با روش کوره القایی معایب هویه قلمی را رفع میکنه ولی دلیلی برای استفاده از آن بعنوان تولید باد گرم قابل تصور نیست

البته نظر خودم را گفتم و شاید اشتباه باشه
ضمنا فرکانس هوریزانتال تلویزیون 15625 سیکل است ( با عمودی 50 هرتز )

سپاس

آخرین ویرایش:

حمید فرهادی

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-08-14
910
15,944
KERMANSHAH
با سلام و درودی دیگر...

دوست عزیزم استاد غزال

هر چند هدف از ارسال نحوه ساخت دستگاه هویه با روش فوق الذکر کاملا مرتبط با موضوع تاپیک بوده و موارد

مهمی همچون حوزه الکترومغناطیس و تأثیر شدت نوسان در بازده ان میدان که منجر به گردباد مغناطیسی ،

که البته کلمه گردباد ممکنه درست نباشد منظور کوره القایی... و دراخر فشار حجمی ان میدان به ملکولهای

میله اهنی که جزء حرارت در ان واحد راهی دیگری نداشته .

مع الوصف جهت استفاده از هویه که اری از انرژی الکتریکی بوده و بسیار ثمر بخش در کاربردهای متفادت ،

بعنوان مثال جهت برداشتن محافظ اپتیک و پیشگیری از صدمه احتمالی میبایست هویه را از برق جدا نماییم

که در مورد هویه کوره القایی نیازی نیست...حال چنانچه مقدور شود که کوره القایی که عکس انرا پیوست

نمودید ، در اواسط میله اهنی تعبیه گشته و با فشردن کلیدی بلافاصله نوک میله سرخ گردد بنظرم کاربرد ان

سهل میگردد ، البته ممکنه اشتباه کنم که تصحیح بفرمایید .

در پایان ضمن تقدیر شایسته از حضرتعالی ، که ذهن خلاق موجب کشف این اثر گردیده ...

ایام بکام

12034

کاربر
2014-04-30
1
9
شاید توضیحی که میدم کاملا اشتباه باشه ولی به عنوان یک فرضیه میتونه مورد توجه قرار بگیره
مهندس آیا فنری بودن باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی میتونه بشه
و اینکه خود فنری شکل بودن تاثیر بالایی داره و فرکانس بالای مایکروویو هم در فنر تاثیر میذاره و باعث ایجاد تشعشعاتی بصورت نور میشه

بالا