آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: نداشتن تصویر در لپ تاپ Compaq مدل Presario F500

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
بله شما درست میفرمایید دوست عزیز . بنده برای اینکه دوستمون سر در گم نشه گفتم ناند .
بازم عذرخواهی میکنم از شما

شما آقایی،تاج سری،هیچ نیازی به عذرخواهی نیست .شخصیت و نزاکت شما قابل ستایش و احترامه .اعتقاد دارم همه مون می تونیم با کمک همدیگه کیفیت کار و سطح سوادمون رو ببریم بالا .حتی اگه هر روز فقط یه موضوع از همدیگه یاد بگیریم ،آخر سال کلی مطلب یاد گرفتیم که تو هیچ موسسه یا آموزشگاهی یاد نمی دن .
موفق باشی آقا .

bamdad61

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-16
41
102
دوست خوبم
اگه به شماتیک لپ تاپ توجه بفرمائید متوجه می شید که چیپ نزدیک CPU همون چیپ گرافیک با مارک nVIDIA هست و با C51M/D مشخص شده و این لپ تاپ تک چیپ هست و اون یکی چیپ هم مارک nVIDIA و با MCP51M مشخص شده است .

بله دوست عزیز با توجه به همون شماتیک عرض کردم، تو هیچ چیپ گرافیکی کنترلر PCI-E قرار نمیدن، دو تا چیپی که اشاره کردین NORTHBRIDGE و SOUTHBRIDGE هستن، و البته هیچکدوم این حرفا مهم نیست، بهتره به دوستمون کمک کنیم، اون چیپ هر چی که هست مسئوول پردازش تصویره و من بر اساس تجربه م میگم خراب شده

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
بله مهم کمک کردن به حل مشکل هست ولی اگه منم مطلبی رو اشتباها نوشتم معذرت می خوام .ارتباط مستقیم رم با CPU تو این برد آدمو به شک می ندازه چرا که اکثرا در بردهای تک چیپ ،رم مستقیما با CPU در ارتباطه. سمت راست پل شمالی در صفحه اول یه یونیت هم هست که با Nvidia G3 مشخص شده ،با این حساب اون می تونه کارت گرافیک باشه که بصورت اسلات روی برد قرار می گیره؟
آقای Kiyanmz در صورت امکان یه عکس واضح از هر دو طرف برد قرار بدید

آخرین ویرایش:

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
با سلام
با توجه به ولتاژهای صحیحی که سیستم داره و دوستون زحمت اندازه گیریش رو کشیدن . و داشتن Vcore cpu احتمال خرابی south bridge پایینه .
اگه بایوس رایت کنن مشخص خواهد شد که چیپ گرافیک یا شمالی و یا هر اسمی که داره خراب هست یا نه .
دوست عزیز اگه چیپ خراب بود با هیتر به هیچ عنوان روش کار نکنید . چون باعث خرابی بیشتر و شل شدن پایه های قطعه و سخت شدن کار خواهد شد .
یا از دستگاه بی جی ای ماشین استفاده کنید و در صورت نداشتن . از سشوار صنعتی استفده کنین . ولی کار با سشوار صنعتی قلق های خاص خودش رو داره. حرارت و مدت زمان حرارت دهی و فاصله با سطح قطعه . خیلی اهمیت داره .
شما این کار رو هم انجام بده : روی پایه های اسلات رم ، ولتاژ گیری کن . باید ولتاژ هایی در حدود 1 تا 2.5 بعضا 3.3 داشته باشی . در صورتی که تعدادی از پایه ها ولتاژ مشابهی داشتند ، همان ولتاژ Vram هست . و این دلیل محکم تر بر خراب نبودن پل جنوبی و I/O خواهد بود
دوستان اگه بنده اشتباه میکنم اصلاح کنن لطفا
موفق باشید

آخرین ویرایش:

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
درود.
با عرض شرمندگی بابت وقفه ی پیش اومده.
شایان جان کدوم ترانزیستور رو اندازه گیری کنم؟ آخه همه ی قطعاتی که شما لطف کردید و رو عکی مشخص کردین رو اندازه گرفتم اگه جایی رو ننوشتم لطف کنید دوباره مشخص کنید ای به چشم ولتاژش رو قرار میدم :32000000:
آره عزیز هم CPU و هم GPU داغ میشه، نشون به اون نشون که دیروز که داشتم ولتاژ های اطراف GPU رو چک میکردم CPU به خاطر گرمای بیش از حد سیستم رو خاموش کرد.
فن فول کار نمیکنه، اول یه چرخش چند ثانیه ای داره بعد که هیت سینک گرم میشه شروع به فن زدن میکنه تا خنک شه و بعد قطع میشه.
رو ای سی پاور که زیاد فشار میارم دو ثانیه بعد از روشن شدن خاموش میشه دستگاه ولی با فشار متعادل تغییری نمیکنه، رو چیپ فشار اوردو تغییری نکرد همچنین رو خازن های پشت چیپ باز هم تاثیری نداشت. چیپ همون اول گرمای کمی داره و حدودا بعد 7-8 ثانیه شدید گرم میشه.
ICS*** رو هرچی گشتم روی برد پیدا نکردم، بیشتر IC ها روشون نوشته MAXIM .
روی چیپ ها و قطعات هم فشار اوردم نشد.
(هنوز کفی پیدا نکردم که بایوس رایت کنم، یکی از دوستان گفت دارم فردا میخوام برم پیشش.)

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
دوست عزیزم جسارتا آی سی فلش به کار رفته در این لپتاپ سری ناند نیست و یک آی سی فلش 40 پین 8 مگابیت می باشد که دیتاشیت اون رو هم ضمیمه کرده ام.خواهشمندم دوستان در مورد راهنمائی هاشون اندکی دقیق تر باشند.کار تعمیر به اندازه کافی ذهن رو درگیر می کنه و یه راهنمائی اشتباه شاید مشکل رو بیشتر کنه و مسیر تعمیر رو به بیراهه بکشه .کفی مورد نیاز برای این آی سی ،کفی شماره 5 برای زیف 48 مدل 2000 و کفی شماره 548T2 برای زیف 48 مدل 5000 که بصورت مشترک برای تمامی آی سی های ناند و 32 و 40 و 48 پین استفاده می شود ،می باشد .
مشاهده فایل‌پیوست 94196مشاهده فایل‌پیوست 94197

نکته ای رو عرض کنم و اون اینکه اگه در آموزشگاهی دوره دیده اید،مطالب تدریس شده در آموزشگاهها ،وحی منزل و عاری از اشتباه نیستن و دوستان فقط به اونها اکتفا نکرده و مرجع قرار ندن .چه بصورت کلیشه ای تدریس شده و بعضا فاقد محتوای علمی و عملی می باشند .شاید عرایض بنده طی چند پست باعث رنجش خاطر دوستان بشه ولی در مورد کاستی های پست های خودم هم خوشحال می شم دوستان تذکر داده و تصحیح بفرمایند .

دوست خوبم و استاد عزیز من، اتفاقا من تا الان از همه ی فرمایشات شما استفاده کردم و گفته هاتون تو پست های دیگر دوستان هم دیدم که بهترین تجربه هاتون رو در اختیار دوستان قرار میدادین، من تا الان هرچی که بلد هستم و یاد گرفتم بیش از 70 در صدش تو این انجمن بوده و خیلش خوشحالم از این انجمن چون نه تنها شما بلکه همه ی اساتید آنچنان کمک میکنند و تجربیاتشون رو به اشتراک میذارند که انگار ما همه عضو یه خانواده هستیم :boos:#$V686
باز هم ممنون از کمکتون و پیوست فایل هایی که برای من اینجا انجام دادید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: shayan234

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
دوست خوبم
بله مهم کمک کردن به حل مشکل هست ولی اگه منم مطلبی رو اشتباها نوشتم معذرت می خوام .ارتباط مستقیم رم با CPU تو این برد آدمو به شک می ندازه چرا که اکثرا در بردهای تک چیپ ،رم مستقیما با CPU در ارتباطه. سمت راست پل شمالی در صفحه اول یه یونیت هم هست که با Nvidia G3 مشخص شده ،با این حساب اون می تونه کارت گرافیک باشه که بصورت اسلات روی برد قرار می گیره؟

south bridge.jpgnorth bridge.jpg
1.jpg1 (1).jpg1 (2).jpg
2 0.jpg2 (2).jpg2 (1) 0.jpg

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با سلام
با توجه به ولتاژهای صحیحی که سیستم داره و دوستون زحمت اندازه گیریش رو کشیدن . و داشتن Vcore cpu احتمال خرابی south bridge پایینه .
اگه بایوس رایت کنن مشخص خواهد شد که چیپ گرافیک یا شمالی و یا هر اسمی که داره خراب هست یا نه .
دوست عزیز اگه چیپ خراب بود با هیتر به هیچ عنوان روش کار نکنید . چون باعث خرابی بیشتر و شل شدن پایه های قطعه و سخت شدن کار خواهد شد .
یا از دستگاه بی جی ای ماشین استفاده کنید و در صورت نداشتن . از سشوار صنعتی استفده کنین . ولی کار با سشوار صنعتی قلق های خاص خودش رو داره. حرارت و مدت زمان حرارت دهی و فاصله با سطح قطعه . خیلی اهمیت داره .
شما این کار رو هم انجام بده : روی پایه های اسلات رم ، ولتاژ گیری کن . باید ولتاژ هایی در حدود 1 تا 2.5 بعضا 3.3 داشته باشی . در صورتی که تعدادی از پایه ها ولتاژ مشابهی داشتند ، همان ولتاژ Vram هست . و این دلیل محکم تر بر خراب نبودن پل جنوبی و I/O خواهد بود
موفق باشید

دوست خوبم روی اکثر پایه ها ولتاژ های 0.5 - 0.6 - 0.7 - 0.8 - 0.9 رو دارم، رو 5 - 6 تا پایه که وسط ها هست ولتاژ 1.5 و 1.8 رو دارم و روی سه پایه ی سمت چپ اسلات رو هم ولتاژ 3.3 رو دارم.

فردا هم هرجوری شده بایوس رایت میکنم و بهتون نتیجه رو اعلام میکنم.
چشم با هیتر روش کار نمیکنم و سعی میکنم به یکی از اساتیدم که BGA داره بسپارم یا با سشوار کار کنم روش.
باز هم ممنون از راهنمایی های تک تک شما دوستان و اساتید دوست داشتنی.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: shayan234

bamdad61

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-16
41
102
دوست خوبم

دقیقا حق با شماست

bamdad61

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-16
41
102
با سلام
موفق باشید

منم موافقم منتها به نظرم این مدل بایوس (TSOP32) چندان ناپایدار نیست، علاوه بر اینکه واسه پروگرام شدن خیلی بد قلقه، ترجیحا اگه یه آی سی NEW
رو پروگرام کنین بهتره، و اگه با BGA یا سشوار و FLUX مرغوب یه ریوورک اساسی میکردین خیلی عالی میشد.

بالا