آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل در ساخت فلزیاب goldscan IV

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,087
48
ایران
سلام دوستان منم میخوام این مدار را بسازم اما قطعاتش گیر نمیاد نمونش همین j113هستش که یه ترانزیستور fet هستش حالا از دوستا ن کسی مشابهشا سراغ داره که بشه جایگزین کرد ؟ترانزیستورهایه دیگه هم هستند اما اکثرا از نوع ماسفت هستندو دارایه دیود داخلی گیت حفاظت شده بنظرتون میشه از این مورد ها استفاده کرد/؟ با تشکر

سلام
مشابه j113 = bf245 هست. توبازار موجوده!!

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
دوست عزیزتو خود pdf گلد اسکن جایگزینها رو نوشته.ضمن اینکه این فت رو میتونید از فروشگاه سعید تو پاساژ امجد تهیه کنید.اما جایگزینها:
2SK163-K,L,M
2SK381
2SK43
2SK435
TMPFJ113
واز همه البته 2n3819 که از همه راحت تر گیر میاد

دوستان چرا بجای این بحث های الکی نمی یایید واقعا خودمان رو ساخت یک فلزیاب کار کنیم ؟ من این مسئله را چند بار مطرح کردم اما بجای استقبال همه آیه ی نحس خوندن و بهانه آوردن که نمی شه ، برای چی مگه عقل و هوش ایرانی چی از کشور های دیگه کم داره ؟؟ حداقل اگه فکر می کنید نمی شه بیایید روی افزایش برد همین مدارهایی که در انجمن هست و دارن خاک می خورن کار کنیم ، همین طور روی قدرت تفکیکشون و نوشتن برنامه براشون و افزایش کارایی آنها و حتی می توانیم با ترکیب کردن و تلفیق دو یا چند تا از این مدار ها مداری بسازیم که دهن طراحها و پروفسور ها و مهندسین لورنز و او کی ام و... از تحیر باز بمونه به خدا اگه کسی از شما هست که تجربشو داره و پایه است بهم پیام بده و یا در یک تاپیک جدا این را مطرح کنیم و شروع به ساختش کنیم ، تو رو خدا کمی خودتون رو باور کنید و بجای بحث در مورد عمق و تفکیک و پایداری دلتا پالس و ماینر و گلداسکن و... بیایید خودمان دست به کار شویم و یک مدار جدید بسازیم و به جای اینکه علم خود را مخفی و با خودمان به گور ببریم جهت پیشرفت و آبادانی کشور و این انجمن صرف کنید همین طور از دوستان با سوادم به خصوص جناب mr metal , parse gade , IIII , .... بطور ویژه دعوت به همکاری دارم.:couple_inlove:

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
دوست عزیز این بحثها راه به جایی نمیبره.به چند دلیل:1 اینجا همه دنبال این هستند که یه وسیله اماده گیر بیارن و باهاش برن دنبال حفاری.2:اگه یه تایپیک اختصاصی واسه طراحی بزنی یهو وسط بحث یکی میاد میگه:دوستان من ماینر رو ساختم ولی اصلا خوب کار نمیکنه!!!!!!!!!!!! و یا جملاتی مشابه این.بعد بحث به حاشیه کشیده میشه.3:اگه همه شرایط بالا ok باشه ،سر این قضیه که چی بسازیم و یا اینکه کدوم مدار رو مثلا بهینه کنیم اختلاف نظر زیادی وجود دار و بعید میدونم سر همین مورد اخر به جمع بندی برسیم4:متاسفانه دوستانی که تو این زمینه مهارت و تخصص دارند یا از این انجمن رفتند و جای دیگه مشغول هستند و یا اینک اصلا تو انجمن های فلزیاب دیگه نمیانند.دلیلی هم نداره که بیاند.وقتی که خودشون یهمدار خوب ساختند و ازش راضی هستند واسه چی بیان وقتشونو اینجا با امثالی مثل من بگیرند

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
دوستان من خودم پارسال که اولین بار اومدم توانجمن نوشتم که از الکترونیک زیاد سر در نمیارم وگرنه بخدا چاکرو کتف بسته در اختیار دوستان بودم من خودم یه دیپلم قراضه الکترونیک شاخه کار دانشی دارم که تومدرسه هم چیزی یادمون ندادن.اساتیدی که قبلا تو انجمن بودن رفتن کلا اگه اینترنت را بگردید بحثه درست کردن فلزیاب دست ساز خیلی کمرنگ شده و دیگه مثله قبل شور و شوق توش نیست.

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
سلام رفقا.دوستان من میخوام مدار گلد اسکن را بسازم فقط هم بخاطر ثباتش هستش چون منطقه ما خاکش لا مصب خیلی معدنی یعنی حتی خاکشا دادیم ازمایش گفتن خاکش اهن داره بخاطره همین میخوام این مدا را بسازم اما چندتا مشکل دارم امیدوارم دوستان کمکم کنند.من دیودbat49را نتونستم پیدا کنم بجاش از دیود sb560استفاده کردم هر دوتاشون دیود شاتکی هستن بنظرتون مشکلی بوجود نمیاد ؟و یه نکته دیگه در مورد رگلاتور 78l05هستش که من بجاش رگلاتور l7805 گرفتم اما وقتی میذارم رو مدارم بجایه ولتاژ5ولت ولتاژ12ولت تو خروجی میده و اصلا یه سوال شرمنده اگه یکم مبتدیانه هستش!تو رگلاتورها مگه پایه یک مثبت پایه دو منفی و پایه 3خروجی نیستش پس چرا تو این مدار پایه 2رگلاتورمون به زمین که زمین در این مدار مثبت هستش وصله و در کل علته استفاده از ای سی 555تو این قسمت چی هستش؟؟شر منده سوالام زیاد شدراستی من مداری که از قطعات اس ام دی و دیپ استفاده شده را درست کردم.ممنون میشم جواب بدید.

آخرین ویرایش:
سلام خدمت شما ، در مورد استفاده از دیود sb560 باید بگم موردی نداره و می تونی استفاده کنی (اما اگر bat49 پیدا کنی فکر کنم با توجه به دلایل یکی از دوستان بهتر باشه ) و صحبتت در زمینه رگلاتور ها هم درسته ولی فکر نکنم در مدار مشکلی داشته باشه یعنی نه در شماتیک و نه در پی سی بی چون چند وقت پیش چک کردم بازم مطمئن نیستم بذار مجدد چک کنم بهت خبر می دهم.:khandehhh:

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
سلام.دوستان کسی نبود این مشکله مارا جواب بده که ببینم مداره من درسته و ایا بقیه دستگاه هایه دوستان هم همینطوری هستند یا مدار مکن اشکل داره .در مدار من وقتی پراب سیاه را به منفی باتری میزنم و پراب قرمز را به پایه خروجی رگلاتور 7805ولتاژ

badhossein

کاربر
2013-12-23
76
62
سلام من مدار گلد اسکن ساختم (بدون smd ) ولی وقتی سلکتورو میچرخونم در دو حالت فلزیابی دارم در دو حالت بوق ممتد دارم ولی اصلا تفکیک ندارم ممنون میشم کمک کنید

بالا