آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نبود ولتاژ خروجی در آداپتور Yamaha PA-300

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام بر استاد گرانقدر
استاد این تاپیک شما رو قبلا مطالعه کرده ام و تمام ولتاژ های پست های قبلی مطابق با توضیحات شما و با روش شما (پراب مشکی روی منفی خازن بزرگ ) انجام داده ام
یک نکته جالب اینکه به نظرم در این برد خازن راه انداز با مقاومتی سری نیست

کاتدش به پایه 12 ای سی و مثبت خازن الکترولیت راه انداز C4 و R13 و R17 و J1 و R35 و R7 و J6 و C18 وصله
مقادیر:
خازن C4 به مقدار 27 میکرو فاراد و 35 ولت
R13 = 100 ohm
R17 = 10k
R35 = 15k
R7 = 4.7 ohm
مشاهده فایل‌پیوست 210059

پایه 3 آی سی از طریق 10اهم = R29 به سورس ماسفت FSL9N60A وصله
ماسفت به روش این کلیپ و خارج از برد تست کردم
https://www.aparat.com/v/CNzae
مشاهده فایل‌پیوست 210069

پایه 12 از طریق مقاومت R7 به یک دیود دیپ D3 وصله که دیود با آزاد کردن یک پایه تست گرفتم و سالم بود
پایه 12 همچنین از طریق مقاومت R13 به کاتد دیود زنر zd4 هم وصله
مشاهده فایل‌پیوست 210066
درود

پاسخ کلیه سوالات را بده.
نگفتی زینر چند ولتی جایگزین کردی.
نگفتی آند زینر به چه قطعاتی متصله ؟ ( به گراند یا منفی خازن بزرگ متصله یا نه؟)

ضمنا گفتی:

اما چنین ارتباطی محاله و اگر پایه ۱۲ به کاتد زینر مرتبط باشه نباید مقاومتی بین پایه ۱۲ و کاتد زینر باشه

اگر 10اهم = R29 سالمه و فت هم سالمه
و اگر پایه وسط فت حدود ۳۱۰ ولته
دراینصورت یک ولتمتر به خروجی تغذیه متصل کن که در جریان آزمایش زیر متصل بمونه .

سپس یک آداپتور حدود ۱۰ الی ۱۲ ولتی ساده ( سوئیچینگ نباشه و ترانسی و خطی ساده باشه که کاملا ایزوله باشه ) تهیه کن .
مثبت اداپتور را به پایه ۱۲ و منفی آداپتور را به پایه منفی خازن بزرگ متصل کن.

حالا درحالیکه اداپتور روشن است ، یکلحظه دوشاخه تغذیه را به برق وصل و قطع کن ببین یکلحظه ولتاژی در خروجی ظاهر میشه یعنی یکلحظه ولتمتر ولتاژی نشون میده یا نه؟
ولتمتر آنالوگ بهتر از دیجیتال مشخص میکنه
اگر ولتمترت دیجیتاله باید زمان بیشتری به برق متصل باشه تا ولتاژی نشون بده.

ضمنا پاسخ سوالات قبلی رو ارسال کن. خصوصا ولتاژ زینر جایگزین.
با تاخیر کمتری گزارش کن که فراموش نکنم.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
پاسخ کلیه سوالات را بده.
نگفتی زینر چند ولتی جایگزین کردی.
نگفتی آند زینر به چه قطعاتی متصله ؟ ( به گراند یا منفی خازن بزرگ متصله یا نه؟)
استاد عزیز طبق توصیه یکی از کاربران در پست های قبل از شما نوشته ام که زینر 12 ولتی دیپ به جای زینر سوخته ZD6 نصب کرده ام
آند زینر ZD6 مستقیم به پایه های 7 و 9 و 10 آی سی و گراند خازن بزرگ و R15 و R14 و c6 و R6 و R5 و اند زینر ZD2 و c10 و خازن راه انداز و پایه ترانس چاپر و جامپر j2 و th2 و اپتوکوپلر و c7 و c8 و R32 و R20 و c9 و c27 و c5 و جامپر های j5 و jp4 وصله
1703793308670.png

ضمنا گفتی:

اما چنین ارتباطی محاله و اگر پایه ۱۲ به کاتد زینر مرتبط باشه نباید مقاومتی بین پایه ۱۲ و کاتد زینر باشه
در آخرین تصویر پست قبل با خطوط نارنجی نحوه اتصال نشان داده ام
امیدوارم ZD4 با ZD6 که سوخته بود اشتباه نگرفته باشید
اگر 10اهم = R29 سالمه و فت هم سالمه
و اگر پایه وسط فت حدود ۳۱۰ ولته
دراینصورت یک ولتمتر به خروجی تغذیه متصل کن که در جریان آزمایش زیر متصل بمونه .

سپس یک آداپتور حدود ۱۰ الی ۱۲ ولتی ساده ( سوئیچینگ نباشه و ترانسی و خطی ساده باشه که کاملا ایزوله باشه ) تهیه کن .
مثبت اداپتور را به پایه ۱۲ و منفی آداپتور را به پایه منفی خازن بزرگ متصل کن.

حالا درحالیکه اداپتور روشن است ، یکلحظه دوشاخه تغذیه را به برق وصل و قطع کن ببین یکلحظه ولتاژی در خروجی ظاهر میشه یعنی یکلحظه ولتمتر ولتاژی نشون میده یا نه؟
ولتمتر آنالوگ بهتر از دیجیتال مشخص میکنه
اگر ولتمترت دیجیتاله باید زمان بیشتری به برق متصل باشه تا ولتاژی نشون بده.
یک ترانس کوچیک دارم که ولتاژ متناوبش 11.24 ولت هست و بعد از پل دیود و خازن صافی به 14.65 ولت مستقیم در حالت بی باری تبدیل میشه
این مناسب هست؟
منظورتون 12 ولت مستقیم در حالت بی باری بود؟
مولتیمترم دیجیتاله
این زمانی که می فرمایید تقریبا چقدره؟
کلا این کار خطرناک نیست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد عزیز طبق توصیه یکی از کاربران در پست های قبل از شما نوشته ام که زینر 12 ولتی دیپ به جای زینر سوخته ZD6 نصب کرده ام
آند زینر ZD6 مستقیم به پایه های 7 و 9 و 10 آی سی و گراند خازن بزرگ و R15 و R14 و c6 و R6 و R5 و اند زینر ZD2 و c10 و خازن راه انداز و پایه ترانس چاپر و جامپر j2 و th2 و اپتوکوپلر و c7 و c8 و R32 و R20 و c9 و c27 و c5 و جامپر های j5 و jp4 وصله
مشاهده فایل‌پیوست 210128

در آخرین تصویر پست قبل با خطوط نارنجی نحوه اتصال نشان داده ام
امیدوارم ZD4 با ZD6 که سوخته بود اشتباه نگرفته باشید

یک ترانس کوچیک دارم که ولتاژ متناوبش 11.24 ولت هست و بعد از پل دیود و خازن صافی به 14.65 ولت مستقیم در حالت بی باری تبدیل میشه
این مناسب هست؟
منظورتون 12 ولت مستقیم در حالت بی باری بود؟
مولتیمترم دیجیتاله
این زمانی که می فرمایید تقریبا چقدره؟
کلا این کار خطرناک نیست؟

درود

در پاسخ به سوال مجددم که زینر چند ولتی نصب کردی گفتی :

در پست های قبل از شما نوشته ام که زینر 12 ولتی دیپ به جای زینر سوخته ZD6 نصب کرده ام.

یعنی چون قبلا اعلام کردی دیگه پاسخ نمیدی و اطلاع هم نمیدی که قبلا اعلام کردی چون باید قبل از هر سوال ابتدا همه .پست‌ها را مطالعه و جستجو میکردم تا نیازی نباشه که بنویسی ۱۲ ولتی و خسته بشی .

حق با شماست و من اشتباه کردم دیگه تکرار نمیشه.

اگر بین پایه ۱۲ و آند زینر ، مقاومت ۱۰۰ اهم باشه
اگرچه مطمئنم محاله اما دراینصورت آند این زینر باید به نیمه‌هادی دیگری مانند کوپلر یا ترانزیستور متصل باشه ( به کجا متصله؟)

در هر صورت نتیجه آزمایش را گزارش کن.
آداپتور تا حدود ۱۵ ولت هم اشکال نداره و مناسبه.

پرسیدی :
آیا اجرای این آزمایش خطرناک نیست؟
بله خطرناک است و حتما منفجر میشه که توصیه کردم.
لذا با تجهیزات ضد‌انفجار و حفاظت کامل و با همکاری پرسنل آتش‌نشانی تست کن.

اگر برق شهر با لامپ ۶۰ یا ۱۰۰ وات سری بشه بهتره ‌ولی واجب نیست.
وقتی آداپتور و سپس تغذیه را به برق متصل کردی تا ۳ بشمار و برق را قطع کن.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
در پاسخ به سوال مجددم که زینر چند ولتی نصب کردی گفتی :

در پست های قبل از شما نوشته ام که زینر 12 ولتی دیپ به جای زینر سوخته ZD6 نصب کرده ام.

یعنی چون قبلا اعلام کردی دیگه پاسخ نمیدی و اطلاع هم نمیدی که قبلا اعلام کردی چون باید قبل از هر سوال ابتدا همه .پست‌ها را مطالعه و جستجو میکردم تا نیازی نباشه که بنویسی ۱۲ ولتی و خسته بشی .

حق با شماست و من اشتباه کردم دیگه تکرار نمیشه.
استاد شرمنده ام اگه ناراحتتون کردم
گر بین پایه ۱۲ و آند زینر ، مقاومت ۱۰۰ اهم باشه
اگرچه مطمئنم محاله اما دراینصورت آند این زینر باید به نیمه‌هادی دیگری مانند کوپلر یا ترانزیستور متصل باشه ( به کجا متصله؟)
پایه 12 از طریق یک مقاومت 100 اهم به کاتد زینر zd4 وصله و در ادامه آند زینر zd4 به کلکتور یک ترانزیستور pnp q2 و در ادامه به بیس یک ترانزیستور npn q3 وصله و همچنان در ادامه این مسیر با یک مقاومت و یک خازن به آند زینر سوخته zd6 (گراند) وصله
1703881853990.png

نتیجه آزمایش :
وقتی مدار با لامپ تست به برق زدم شماره 1 به 2 که شمردم یک صدای تق خیلی کمی از مدار اومد و لامپ تست روشن شد و من از ترس سریع برق کشیدم و خروجی ولتاژ نداشت البته این اتفاق سریع افتاد
بدون برق که دوباره به مدار ولتاژ دادم فکر می کنم هنوز خازن بزرگ برق داشت و در خروجی آداپتور ولتاژ نشون داد و این ولتاژ شروع به صفر شدن کرد
دوباره برق زدم دیدم لامپ تست روشن شد و از برق کشیدم
دیدم مقاومت های کم اهم ماسفت و ماسفت و یک زنر چاق موازی با این مقاومت های کم اهم سوختن

کلا مدار نابود شد و دیگه ارزش تعمیر نداره 😢
قبلا داخل یک کلیپ دیده بودم به این روش هم مدار روشن میشه ولی کلا از اول هم به دلم بد افتاده بود
استاد علت این اتقاق بد چی بود؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد شرمنده ام اگه ناراحتتون کردم

پایه 12 از طریق یک مقاومت 100 اهم به کاتد زینر zd4 وصله و در ادامه آند زینر zd4 به کلکتور یک ترانزیستور pnp q2 و در ادامه به بیس یک ترانزیستور npn q3 وصله و همچنان در ادامه این مسیر با یک مقاومت و یک خازن به آند زینر سوخته zd6 (گراند) وصله
مشاهده فایل‌پیوست 210147

نتیجه آزمایش :
وقتی مدار با لامپ تست به برق زدم شماره 1 به 2 که شمردم یک صدای تق خیلی کمی از مدار اومد و لامپ تست روشن شد و من از ترس سریع برق کشیدم و خروجی ولتاژ نداشت البته این اتفاق سریع افتاد
بدون برق که دوباره به مدار ولتاژ دادم فکر می کنم هنوز خازن بزرگ برق داشت و در خروجی آداپتور ولتاژ نشون داد و این ولتاژ شروع به صفر شدن کرد
دوباره برق زدم دیدم لامپ تست روشن شد و از برق کشیدم
دیدم مقاومت های کم اهم ماسفت و ماسفت و یک زنر چاق موازی با این مقاومت های کم اهم سوختن

کلا مدار نابود شد و دیگه ارزش تعمیر نداره 😢
قبلا داخل یک کلیپ دیده بودم به این روش هم مدار روشن میشه ولی کلا از اول هم به دلم بد افتاده بود
استاد علت این اتقاق بد چی بود؟

درود

فرمودی:
کلا مدار نابود شد و دیگه ارزش تعمیر نداره

هرچند به استناد تناقضات محتوای گزارش میدونم تخیلات خودتو گزارش کردی .
معذالک با فرض صحتِ تخیلات ، علت را جویا شدی و خواستی ببینی اگه ادعاها صحت داشت چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

استاد عزیز خودت بیشتر از دیگران علت را میدونی ، با اینحال با اطلاعات و تجربه ناچیز خودم و ضمن اقرار به شاگردی در برابر شما جسارتا ، عرض میکنم.

علتش اینه که بیشتر از دیگران و بویژه بیشتر از من تجربه و اطلاعات داری و نیاز به راهنما نداری.
قطعا کلیه نتایجی که اعلام کردی درسته و باید از شما یاد بگیریم و بازم حق با شماست و همون علتی که خودت میدونی درسته.

عزیزم این روش‌ها جواب نمیده و لااقل اینو مطمئنم که اگه برای من از این روش‌ها استفاده کنی جواب معگوس میده.

درهرصورت فرمودی نابود شده که هم پاسخ متقابلی به پست قبلم داده باشی و هم سنگ تمام بذارم .

ولی نمیدونی که با توجه به پیش‌بینی‌های دقیق و هوشمندانه شما ، به دانش حضرتعالی ، عمیقا ایمان آوردم و مطمئنم بدرستی تشخیص دادی و واقعا نابود شده.

و به این ترتیب امیدوارم به ادعای خودت احترام بذاری و اگرچه اساتید مجرب و بزرگی بویژه شما ، دستگاه نابود و مرده را هم زنده میکنن.

اما ازآنجاکه متعاقبا پس از اعلام نابودی ، اضافه فرمودی ، ارزش تعمیر نداره ، لذا بدون تردید ، بکلی ازش ناامید شدی و دیگه پیگیری نمیکنی و بعنوان ضایعات استفاده میکنی.
حالا ببینیم چکار میکنی؟

سپاس

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,874
32
به پاس و تلاش و گزارشات صحیح عینی شما ارزش قائل شده و تاپیک را تا نتیجه ممکن ادامه میدیم بارها در انجمن عرض کردم ارزش تعمیر یک واقعیت و حقیقت نسبی هست...وقتی ورق برگرده هم مادی و معنوی جبران میشه
به سئوال بنده درست پاسخ بده لطفاً
1-آیا دستگاه برای خودته یا مشتری؟
2-زود ناامید نشو تنها دنیایی که بر اساس منطق و عدالت جاری و پرجاست همین دنیای علم در حوزه ما برق و الکترونیکه
3-اگه فکر میکنی خسارت خوردی از کار دست بکشم باید بگم این کار اشتباه هست شما با شوق و ذوق کنجکاوی وارد این دنیای عظیم الکترونیک شدی جا زدن فقط اثر شدت ناکامی و حفره رو زیاد میکنه
با تلاش صحیح سعی کن حفره ها و ناکامی را پر کنی ...اگر فکر میکنی فقط خود شخص شما به این وضعیت رسیدی سخت در اشتباهی....این شتریه در خونه هر کسی که در کار مربوطه تازه کاره میخوابه دیر و زود داره ولی سوخت سوز هرگز
ببین چی میگم : اول قسمت اولیه رو در بیار ماسفت ببین شورتی (لامپ تست دائم) روشن برطرف میشه؟
اگه آیسی pwm بسوزه میشه گفت اگر مشابه ش نباشه تعمیر رو سخت میکنه
گام به گام برو جلو ....ماسفت رو خارج کن ببین رو پایه رفرنس آیسی ولتاژ داری به احتمال زیاد آیسی سالمه
و اینکه برای کار با برد سوئیچینگ اسکوپ نیازه اسکوپ داری......نداری مولتیمتر عقربه ای حداقلشه باید ببینی پالس به گیت می رسه یا نه قبل از گذاشتن ماسفت...اگر پالس نداری نباید ماسفت رو بزاری چون امکان سوختنش هست ..
در دنیای منطق و عدالت برق و الکترونیک ناامیدی معنا ندارد

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
هرچند به استناد تناقضات محتوای گزارش میدونم تخیلات خودتو گزارش کردی .
معذالک با فرض صحتِ تخیلات ، علت را جویا شدی و خواستی ببینی اگه ادعاها صحت داشت چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

استاد عزیز خودت بیشتر از دیگران علت را میدونی ، با اینحال با اطلاعات و تجربه ناچیز خودم و ضمن اقرار به شاگردی در برابر شما جسارتا ، عرض میکنم.

علتش اینه که بیشتر از دیگران و بویژه بیشتر از من تجربه و اطلاعات داری و نیاز به راهنما نداری.
قطعا کلیه نتایجی که اعلام کردی درسته و باید از شما یاد بگیریم و بازم حق با شماست و همون علتی که خودت میدونی درسته.

عزیزم این روش‌ها جواب نمیده و لااقل اینو مطمئنم که اگه برای من از این روش‌ها استفاده کنی جواب معگوس میده.
استاد عزیز شما چرا این قدر عصبانی و به من بدبین هستید
من برای بعضی از پست هایی که در جواب سوالات شما می ذاشتم بعضا تا دو ساعت هم وقت می ذاشتم و حتی مسیر ها رو با مولتیمتر چک می کردم و روی تصویر نشون می دادم که مشکل دوری مسافت کمتر حس بکنید و تقریبا شرایطی برای شما مهیا بشه که گویا وسیله زیر دست خودتون هست و راحت تر و دقیقتر راهنمایی کنید (البته منت نمی ذارم چون برای حل مشکل خودم تلاش کردم)
من خیلی از تاپیک هایی که شما در اون حضور داشتید رو مطالعه کردم حداقل من ندیدم کسی اینطور دقیق و با رسم شکل و... جواب سوالات شما رو داده باشه علی ایحال نمی دونم چرا باز متهم به تنبلی و دادن اطلاعات غلط میشم دیگه واقعا نمی دونم به چه روشی باید عمل می کردم که نکرده ام؟
من حقیر اصلا تا به حال هیچ ادعایی در الکترونیک نکرده ام چطور من که اصلا الکترونیک نخونده ام و مبتدی هستم می تونم در برابر شما (و دیگر عزیزان این انجمن) که بیش از اندازه سن من تجربه مرتبط دارید و رشته ی تحصیلی تون هم همین بوده بیام ادعایی داشته باشم
واقعا این حرف ها کم لطفی هست شاید هم من با کاربر دیگه ای اشتباه گرفته اید
درهرصورت فرمودی نابود شده که هم پاسخ متقابلی به پست قبلم داده باشی و هم سنگ تمام بذارم .
نه اصلا همچین نیتی نداشتم و قصد تحریک شما نداشتم منظورم این بود که از نظر ریالی و وجود قطعات جعلی فراوان دیگه ارزش تعمیر نداره
ولی نمیدونی که با توجه به پیش‌بینی‌های دقیق و هوشمندانه شما ، به دانش حضرتعالی ، عمیقا ایمان آوردم و مطمئنم بدرستی تشخیص دادی و واقعا نابود شده.

و به این ترتیب امیدوارم به ادعای خودت احترام بذاری و اگرچه اساتید مجرب و بزرگی بویژه شما ، دستگاه نابود و مرده را هم زنده میکنن.

اما ازآنجاکه متعاقبا پس از اعلام نابودی ، اضافه فرمودی ، ارزش تعمیر نداره ، لذا بدون تردید ، بکلی ازش ناامید شدی و دیگه پیگیری نمیکنی و بعنوان ضایعات استفاده میکنی.
استاد عزیز باز هم تاکید می کنم من هیچ ادعایی در این علم ندارم و اصلا چه سودی برای من داره که بخوام شما رو ناراحت بکنم من از تاپیک های شما خیلی چیزی یاد گرفتم و منبع تغذیه تاپیک قبلیم هم به کمک شما درست شد
اتفاقا دیگه امیدی به این مدار نداشتم و دنبال تعویض ای سی بودم که با حضور شما در تاپیک امیدم دو چندان شد و احتمال زیاد پیروزی در ذهنم پدیدار شده بود
الان هدفم این بودم که بدونم چرا مدار نابود شد ؟ مشکل چی بود و لااقل به تجربه ام اضافه بشه
حالا ببینیم چکار میکنی؟
الان مگه چه کاری میشه انجام داد؟

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,874
32
استاد دست کسی عصبانی نیست شما با این مشکل که به وجود آومده رو استاد عصبانی می بینی...
ایشون همون استاد دلسوز و مهربان هست ولی بعضی جاها به علت عدم سطح و ادراک مخاطب باید یک سری گمان هایی زند به نظر بنده درست نیست که بگوید تخیلاتت رو گزارش کردی! ایشون باید در نظر بگیرند که کلامی که ردوبدل می شود مرتبط به خلوت دو نفر در قالب استاد و شاگرد نیست فضا و جوّ عمومی هست
ولی بخاطر ارزشی که پای مخاطب میگذارد جواب قاطع و صریح در قالب سئوال و یا گمانه زنی هست ولی برچسب زدن خیر...پذیرا نیستم
شما که قبلاً با استاد تئامّل داشتید خوب باید روحیات ایشان رو بشناسید هرچقدر زمان میگذره باتجربه تر میشم همین جا از استاد نهایت سپاس رو دارم اگر جسارتی که قبلاً نسبت استاد کردم عذر خواهم ایشون لطف میکنن که بعضی موقع به تاپیکا افتخار میدهند رابطه استاد شاگرد همین هست چون استاد میخواهد ثمره آموزش صحیح خود را در آینه شاگردش ببیند...چون برایش هزینه معنوی(راهنمایی...القای تجربیات و فن و علم) ارائه کرد..
گزارشات شما درست بود خیلی مشتاقم مجدد نتیجه درست برایتان حاصل شود

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد عزیز شما چرا این قدر عصبانی و به من بدبین هستید
من برای بعضی از پست هایی که در جواب سوالات شما می ذاشتم بعضا تا دو ساعت هم وقت می ذاشتم و حتی مسیر ها رو با مولتیمتر چک می کردم و روی تصویر نشون می دادم که مشکل دوری مسافت کمتر حس بکنید و تقریبا شرایطی برای شما مهیا بشه که گویا وسیله زیر دست خودتون هست و راحت تر و دقیقتر راهنمایی کنید (البته منت نمی ذارم چون برای حل مشکل خودم تلاش کردم)
من خیلی از تاپیک هایی که شما در اون حضور داشتید رو مطالعه کردم حداقل من ندیدم کسی اینطور دقیق و با رسم شکل و... جواب سوالات شما رو داده باشه علی ایحال نمی دونم چرا باز متهم به تنبلی و دادن اطلاعات غلط میشم دیگه واقعا نمی دونم به چه روشی باید عمل می کردم که نکرده ام؟
من حقیر اصلا تا به حال هیچ ادعایی در الکترونیک نکرده ام چطور من که اصلا الکترونیک نخونده ام و مبتدی هستم می تونم در برابر شما (و دیگر عزیزان این انجمن) که بیش از اندازه سن من تجربه مرتبط دارید و رشته ی تحصیلی تون هم همین بوده بیام ادعایی داشته باشم
واقعا این حرف ها کم لطفی هست شاید هم من با کاربر دیگه ای اشتباه گرگفته اید

نه اصلا همچین نیتی نداشتم و قصد تحریک شما نداشتم منظورم این بود که از نظر ریالی و وجود قطعات جعلی فراوان دیگه ارزش تعمیر نداره

استاد عزیز باز هم تاکید می کنم من هیچ ادعایی در این علم ندارم و اصلا چه سودی برای من داره که بخوام شما رو ناراحت بکنم من از تاپیک های شما خیلی چیزی یاد گرفتم و منبع تغذیه تاپیک قبلیم هم به کمک شما درست شد
اتفاقا دیگه امیدی به این مدار نداشتم و دنبال تعویض ای سی بودم که با حضور شما در تاپیک امیدم دو چندان شد و احتمال زیاد پیروزی در ذهنم پدیدار شده بود
الان هدفم این بودم که بدونم چرا مدار نابود شد ؟ مشکل چی بود و لااقل به تجربه ام اضافه بشه

الان مگه چه کاری میشه انجام داد؟

درود

عزیز ارجمند:
ابتدا این تاپیک بدلیل شدت علاقه شما به تعمیر این تغذیه که منتهی به ناامیدی شد توجهم را جلب کرد و ورود کردم.
اما گزارشات شما پشیمانم کرد.

مثلا ولتاژ زینر را دو بار سوال کردم و نهایتا گفتی پاسخ سوالم در یکی از پست‌های قبل از ورودم وجود داشته.

به نحوی که تشخیص دادی به وظیفه خود عمل نکردم و قبل از هر سوال باید کلیه پست‌ها را جستجو میکردم تا حتی‌المقدور متقاضی را به زحمت نیاندازم که بنویسه" 12 ولتی"

پس از گلایه‌ام به نحوه پاسخگویی مجددا به خودتان حق دادید که حتی نباید اعلام میکردی که پاسخ سوالم در پست‌های قبل از ورودم وجود داشته.

لذا با توجه به آزادی افراد که در هر توقعی آزادند لذا بشما حق دادم و ضمن عذرخواهی وعده کردم دیگه چنین خطایی تکرار نمیکنم.

اما ازآنجاکه منم در انتخاب افراد دلخواهم جهت گفتگو و تعامل آزادم لذا باوجودیکه بابت ورود به تاپیک پشیمان شدم ولی با اینحال بدلایلی نادیده گرفتم و ادامه دادم.

اما موارد متعدد بعدی غیرقابل تحمل شد .
مثلا بابت آزمایش پیشنهادی فرمودی آیا خطرناک نیست ؟

اگر این سوال از طرف دیگران 2 واحد دردناک باشه اما از ناحیه شما 100 واحد دردناکه.
زیرا کسی که توقع داره راهنما باید کلیه پست‌ها را جستجو کنه تا زحمت تایپ "12 ولت" را به متقاضی تحمیل نکنه ،

چنین متوقعی ، توقع داره راهنما با توضیحات مبسوطی ، متقاضی را قانع کنه که آیا خطرات مورد ادعای وی صحیحه یا نه ؟
و آیا آزمایش با اطلاع از خطرات آن پیشنهاد شده یا نه؟

مضافا که درواقع تشخیص دادی از خطراتی مطلعی که تردید داری منم مطلع باشم و حدس زدی ، آزمایش بدون توجه به خطرات آن توصیه شده.

که بازم بشما حق دادم که توجهی به خطرات نداشتم و کوتاهی و اشتباه کردم و لذا تایید کردم که بدلیل انفجارات آزمایش ، تجهیزات کامل و حضور آتش‌نشانی لازم است.

و در گزارش پایانی با تناقضات آشکار و شدیدی اعلام کردی پیش‌بینی‌های قبلی خودتان اثبات شد و برتری دانش شما بقدری است که قبل از آزمایش بشما الهام شده و به دل شما بد افتاده بود که نابود میشه و لذا مطابق پیش‌بینی شما ، جوری نابود شد که دیگه ارزش تعمیر نداره.

درحالیکه بخشی از گزارش شما ثابت میکنه پس از اینکه آزمایش مورد نظر انجام شد و مقصود حاصل شد و در خروجی ولتاژی تولید شد .

با این وجود ، با مشاهده ولتاژ خروجی که بدرستی همزمان با تخلیه انرژی خازن بزرگ بتدریج به صفر رسید و عیب یابی به دم رسید و ثابت کرد آی‌سی سالمه ،

اما پس از اتمام آزمایش و مشاهده نتیجه مورد انتظار ( ولتاژ تولیدی) بجای گزارش کردن ، اقدامات خودسرانه کردی و با این تصور که در چنین شرایطی باید بصورت دائمی هم قابل استفاده باشه ، لذا در زمان طولانی تست کردی تا مطابق پیش‌بینی‌ و تشخیص قبلی شما نابود شد .

لذا اولا بمحض ظهور ولتاژ خروجی ، آزمایش تمام شده بود و باید گزارش میکردی ، اما خودسرانه برخلاف توصیه ادامه دادی تا صدمه دید.

ثانیا با این وجود هم ، عیب یابی به دم و انتها رسیده و ثابت کرد مهمترین قطعه که آی‌سی خاصی است و بسادگی تهیه نمیشه سلامته و بقیه ایرادات با اشارتی رفع میشه.

اما بااینحال حق با شماست و بدرستی فرمودی " دیگه ارزش تعمیر نداره"
و لذا حاضرم یک نمونه نو و مشابه برات ارسال کنم ولی دیگه حاضر به ادامه و مشارکت در این تاپیک نیستم ، چون در سن و شرایطی هستم که بسادگی نمیتونم آموزش ببینم و فقط میتونم پاسخگوی ضعیف‌تر از خودم باشم.

ضمنا با توجه به تناقضات شدید گزارش شما ، نتایج حاصله با فرض صحت یکی از حوادث گزارش ، اعلام شد.

و بدیهی است درصورت صحت بخش متناقض با آن ، نتایج دیگری حاصل میشه.

سپاس

بالا