آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

x23are

کاربر
2015-03-29
33
36
ببخشید اساتید من میخوام بدم بیرون این برد را برام چاپ کنن ولی فایلی میخوان که با برنامه
altium designer درست شده باشه

اگه کسی داره ممنون میشم در اختیارم بذاره

اگه میخوای با روش اتو درست کنی باید از این عکس استفاده کنی :
http://s3.picofile.com/file/8201510542/منبع_برعکسش_درست_شده.jpg

اگرم تهرانی بگو تا بهت یه ادرس بدم که عکس رو هم قبول میکنن و چاپ میکنن.خود من دادم.

x23are

کاربر
2015-03-29
33
36
با تشکر دوستان و دست اندر کاران این سایت خوب و مخصوصا اقای غزال عزیز بالاخره ساختم منبع رو و نتیجه هم گرفتم :89:اما یک سری موارد هست که از دوستان تقاضای کمک دارم:
منبع من تا ولتآژ 29 و جریان 3.25 رو داره نشون میده و به حای 3055 از فت 2807 استفاده کردم.
میشه درمورد تک تک موارد زیر جوابم رو بدین که قشنگ بفهمم قضیه چیه ::confused:

1.وقتی به منبع چیزی وصل نیست و فقط مولتی متر رو میزنم به دو سر خروجیش ولتاژ 29 رو نشون میده.
2.وقتی یک مقاومت 10 واتی بهش وصل کردم و با ولت متر ولتاژ رو میگیرم ولتاژ 0.9 رو نشون میده.
3.دوستم وقتی داشت ولتاژ رو اندازه میگرفت اومد جریان رو اندازه بگیره که حواسش نبود و موازی وصل کرد امپر متر رو:27000000: و یکی از اپ امپ ها داغ کرد و سوخت(شمارش یادم نمیاد الان) میخواستم ببینم ایای قطعه دیگه ای سوخته؟ چون با تعویض اون الان داره درست کار میکنه.
4.با وجود اتفاقی که تو شماره 3 گفتم ایا محافظ اتصال کوتاهش برقراره؟؟ و بدرستی کار میکنه؟
5.طراحی خوده مدار به این صورته که وقتی بار میکشیم ال ای دی روشن میشه؟
6.تریمر 100 کیلو کاربردش چی هست تو این مدار؟؟چکار میشه باهاش کرد؟
7.وقتی از منبع بار وصل میکنم (یه مقاومت0.47 اهمی 10 واتی) و نهایتش که همون 3.25 هست میکشم فت بسیار داغ میکنه جوری که هیت سینک هم خیلی داغ میشه.ایا این طبیعیه و مشکلی پیش نمیاد؟ امکانش هست فت بسوزه؟(خمیر سیلیکون هم بهش زدم و واشر عایقم استفاده کردم)

8.اگر جای فت از همون 3055 استفاده کنم جریان دهیم کم میشه؟(3055 ام از این مالزیایی ها هستش و اصل نیست)
9.اگه دوتا 3055 رو موازی کنم میتونم همین جریانی ک با فت رو میگیرم بگیرم و کمتر داغ بشه؟؟؟
10.اگه بخوام برای هیت سینک فن بزارم به فن رو به صورت مکش بزارم یا اینکه جوری بزارم ک باد بخوره بهش؟

کلا اگه درمورد این داغ شدن و کاهشش راهنمایی کنید ممنون میشم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با تشکر دوستان و دست اندر کاران این سایت خوب و مخصوصا اقای غزال عزیز بالاخره ساختم منبع رو و نتیجه هم گرفتم :89:اما یک سری موارد هست که از دوستان تقاضای کمک دارم:
منبع من تا ولتآژ 29 و جریان 3.25 رو داره نشون میده و به حای 3055 از فت 2807 استفاده کردم.
میشه درمورد تک تک موارد زیر جوابم رو بدین که قشنگ بفهمم قضیه چیه ::confused:

1.وقتی به منبع چیزی وصل نیست و فقط مولتی متر رو میزنم به دو سر خروجیش ولتاژ 29 رو نشون میده.
2.وقتی یک مقاومت 10 واتی بهش وصل کردم و با ولت متر ولتاژ رو میگیرم ولتاژ 0.9 رو نشون میده.
3.دوستم وقتی داشت ولتاژ رو اندازه میگرفت اومد جریان رو اندازه بگیره که حواسش نبود و موازی وصل کرد امپر متر رو:27000000: و یکی از اپ امپ ها داغ کرد و سوخت(شمارش یادم نمیاد الان) میخواستم ببینم ایای قطعه دیگه ای سوخته؟ چون با تعویض اون الان داره درست کار میکنه.
4.با وجود اتفاقی که تو شماره 3 گفتم ایا محافظ اتصال کوتاهش برقراره؟؟ و بدرستی کار میکنه؟
5.طراحی خوده مدار به این صورته که وقتی بار میکشیم ال ای دی روشن میشه؟
6.تریمر 100 کیلو کاربردش چی هست تو این مدار؟؟چکار میشه باهاش کرد؟
7.وقتی از منبع بار وصل میکنم (یه مقاومت0.47 اهمی 10 واتی) و نهایتش که همون 3.25 هست میکشم فت بسیار داغ میکنه جوری که هیت سینک هم خیلی داغ میشه.ایا این طبیعیه و مشکلی پیش نمیاد؟ امکانش هست فت بسوزه؟(خمیر سیلیکون هم بهش زدم و واشر عایقم استفاده کردم)

8.اگر جای فت از همون 3055 استفاده کنم جریان دهیم کم میشه؟(3055 ام از این مالزیایی ها هستش و اصل نیست)
9.اگه دوتا 3055 رو موازی کنم میتونم همین جریانی ک با فت رو میگیرم بگیرم و کمتر داغ بشه؟؟؟
10.اگه بخوام برای هیت سینک فن بزارم به فن رو به صورت مکش بزارم یا اینکه جوری بزارم ک باد بخوره بهش؟

کلا اگه درمورد این داغ شدن و کاهشش راهنمایی کنید ممنون میشم

درود

پاسخ کلیه سوالات شما در تاپیک زیر است مطالعه کن .

http://www.irantk.ir/irantk37235-4/اینجا
تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر
سپاس

آخرین ویرایش:

V.K

کاربر
2009-09-02
95
176
  • Like

x23are

کاربر
2015-03-29
33
36
درود

پاسخ کلیه سوالات شما در تاپیک زیر است مطالعه کن .

http://www.irantk.ir/irantk37235-4/
تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر
سپاس

راستش من تازه کارم و به یه سری از جوابام طبق چیزایی که بلدم و تو تاپیکه خوندم رسیدنم و به یه سری نرسیدم مثل شماره :
3-4-6-7-8-9-10

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
راستش من تازه کارم و به یه سری از جوابام طبق چیزایی که بلدم و تو تاپیکه خوندم رسیدنم و به یه سری نرسیدم مثل شماره :
3-4-6-7-8-9-10

درود

http://www.irantk.ir/irantk37235-4/اینجارا کلیک و مطالعه کن

اگه ابهامی باقی موند درخدمتم
پتانسیومتر 100 کیلو مهم نیست ( برای اینکه ولتاژ خروجی دفیقا صفر ولت بشه و مثلا بجای صفر ولت 1/ یا 2/ ولت نباشه.
اگه طبق دستورالعملی که در تاپیک فوق تقدیم کردم تست کنی و درست باشه باید در قبال اتصال کوتاه محافظت کنه و چیزی نسوزه
اگه تعداد فت ها بروش صحیح اضافه بشه حرارتش کم میشه
اگه مقاومتی با خروجی موازی کنی که بیشتر از جریان انتخابی بکشه دراینصورت بصورت اتوماتیک آنقدر ولتاژ را پایین میکشه که جریان غیرمجاز نکشه

مثلا اگه خروجی 12 ولت باشه و 2 آمپر انتخاب کرده باشی و با مقاومت 3 اهمی تست کنی دراینصورت میخواد 4 آمپر بکشه که غیر مجازه و بنابرین ولتاژ خروجی را بمقدار 6 ولت میرسونه که بیشتر از 2 آمپر که انتخاب کردی عبور نکنه
و هر زمانیکه جریان غیرمجاز عبور کنه لامپ led روشن میشه و ولتاژ بمقدار لازم کم میشه که در مرز غیر مجاز قرار بگیره

تاپیک مورد اشاره را مطالعه کن ابهامات شما رفع میشه

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: V.K

V.K

کاربر
2009-09-02
95
176
سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرانقدر که با صبر و حوصله پاسخ سوالات ما رو میدن

طبق پست شماره ۱۵۲ من قصد دارم این منبع تغذیه را ۳۰ ولت ۵ آمپر بسازم .

ببخشید سوال ابتدایی میپرسم ترانسی که تهیه میکنم باید چه مشخصاتی داشته باشه ؟
برای کار من مثلا یک لپ تاپ ۱۹/۵ ولت ممکنه ۰/۵ آمپر تا ۲/۵ آمپر جریان بکشه این باعث نمیشه ولتاژ ورودی افت کنه؟

آخرین ویرایش:

x23are

کاربر
2015-03-29
33
36
با اجازه استاد غزال عزیز.

من چون سه امپر میخواستم بکشم 4 امپرش رو خریدم چون فن براش نصب میخواستم کنم و اون فن هم امپری قابل ملاحضه ای میکشید. الان هم حدود 3.3 امپر میکشم.
شما اگه چیز اضافه ای نمیخواید اضافه کنید ترانستون 5 امپر باشه کفایت میکنه فقط باید دیود های ورودیتون رو 6 امپر بگیرین.
اگه چیز دیگه ای هم باشه دوستان راهنمایی میکنن.من به اندک دونسته هام و تجربه ساختش و خوندن این تاپیک چیزی ک میدونستم رو تقدیم کردم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: V.K

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرانقدر که با صبر و حوصله پاسخ سوالات ما رو میدن
طبق پست شماره ۱۵۲ من قصد دارم این منبع تغذیه را ۳۰ ولت ۵ آمپر بسازم .
ببخشید سوال ابتدایی میپرسم ترانسی که تهیه میکنم باید چه مشخصاتی داشته باشه ؟

درود

عزیزم حرص میزنی ولی آنچنان به 5 آمپر نیاز نمیشی اگه نیاز داشته باشی همین ترانس هم بصورت لحظه ای و یا چند دقیقه میتونه 5 آمپر بده
ولی هرچقدر آمپر بالاتر بخوای باید ترانس بزرگتر باشه برای 5 آمپر باید قدرت ترانس کوچکتر از 150 وات نباشه

سپاس

V.K

کاربر
2009-09-02
95
176
استاد میتونم از ترانس پاور ۵۰۰ وات کامپیوتر استفاده کنم؟

• Like
بالا