آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: هر لامپ سوخته یا سالمی را بدون اتصال به ولتاژ روشن کنید

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
سلام خدمت استاد عزیز
فکر میکنم سیگنالهای فرکانس بالای تولید شده توسط ماکروویو و عبور آنها ازفیلامان لامپ موجب ملتهب شدن فیلامان میشود و آنرا روشن میکند. لامپ پس از مدت کوتاهی خواهد ترکید. فکر کنم این آزمایش را مدتها پیش در National Geographic دیده بودم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام خدمت استاد عزیز
فکر میکنم سیگنالهای فرکانس بالای تولید شده توسط ماکروویو و عبور آنها ازفیلامان لامپ موجب ملتهب شدن فیلامان میشود و آنرا روشن میکند. لامپ پس از مدت کوتاهی خواهد ترکید. فکر کنم این آزمایش را مدتها پیش در National Geographic دیده بودم.

سلام

حتی در لامپ سالم هم که به جایی متصل نیست و هر دو پایه لامپ آزاده بهیچ عنوان امکان برقراری جریان وجود نداره زیرا مدار بسته ای بوجود نمیاد

چه رسد به لامپ سوخته که فیلامان آن هم قطع و غوز بالا غوزه و اصلا مدار بسته ای قابل تصور نیست که جریانی بتونه عبور کنه

اما اینکه فرمودید لامپ میترکه .
خیر ، اتفاق ناهنجاری نمی افته و دراینصورت توصیه نمیکردم تست کنید

هرچند تست فلزات حجیم و بویژه سیم پیچ را توصیه نمیکنم ولی خودم هر چیزی داخل مکروفر آزمایش کردم و هر چند داخل مکروفر من شبیه زغال فروشیه و با تست سیم پیچ رعد و برق شدیدی دیدم ولی هیچگونه خسارتی نداشته و هم مکروفر سالمه و هم خودم

اگر با لامپ تست کنید خصوصا لامپ سوخته نور لامپ را مشاهده میکنید که اگر درب را باز نکنید و لامپ کم وات باشه فیلامان و سیمهای داخل لامپ ذوب میشه همین
ولی اگه لامپ پرقدرت و سالم باشه غالبا سالم میمونه و هرچقدر تست کنی نمیسوزه

نگران نباش تست جالبیه و مشاهده و لمس عینی پدیده های الکترونیکی را مقدور میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام
فکر می کنم مثل کوره القایی میشه

سلام

کوره القایی بر اساس تغییرات پرسرعت قطب مغناطیسی کار میکنه
یعنی اولا فقط فلزاتی که قابلیت مغناطیس پذیری دارند در کوره القایی داغ میشه نه هر فلزی
بطوریکه اگر فلز مغناطیس پذیری مانند آهن را درون یک سیم پیچ قرار دهید و از سیم پیچ جریان dc عبور کنه فلز آهنی آهنربا میشه
حالا اگه جهت جریان را معگوس کنید قطب آهنربا هم عوض میشه و اگه تغییر جهت جریان بسیار سریع باشه تولید حرارت شدیدی در فلز آهنی میکنه ولذا در آلمینیوم کوچکترین حرارتی تولید نمیکنه

اتفاقا من با اساس کار کوره القایی هویه ای ساختم و آنرا بنام خودم ثبت کردم

ثانیا : مکروفر نه تنها در هر فلز ، بلکه برخلاف کوره القایی در آب هم حرارت شدیدی تولید میکنه و لذا بسیار متفاوت با کوره القایی است. ( آب در کوره القایی کوچکترین حرارتی تولید نمیکنه )

سپاس

آخرین ویرایش:

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
استاد ببخشید که اینجا مطرح میکنم میدونم جاش نیست.سری قبل یه سوالی پرسیده بودید که چرا در بعضی از مدارات به جای یه خازن از چندتا خازن استفاده میشه .ملا به جای یک 220 میکرو از ده تا 22 میکرو استفاده میشه . من دنبال اون پست و جوابش میگردم .اگه میشه راهنمایی بفرمایید.شرمنده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
استاد ببخشید که اینجا مطرح میکنم میدونم جاش نیست.سری قبل یه سوالی پرسیده بودید که چرا در بعضی از مدارات به جای یه خازن از چندتا خازن استفاده میشه .ملا به جای یک 220 میکرو از ده تا 22 میکرو استفاده میشه . من دنبال اون پست و جوابش میگردم .اگه میشه راهنمایی بفرمایید.شرمنده

سلام

پاسخ سوال مربوطه را که در بخش مسابقه مطرح کرده بودم در تاپیک زیر تقدیم کردم .
http://www.irantk.ir/irantk49561/

البته نگفتم در مواردی از 10 تا دونه 22 میکرویی بجای 220 میکرو استفاده میشه بلکه گفتم بهتره ولی مقرون بصرفه نیست و لذا از یک خازن بزرگ و یک خازن کوچک استفاده میشه تا به خازن ایده آل نزدیکتر بشه

مثلا با 220 میکرو یک خازن 100 نانو هم موازی میکنند که جمعا همون 220 میکرو است ولی به خازن 220 میکرویی ایده آل نزدیک میشه
اما اگه بجای 220 میکرو تعداد 220 میلیون 1 پیکو با هم موازی بشه خیلی خیلی به خازن ایده آل 220 میکرویی نزدیک میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
سلام

پاسخ سوال مربوطه را که در بخش مسابقه مطرح کرده بودم در تاپیک زیر تقدیم کردم .

البته نگفتم در مواردی از 10 تا 22 میکرو بجای 220 میکرو استفاده میشه بلکه گفتم بهتره ولی مقرون بصرفه نیست و لذا از یک خازن بزرگ و یک خازن کوچک استفاده میشه تا به خازن ایده آل نزدیکتر بشه

مثلا با 220 میکرو یک خازن 10 نانو هم موازی میکنند که جمعا همون 220 میکرو است ولی به ایده آل نزدیکه
اما اگه بجای 220 میکرو تعداد 220 میلیون 1 پیکو با هم موازی بشه خیلی خیلی به خازن ایده آل 220 میکرویی نزدیک میشه

سپاس

مرسی ولی متاسفانه فقط مال VIP بود.نتونستم ببینم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام

اینم تصاویر جدید که نگران حادثه ای نباشید

DSC01146.JPG

DSC01145.JPG

DSC01148.JPG

DSC01147.JPG

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام و درود...

جناب غزال عزیز ضمن ارادت ، فکر کنم امواج الکترو مغناطیس باعث روشن شدن لامپ میگردد . البته در این مورد

ازمایشی انجام ندادم . موید باشید

سلام
استاد فرهادی عزیز و ارجمند

دقیقا همینطوره و امواج الکترومغناطیس عامل نور و حرارته
اما چگونه قابل توجیهه فیلامانی که قطع است و مدار بسته ای وجود نداره با این وجود حرارت قابل توجهی تولید میکنه

مدار بسته ، لازمه عبور جریانه
البته در ولتاژهای بالا قطعی و فاصله کوتاه بعنوان اتصال محسوب میشه و مدار از طریق جرقه بسته میشه ولی در مکروفر بدون جرقه و با مدار باز هم نور و حرارت تولید میشه

موضوع جالب و پرمحتوایی است و من منبع موثقی در این خصوص ندیدم و مدتها سوژه من بود تا برای هدف و منظور دیگری از مگنترون استفاده کنم و لذا مفصلا مورد آزمایش قرار دادم .

البته نظرات کیلویی فراوانی در اینترنت هست ولی قانع کننده و صحیح بنظر نمیرسه .
و لذا سوال اصلی اینه که حرارت بدون مدار بسته چگونه تولید میشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا