آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: منبع تغذیه 0 تا 300 ولت DC

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
درود
برای تست ترانزیستور اگه به هر روشی تست میکنی کنار بگذار اینجوری تست کن
نمیدونم اهم متر شما دیجیتاله یا آنالوگ اما آنالوگ کلنگی هم خیلی بهتر از دیجیتاله

بطوریکه اگه انالوگ باشه هر رنجی نیمه هادی ها رو تست کنی اشکال نداره ولی رنج ضربدر ۱۰ بهتره

اما اگه دیجیتاله باید نیمه هادی ها مانند دیود و ترانزیستور را در رنج حدود ۲۰ کیلو تست کنی وگرنه فریب میده

۱- در هر صورت ابتدا اهم متر را با یک دیود آزمایش کن تا قلق تست اهمی نیمه هادی ها رو با اهم مترت تجربه کنی
بطوریکه از یکطرف اهمی نشون بده و از طرف دیگر بینهایت که غالبا عدد ۱ معرف بینهایته نشون بده

حالا باید بدونی که ترانزیستور تیپ منفی درواقع شبیه دو دیودی است که آندها بهم متصلند و بیس محسوب میشه
و یکطرف یک دیود که آزاده و کاتده درواقع کلکتوره
و طرف ازاد دیود دیگه که اونم کاتده درواقع امیتره

بنابرین چون دو تا پایه کاتد داریم و یک آند لذا منفی ها بیشتره لذا تیپ منفی است
حالا این دو تا دیود که آندها مشترکه و شبیه ترانزیستور درست کردی و سه پایه داره (چون دو تا پایه اند بهم متصلند و یک پایه بیس محسوب میشه )
لذا هر رفتاری این شبه ترانزیستور داشته باشه ترانزیستور سالم هم باید همونطور باشه

بنابرین حالا فقط با این چند جمله زیر میتونی هر ترانزیستوری را در ۶ حالت مختلف تست کنی

یعنی اگر یکی از پروب ها روی بیس ثابت باشه و تکون ندی و پروب دیگه رو روی هر کدام از پایه های دیگه بزنی باید فقط در این دو حالت اهم نشون بده و دیگه در هیچ حالتی نباید اهمی نشون بده که دراینصورت سالمه

مثال
۱_ اگه پروب قرمز را روی بیس ثابت بگذار ی تکون ندی
۲_ و پروب سیاه را یکبار روی کلکتور و اهم نشون بده
۳_ و یکبار هم سیاه را روی امیتر بزنی و اهم نشون بده
۴_ _ و بقیه حالت ها یعنی در ۴ حالت باقیمانده هیچ اهمی نشون نده سالمه

اما اگه ۳ بند اول درست بود و در بند ۴ مثلا پروب ها رو جابجا کنی و سیاه روی بیس باشه و یکبار روی کلکتور بزنی اینجوری هم اهم نشون داد یعنی سوخته
یا پروب ها رو یکی روی کلکتور و دیگری روی امیتر و اهم داشت بازم سوخته
اگه بین کلکتور امیتر از یکطرف اهم نداشت و از طرف دیگه که پروب ها رو بر عگس کردی اهم داشت بازم سوخته

بعبارت دیگر پروب ها در ۶ حالت باید تست بشه که اولا فقط باید دو حالت اهم داشته باشه
ثانیا دو حالتی که اهم داره باید یک پروب ثابت باشه
و اینجوری میتونی بیس تزانزیستورها رو هم پیدا کنی زیرا پروبی که ثابته روی بیس است و داره بیس را به ما نشون میده
دیگه همه چی برای تست ترانزیستور گفتم
یعنی این پست را یاد بگیری در مورد تست ترانزیستور فول فول هستی .

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
نقشه پست ۴۸ هست با تغییرات زیر
همه ترانزیستورهای AوBوC رو 2N2222 گذاشتم
به جای پتانسیو متر 20K گذاشتم

گزارش:
همونطور که گفتم با روش شما هم ترانزیستور Aرو تست کردم یعنی مقاومت 20K رو اتصال کوتاه کردم و ولتاژ دوسر خازن ۱۰میکرو صفر بود و ترانزیستور سالم بود
دو ترانزیستور BوC رو کلا نو انداختم هر دو رو 2N2222 گذاشتم

مدار رو با 20K که به جای ولوم قرار دادم ولتاژ دو سر خازن ۱۰ میکرو که خروجی هست ۶۶ولت نشون داد البته کم کم اومد بالا تا رسید به ۶۶ ولت و از صفر هم شروع نشد از حدود ۵۰ تا ۶۰ ولت شروع شد شاید به خاطر زمان شارژ خازن بوده!

نکته : مقاومت R0 مثل قبل به شدت داغ شد که گفتید عادی هست و باید بشه
مقامت R2 هم داغ شد نه به شدت R0
اگر مطلب دیگری لازم هست بگید که انجام بدم
البته یک تست اضافی هم انجام دادم یعنی قبل از اینکه مقاومت 20k رو جای ولوم بذارم یک مقاومت 1k هم تست کردم که ولتاژ دوسر خازن ۱۰میکرو یعنی خروجی رو ۴۵ ولت نشون داد و الان مقاومت ۲۰k رو مدار هست یعنی برای مراحل بعدی
در ضمن ممنون از توضیحات پست قبل برای تست ترانزیستورها الان دیدم در واقع من منظورم تست با مولتیمتر همین پست شما بود که البته خیلی عالی نوشتید
مولتی مترم هم دیجیتاله
حالا به نظرتون نتایجی که گزارش کردم همون هست که باید باشه؟ یا هنوز مدار اشکال داره؟

ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
نقشه پست ۴۸ هست با تغییرات زیر
همه ترانزیستورهای AوBوC رو 2N2222 گذاشتم
به جای پتانسیو متر 20K گذاشتم

گزارش:
همونطور که گفتم با روش شما هم ترانزیستور Aرو تست کردم یعنی مقاومت 20K رو اتصال کوتاه کردم و ولتاژ دوسر خازن ۱۰میکرو صفر بود و ترانزیستور سالم بود
دو ترانزیستور BوC رو کلا نو انداختم هر دو رو 2N2222 گذاشتم

مدار رو با 20K که به جای ولوم قرار دادم ولتاژ دو سر خازن ۱۰ میکرو که خروجی هست ۶۶ولت نشون داد البته کم کم اومد بالا تا رسید به ۶۶ ولت و از صفر هم شروع نشد از حدود ۵۰ تا ۶۰ ولت شروع شد شاید به خاطر زمان شارژ خازن بوده!

نکته : مقاومت R0 مثل قبل به شدت داغ شد که گفتید عادی هست و باید بشه
مقامت R2 هم داغ شد نه به شدت R0
اگر مطلب دیگری لازم هست بگید که انجام بدم
البته یک تست اضافی هم انجام دادم یعنی قبل از اینکه مقاومت 20k رو جای ولوم بذارم یک مقاومت 1k هم تست کردم که ولتاژ دوسر خازن ۱۰میکرو یعنی خروجی رو ۴۵ ولت نشون داد و الان مقاومت ۲۰k رو مدار هست یعنی برای مراحل بعدی

ممنون

درود
زمانیکه ۲۰ کیلو را اتصال کوتاه کردی آیا R0داغ میشه یا کمی گرم میشه؟
روش تست ترانزیستورها رو بصورت کامل در پست قبل توضیح دادم
ضمنا R4هم باید داغ بشه
دو سر زینر چند ولته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
زمانیکه ۲۰ کیلو را اتصال کوتاه کردی آیا R0داغ میشه یا کمی گرم میشه؟
روش تست ترانزیستورها رو بصورت کامل در پست قبل توضیح دادم
ضمنا R4هم باید داغ بشه
دو سر زینر چند ولته ؟

سپاس

20k رو که اتصال کوتاه کردم همR0 و هم R2 در عرض چند ثانیه به شدت داغ شدند اما R4 اصلا گرم نشد
در این حالت اتصال کوتاه 20k ولتاژ زنر صفر نشون داده شد
از پست خوبتان در مورد تست ترانزیستور هم ممنونم

****یک سوال در مورد پستی که برای ترانزیستورها گذاشتید
برای مولتی متر دیجیتال گفتید سلکتور رو رو محدوده 20k و روی مقاومت سنج قرار بدیم درسته؟ اما سوالم اینه که مولتی متر دیجیتال دیود سنج داره نمیشه کارهایی که گفتید رو با قرار دادن سلکتور مولتی متر روی دیود سنجش انجام داد؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
20k رو که اتصال کوتاه کردم همR0 و هم R2 در عرض چند ثانیه به شدت داغ شدند اما R4 اصلا گرم نشد
در این حالت اتصال کوتاه 20k ولتاژ زنر صفر نشون داده شد
از پست خوبتان در مورد تست ترانزیستور هم ممنونم

PicsArt_01_14_08_19_48.jpg

درود
خواهش میکنم

مونتاژ درست نیست اشکال داره
احتمالا پایه های ترانزیستور اشتباهه
پایه های بیس کلکتور را چطور تشخیص دادی ؟
۱۵ کیلو را با اهم متر تست کن
زینر را هم تست کن باید شبیه دیود فقط از یکطرف اهم داشته باشه
اهم مترت دیجیتاله یا آنالوگ؟
زینر قطعا قطع است

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168

درود
خواهش میکنم

مونتاژ درست نیست اشکال داره
احتمالا پایه های ترانزیستور اشتباهه
پایه های بیس کلکتور را چطور تشخیص دادی ؟
۱۵ کیلو را با اهم متر تست کن
زینر را هم تست کن باید شبیه دیود فقط از یکطرف اهم داشته باشه
اهم مترت دیجیتاله یا آنالوگ؟
زینر قطعا قطع است

سپاس

ترانزیستور 2N2222 یک سطح تخت و یک سطح نیم دایره داره
اگر سطح نیم دایره رو به سمت خودمون بگیریم از سمت چپ پایه اول (که میشه پایه شماره ۳ تو دیتاشیتش) کلکتور و پایه دوم که میشه پایه وسط میشه بیس و پایه بعدی میشه امیتور

برای تست مقاومت و دیود و زنر همه رو باید کامل از مدار خارج کنم یا میشه رو مداز هم تست گرفت؟
مولتیمترم دیجیتاله

برای مولتی متر دیجیتال گفتید سلکتور رو رو محدوده 20k و روی مقاومت سنج قرار بدیم درسته؟ اما سوالم اینه که مولتی متر دیجیتال دیود سنج داره نمیشه کارهایی که گفتید رو با قرار دادن سلکتور مولتی متر روی دیود سنجش انجام داد؟
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
ترانزیستور 2N2222 یک سطح تخت و یک سطح نیم دایره داره
اگر سطح نیم دایره رو به سمت خودمون بگیریم از سمت چپ پایه اول (که میشه پایه شماره ۳ تو دیتاشیتش) کلکتور و پایه دوم که میشه پایه وسط میشه بیس و پایه بعدی میشه امیتور

برای تست مقاومت و دیود و زنر همه رو باید کامل از مدار خارج کنم یا میشه رو مداز هم تست گرفت؟
مولتیمترم دیجیتاله

ممنون

درود

اولا یک مولتی متر کلنگی ارزون آنالوگ تهیه کنی خیلی بهتر از دیجیتاله
اما تست مقاومت بهتر از تست دیوده
یک پایه قطعات روی مدار نصب باشه برای تست اشکال نداره

اینکه وقتی ۲۰ کیلو را اتصال کوتاه کردی و R2 بشدت داغ شده ولی ولتاژ خروجی صفر باشه محاله و حتما اشتباه کردی
آیا هر ۳ ترانزیستور نو هست ؟
بنظرم تنها ترانزیستور خراب را دوباره همونجا استفاده کردی
ترانزیستور فلزی نیست ؟
آیا پروب قرمز را به وسط (بیس) بزنی و پروب دیگر یکبار به پایه چپ و یکبار به پایه راست در هر دو حالت اهم داره و بقیه حالات اهمی نداره و بینهایته ؟

سپاس
۳۰۵۵ ها هم باید سالم باشه

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
مقاومتها سالم هستند
ولی زنر سوخته
زنر حتما باید 2.4v باشه؟
طبق تست شما با اتصال مستقیم مشخص شد که ترانزیستورA سالمه دوتای دیگه رو هم نو انداختم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
مقاومتها سالم هستند
ولی زنر سوخته
زنر حتما باید 2.4v باشه؟
طبق تست شما با اتصال مستقیم مشخص شد که ترانزیستورA سالمه دوتای دیگه رو هم نو انداختم

آیا زینر قطع است یعنی از دو طرف بینهایته یا اتصال کوتاه ؟
بجای زینر سیم نصب کن
خروجی دیمر را هم کمتر کن تا در جریان رفع عیب چیزی نسوزه
سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
زینر رو که با مولتیمتر با دیود سنج میزنم در هر دو طرف بوق میزنه یعنی اتصال کوتاه شده درسته؟ یعنی مثل سیم عمل میکنه ؟ در اینصورت دیگه وصل سیم نیاز نیست چون خودش شده سیم درسته؟
زنر 2.4 دارم نصب کنم یا نه؟
خروجی دیمر رو هم کمتر کردم البته قبلا که ولوم نصب بود دیمر رو که کم کرده بودم جرقه نمی زد از وقتی زیادتر کردم اشکال کار مشخص شد و ولوم جرقه زد و سوخت

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا