آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: مشکل در آمپلی فایر JBL مدل GTO 75.4

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
درود
استاد الان فقط
با شورت کردن بیس امیترQ12 ولتاژ خازنها بالا میره . شاید هم تو پست قبل من اشتباه گزارش کرده بودم و لفظی جای شورت کردن 12 Q "شورت کردن 21 Q رو اعلام کرده بودم

الاایحال فقط
با شورت کردن بیس و امیترQ12 ولتاژ خازنها بالا میره و همزمان ال ای دی آبی روشن میشه

خیر به قطعه دیگری متصل نیست

درود
عزیزم با این نحوه گزارش نتیجه ای حاصل نمیشه
تقریبا تمام پست های خود را با خطا تنظیم کردی و در پست بعدی تکذیب کردی و حتی پس از آنکه روش اندازه گیری ولتاژ را توضیح دادم ولتاژهای نامعقولی اعلام کردی
مثلا بیس Q12 را 4/3 ولت و امیتر Q11 را حدود صفر ولت گزارش کردی درحالیکه هر دو باید مساوی باشند ولی در گزارش بعدی امیتر Q11 را 4/9 ولت گزارش کردی کردی که بازم غلطه

الان هم مبنای آزمایشات را تغییر دادی و مهمترین نتایج را از بن و اساس تکذیب کردی که با این شیوه نتیجه ای جز گیج شدن من بدست نمیاد
و مطمئنم در پست بعدی هم مطابق معمول گزارش پست اخیر را تکذیب میکنی و میگی منظورم از بالا رفتن ولتاژ اینه که ولتاژ نرمال نمیده بلکه مثلا گاهی 15 ولت میشه
عزیزم من گزارش شما را مبنای توصیه و تحلیل خودم قرار میدم و به این ترتیب نمیدونم بر چه اساسی نظر بدم

بیماری که دست نداره و تلفنی به پزشک میگه دستم درد میکنه و ورم کرده دراینصورت نسخه پزشک چه فایده ای داره ؟

لذا باید با حوصله آزمایشات مورد نظر را چند بار انجام بدی و کاملا مطمئن بشی و پس از اطمینان کامل گزارش صحیح و شفاف ارسال کنی

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,221
گنبد کاووس
درود
عزیزم با این نحوه گزارش نتیجه ای حاصل نمیشه
تقریبا تمام پست های خود را با خطا تنظیم کردی و در پست بعدی تکذیب کردی و حتی پس از آنکه روش اندازه گیری ولتاژ را توضیح دادم ولتاژهای نامعقولی اعلام کردی
مثلا بیس Q12 را 4/3 ولت و امیتر Q11 را حدود صفر ولت گزارش کردی درحالیکه هر دو باید مساوی باشند ولی در گزارش بعدی امیتر Q11 را 4/9 ولت گزارش کردی کردی که بازم غلطه

الان هم مبنای آزمایشات را تغییر دادی و مهمترین نتایج را از بن و اساس تکذیب کردی که با این شیوه نتیجه ای جز گیج شدن من بدست نمیاد
و مطمئنم در پست بعدی هم مطابق معمول گزارش پست اخیر را تکذیب میکنی و میگی منظورم از بالا رفتن ولتاژ اینه که ولتاژ نرمال نمیده بلکه مثلا گاهی 15 ولت میشه
عزیزم من گزارش شما را مبنای توصیه و تحلیل خودم قرار میدم و به این ترتیب نمیدونم بر چه اساسی نظر بدم

بیماری که دست نداره و تلفنی به پزشک میگه دستم درد میکنه و ورم کرده دراینصورت نسخه پزشک چه فایده ای داره ؟

لذا باید با حوصله آزمایشات مورد نظر را چند بار انجام بدی و کاملا مطمئن بشی و پس از اطمینان کامل گزارش صحیح و شفاف ارسال کنی

سپاس
سلام
استاد اینجا یه موضوعی هست که تو پستهای قبل هم چند بار گفتم . اینکه: ولتاژها مرتب تغییر میکنن و نمیتونم ولتاژ دقیق رو اعلام کنم یه موضوع دیگه که الان متوجه شدم اینه که:

زمانیکه خازنها شارژ کامل میشن کلا ولتاژقطعات فرق میکنه مثلا پایه های آیسی رو اگه یه بار قبل از شارژ خازنها اعلام کنم و یه بار هم بعد از شارژ خازنها کلا متفاوت میشن واینو تازه متوجه شدم

بابت همین هی تاکید میکردم ولتاژها تغییر میکنن و نمیتونم ولتاژ دقیق رو اعلام کنم. ( البته صرف نظر از انتخاب ناصحیح گراند )

حالا تو تمامی این شرایط اگه قبل از ولتاژ گیری عملیاتی انجام داده باشیم که خازنها شارژ باشن یه جور گزارش میشده ،اگر هم شارژ خازنها ناقص بوده باز گزارش فرق میکرده

بابت اشتباه Q12 و Q21 که اصلا قابل توجیح نیست واقعا عذر خواهی میخوام

حالااگه با این توجیحهات و اشتباهات ادامه روند تعمیر مقدوره بفرمایید از کجا شروع کنم

تشکر بی پایان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام
استاد اینجا یه موضوعی هست که تو پستهای قبل هم چند بار گفتم . اینکه: ولتاژها مرتب تغییر میکنن و نمیتونم ولتاژ دقیق رو اعلام کنم یه موضوع دیگه که الان متوجه شدم اینه که:

زمانیکه خازنها شارژ کامل میشن کلا ولتاژقطعات فرق میکنه مثلا پایه های آیسی رو اگه یه بار قبل از شارژ خازنها اعلام کنم و یه بار هم بعد از شارژ خازنها کلا متفاوت میشن واینو تازه متوجه شدم

بابت همین هی تاکید میکردم ولتاژها تغییر میکنن و نمیتونم ولتاژ دقیق رو اعلام کنم. ( البته صرف نظر از انتخاب ناصحیح گراند )

حالا تو تمامی این شرایط اگه قبل از ولتاژ گیری عملیاتی انجام داده باشیم که خازنها شارژ باشن یه جور گزارش میشده ،اگر هم شارژ خازنها ناقص بوده باز گزارش فرق میکرده

بابت اشتباه Q12 و Q21 که اصلا قابل توجیح نیست واقعا عذر خواهی میخوام

حالااگه با این توجیحهات و اشتباهات ادامه روند تعمیر مقدوره بفرمایید از کجا شروع کنم

تشکر بی پایان

درود

اگه با عجله تست نکنی و با عجله گزارش نکنی میتونی هر وضعیتی را اعلام کنی ازجمله تغییر ولتاژها
اما تغییر ولتاژ را مطرح کردی که ناشی از گراند ناصحیح بود و بعد از اینکه روش اندازه گیری را توضیح دادم دیگه مدعی تغییر ولتاژ نشدی
اما اینکه با شورت کردن کدوم ترانزیستور ولتاژ نرمال و ثابت تولید میشه پایه و اساس کلیه نظرات منه و اینو هم اشتباها گزارش کردی یعنی تمام تست های بعدی که مطرح کردم الکی بوده و فقط وقت تلف کردیم

بهمین علت نتایج تست های بعدی را باور نمیکردم و برام عجیب بود
اگه ممکنه دوست مجربی پیدا کن تا آزمایشات را انجام بده و گزارش کنه چون اطلاعات شما برای تعمیر چنین دستگاهی خیلی ضعیفه و تعجیل هم مزید بر علت شده و بعیده با روش و شرایط شما نتیجه ای بگیریم .
تصور میکنم وقتی متوجه میشی گزارش قبلی اشتباه بوده صداشو درنمیاری و اطلاع نمیدی تا بعد از چند پست خودم متوجه بشم .

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,221
گنبد کاووس
درود

اگه با عجله تست نکنی و با عجله گزارش نکنی میتونی هر وضعیتی را اعلام کنی ازجمله تغییر ولتاژها
اما تغییر ولتاژ را مطرح کردی که ناشی از گراند ناصحیح بود و بعد از اینکه روش اندازه گیری را توضیح دادم دیگه مدعی تغییر ولتاژ نشدی
اما اینکه با شورت کردن کدوم ترانزیستور ولتاژ نرمال و ثابت تولید میشه پایه و اساس کلیه نظرات منه و اینو هم اشتباها گزارش کردی یعنی تمام تست های بعدی که مطرح کردم الکی بوده و فقط وقت تلف کردیم

بهمین علت نتایج تست های بعدی را باور نمیکردم و برام عجیب بود
اگه ممکنه دوست مجربی پیدا کن تا آزمایشات را انجام بده و گزارش کنه چون اطلاعات شما برای تعمیر چنین دستگاهی خیلی ضعیفه و تعجیل هم مزید بر علت شده و بعیده با روش و شرایط شما نتیجه ای بگیریم .
تصور میکنم وقتی متوجه میشی گزارش قبلی اشتباه بوده صداشو درنمیاری و اطلاع نمیدی تا بعد از چند پست خودم متوجه بشم .

سپاس
درود
جناب غزال متاسفانه شخص مجربی نمیتونم پیدا کنم که بتونه این کار رو انجام بده
خودم یه گزارش کامل از کارکرد مدار تهیه کردم ممبعد هم تستها رو با دقت انجام میدم و گزارشها رو م بدون تاجیل انجام میدم.

1- زینر d11 بدون شارژ خازنها = آند 0.133 و کاتد 0.690
زینر d11 بعد از شارژ خازنها = اند0.074 و کاتد 1.780

2- ولتاژ ترانزیستورهای
q11,q12,q21,q22

بدون شارژ خازنها :

Q11 = امیتر 04.21 کلکتور 0.000 بیس 07.56
Q12 = امیتر 04.90 کلکتور 04.89 بیس 04.21
Q21 = امیتر 0.000 کلکتور 0.023 بیس 0.610
Q22 = امیتر 3.900 کلکتور 3.600 بیس 3.700

3- ولتاژ ترانزیستورهای
q11,q12,q21,q22

بعد از شارژ خازنها :

Q11 = امیتر 04.89 کلکتور 0.000 بیس 07.64
Q12 =
Q21 = امیتر 0.000 کلکتور 0.005 بیس 0.720
Q22 = امیتر 24.16 کلکتور 24.82 بیس 24.16

4- فقط زمانی که پایه های امیتر و بیس Q12 رو شورت میکنم ال ای دی آبی روشن میشه و خازنها هم 43 ولت شارژ میشن

هنگام شورت کردن
امیتر و بیس Q12 وقتی دستگاه رو روشن میکنم یه بار ال ای دی آبی روشن میشه و درجا خاموش میشه و بار دیگه کامل روشن می مونه ولی در همه حال خازنها شارژ میشن

زمانی که
ال ای دی آبی روشنه مقاومت 150 اهمی R291 کنار خازن بزرگ C53 داغ میشه و کمی بعد از داغ شدن ال ای دی آبی قطع میکنه

5- ولتاژ پایه 9 و 10 آیسی هم قبل از شارژ خازن 0.000 ولته ولی بعد از شارژ 05.92 ولت میشه

پایه های 8 و 11 و 12 هم قبل
از شارژ خازن 16.65 ولته و بعد از شارژ 14.62 ولت میشه
مابقی پایه ها قبل و بعد از شارژ تغریبا یکی هستند ،(تغییر خیلی جزیی دارند )

تشکر فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
درود

ابتدا یک پایه R14 را آزاد کن.
اگه موثر نبود سپس امیتر Q11 را هم آزاد و گزارش کن.

ولتاژ بقیه پایه های آی سی را هم اعلام کن
سپاس

آخرین ویرایش:

~modern~

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-08-18
537
1,126
سمنان
با سلام مجدد
ای سی tl494 پروسسور اینورتر مداره و پین ۳پین خروجی نیست،اطلاعات تمامی سنسورها اعم از شورتکات و سنسور حرارتی پس از پردازش از این پورت عبور میکنه که با گراند کردن این پین پروتکتور کلا غیرفعال میشه، احتمالا سوتفاهم شده در منظور بنده
ضمنا با نظر جناب غزالی موافقم، تعمیر آمپلیفایر نیاز به تجربه داره و تعمیرکار آمپلیفایر خودرو علاوه بر تخصص در زمینه آمپلیفایر باید در زمینه اینورتر هم مجرب باشه پیشنهاد میکنم با شخص مجربی مشورت کنید چون معمولا چراغ قرمز نشان دهنده بار اضافی در قسمتی از مداره و با اون کاری که من گفتم(غیرفعال کردن پروتکتور) اگر زود متوجه ایراد نشید حتما از یه جای مدار دود بلند میشه

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,221
گنبد کاووس
درود

ابتدا یک پایه R14 را آزاد کن.
اگه موثر نبود سپس امیتر Q11 را هم آزاد و گزارش کن.

ولتاژ بقیه پایه های آی سی را هم اعلام کن
سپاس
ممنون
پایه R14 رو آزاد کردم هیچ اتفاقی نیفتاد
ال ای دی قرمز خاموش میشه ، خازنها هم شارژ نمیشن

امیتر Q11 رو هم آزاد کردم ال ای دی آبی روشن شد خازنها هم شارژ کامل میشن (اگه پایه R14 رو متصل کنم خازنها شارژ نمیشن)

پایه های آیسی قبل از شارژ خازنها «» بعد از شارز خازنها

پایه 1 = 0.001 «» 0.001

پایه 2 = 05.02 «» 04.90

پایه 3 = 04.78 «» 0.114

پایه 4 = 05.01 «» 0.017

پایه 5 = 1.473 «» 01.535

پایه 6 = 3.711 «» 3.546

پایه 7 = 0.001 «» 0.001

پایه 8 = 16.65 «» 14.63

پایه 9 و 10 = 0.000 «» 05.92

پایه 11 و 12 = 16.65 «» 14.62

پایه 13 و 14 و15 = 05.02 «» 04.90

پایه 16 = 05.19«»04.77

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
درود

خواهشا هیچ قطعه ای را بدون توصیه من خارج نکن و الکی و شانسی تست نکن و بدون توصیه اساتید محترم هیچ کاری انجام نده.
چون اگه انگولک کنی و شرایط قبلی تغییر کنه و من بی خبر باشم دوباره مدتی گیجم میکنی تا بفهمم عیبی اضافه شده

اولا تعمیر شانسی خیلی بعیده
ثانیا تست و تعویض شانسی درصورت توفیق هم 2 ذار نمی ارزه چون اگه شانسی تعمیر بشه ننجون منم میتونسته تعمیرش کنه و جز لحیم کاری تجربه دیگری حاصل نمیشه
اما تست و تعویض شانسی فوق العاده مضره و بشدت موجب افزایش خسارت میشه.

ضمنا R191 با احتمال زیاد شبیه R291 داغ میشه
Q11 سوخته عوضش کن
سپس ببین فقط با آزاد کردن R14 ولتاژ بالا میره یا نه

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,221
گنبد کاووس
درود

خواهشا هیچ قطعه ای را بدون توصیه من خارج نکن و الکی و شانسی تست نکن و بدون توصیه اساتید محترم هیچ کاری انجام نده.
چون اگه انگولک کنی و شرایط قبلی تغییر کنه و من بی خبر باشم دوباره مدتی گیجم میکنی تا بفهمم عیبی اضافه شده

اولا تعمیر شانسی خیلی بعیده
ثانیا تست و تعویض شانسی درصورت توفیق هم 2 ذار نمی ارزه چون اگه شانسی تعمیر بشه ننجون منم میتونسته تعمیرش کنه و جز لحیم کاری تجربه دیگری حاصل نمیشه
اما تست و تعویض شانسی فوق العاده مضره و بشدت موجب افزایش خسارت میشه.

ضمنا R191 با احتمال زیاد شبیه R291 داغ میشه
Q11 سوخته عوضش کن
سپس ببین فقط با آزاد کردن R14 ولتاژ بالا میره یا نه

سپاس

درود

استاد ترانزیستور Q11 به شماره (A1266GR) رو از مدار خارج کردم و تست کردم سالمه

در صورتی که:
پروب قرمزاهم متر روی بیس باشه پروب مشکی به کلکتور و امیتر راه نمیده
پروب مشکی اهم متر روی بیس باشه پروب قرمز هم به کلکتور و هم به امیتر حدود 650 راه میده (اهم متر بنده دیجیتاله و پروب قرمز و سیاه اهم متر، مثبت و منفی رو درست نشون میده)

ترانزیستورهای Q141 و Q142 تو قسمت آمپلی هم شماره ی Q11 هستند اگه مشکلی نداره علی الحساب واسه ی تست یکی از این ترانزیستورها رو جایگزین کنم؟
(فعلا ترانزیستور سالم دیگه ای ندارم)

تو نقشه صفحه 23 ترانزیستورها رو مشخص کرده
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
درود

استاد ترانزیستور Q11 به شماره (A1266GR) رو از مدار خارج کردم و تست کردم سالمه

در صورتی که:
پروب قرمزاهم متر روی بیس باشه پروب مشکی به کلکتور و امیتر راه نمیده
پروب مشکی اهم متر روی بیس باشه پروب قرمز هم به کلکتور و هم به امیتر حدود 650 راه میده (اهم متر بنده دیجیتاله و پروب قرمز و سیاه اهم متر، مثبت و منفی رو درست نشون میده)

ترانزیستورهای Q141 و Q142 تو قسمت آمپلی هم شماره ی Q11 هستند اگه مشکلی نداره علی الحساب واسه ی تست یکی از این ترانزیستورها رو جایگزین کنم؟
(فعلا ترانزیستور سالم دیگه ای ندارم)

تو نقشه صفحه 23 ترانزیستورها رو مشخص کرده
درود

محاله Q11 سالم باشه مگر اینکه ولتاژ ها را درست گزارش نکرده باشی
اشکالی نداره با ترانزیستور مشابه بخش دیگر جابجا کن.

اگر جابجا کردی و ولتاژ فقط با آزاد کردن مقاومت بالا بره دراینصورت سوخته بوده
درغیراینصورت صد درصد خطایی در اعلام ولتاژها داشتی

سپاس

بالا