آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: منبع تغذیه 0 تا 300 ولت DC

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
زینر رو که با مولتیمتر با دیود سنج میزنم در هر دو طرف بوق میزنه یعنی اتصال کوتاه شده درسته؟ یعنی مثل سیم عمل میکنه ؟ در اینصورت دیگه وصل سیم نیاز نیست چون خودش شده سیم درسته؟
زنر 2.4 دارم نصب کنم یا نه؟
خروجی دیمر رو هم کمتر کردم البته قبلا که ولوم نصب بود دیمر رو که کم کرده بودم جرقه نمی زد از وقتی زیادتر کردم اشکال کار مشخص شد و ولوم جرقه زد و سوخت

درود

فعلا اشکالو پیدا کنیم بعدا ۱۰۰ ولت کن
بجای زینر سیم بذار زینر خرابه ولی سیم نیست اگه بوذد R4داغ میشد
R4 که داغ شد و مطمئن شدیم یک پایه R4را قطع کن و مدار را با ۲۰ کیلو و سیم مجددا تست کن ببین ولتاژ چقدر میشه و کدوم داغ میکپه؟
بخش اعظم خراب کاری مربوط به دیمره چون وقتی با دیمر ۶۰ ولت میگیری یعنی بالای ۱۰۰ ولت هم داره ولی با ولتمتر دیده نمیشه .

و همچنین بالا بردن ولتاژ که قطعا یک لحظه بیش از حد بالا بردی ببینی چی میشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
جناب غزال چند بار پستتون رو خوندم متوجه نشدم اگه ممکنه کمی واضحتر و یا جداگانه توضیح بدید که بفهمم چیکار باید کنم
در این بین من یک زنر 2.4 سالم نصب کردم و با اتصال کوتاه R1که ۲۰k هست و جای ولوم قرار دادیم ولتاژ خروجی با کم کردن دیمر شده حدود 23 ولت و ولتاژ دو سر زنر حدود 0.7 ولت
مقاومت R0 وR4 همچنان به شدت داغ می کنند

الان بفرمایید چکار کنم پست قبلتون برا م واضح نیست
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
جناب غزال چند بار پستتون رو خوندم متوجه نشدم اگه ممکنه کمی واضحتر و یا جداگانه توضیح بدید که بفهمم چیکار باید کنم
در این بین من یک زنر 2.4 سالم نصب کردم و با اتصال کوتاه R1که ۲۰k هست و جای ولوم قرار دادیم ولتاژ خروجی با کم کردن دیمر شده حدود 23 ولت و ولتاژ دو سر زنر حدود 0.7 ولت

الان بفرمایید چکار کنم پست قبلتون برا م واضح نیست
ممنون

درود

شما تابحال یکبار هم نگفته بودی R4 داغ میکنه و میگفتی سرده و ازانجاکه در پست ۵۴ تاکید کردید R4 اصلا داغ نشد بواسطه سردی این مقاومت فهمیدم زینر سوخته و قطع است ولی شما گفتی اتصال کوتاه شده که باید بدتر داغ میکرد ولی الان میگی همچنان داغ میکنه یعنی مطابق گذشته داغ میکنه ؟
از طرفی مگه ممکنه زینر ۲ ولتی ۷،. ولت باشه
احتمالا در خوندن ولتاژ یا سلامت ولتمتر مشکلی دارید هیچ چیزی روی منطق و قاعده نیست همه شواهد وارونه است چطور زینر ۲.۴ ولتی ۷،. ولته قطعا زینر را برعگس نصب کردی .
شاید ولتاژ ورودی متناوبه و دیودها هم اشکالی داره چنین مواردی با عقل و منطق سازگار نیست.
ایا ۲۰ کیلو قطع باشه چیزی داغ میکنه ؟
کدوم جمله پست قبل نامفهومه ؟

سپاس

PicsArt_01_14_08_19_48.jpg

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
عذر خواهی می کنم جهت زنر رو اشتباه نصب کردم که تصحیح می کنم
زنر که سوخت عوض کردم
نتایج رو در پست بعدی می ذارم
ممنون

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
نتایج رو با آوردن مقاومت 20k که به جای ولوم قرار دادیم در پست بعدی اعلام میکنم
ممنون

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
با کمال عذر خواهی مجدد
گزارش به صورت زیر هست

خروجی دیمر رو طبق فرمایش شما آوردم پایین و گذاشتم حدود ۴۰ ولت

ولتاژ متناوب بعداز R0 شده حدود 13 ولت
این ولتاژ میره تو پل دیود برای یکسو سازی که پیک این به صورت زیر هست :
peak Max=+14.1v
و peak Min = -13.2v

ولتاژ دوسر خازن 3000 میکرو 11.4 ولت
ولتاژ خروجی 10.7ولت
ولتاژ دوسر زنر 1.8 ولت
ولتاژ دوسر مقاومت R1 حدود 2 ولت
مقاومت R0 همچنان داغ میشه
ولی مقاومت R2 دیگه داغ نشد
مقاومت R4وR5 هم داغ نشد

نظرتون چیه ؟
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
با کمال عذر خواهی مجدد
گزارش به صورت زیر هست

خروجی دیمر رو طبق فرمایش شما آوردم پایین و گذاشتم حدود ۴۰ ولت

ولتاژ متناوب بعداز R0 شده حدود 13 ولت
این ولتاژ میره تو پل دیود برای یکسو سازی که پیک این به صورت زیر هست :
peak Max=+14.1v
و peak Min = -13.2v

ولتاژ دوسر خازن 3000 میکرو 11.4 ولت
ولتاژ خروجی 10.7ولت
ولتاژ دوسر زنر 1.8 ولت
ولتاژ دوسر مقاومت R1 حدود 2 ولت
مقاومت R0 همچنان داغ میشه
ولی مقاومت R2 دیگه داغ نشد
مقاومت R4وR5 هم داغ نشد

نظرتون چیه ؟
ممنون

درود

ولتاژ خیلی کم شده باید بقدری باشه که زینر حدود ۲،۴ ولت بشه
داغ شدن R4 اشکالی نداره و باید داغ بشه و اتفاقا چون گفتید سرده متوجه شدم زینر خراب شده ولی فرمودید همچنان داغ میکنه تعجب کردم زیرا قبلا میگفتید سرده و یکبار هم نگفته بودید داغ میکنه
لذا داغ کردن R4 اشکالی نداره
ولتاژ دیمر در حدی باشه که زینر ۲،۴ نباشه و نتیجه آزمایشی که بجای پتانسیومتر ، مقاومت ۲۰ کیلو و سیم باشه را گزارش کنید و یکبار هم با ۱ کیلو آزمایش کنید
ایا ۲۲۲۲ فلزی است؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
ولتاژ دیمر در حدی باشه که زینر ۲،۴ نباشه و نتیجه آزمایشی که بجای پتانسیومتر ، مقاومت ۲۰ کیلو و سیم باشه را گزارش کنید و یکبار هم با ۱ کیلو آزمایش کنید
ایا ۲۲۲۲ فلزی است؟

سپاس

با توجه به اینکه گفتید زنر رو بیارم کمتر از 2.4 و تستها رو انجام بدم البته اول فکر کردم که میگی ولتاژ زنر رو ببرم رو 2.4 ولی نوشتید کمتر کنم

ولتاژ زنر رو روی 2 ولت تنظیم کردم نتیجه تستها به شرح زیر است:
1 مقاومت R1 =20k که جای ولوم پتانسیومتر گذاشتم در نتیجه :
ولتاژ دو سر خازن 3300 میکرو برابر 21.5 ولت
ولتاژ خروجی 21.1ولت
ولتاژ دوسر R2 برابر 47 ولت
ولتاژ دوسر مقاومت 20k= R1 شده ۷ ولت
در این حالت مقاومت R0 داغ شد و مقاومت R2 گرم شد مقاومت R2 رو ۱وات گذاشتم چون قبلی کمتر بود و ولتاژ ورودی رو بردم بالا تا زنر به 2.3رسید دودش بلند شد ولی تو این تستها کم کردم تا طبق خواسته شما ولتاژ دوسر زنر بیاد پایینه 2.4 که شد 2ولت

۲- مقاومت R1 جایگزین پتانسیومتر رو 1K کردم
جالبه که نتایج همون بالایی ها شدند با کمی اختلاف حدود 1 ولت در ولتاژها
فقط ولتاژ دوسر مقاومت R1=1K شده ۴.۸ولت

۳- مقاومت R1 رو اتصال کوتاه کردم یعنی سیم گذاشتم
نتایج همانها شد با ۲ ولت اختلاف

در همه حالته R0 داغ میشه و R2 گرم میشه
ولی R4و بقیه سرد هستند

یک نکته شما در پست قبل نوشتید جایی من گفتم R4 داغ میشه ولی همیشه سرد بوده و اگر جایی گفتم شاید به خاطر مشکلی در مدار بوده ولی تا جایی که یادمه همیشه سرد بوده الان هم تو تمام تستها سرده فقط مقاومتهای R0وR2 گرم می شدند
نظرتان چیه ؟ باز تاکید کنم نتایج با تنظیم ولتاژ زنر زیر ۲.۴ یعنی ۲ به خواست شما گزارش شده
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
درود

کجا گفتم ولتاژ زینر را کمتر از ۲،۴ کن؟
چطور ممکنه ولتاژ R2 خیلی بزرگتر از ولتاژ ورودی باشه ؟!!!!
مشکل اصلی شما دیمره
هر چی گفتم به درد نمیخوره توجه نکردی و خواستی حتما از دیمر استفاده کنی
خصوصا ۱۱ ولت چیه که بخوای با دیمر تهیه کنی هرچند دیمر نمیتونه ۱۱ ولت بده و ولتمترها قادر به تشخیص ولتاژ صحیح خروجی دیمر هم نیستند
چطور ولتاژ ماکزیمم و مینیمم را دیدید و اعلام کردید ؟

در هر صورت با منبع وحشتناک نویز داری تحقیق میکنی و درواقع با ذره بین لاکی میخوای واکنش اتم های مواد مختلف رو ببینی
لذا ابتدا با میکروسکوب تحقیق کن و نتیجه بگیر بعد ببین با ذره بین هم دیده میشه یا نه؟
دیمر را کنار بگذار از یک ترانس استفاده کن و بعد از اینکه نتیجه گرفتی از دیمر استفاده کن ببین جواب میده یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
با توجه به اینکه گفتید زنر رو بیارم کمتر از 2.4 و تستها رو انجام بدم البته اول فکر کردم که میگی ولتاژ زنر رو ببرم رو 2.4 ولی نوشتید کمتر کنم

ولتاژ زنر رو روی 2 ولت تنظیم کردم نتیجه تستها به شرح زیر است:
1 مقاومت R1 =20k که جای ولوم پتانسیومتر گذاشتم در نتیجه :
ولتاژ دو سر خازن 3300 میکرو برابر 21.5 ولت
ولتاژ خروجی 21.1ولت
ولتاژ دوسر R2 برابر 47 ولت
ولتاژ دوسر مقاومت 20k= R1 شده ۷ ولت
در این حالت مقاومت R0 داغ شد و مقاومت R2 گرم شد مقاومت R2 رو ۱وات گذاشتم چون قبلی کمتر بود و ولتاژ ورودی رو بردم بالا تا زنر به 2.3رسید دودش بلند شد ولی تو این تستها کم کردم تا طبق خواسته شما ولتاژ دوسر زنر بیاد پایینه 2.4 که شد 2ولت

۲- مقاومت R1 جایگزین پتانسیومتر رو 1K کردم
جالبه که نتایج همون بالایی ها شدند با کمی اختلاف حدود 1 ولت در ولتاژها
فقط ولتاژ دوسر مقاومت R1=1K شده ۴.۸ولت

۳- مقاومت R1 رو اتصال کوتاه کردم یعنی سیم گذاشتم
نتایج همانها شد با ۲ ولت اختلاف

در همه حالته R0 داغ میشه و R2 گرم میشه
ولی R4و بقیه سرد هستند

یک نکته شما در پست قبل نوشتید جایی من گفتم R4 داغ میشه ولی همیشه سرد بوده و اگر جایی گفتم شاید به خاطر مشکلی در مدار بوده ولی تا جایی که یادمه همیشه سرد بوده الان هم تو تمام تستها سرده فقط مقاومتهای R0وR2 گرم می شدند
نظرتان چیه ؟ باز تاکید کنم نتایج با تنظیم ولتاژ زنر زیر ۲.۴ یعنی ۲ به خواست شما گزارش شده
ممنون

درود
من هرگز نگفتم ولتاژ زینر کمتر از ۲،۴ باشه بلکه گفتم زینر ۲،۴ باید ۲،۴ باشه
و هرگز نگفتم چرا قبلا گفتید R4داغ هست بلکه برعگس اتفاقا گفتم شما هیچوقت حتی یکبار هم نگفته بودید R4 داغ میشه و حتی بدلیل گرم نشدن R4 متوجه شدم زینر سوخته اما باوجودیکه نگفته بودید داغ میشه با اینحال در پست ۶۲ عینا اینو فرمودید که کپی میکنم

لذا همچنان داغ میکنه یعنی کمافی السابق داغ میکنه یعنی قبلا هم داغ میشده درحالیکه یکبار هم نگفته بودید داغ میکنه .

این ولتاژهای عجیب و غریب که R2 مقدار ۴۷ ولته ولی کل ولتاژ ورودی یعنی ولتاژ ۳۳۰۰ میکرو ۲۱ ولته و رفتارهای دیگر و عجیب مدار ناشی از دیمره
تا زمانیکه دیمر را کنار نگذاری ثمری نداره و فقط قطعه میسوزونی .

لذا یک ترانس سه سر حدود ۱۲ ولت یا بالاتر که ۲۴ ولت یا بیشتر بده
و ۳ عدد ترانزیستور سالم و مطمئن تهیه کن و مونتاژ کن تا اشکال کار شما مشخص بشه از ترانزیستور قبلی استفاده نکن چون تجربه ای در تست ترانزیستور ندارید و یک قطعه خراب باشه با توجه به میزان تجربه و اطلاعات فنی شما ، بسیار پیچیده میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا