آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: هر لامپ سوخته یا سالمی را بدون اتصال به ولتاژ روشن کنید

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
تاریخچه اختراع اجاق ماکروفر:
[hide][/hide]
[hide]
پرسی لی بارون اسپنسر
(به انگلیسی: Percy Lebaron Spencer) روز ۹ ژوئیه سال ۱۸۹۴ در شهر هولند ایالت مین آمریکا متولد شد و در ۸ سپتامر ۱۹۷۰ در سن ۷۶ سالگی دیده از جهان فرو بست. زمانی که پرسی فقط سه سال داشت پدرش از دنیا رفت و پس از مدتی مادرش نیز او را ترک کرد و پرسی نزد عموی خود ماند. او حتی تحصیلات ابتدایی را نگذراند. او تا زمانی که در سال ۱۹۱۲ بعنوان متصدی تلگراف بی سیم در نیروی هوایی شروع به کار کند در کارگاههای صنعتی کار می‌کرد. او در سال ۱۹۲۰ به شرکت ریتیون Raytheon company ملحق گردید.
پرسی لی بارون اسپنسر که مهندسی خودآموخته بود مخترع دستگاه مایکروویو و یا بطور صحیح تر دستگاه مایکروفر است. او نخستین بار در طول پروژه تحقیقاتی درباره رادار در سال ۱۹۴۱ متوجه نکته عجیبی شد. او داشت یک لوله خلاء جدید به نام مگنترون را آزمایش می‌کرد که متوجه شد که شکلا ت درون جیبش آب شده. این اتفاق بر ای دکتر اسپنسر جالب بود و تصمیم گرفت آزمایش دیگری انجام بدهد. این بار دانه‌های ذرت را نزدیک لوله گذاشت و دید که ذرت‌های خشک می‌ترکند و تبدیل به پاپ کورن می‌شوند. او نتیجه گرفت آب شدن شکلات و پخته شدن ذرت‌ها هر دو ناشی از بودن در معرض انرژی کم چگالی ماکروویو است. اسپنسر آزمایش با سایر مواد غذایی را بر همین اساس ادامه داد چون فکر می‌کرد اگر ذرت این قدر زود پخته می‌شود چرا سایر مواد غذایی این طور نباشند. بعدها او جعبه‌ای فلز ی همراه با درب درست کرد که نیرو مایکروویو از آن داخل شود. انرژی که وارد جعبه می‌شد نمی‌توانست خارج شود و میدان الکترو مغناطیس با چگالی بالاتر ایجاد می‌کرد. هنگامی که غذا را در جعبه می‌گذاشت و انرژی مایکروویو را به آن می‌تاباند دمای ماده غذایی سریع بالا می‌رفت. آن موقع بود که اسپنسر چیزی را اختراع کرد که بعدها دستگاه مایکروویو نامیده شد.

[/hide]

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
پاسخ سئوال استاد گرامی غزال :

چه عاملی موجب روشنایی هر لامپی در مکروفر میشود؟ ( حتی لامپ 1000 وات و حتی لامپ سوخته )

میدان الکترو مغناطیس با چگالی بالاتر ایجاد شده توسط مگنترون موجب تابش انرژی ماکروویو به لامپ قرار گرفته در داخل اجاق ماکروفر شده و باعث روشنایی لامپها میشود.

حمید فرهادی

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-08-14
910
15,943
KERMANSHAH
سلام
استاد فرهادی عزیز و ارجمند

دقیقا همینطوره و امواج الکترومغناطیس عامل نور و حرارته
اما چگونه قابل توجیهه فیلامانی که قطع است و مدار بسته ای وجود نداره با این وجود حرارت قابل توجهی تولید میکنه

مدار بسته ، لازمه عبور جریانه
البته در ولتاژهای بالا قطعی و فاصله کوتاه بعنوان اتصال محسوب میشه و مدار از طریق جرقه بسته میشه ولی در مکروفر بدون جرقه و با مدار باز هم نور و حرارت تولید میشه

موضوع جالب و پرمحتوایی است و من منبع موثقی در این خصوص ندیدم و مدتها سوژه من بود تا برای هدف و منظور دیگری از مگنترون استفاده کنم و لذا مفصلا مورد آزمایش قرار دادم .

البته نظرات کیلویی فراوانی در اینترنت هست ولی قانع کننده و صحیح بنظر نمیرسه .
و لذا سوال اصلی اینه که حرارت بدون مدار بسته چگونه تولید میشه ؟

سپاس

با درودی دیگر...

استاد گرامی همانطور که فرمودید موضوع پرمحتوا و شگفت انگیزی هست ، و البته سوال اصلی

حضرتعالی بسیار هوشمندانه که تقدیر از شما بواقع بجاست .

جهت داغ تر شدن تاپیک و البته یک نظر از حقیر که بعرض میرسانم ،

به گمانم هر شیئی در میدان الکترومغناطیس شدید قرار گیرد و باعث شکست ان میدان گردد در دو

طرف ان جسم اختلاف پتانسیلی شدید برقرار میگردد (مدار بسته میشود) .

با نهایت تقدیر از شما

در پایان خرسندم از اظهار نظر نهایی حضرتعالی که در این مورد وقت گرانبها را صرف نمودید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
باسلام
پاسخ سئوال استاد گرامی غزال :

چه عاملی موجب روشنایی هر لامپی در مکروفر میشود؟ ( حتی لامپ 1000 وات و حتی لامپ سوخته )

میدان الکترو مغناطیس با چگالی بالاتر ایجاد شده توسط مگنترون موجب تابش انرژی ماکروویو به لامپ قرار گرفته در داخل اجاق ماکروفر شده و باعث روشنایی لامپها میشود.

سلام
استاد رضا عزیز

کاملا درسته که الکترومغناطیس عامل نور و حرارت میشه اما چگونه این امواج بدون مدار بسته تولید نور و یا حرارت میکنه

نظرات متفاوتی در اینترنت مطرح شده
مثلا یکی از آنها میگه تابش این امواج موجب لرزش و اصطکاک مولکول ها میشه
دیگری میگه هر مولکول دارای قطب منفی و مثبت میشه و تغییر جهت سریع این قطبها موجب تولید حرارت میشه
و قس علیهذا

بطوریکه این نظریات از سوی منبع موثقی مطرح نشده و نظر شخصی افراد است که منو قانع نکرده و به نظر من صحیح نیست و برای اثبات نادرستی آنها دلیل دارم و آزمایشاتی انجام دادم

حالا شما نظر خود را اعلام کنید که تابش این امواج چگونه موجب تولید حرارت میشه ؟
اگه منبع موثقی هم پیدا کنید و معرفی فرمایید عالی میشه.

سپاس

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

در قدیم قبل از انقلاب من در یک کتابی مطلبی در خصوص قدرت میدانهای مغناطیسی خوانده بودم که در آنزمان در یکی از ایالتهای آمریکا از داخل یک دریاچه ای که پروژه آن مخفی بود یک ناو یا کشتی را با تمام خدمه بصورت آزمایشی تحت تاثیر میدانهای مغناطیسی به محل نامعلومی انتقال میدهند در چندین ایالت و مناطق مختلف مشاهده و ناپدید میشود و بالاخره نمیتوانند آنها را برگردانندو پرونده آن بصورت مجهول و مخفی باقی میماند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
با درودی دیگر...

استاد گرامی همانطور که فرمودید موضوع پرمحتوا و شگفت انگیزی هست ، و البته سوال اصلی

حضرتعالی بسیار هوشمندانه که تقدیر از شما بواقع بجاست .

جهت داغ تر شدن تاپیک و البته یک نظر از حقیر که بعرض میرسانم ،

به گمانم هر شیئی در میدان الکترومغناطیس شدید قرار گیرد و باعث شکست ان میدان گردد در دو

طرف ان جسم اختلاف پتانسیلی شدید برقرار میگردد (مدار بسته میشود) .

با نهایت تقدیر از شما

در پایان خرسندم از اظهار نظر نهایی حضرتعالی که در این مورد وقت گرانبها را صرف نمودید

سلام
استاد فرهادی عزیز
این پاسخ شما را ندیده بودم و بنظر من کاملا درسته
و با توجه به آزمایشاتی که انجام دادم به این نتیجه و نظر شما رسیدم و دلایل کافی برای نادرستی بقیه نظریه ها دارم
البته ممکنه در اشتباه باشم و خوشحال میشم اگه اصلاحم کنید

اصولا تولید نور و حرارت با پدیده های الکتریکی و الکترونیکی از طرق مختلفی مقدور شده

یکی از آنها بروش کوره القایی است که فقط در فلزات مغناطیس پذیر تولید حرارت میکنه

روش دیگر عبور جریان طولی است از جمله عبور جریان از المنت و لامپ متصل به منبع ولتاژ
و یا عبور جریان از سیم پیچی که اتصال کوتاه است که در اینحالت القاء ناچیز ولتاژ در ذره ذره از طول سیمی که در میدان مغناطیسی قرار گرفته نهایتا در دو سر سیم بصورت مجموع و برایند ولتاژ ها در دوسر سیم پیچ ظاهر میشود و لذا اتصال آن موجب عبور جریان شدید شده و حرارت و نور تولید میکند

پدیده دیگری که بنظر من در مکروفر موجب نور و حرارت میشه عبور جریان حجمی است
بطوریکه بواسطه شدت و فرکانس بالای الکترومغناطیس در هر ذره کوچک از جسم به اندازه کل سیم پیچی که در فرکانس پایین تر مانند سوئیچینگ قرار داره پتانسیل قابل توجهی تولید میکند و لذا علاوه بر جریان طولی در هر ذره از آن جریانی بصورت حجمی نیز جریان می یابد

یعنی هر میایمتر از سیم در هر فرکانسی دارای پتانسیل بسیار ناچیزی میشه که متناسب با زاویه تابش میتونه در هر جهتی از این یک میلیمتر تولید بشه ولی این پتانسیل در طول و عرض و ارتفاع یک میلیمتری در فرکانس های پایین تر بسیار بسیار ناچیزه و لذا این پتانسیل یک میلیمتری در فرکانس پایین موجب جریان حجمی بسیار بسیار ناچیزی میشه و لذا هر میلیمتر به تنهایی کاری انجام نمیده و بهمین دلیل در فرکانس پایین ناگزیر به استفاده از طول و تعداد دور زیاد هستیم بطوریکه پتانسیل ها با تعداد دور زیاد و لذا در طول زیاد با هم جمع شده و ولتاژ قابل توجهی در انتهای سیم پیچ ظاهر میکنه

اما در فرکانس گیگا هرتز در هر میلیمتر از سیم حدود 20 ولت تولید میشه که متناسب با زاویه تابش در هر جهتی میتونه تولید بشه و لذا یک میلیمتر از سیمی را تصور کنید که دو طرف عرض این سیم 20 ولت داره و به این ترتیب در همین یک میلیمتر بتنهایی جریان از هر جهتی عبور میکنه

صرفنظر از اینکه با میلیمترهای بعدی هم میتونه جمع بشه و اگه مدار بسته باشه جریان طولی هم عبور میکنه

(بهمین علت هرچه فرکانس پایین تر باشه باید از تعداد دور یا طول موثر بیشتری استفاده کنیم مثلا در فرکانس 50 اگر برای تهیه 20 ولت به 20 متر سیم نیاز باشه در سوئیچینگ به 2 متر سیم و در مکروفر به 1 میلیمتر سیم نیاز داریم )

و لذا ازآنجاکه هر ذره کوچک فلز در مکروفر پتانسیل زیادی تولید میکنه بنابرین جریان از هر سو بصورت حجمی (طول و عرض و ارتفاع ) از آن ذره کوچک عبور میکنهو نیاز به بسته شدن مسیر طولی نداره (البته بسته شدن مسیر طولی مزید بر علت میشه و نور بسیار بیشتری تولید میکنه )

دلیل این ادعا چیست ؟
ازآنجا که این ولتاژهای زیاد در ذره ذره سیم ، بصورت طولی نیز قابل جمع است لذا اگر دو سر یک سیم چند سانتیمتری و بعبارتی ابتدا و انتهای آنرا در نزدیکی یکدیگر قرار دهید و در مکروفر بگذارید باید در صورت صحت نظریه فوق ، شاهد جرقه شدیدی ناشی از اتصال ولتاژ بسیار بالا باشیم

و من بارها این پدیده را تست کردم و شاهد رعد و برق شدیدی در مکروفر بودم

از آنجاکه فردا مسافر هستم بقیه مطالب را به بعد موکول میکنم
ولی توصیه میکنم حتما تست کنید زیرا مشاهده عینی پدیده ها تاثیر شگفت انگیزی در لمس علم و دانش و فرمولهای علمی داره.

در پایان بابت اظهار لطف و پاسخ صحیح و شایسته استاد فرهادی و مشارکت و پاسخ نسبی دیگر دوستان عزیز سپاسگزارم

سپاس

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
رادار چیست؟
[hide]
رادار یک دستگاه رادیویی است که برای مشاهده اجسام و اندازه‌گیری برخی ویژگی‌های آنها به وسیله امواج الکترومغناطیسی به کار می‌رود. کاربرد اصلی رادار و محل پیدایش و رشد آن در صنایع نظامی و هوانوردی است و نقش اصلی یک سیستم راداری نظارت بر یک محدوده بزرگ و تشخیص اجسام متحرک، ردیابی اهداف و استخراج مشخصاتی مانند سرعت و ارتفاع و ... می‌باشد.
ویژگی‌ها

رادار با ارسال و دریافت امواج رادیویی کار می‌کند. اهدافی که رادار استخراج می‌کند، معمولاً اهداف فلزی هستند. ویژگی‌های رادار نسبت به دید چشمی:

• برد زیاد
  • عدم وابستگی به وجود نور
  • عبور امواج از موانع مانند مه، باران، برف
  • امکان اندازه گیری دقیق مشخصه‌هایی مانند فاصله، ارتفاع، سرعت

عملکرد
رادار ابتدا امواج خود را انتشار می‌دهد و در صورتی که مانعی مانند یک شیء پرنده در آسمان مقابل امواج قرار داشته‌باشد امواج ضعیف‌تری را بازتاب می‌دهند. حال اگر رادار مقداری از این امواج را دریافت کند می‌تواند با ضرب سرعت موج در مدت زمان دریافت موج، فاصله شیء را محاسبه کند.

محدوده دید رادار

فرستنده رادار مدت زمانی را به انتشار امواج اختصاص می‌دهد (در رادارهای پالسی)و بخش گیرنده رادار عمل نمی‌کند. اگر جسم مقابل رادار آنقدر نزدیک باشد که در همین مدت امواج بازتاب شده به آنتن رادار برخورد کند رادار متوجه نخواهد شد. اگر جسم آنقدر دور باشد که دیگر امواج بازتابی آن بعد از مدت زمان دریافت به رادار برسد نیز رادار تشخیص نمی‌دهد.

[/hide]
عملكرد يك رادار پالس :
فرستنده ممكن است يك نوسان ساز، یعنی يك مگنترون باشد كه بوسيله مدولاتور به گونه اي به آن پالس اعمال مي گردد (خاموش و روشن مي‌شود) كه يك قطار تكراري ازپالسها ايجاد نمايد. مگنترون تقريباً از پر استفاده ترين منابع مايكروويو در رادارها مي

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام

ضمن تشکر ویژه از استاد رضا و ghoshiry عزیز بابت ارسال اطلاعات و فبلم کوتاه و جالب ارسالی
ازآنجاکه مقصود مشخص نیست لذا اگر ghoshiry عزیز اطلاعاتی درخصوص فیلم دارند بذل عنایت فرمایند

(اگر دریافت انرژی از منبع زیر میز و بصورت القاء فرکانس بالا مورد هدف فیلم باشه قابل قبوله و درغیراینصورت اگر تولید انرژی از هیچ و پوچ مورد نظر باشه کذب و حقه است )

اما در راستای موضوع تاپیک سوال دیگری مطرح میکنم که پاسخ آن صحت نظریه استاد فرهادی را اثبات میکند بطوریکه :

اگر در ترانس های سوئیچینگ دقت کنید با این سوال مواجه میشوید که
چرا بجای سیم مفتولی و تک رشته از سیمهای افشان موازی استفاده میکنند؟

هرچند در یکی از تاپیک ها به پاسخ مربوطه اشاره مختصری کردم اما ازآنجاکه دقیقا مرتبط با ویژگی مهم مکروفر است به تفصیل مورد بحث قرار میدهیم

سپاس

آخرین ویرایش:

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,476
دامغان
جناب استاد غزال همونطور که در فیلم دید بعد از مدتی لامپ را بر روی زمین قرار میده و چیزی هم دورو برش نیست پس این نمیتونه حقه باشه
اطلاعات بیشتر در موردش ندارم ولی اگه همچین چیزی شدنی باشه و بشه در ابعاد بزرگتر ساخت واقعا انقلابی خواهد شد

بالا