آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
یعنی نمیشه بعد از یکسوسازی یه خازن گذاشت یکی هم مستقیما به دو قطب صفحه ال ای دی متصل کرد؟
اینی که مورد بحث هست اولین خازن مثلا ۱۰۰ میکرو ۴۰۰ ولت رو به خروجی پل زد،مثا اینکه این مدل هر چند تا از ال دی دی ها با بایه ای سی کنترل میشه

درود

طراحی هر سیستمی تعیین کنندهٔ تغییرات و ابتکارات و روش های اصلاحی است.
لذا هرچند بنظر میرسه موازی کردن خازن بزرگ با خروجی دیود پل ، ولتاژ صاف‌تری آماده میسازه و باید بهتر باشه .

اما در سیستمی که ضمن نیاز به dc ، ضمنا نیاز به نوسان و تغییر ولتاژ ناچیزی داره تا متناسب با صعود و نزول ولتاژ متناوب ، عکس العمل مناسبی داشته باشه ، در چنین سیستمی افزایش ظرفیت خازن صافی موجب اختلال و خرابکاری میشه.

لذا باید نقشه باشه تا قابل تحلیل بشه و بر اساس تحلیل ، تصمیم مناسبی اتخاذ بشه.و یا بصورت تجربی با مقادیر بسیار کوچیک تست بشه و بر پایه پاسخ سیستم ، تصمیم صحیح اتخاذ بشه.

سپاس

3320119

کاربر vip
کاربر
2007-04-22
185
480
درود

هرچند تهویه مناسب بی تاثیر نیست اما با روش علمی و اصولی ، اساسا نیاز به تهویه نداره.
زیرا راز افزایش طول عمر لامپ ، کاهش جریان و درواقع حذف جریان غیرمجاز است که موجب کاهش شدید حرارت میشه و دراینصورت حرارت بقدری ناچیز میشه که در فضای بسته و در محیط گرم هم بمقدار غیرمجاز نمیرسه که نیاز به تهویه داشته باشه.

سپاس

من تو مغازه ام دوتا 50 وات دارم همون اول گرفتم بالای وپایین لامپ ها رو هرکدوم 8 تاسوراخ کردم .الان حدود 4 سال یا بیشتر هم هست خوشبختانه داند کارمیکنند ومشکلی نداشتند
البته از اول که گرفتم سوراخ کردم نه اینکه کارخودشو کرده باشه بعد بشه نوش دارو بعد مرگ سهراب !!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
من تو مغازه ام دوتا 50 وات دارم همون اول گرفتم بالای وپایین لامپ ها رو هرکدوم 8 تاسوراخ کردم .الان حدود 4 سال یا بیشتر هم هست خوشبختانه داند کارمیکنند ومشکلی نداشتند
البته از اول که گرفتم سوراخ کردم نه اینکه کارخودشو کرده باشه بعد بشه نوش دارو بعد مرگ سهراب !!

درود

بله همینطوره و تهویه موثره ولی قطعا برند معروفی نبوده و لامپ‌ها رو در جریان غیرمجاز قرار نداده تا اعتبار کسب کنه .

اما اگه لامپ‌هایی که عمر کوتاهی دارن مثلا اگه مدل‌های معروف ایرانی که غالبا یک الی دو سال عمر دارن ، چنانچه با چندین سوراخ و حتی بدون قاب هم استفاده کنید که ماکزیمم تبادل حرارت میسر بشه ، با این وجود قطعا بیش از ۳ سال عمر نمیکنه. زیرا جریان غیرمجاز همچنان وجود داره.

اساسا مهمترین اصل در امور پژوهشی اینه که دو نمونه مشابه را در شرایط کاملا یکسان قرار دهید و فقط یکی از فلکتورها را بعنوان متغیر منظور و فقط با تغییرات این فاکتور ، نتیجه و پاسخ سیستم را ملاحظه فرمایید .

مثلا دو لامپ پارس با مدل یکسان را در محیط واحد و با ولتاژ یکسان و دمای محیط یکسان و همه و همه شرایط یکسان مورد بررسی قرار دهید بطوریکه فقط در یکی از این دو لامپ سوراخ هایی ایجاد کنید و تاثیر آنرا در افزایش عمر ببینید
دراینصورت نتیجه آزمایش قابل قبول است .

نه اینکه روی قاب لامپ بسیار مرغوب که بیشتر از ۲۰ سال عمر میکنن با خودکار یک دایره بکشیم و پس از ۱۰ سال با لامپ پارس که با زور یکسال عمر میکنه مقایسه کنیم و نتیجه بگیریم که نقاشی دایره روی لامپ عمر آن را 10 برابر میکنه .

درحالیکه بدون نقاشی هم 20 برابر لامپ پارس عمر داره.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام
دیتاشیت ایسی درایور ال ای دی df6812e به زبان چینی

درود

هرچند با زبان چینی ، نتونستم استفاده چندانی کنم اما تقریبا مطمئن شدم که نمیتونی از خازن استفاده کنی .

با اینحال با مقادیر کوچیک تست کن ببین چه پاسخی میده و در صورت تاثیر مثبت ، گم کم ظرفیت خازن را اضافه کن .

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

هرچند با زبان چینی ، نتونستم استفاده چندانی کنم اما تقریبا مطمئن شدم که نمیتونی از خازن استفاده کنی .

با اینحال با مقادیر کوچیک تست کن ببین چه پاسخی میده و در صورت تاثیر مثبت ، گم کم ظرفیت خازن را اضافه کن .

سپاس

سلام .
استاد عزیزم . ممنونم یک دنیا . بعد از کاهش ولتاژ ال ای ها به مشتری تحویل دادم .بدون اضافه کردن خازن صافی.
متشکرم

3320119

کاربر vip
کاربر
2007-04-22
185
480
درود

بله همینطوره و تهویه موثره ولی قطعا برند معروفی نبوده و لامپ‌ها رو در جریان غیرمجاز قرار نداده تا اعتبار کسب کنه .

اما اگه لامپ‌هایی که عمر کوتاهی دارن مثلا اگه مدل‌های معروف ایرانی که غالبا یک الی دو سال عمر دارن ، چنانچه با چندین سوراخ و حتی بدون قاب هم استفاده کنید که ماکزیمم تبادل حرارت میسر بشه ، با این وجود قطعا بیش از ۳ سال عمر نمیکنه. زیرا جریان غیرمجاز همچنان وجود داره.

اساسا مهمترین اصل در امور پژوهشی اینه که دو نمونه مشابه را در شرایط کاملا یکسان قرار دهید و فقط یکی از فلکتورها را بعنوان متغیر منظور و فقط با تغییرات این فاکتور ، نتیجه و پاسخ سیستم را ملاحظه فرمایید .

مثلا دو لامپ پارس با مدل یکسان را در محیط واحد و با ولتاژ یکسان و دمای محیط یکسان و همه و همه شرایط یکسان مورد بررسی قرار دهید بطوریکه فقط در یکی از این دو لامپ سوراخ هایی ایجاد کنید و تاثیر آنرا در افزایش عمر ببینید
دراینصورت نتیجه آزمایش قابل قبول است .

نه اینکه روی قاب لامپ بسیار مرغوب که بیشتر از ۲۰ سال عمر میکنن با خودکار یک دایره بکشیم و پس از ۱۰ سال با لامپ پارس که با زور یکسال عمر میکنه مقایسه کنیم و نتیجه بگیریم که نقاشی دایره روی لامپ عمر آن را 10 برابر میکنه .

درحالیکه بدون نقاشی هم 20 برابر لامپ پارس عمر داره.

سپاس
درود .جناب غزال عزیز
والله بنده مقایسه نکردم .هردو لامی یک مدل هستند وبعد ارز خواندن پست شما .نگاه کردم وجالبه که هردو لامپ ایرانی وکارخونه شهاب هستند !
ولی بالای 4سال داره کارمیکنه وتو این مدت چند تا لامپ ایرانی وخارجی دیکه داشتم ک مرخص شدند .اما این دوتا هنوز با شدت وپرنور دارند کارمیکنند .وتست حرارتی که با دست انجام دادم میتونم بگم تو لامپ که دیفالته ملا مینی حرارت رو 40 درجه بگیریم لامپی که با همون مشخصات حباب مات وقسمت قاب انتهایی که برد داخلش هست رو سوراخ کردم برات میتونم بگم تقریبا دمای بدنه لامپ دوم نصف لامپ دیفالت میباشدو این از للحاظ عمر لامپ خیلی تا ثیر گذاره . نمونه دگه شما هدلایت خودرو دیدید ! مدلهای ساده با مدلهای فن دار رو مقایسه کنید ببنید عمر کدوم بیشتره .!!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود .جناب غزال عزیز
والله بنده مقایسه نکردم .هردو لامی یک مدل هستند وبعد ارز خواندن پست شما .نگاه کردم وجالبه که هردو لامپ ایرانی وکارخونه شهاب هستند !
ولی بالای 4سال داره کارمیکنه وتو این مدت چند تا لامپ ایرانی وخارجی دیکه داشتم ک مرخص شدند .اما این دوتا هنوز با شدت وپرنور دارند کارمیکنند .وتست حرارتی که با دست انجام دادم میتونم بگم تو لامپ که دیفالته ملا مینی حرارت رو 40 درجه بگیریم لامپی که با همون مشخصات حباب مات وقسمت قاب انتهایی که برد داخلش هست رو سوراخ کردم برات میتونم بگم تقریبا دمای بدنه لامپ دوم نصف لامپ دیفالت میباشدو این از للحاظ عمر لامپ خیلی تا ثیر گذاره . نمونه دگه شما هدلایت خودرو دیدید ! مدلهای ساده با مدلهای فن دار رو مقایسه کنید ببنید عمر کدوم بیشتره .!!!

درود

بله قطعا روشی که فرمودید موثره .
اما روش تحقیق را هم به تفصیل عرض کردم که باید دو نمونه باشه که یکی با سوراخ و دیگری بدون سوراخ باشه و ببینید لامپ با سوراخ ، چه مدتی به عمر لامپ اضافه میکنه.

دراینصورت نتیجه حاصله قابل قبوله . اما شما فرمودید هر دو لامپ ایرانی را سوراخ کردید و فرمودید بیشتر از لامپ‌های معتبر خارجی عمر کرده. درحالیکه مطمئنم هیچیک از شرایط تحقیق مهیا نبوده و لامپ ایرانی در منزل مثلا x و لامپ خارجی در منزل y و با شرایط نابرابر کار کرده .

سپاس

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
اما تقریبا مطمئن شدم که نمیتونی از خازن استفاده کنی
سلام.
وقتتون بخیر.
ضمن تشکر از شما و مطالعه پست های قبل از شما خواهش میکنم دلیل این مطلب رو برامون توضیح بدید،

اما در سیستمی که ضمن نیاز به dc ، ضمنا نیاز به نوسان و تغییر ولتاژ ناچیزی داره تا متناسب با صعود و نزول ولتاژ متناوب ، عکس العمل مناسبی داشته باشه
میشه چند نمونه مثال بزنید؟
تنها چیزی در لحظه اول در به ذهنم رسید مداری مثل محافظ سیستم های الکتریکی بود.
سارا ،افق و...

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام.
وقتتون بخیر.
ضمن تشکر از شما و مطالعه پست های قبل از شما خواهش میکنم دلیل این مطلب رو برامون توضیح بدید،

میشه چند نمونه مثال بزنید؟
تنها چیزی در لحظه اول در به ذهنم رسید مداری مثل محافظ سیستم های الکتریکی بود.
سارا ،افق و...

درود

برای پاسخ این سوال باید حالت های مختلفی رو تشریح کنم و بر پایه احتمال غالب ، تصمیم رو اعلام کنم که یک کتاب میشه.

اما در بسیاری از سیستم ها نیاز داریم زمان ماکزیمم را تشخیص بدیم تا مثلا فاز بعدی رو بر اساس زمان ماکزیمم فاز اول تولبد کنه وگرنه ممکنه فاز تولیدی و فاز برق شهر در زمان‌ها تصادفی با اختلاف فاز نامناسب تغییر کنه و اختلاف فاز همیشه تصادفی و بدون قاعده میشه بطوریکه اگه همفاز بشن درواقع یک فاز داریم و اگه معکوس باشن بیشترین ولتاژ ممکن بین دو فاز تولید میشه و خطرناکه.
و یا در سیستمی که قراره از ولتاژ غیرمجاز بیش از ۲۰۰ ولت حفاظت کنه باید قادر به شناسایی ماکزیمم ولتاژ ورودی باشه نه ولتاژ موثر و یکسو و تثبیت شده .
چون ممکنه شکل موج بصورتی باشه که ماکزیمم ولتاژ ۱۰۰۰ ولت باشه ولی موثرش ۱۰ ولت باشه که دراینصورت اگر یکسو و تثبیت کنیم ، دیگه ولتاژ غیرمجاز تشخیص نمیده و قس علیهذا
اما با تست عملی و با احتیاط لازم میتونیم عملا با مقادیر ناچیز تست کنیم و اگه با ناهنجاری قابل تحملی مواجه نشد ، مقادیر خازن را افزایش دهیم تا مقدار ایده‌آل بدست بیاد.

و یادر سیستم های تغذیه جدید pfc نیاز واجب به زمان ماکزیمم و مینیمم ولتاژ برق شهر داریم

سپاس

بالا