آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: منبع تغذیه 0 تا 300 ولت DC

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
جناب غزال حق با شماست من اشتباه نوشتم ولتاژ دو سر R2 مقدارش ۴۷ ولت نیست ولتاژ متناوب دو سر R0 برار ۴۷ ولته
لطفا با این اصلاح دوباره به مساله نگاه کنید فکر کنم مشکلی وجود نداشته باشه دیگه
الان مشکل فقط داغ کردن مقاومت R0 و R2 هست
به نظر شما مشکل دیگه ای هم هست؟
یعنی الان من یم ولوم ببندم جرقه می زنه و می سوزه ؟
مشکل دیگه ای اگر می بینید بفرمایید من هم متوجه مساله بشن

عذر خواهی می کنم به خاطر اشتباه تایپی و...
ترانسی که مد نظرتونه باید برق ۲۲۰ ولت متناوب رو به ۲۴ ولت متناوب تبدیل کنه ؟
یا میشه از یک آداپتور سوئیچینگ که خروجی صاف ۲۴ ولت یا ۱۷ ولت مستقیم بده استفاده کنم؟
مثلا آداپتور مودم ADSL ؟یا یک آداپتور دارم ۱۷ ولت مستقیم می ده؟ اینها خودشون ترانس محسوب میشوند یا خیر؟
در مورد دیمر یک سوال دارم اینکه هرچقدر هم نویز داشته باشه خروجی خازن ۳۰۰۰ میکرو به همراه پل دیود اصلا برای صاف کردن هست که برق مستقیم صاف رو می فرسته تو مدار مگه اینطور نیست؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
جناب غزال حق با شماست من اشتباه نوشتم ولتاژ دو سر R2 مقدارش ۴۷ ولت نیست ولتاژ متناوب دو سر R0 برار ۴۷ ولته
لطفا با این اصلاح دوباره به مساله نگاه کنید فکر کنم مشکلی وجود نداشته باشه دیگه
الان مشکل فقط داغ کردن مقاومت R0 و R2 هست
به نظر شما مشکل دیگه ای هم هست؟
یعنی الان من یم ولوم ببندم جرقه می زنه و می سوزه ؟
مشکل دیگه ای اگر می بینید بفرمایید من هم متوجه مساله بشن

عذر خواهی می کنم به خاطر اشتباه تایپی و...
ترانسی که مد نظرتونه باید برق ۲۲۰ ولت متناوب رو به ۲۴ ولت متناوب تبدیل کنه ؟
یا میشه از یک آداپتور سوئیچینگ که خروجی صاف ۲۴ ولت یا ۱۷ ولت مستقیم بده استفاده کنم؟
مثلا آداپتور مودم ADSL ؟یا یک آداپتور دارم ۱۷ ولت مستقیم می ده؟ اینها خودشون ترانس محسوب میشوند یا خیر؟
در مورد دیمر یک سوال دارم اینکه هرچقدر هم نویز داشته باشه خروجی خازن ۳۰۰۰ میکرو به همراه پل دیود اصلا برای صاف کردن هست که برق مستقیم صاف رو می فرسته تو مدار مگه اینطور نیست؟

درود

هرچند بازم ۴۷ ولت اعلام کردید اما احتمالا ۴،۷ مورد نظر بوده
من هم بدلیل وجود ۳۳۰۰ تا حدودی دیمر را تحمل کردم ولی نویز پدر و مادر نداره خصوصا که همراه خازن های بزرگ درواقع سلفناخواسته ای وجود داره که توانایی خازن در حذف فرکانس بالا رو زایل میکنه.
صرفظر از دلایل علمی ایرادات و اعدادی که اعلام میکنید نه با علم سازگاره نه با منطق و دیمر نقش مهمی در خرابکاری داره

اگه ولتاژ مستقیم داشته باشید بهتر هم هست اداپتور یا سوییچنگ هم باشه اشکال نداره

آزمایشی که گزارش کردید از بیخ و بن فاقد اعتباره و گرمای مقاومت مهم نیست.
اگه ولتاژ مستقیم دارید دیود پل و ۱،۲ کیلو را حذف کن
حتما ترانزیستور نو هم تهیه کنید که از صحت آنها مطمئن باشیم و آزمایش را تکرارش و گزارش کن
سپاس

PicsArt_01_14_08_19_48.jpg

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
اجازه بدید قبل از این یک گزارش دیگه هم بدم
به جای مقاومت R1 اینبار یک پتانسیومتر مینیاتوری 1M قرار دادم و برای اینکه زنر به ولتاژ 2.4 هم برسه ولتاژ خروجی دیمر رو روی 130 ولت گذاشتم
با چرخاندن پتانسیو متر از کمترین مقدار تا بیشترین مقدارش ولتاژ خروجی مدار یعنی دو سر خازن ۱۰ میکرو از ۶۶ ولت تا ۷۶ ولت تغییر کرد و این دفعه پتانسیومتر نسوخت و جرقه هم نزد
پس تا تا اینجا به هدفمون نزدیک شدیم ولی مشکل داغ شدن شدید R0 و R2 وجود داره
الان دو مساله را اگر حل کنیم تقریبا به هدف رسیده ایم
یکی مشکل داغ کردن دوتا مقاومت در عرض چند ثانیه که فکر کنم همونطور که اول گفتید مقاومت کمتر از ۱۰ اهم مثلا ۲ اهم بذاریم به جای R0 و البته اگر این باعث نشه که پل دیود مثل قبل که این مقاومت نبود می سوخت
و مشکل اساسی دوم اینه که مقدار ولتاژ خروجی از صفر تغییر کند الان از ۶۶ تغییر می کنه و فقط هم ۱۰ ولت بیشتر نمی تونیم تغییرش بدیم

جناب غزال میشه این مساله رو هم بررسی کنید

تو این فاصله من به جای مقاومت R0 که ۱.۲K بود یک مقاومت 2.5 اهم گذاشتم پل دیود ترکید یعنی سیم پایه یکی از دیودها از وسط نصف شد!!
این یعنی مدار بدون بار جریان بالایی میکشه درسته ؟ برای چی ؟ عجیب نیست ؟ فیوز خونه هم پرید!!!
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
اجازه بدید قبل از این یک گزارش دیگه هم بدم
به جای مقاومت R1 اینبار یک پتانسیومتر مینیاتوری 1M قرار دادم و برای اینکه زنر به ولتاژ 2.4 هم برسه ولتاژ خروجی دیمر رو روی 130 ولت گذاشتم
با چرخاندن پتانسیو متر از کمترین مقدار تا بیشترین مقدارش ولتاژ خروجی مدار یعنی دو سر خازن ۱۰ میکرو از ۶۶ ولت تا ۷۶ ولت تغییر کرد و این دفعه پتانسیومتر نسوخت و جرقه هم نزد
پس تا تا اینجا به هدفمون نزدیک شدیم ولی مشکل داغ شدن شدید R0 و R2 وجود داره
الان دو مساله را اگر حل کنیم تقریبا به هدف رسیده ایم
یکی مشکل داغ کردن دوتا مقاومت در عرض چند ثانیه که فکر کنم همونطور که اول گفتید مقاومت کمتر از ۱۰ اهم مثلا ۲ اهم بذاریم به جای R0 و البته اگر این باعث نشه که پل دیود مثل قبل که این مقاومت نبود می سوخت
و مشکل اساسی دوم اینه که مقدار ولتاژ خروجی از صفر تغییر کند الان از ۶۶ تغییر می کنه و فقط هم ۱۰ ولت بیشتر نمی تونیم تغییرش بدیم

جناب غزال میشه این مساله رو هم بررسی کنید

تو این فاصله من به جای مقاومت R0 که ۱.۲K بود یک مقاومت 2.5 اهم گذاشتم پل دیود ترکید یعنی سیم پایه یکی از دیودها از وسط نصف شد!!
این یعنی مدار بدون بار جریان بالایی میکشه درسته ؟ برای چی ؟ عجیب نیست ؟ فیوز خونه هم پرید!!!
ممنون

درود

تمام مواردی که فرمودید به هدف نزدیک شدید اساسا هدف نیست
هدف کنترل ولتاژ از صفر تا ماکزیممه
اگه داغ نشدن مقاومت ها کوچکترین تاثیری در هدف داره بهت میگم چکار کن
کافیه به برق متصل نکنی هیچکدوم داغ نمیکنه
این چه دیمری است که فیوز کنتور میپره ولی دیمر نمیسوزه
چطور ترانزیستوری که از توانایی تحملش اطلاع نداشتید بدون مقاومت محافظ به ولتاژ بالا متصل کردی ؟
همین کارها موجب سوختن قطعات میشه و اطلاع هم نمیدی و موجب پیچیدگی شدید موضوع میشه که البته اینبار تصور کردی به هدف نزدیک شدی و اطلاع دادی
وقتی فقط ۱۰ ولت تغییر کرده که داد میزنه خرابه و اشکال داره چطور به خودتون اجازه دادین بدون مقاومت محافظ به برق متصل کنید.

حالا دیگه ذره ای در صدمه دیدن همه قطعات شک نکنید و اگه میخوای پیگیر باشی باید کلیه قطعات را نو تهیه کنید و هرگز بدون مشورت با من اقدامی نکنید و فقط توصیه منو اجرا کنید چون اینجوری پنجاه سال دیگه هم نتیجه نمیده .

سپاس

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
اگر اشتباه نکنم این دیمر رو دو سال پیش خریدم و فکر کنم حدود ۲۸۰۰ وات توان داره
توان تحملش خیلی بالاست
شاید به این دلیله که نمی سوزه

تمام قطعات رو عوض کنم ؟
یعنی خازنها رو هم ؟

بدون مقاومت محافظ منظورتون چیه ؟ من که مدار رو تغییر ندادم و همون مداره فقط یک مقاومت رو طبق نظر قبلی که گفته بودید کمتر از ۱۰ اهم بذار تغییر دادم
مقاومت محافظ رو کجا باید می ذاشتم؟
جهت اطلاع عرض کنم که قبل از این که پست بالا رو بزنید یک تست دیگه بعد پریدن فیوز با تعویض دیود سوخته در پل دیود با قرار دادن مقاومت ۵۰۰k به جای R0 انجام داده بودم ولی نه دیود سوخت و نه فیوز پرید فقط مقاومت به شدت داغ کرد و داشت دودش در میومد که مدار رو قطع کردم
همه قطعات رو عوض کنم ؟چرا مگه نمیشه تک تک قطعات رو تست کرد و فهمید که کدوم آسیب دیده ؟

ترانزیستور رو تست کردم سوخته
الان دیگه ترانزیستور 2N2222 ندارم باید برم بازار تهیه کنم ولی دوتا ترانزیستور نو 2N3055 دارم میشه از اونها که توان بالاتری دارند استفاده کرد یا بهتره همون رو بگیرم ؟

لطفا نقشه رو بررسی بفرمایید و بگید هر قطعه مثلا با چه توانی لازم هست
که میرم بازار مناسب رو بخرم
ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
اگر اشتباه نکنم این دیمر رو دو سال پیش خریدم و فکر کنم حدود ۲۸۰۰ وات توان داره
توان تحملش خیلی بالاست
شاید به این دلیله که نمی سوزه

تمام قطعات رو عوض کنم ؟
یعنی خازنها رو هم ؟

بدون مقاومت محافظ منظورتون چیه ؟ من که مدار رو تغییر ندادم و همون مداره فقط یک مقاومت رو طبق نظر قبلی که گفته بودید کمتر از ۱۰ اهم بذار تغییر دادم
مقاومت محافظ رو کجا باید می ذاشتم؟
جهت اطلاع عرض کنم که قبل از اینمه پست بالا رو بزنید یک تست دیگه بعد پریدن فیوز با تعویض دیود سوخته در پل دیود با قرار دادن مقاومت ۵۰۰k به جای R0 انجام داده بودم ولی نه دیود سوخت و نه فیوز پرید فقط مقاومت به شدت داغ کرد و داشت دودش در میومد که مدار رو قطع کردم
همه قطعات رو عوض کنم ؟چرا مگه نمیشه تک تک قطعات رو تست کرد و فهمید که کدوم آسیب دیده ؟

ترانزیستور رو تست کردم سوخته
الان دیگه ترانزیستور 2N2222 ندارم باید برم بازار تهیه کنم ولی دوتا ترانزیستور نو 2N3055 داره میشه از اونها که توان بالتری دارند استفاده کرد یا بهتره همون رو بگیرم ؟

لطفا نقشه رو بررسی بفرمایید و بگید هر قطعه مثلا با چه توانی لازم هست
که میرم بازار مناسب رو بخرم
ممنونم

همون ۱،۲ کیلو محافظه

اینکه با ۵۰۰ کیلو تست کردی درواقع برق مدارو قطع کردی و خوشحال شدی چیزی داغ نشد .
اگه با شرایطی که دیود منفجر شده بخواهیم کلیه قطعات را تست کنیم با توجه به شرایط شما خودش داستان میشه
اگه مشکلت خازنه اصلا خازن نمیخواد و مهم نیست بقیه رو تهیه کن

سپاس

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
همون ۱،۲ کیلو محافظه

اینکه با ۵۰۰ کیلو تست کردی درواقع برق مدارو قطع کردی و خوشحال شدی چیزی داغ نشد .

با ۵۰۰ کیلو تست کردم خود ۵۰۰ کیلو و مقاومت R2 بدتر از قبل داغ شدند و خیلی سریعتر مجبور شدم قبل از دود شدنش برق رو قطع کنم
2N2222 معادل هم داره شاید داشته باشم؟
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
با ۵۰۰ کیلو تست کردم خود ۵۰۰ کیلو و مقاومت R2 بدتر از قبل داغ شدند و خیلی سریعتر مجبور شدم قبل از دود شدنش برق رو قطع کنم
2N2222 معادل هم داره شاید داشته باشم؟
ممنون

درود

اگر R0 را ۵۰۰ کیلو استفاده کرده باشی محاله R2 و یا هر قطعه دیگری داغ بشه
این عجایب در گزارش شما مثل نقل و نباته
عزیزم زور الکی نزن آزمایشاتی که مبنای درستی نداره چه فایده داره

هر ترانزیستور منفی با جریان بالاتر از ۱ آمپر خوبه

سپاس

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود

اگر R0 را ۵۰۰ کیلو استفاده کرده باشی محاله R2 و یا هر قطعه دیگری داغ بشه
این یعنی حداقل یک قطعه خرابه که اتصال کوتاه شده و جریان زیاد میکشه و درنتیجه قطعات داغ می کنند یا معنی و علت دیگری هم می تونه داشته باشه؟
این عجایب در گزارش شما مثل نقل و نباته
عزیزم زور الکی نزن آزمایشاتی که مبنای درستی نداره چه فایده داره

هر ترانزیستور منفی با جریان بالاتر از ۱ آمپر خوبه

سپاس

منظورتون از مبنای درستی نداره رو متوجه نمیشم
منظورتون اینه که چون قطعات دچار مشکل شده اند این نتایج عجیب حاصل شده
یعنی همه قطعات رو نو بندازم نتایج درست میشن ؟ لطفا این رو بیشتر روشن بفرمایید که بدونم چه باید کنم؟
الان مدار ما سه تا ترانزیستور داره و چند تا مقاومت و دیود و یک دیمر قوی
وچند تا خازن
گفتید خازن لازم نیست می مونه چند تا قطعه ساده که اگر همه اینها رو نو کنم امیدی به بدست آوردن نتایج هست یا اگر کلا نظرتون اینه که این مدار راه بیافته هم مطمئن یا دقیق از کار نمی شه درآوردش چون بعدش یک مدار محافظ ولتاژ و آمپر هم باید داشته باشه و دقت هم باید داشته باشه
لذا اگر اینطور نمیشه ولش کنیم ولی گر میشه برم قطعات نو تهیه کنم
ممنون

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا