آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نبود ولتاژ خروجی در آداپتور Yamaha PA-300

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

با توجه به اینکه تاکید فرمودی
برای تفهیم شرایط برد ، زحمت زیادی کشیدی .

اما من انتظار ندارم برای من بزحمت بیافتی .
زیرا متقاضیان محترم بمیزانی که شرایط پاسخگویی را فراهم و تسهیل کنند پاسخ شایسته‌تر و سریعتری دریافت میکنند.

و لذا متقاضی محترم برای رفع مشکل خودش تلاش میکنه که نه تنها منافعی برای پاسخگو نداره بلکه بدلیل دریافت خدمات رایگان ، دیون و وظایفی داره.

اما پاسخگو به رایگان برای متقاضی تلاش میکنه.
بنابرین وظیفه و تکلیفی نداره و در پاسخگویی آزاده و لذا اگه کوتاهی و قصور و توهینی ببینه ، بدیهی است که دلیلی برای ارائه خدمات رایگان نداره.

بنابرین میزان تلاش موثر متقاضی فقط تعیین‌کننده انگیزه تلاش و همت پاسخگو است.
یعنی بمیزانی که نظر پاسخگویان را جلب کنیم به همون میزان ممکنه پاسخ مناسب‌تر و سریعتری دریافت کنیم که در تاپیک زیر به تفصیل مورد بررسی قرار دادم .
موضوع 'چگونه سوال و مشکلمان را خوش شانس کنیم' https://www.irantk.ir/threads/چگونه-سوال-و-مشکلمان-را-خوش-شانس-کنیم.111844/

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

عزیز ارجمند:
ابتدا این تاپیک بدلیل شدت علاقه شما به تعمیر این تغذیه که منتهی به ناامیدی شد توجهم را جلب کرد و ورود کردم.
اما گزارشات شما پشیمانم کرد.

مثلا ولتاژ زینر را دو بار سوال کردم و نهایتا گفتی پاسخ سوالم در یکی از پست‌ها قبل از ورودم وجود داشته.

به نحوی که تشخیص دادی به وظیفه خود عمل نکردم و قبل از هر سوال باید کلیه پست‌ها را جستجو میکردم تا حتی‌المقدور متقاضی را به زحمت نیاندازم که بنویسه" 12 ولتی"

پس از گلایه‌ام به نحوه پاسخگویی مجددا به خودتان حق دادید که حتی نباید اعلام میکردی که پاسخ سوالم در پست‌های قبل از ورودم وجود داشته.

لذا با توجه به آزادی افراد که آزادند هر توقعی داشته باشن ، بشما حق دادم و ضمن عذرخواهی وعده کردم دیگه چنین خطایی تکرار نمیکنم.

اما ازآنجاکه منم در انتخاب افراد دلخواهم جهت گفتگو و تعامل آزادم لذا از ورود به تاپیک پشیمان شدم و با اینحال بدلایلی نادیده گرفتم و ادامه دادم.

اما موارد متعدد بعدی غیرقابل تحمل شد .
مثلا بابت آزمایش پیشنهادی فرمودی آیا خطرناک نیست ؟

اگر این سوال از طرف دیگران 2 واحد دردناک باشه از ناحیه شما 100 واحد دردناکه.
زیرا کسی که توقع داره راهنما باید کلیه پست‌ها را جستجو کنه تا زحمت تایپ "12 ولت" را به متقاضی تحمیل نکنه ،

چنین متوقعی ، توقع داره راهنما با توضیحات مبسوطی ، متقاضی را قانع کنه که آیا خطرات مورد ادعای وی صحیحه یا نه ؟
و آیا آزمایش با اطلاع از خطرات آن پیشنهاد شده یا نه؟

مضافا که درواقع تشخیص دادی از خطراتی مطلعی که تردید داری منم مطلع باشم و حدس زدی ، آزمایش بدون توجه به خطرات توصیه شده.

که بازم بشما حق دادم که توجهی به خطرات نداشتم و کوتاهی و اشتباه کردم و لذا تایید کردم که بدلیل انفجارات آزمایش حضور آتش‌نشانی لازم است.

و در گزارش پایانی با تناقضات آشکار و شدیدی اعلام کردی پیش‌بینی‌های قبلی خودتان اثبات شد و دانش برتر شما بقدری است که قبل از آزمایش بشما الهام شده و به دل شما بد افتاده بود که نابود میشه و لذا جوری نابود شد که دیگه ارزش تعمیر نداره.

درحالیکه بخشی از گزارش شما ثابت میکنه پس از اینکه آزمایش مورد نظر انجام شد و مقصود حاصل شد و در خروجی ولتاژی تولید شد .

با این وجود ، با مشاهده ولتاژ خروجی که بدرستی همزمان با تخلیه انرژی خازن بزرگ بتدریج به صفر رسید و عیب یابی به دم رسید و ثابت کرد آی‌سی سالمه ،

اما پس از انجام آزمایش و مشاهده نتیجه مورد انتظار ( ولتاژ تولیدی)بجای گزارش کردن ، اقدامات خودسرانه کردی و با این تصور که در چنین شرایطی بصورت دائمی هم قابل استفاده است ، در زمان طولانی تست کردی و ثابت کردی پیش‌بینی‌های شما درست بود و طبق تشخیص قبلی شما نابود شد .

لذا اولا بمحض ظهور ولتاژ خروجی ، آزمایش تمام شده بود و باید گزارش میکردی .

ثانیا عیب یابی به دم و انتها رسیده و ثابت کرد مهمترین قطعه که آی‌سی خاصی است و بسادگی تهیه نمیشه سلامته و بقیه ایرادات با اشارتی رفع میشه.

اما بااینحال حق با شماست و بدرستی فرمودی " دیگه ارزش تعمیر نداره" و حاضرم یک نمونه نو و مشابه برات ارسال کنم ولی دیگه حاضر به ادامه و مشارکت در این تاپیک نیستم ، چون در سن و شرایطی هستم که بسادگی نمیتونم از علوم شما آموزش ببینم و فقط میتونم پاسخگوی ضعیف‌تر از خودم باشم.

ضمنا با توجه به تناقضات شدید گزارش شما ، نتایج حاصله با فرض صحت یکی از حوادث گزارش ، اعلام شد.

و بدیهی است درصورت صحت بخش متناقض با آن ، نتایج دیگری حاصل میشه.

سپاس
استاد گرامی
یکی از ترس های من توی این انجمن این بود که روزی شما رو ناراحت و از خودم دلخور بکنم که متاسفانه این اتفاق امروز افتاد
هر خبط و خطا و جسارتی که نسبت به شما کردم لطفا شما به حساب بی تجربگی و خامی من بگذارید و به بزرگواری خودتون ببخشید
دیگه تکرار نمیشه
متاسفانه آدرسی از تعمیرگاه شما ندارم حتی حاضرم حضوری برای عذرخواهی بیام خدمتتون
خواهش می کنم اگه بنده حقیر قابل بدونید و با توجه به صلاحدید شما نسبت به طراحی عجیب آداپتور ،تاپیک با کمک شما ادامه پیدا بکنه؟

آخرین ویرایش:

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

با توجه به اینکه تاکید فرمودی
برای تفهیم شرایط برد ، زحمت زیادی کشیدی .

اما من انتظار ندارم برای من بزحمت بیافتی .
زیرا متقاضیان محترم بمیزانی که شرایط پاسخگویی را فراهم و تسهیل کنند پاسخ شایسته‌تر و سریعتری دریافت میکنند.

و لذا متقاضی محترم برای رفع مشکل خودش تلاش میکنه که نه تنها منافعی برای پاسخگو نداره بلکه بدلیل دریافت خدمات رایگان ، دیون و وظایفی داره.

اما پاسخگو به رایگان برای متقاضی تلاش میکنه.
بنابرین وظیفه و تکلیفی نداره و در پاسخگویی آزاده و لذا اگه کوتاهی و قصور و توهینی ببینه ، بدیهی است که دلیلی برای ارائه خدمات رایگان نداره.

بنابرین میزان تلاش موثر متقاضی فقط تعیین‌کننده انگیزه تلاش و همت پاسخگو است.
یعنی بمیزانی که نظر پاسخگویان را جلب کنیم به همون میزان ممکنه پاسخ مناسب‌تر و سریعتری دریافت کنیم که در تاپیک زیر به تفصیل مورد بررسی قرار دادم .
موضوع 'چگونه سوال و مشکلمان را خوش شانس کنیم' https://www.irantk.ir/threads/چگونه-سوال-و-مشکلمان-را-خوش-شانس-کنیم.111844/

سپاس
استاد گرامی
هر چی شما می فرمایید صحیحه
به قول معروف چوب استاد به ز مهر پدر
استاد جسارت نباشه شما انجمن با موبایل چک می کنید یا با کامپیوتر نگاه می کنید؟

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,874
32
بعد این آزمایش چند تا کار انجام بده اول مراحل که صبح عرض کردم رو انجام بده
1- تمامی مقاومت های کم اهم فیوزی سمت اولیه برد رو چک کن و باید بوق بزنن و مطمئن شوید سالمند
2- دیود سه پایه d2 رو تست بگیر
3 ترانزیستور q3 و q2 رو تست بگیر
4- آیسی رو رو مدار تست بگیر پایه نباید بهم بوق بزنن یا اهم کم داشته باشند مقدار دیودی در تست دیود و پراپ برعکس راه نده
5-ببین اگر vcc آیسی نداره با یک منبع تغذیه اول 5 راه نیفتاد 12 بهش بده و یک مقاومت 1k بده به vcc تا آیسی روشن شه ...ماسفت رو میتونی برای حین کار 2n60 بزنی مدار که برگشت ماسفت خودش رو بزن ...

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
به پاس و تلاش و گزارشات صحیح عینی شما ارزش قائل شده و تاپیک را تا نتیجه ممکن ادامه میدیم بارها در انجمن عرض کردم ارزش تعمیر یک واقعیت و حقیقت نسبی هست...وقتی ورق برگرده هم مادی و معنوی جبران میشه
به سئوال بنده درست پاسخ بده لطفاً
1-آیا دستگاه برای خودته یا مشتری؟
2-زود ناامید نشو تنها دنیایی که بر اساس منطق و عدالت جاری و پرجاست همین دنیای علم در حوزه ما برق و الکترونیکه
3-اگه فکر میکنی خسارت خوردی از کار دست بکشم باید بگم این کار اشتباه هست شما با شوق و ذوق کنجکاوی وارد این دنیای عظیم الکترونیک شدی جا زدن فقط اثر شدت ناکامی و حفره رو زیاد میکنه
با تلاش صحیح سعی کن حفره ها و ناکامی را پر کنی ...اگر فکر میکنی فقط خود شخص شما به این وضعیت رسیدی سخت در اشتباهی....این شتریه در خونه هر کسی که در کار مربوطه تازه کاره میخوابه دیر و زود داره ولی سوخت سوز هرگز
ببین چی میگم : اول قسمت اولیه رو در بیار ماسفت ببین شورتی (لامپ تست دائم) روشن برطرف میشه؟
اگه آیسی pwm بسوزه میشه گفت اگر مشابه ش نباشه تعمیر رو سخت میکنه
گام به گام برو جلو ....ماسفت رو خارج کن ببین رو پایه رفرنس آیسی ولتاژ داری به احتمال زیاد آیسی سالمه
و اینکه برای کار با برد سوئیچینگ اسکوپ نیازه اسکوپ داری......نداری مولتیمتر عقربه ای حداقلشه باید ببینی پالس به گیت می رسه یا نه قبل از گذاشتن ماسفت...اگر پالس نداری نباید ماسفت رو بزاری چون امکان سوختنش هست ..
در دنیای منطق و عدالت برق و الکترونیک ناامیدی معنا ندارد
سلام
خیلی ممنون از لطف شما
1- دستگاه برای خودم هست
یک دیود زنر چاق که به پایه سورس ماسفت مرحوم و با دو مقاومت کم اهم موازی ، موازی شده و در نهایت به منفی خازن بزرگ وصله فکر می کنم شماره اش 15B1 (البته هر چی جستجو کردم متوجه نشدم مشخصاتش چیه) هست عکس هاشو قرار دادم تا شاید شما بتونید شماره و ولتاژشو تشخیص بدید و اینکه چند وات هست (اندازه اش از زنر های پاور های قدیمی کامپیوتر بزرگتر هست)
فکر می کنم ادامه بررسی و تعمیر منوط به تهیه این زنر هست
Untitled5.png

Untitled6.png

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
و لذا حاضرم یک نمونه نو و مشابه برات ارسال کنم
استاد بزرگوار
از قدیم گفتن بخشش از بزرگان هست
از دیشب چشمم به اون زنگوله بالای انجمن خشک شد ولی خبری از شما نشد
متاسفانه عذرخواهی من که نمی پذیرید و پیغام خصوصی تون هم بسته است و مجبورم اینجا این مطالب بگم که شاید خوشایند نباشه
من نه تنها نمونه نو و مشابه از شما نمی خوام (چون از اول هم شما رو اصلا مقصر سوختن قطعات نمی دونستم) و حتی حاضرم هزینه این آموزش هم به شما بدم
ولی دوست دارم تعمیرات و فنونشو یاد بگیرم

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,874
32
سلام
خیلی ممنون از لطف شما
1- دستگاه برای خودم هست
یک دیود زنر چاق که به پایه سورس ماسفت مرحوم و با دو مقاومت کم اهم موازی ، موازی شده و در نهایت به منفی خازن بزرگ وصله فکر می کنم شماره اش 15B1 (البته هر چی جستجو کردم متوجه نشدم مشخصاتش چیه) هست عکس هاشو قرار دادم تا شاید شما بتونید شماره و ولتاژشو تشخیص بدید و اینکه چند وات هست (اندازه اش از زنر های پاور های قدیمی کامپیوتر بزرگتر هست)
فکر می کنم ادامه بررسی و تعمیر منوط به تهیه این زنر هست
مشاهده فایل‌پیوست 210194
مشاهده فایل‌پیوست 210195
15v 1w

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,874
32
استاد بزرگوار
متاسفانه عذرخواهی من که نمی پذیرید و پیغام خصوصی تون هم بسته است و مجبورم اینجا این مطالب بگم که شاید خوشایند نباشه
من نه تنها نمونه نو و مشابه از شما نمی خوام (چون از اول هم شما رو اصلا مقصر سوختن قطعات نمی دونستم) و حتی حاضرم هزینه این آموزش هم به شما بدم
عجله نکن ...اینقدر موضوع رو کشش نده...یک موضوع رو اینقدر تکرار نکن...
استاد آنلاین شوند اولین نفری که پاسخ میدن پاسخ شماست ....
استاد هزینه از شما نمی خواهد همین که گزارش درست بدید و نتیجه راهنمایی و کارشون رو اطلاع بدید رضایت دارند اگر استاد میخواست برای فعالیت در سایت و انجمن هزینه بگیرد رقم آنقدر نجومی میشد قابل هضم نبود و هیچ کس توانان پرداخت دسترسی به ایشون رو نداشت علم و تجربه استاد رو قیمت رویش نمیشه گذاشت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد بزرگوار

درود

عزیزم چرا شرمنده میکنی.
من کسی نیستم که اینقدر شما و بویژه جناب electronium عزیز ، اغراق و بزرگ میکنید.

اولا با توجه به شناخت نسبی که دارم بشما اطمینان میدم اگه توانایی و مهارت ایشان بیشتر از من نباشه کمتر نیست و مطمئنم مشکل شما رو رفع میکنن.

ثانیا ازآنجاکه فرمودید بدنبال فراگیری حرفه الکترونیک هستید که دراینصورت اگرچه شارژر شما بسیار ساده است و سخت‌ترین بخش تعمیر آن ، تهیه قطعات نایاب است که در این شارژر فقط تهیه آی‌سی دشوار هست که طی آزمایش قبلی مشخص شد سالمه و با احتمال زیاد اگه مجددا دستکاری نشده الانم سالم هست (چون جریان غیرمجاز از فت و مقاومت سنس بسمت گراند رفته و عامل صدمه فت و مقاومت‌ها شده و لذا از آی‌سی عبور نکرده که آی‌سی صدمه دیده باشه ) و مشکل و پیچیدگی دیگری وجود نداره اما باید بدانید.

کسی که قصد داره یاد بگیره باید اتفاقا از تعمیر سریع دستگاه ناراحت و از پیچیدگی عیوب خوشحال باشه.

من که بدون شاگردی و بدون تجربه و اطلاعات نسبی و بدون منابعی که الان دراختیار همگان است و درحالیکه برای تهیه یک نقشه و دریافت کوچکترین راهنمایی با مصیبت مواجه بودیم ‌و افراد مجرب فنی از تجربیات و اطلاعات خود ، قویتر از گنج موزه حفاظت میکردن و به احدی راهنمایی و کمک نمیکردن ، تونستم عبور کنم ،

لذا برای شما با اینهمه ذخایر اینترنتی و امکانات گسترده ، مشکلی برای یادگیری وجود نداره .

اما بد نیست شما را از نحوه تلاش افراد در دوره فعالیت ما مطلع کنم ،
بطوریکه من در جریان فعالیتم اگر عیب پیچیده‌ای می‌دیدم و مشتری بدلیل طولانی شدن زمان تعمیر ناشی از ناتوانی ومهارت ناکافیِ من ، تصمیم به عودت میگرفت که به تعمیرگاه دیگری مراجعه کند در چنین شرایطی همیشه حاضر میشدم حتی بیشتر از قیمت نو دستگاه ، به مشتری بپردازم و دستگاه را بخرم تا فرصت کافی برای کشف عیب داشته باشم. چرا؟

چون عیوب پیچیده سرقفلی داره و هر جایی پیدا نمیشه و سرشار از اطلاعات بسیار ارزشمند و ناب ، خواهد شد که نصیب هر تعمیرکاری نمیشه ، اگرچه هر تعمیرکاری حاضر به تعمیر آن نیست.

حقیقتا ارزش دستگاه در قبال تجربیات و اطلاعاتی که کسب میشه بسیار ناچیزه.
هر چقدر عیوب دستگاه پیچیده‌تر باشه ارزش بیشتری داره و پس از تعمیر صاحب تجربه و دانشی هستی که هر کسی نداره.
لذا همیشه آرزو داشته و دارم که عیوب پیچیده‌ای نصیبم بشه که نتونم در زمان کوتاه رفع کنم.

بنابرین اگر عیب این شارژر در اولین پست‌ها رفع میشد چیزی عایدت نمیشد اما الان اگر با فرض محال که عیب هم رفع نشه با این وجود علاوه بر تجربیات قابل توجه فنی ، از نظر اخلاقی هم تجربیاتی کسب کردی .

در هر صورت حقیقتا بعد از ماجرایی که حادث شد متاسفانه از پیگیری این تاپیک بسیار معذبم و امیدوارم درک و معافم فرمایید ، هرچند میدونم سماجتم خوشایند نیست ولی بهت اطمینان میدم با راهنمایی جناب electronium عزیز حتما رفع میشه.

فقط طبق توصیه ایشان عمل کن و خودسرانه کاری نکن و بمن هم اصرار نکن که ثمری نداره و نمیتونم خصوصیات گند و نادرست خودمو نادیده بگیرم و تصمیم و عهد خودمو بشکنم.
چون خیلی وقته که زمان اصلاح خصوصیات نادرستم سپری شده.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

عزیزم چرا شرمنده میکنی.
من کسی نیستم که اینقدر شما و بویژه جناب electronium عزیز ، اغراق و بزرگ میکنید.

اولا با توجه به شناخت نسبی که دارم بشما اطمینان میدم اگه توانایی و مهارت ایشان بیشتر از من نباشه کمتر نیست و مطمئنم مشکل شما رو رفع میکنن.

ثانیا ازآنجاکه فرمودید بدنبال فراگیری حرفه الکترونیک هستید که دراینصورت اگرچه شارژر شما بسیار ساده است و سخت‌ترین بخش تعمیر آن ، تهیه قطعات نایاب است که در این شارژر فقط تهیه آی‌سی دشوار هست که طی آزمایش قبلی مشخص شد سالمه و با احتمال زیاد اگه مجددا دستکاری نشده الانم سالم هست و مشکل و پیچیدگی دیگری وجود نداره اما باید بدانید.

کسی که قصد داره یاد بگیره باید اتفاقا از تعمیر سریع دستگاه ناراحت و از پیچیدگی عیوب خوشحال باشه.

من که بدون شاگردی و بدون تجربه و اطلاعات نسبی و بدون منابعی که الان دراختیار همگان است و درحالیکه برای تهیه یک نقشه و دریافت کوچکترین راهنمایی با مصیبت مواجه بودیم ‌و افراد مجرب فنی از تجربیات و اطلاعات خود ، قویتر از گنج موزه حفاظت میکردن و به احدی راهنمایی و کمک نمیکردن ، تونستم عبور کنم ،

لذا برای شما با اینهمه ذخایر اینترنتی و امکانات گسترده ، مشکلی برای یادگیری وجود نداره .

اما بد نیست شما را از نحوه تلاش افراد در دوره فعالیت ما مطلع کنم ،
بطوریکه من در جریان فعالیتم اگر عیب پیچیده‌ای می‌دیدم و مشتری بدلیل طولانی شدن زمان تعمیر ناشی از ناتوانی ومهارت ناکافیِ من ، تصمیم به عودت میگرفت که به تعمیرگاه دیگری مراجعه کند در چنین شرایطی همیشه حاضر میشدم حتی بیشتر از قیمت نو دستگاه ، به مشتری بپردازم و دستگاه را بخرم تا فرصت کافی برای کشف عیب داشته باشم. چرا؟

چون عیوب پیچیده سرقفلی داره و هر جایی پیدا نمیشه و سرشار از اطلاعات بسیار ارزشمند و ناب ، خواهد شد که نصیب هر تعمیرکاری نمیشه ، اگرچه هر تعمیرکاری حاضر به تعمیر آن نیست.

حقیقتا ارزش دستگاه در قبال تجربیات و اطلاعاتی که کسب میشه بسیار ناچیزه.
هر چقدر عیوب دستگاه پیچیده‌تر باشه ارزش بیشتری داره و پس از تعمیر صاحب تجربه و دانشی هستی که هر کسی نداره.
لذا همیشه آرزو داشته و دارم که عیوب پیچیده‌ای نصیبم بشه که نتونم در زمان کوتاه رفع کنم.

بنابرین اگر عیب این شارژر در اولین پست‌ها رفع میشد چیزی عایدت نمیشد اما الان اگر با فرض محال که عیب هم رفع نشه با این وجود علاوه بر تجربیات قابل توجه فنی ، از نظر اخلاقی هم تجربیاتی کسب کردی .

در هر صورت حقیقتا بعد از ماجرایی که حادث شد متاسفانه از پیگیری این تاپیک بسیار معذبم و امیدوارم درک و معافم فرمایید ، هرچند میدونم سماجتم خوشایند نیست ولی بهت اطمینان میدم با راهنمایی جناب electronium عزیز حتما رفع میشه.

فقط طبق توصیه ایشان عمل کن و خودسرانه کاری نکن و بمن هم اصرار نکن که ثمری نداره و نمیتونم خصوصیات گند و نادرست خودمو نادیده بگیرم.
چون خیلی وقته که زمان اصلاح خصوصیات نادرستم سپری شده.

سپاس
استاد همین که دوباره پاسخ تاپیک من دادید من بسیار خوشحال کردید
اطاعت امر، دیگه در این تاپیک از شما در مورد رفع اشکال و ادامه ی پروسه ی تعمیر این آداپتور سوالی نمی پرسم

(پر رویی نباشه) اگر صلاح می دونید و علاقه به پربار شدن این تاپیک یا اصلا در یک تاپیک مجزا اگر امکانش هست در مورد روش ولتاژ دادن به آی سی و اینکه چرا و چه موقع و در چه منابعی اینکار انجام پذیره و هدف از این کار و نکات ایمنی و کلا هرچی که در این رابطه مفید می دونید مطلبی نگارش می فرمایید؟ فکر می کنم سوال من و خیلی افراد باشه و تا این مقداری که مطالب انجمن مطالعه کردم در این انجمن ندیدم که مطلبی در این مورد موجود باشه و البته خواندن مطالب شما لذت دیگه ای داره

آخرین ویرایش:
بالا