آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

mapmap

کاربر vip
vip
کاربر
2009-10-27
223
144
یا این لامپ با ۸۰ تا LED ۹ ولت و ولتاژ خروجی درایور ۲۰۹ ولت و تعداد led موازی شده ۵ عدد

۸۰÷۵=۱۶ بسته ال ای دی ۹ ولت
۱۶×۹=۱۴۴ ولت
یعنی براش ۱۴۴ ولت کافیه در صورتی که خروجی درایورش ۲۰۹ ولته
چرا؟
و
آیا برای این هم باید یکی از مقاومتهای موازی رو از مدار خارج کنم؟

با سپاسی بیکران

پیوست‌ها

• 380.3 کیلوبایت بازدیدها: 25
  • 525.4 کیلوبایت بازدیدها: 27
  • 320.3 کیلوبایت بازدیدها: 24

Mohammad.sp

کاربر vip
vip
کاربر
2021-06-04
130
136
29
سلام
نیاز نیست دیود بزارید و خیلی راحت ان را با قلع یکسره کنید و همان مقاومت ۱ اهم را خارج کنید تشخیص تغییر نورخیلی واضح نیس مگر اینکه جریان قبل وبعدشو باهم مقایسه کنید یک عکس کامل از صفحه ال ای دی قرار بدید جوری که نوشته های ان مشخص باشد

Mohammad.sp

کاربر vip
vip
کاربر
2021-06-04
130
136
29
یا این لامپ با ۸۰ تا LED ۹ ولت و ولتاژ خروجی درایور ۲۰۹ ولت و تعداد led موازی شده ۵ عدد

۱۶×۹=۱۴۴ ولت
چرا؟
و

با سپاسی بیکران
سلام
این نوع درایو ال ای دی جریانش ثابت می باشدو جریانی که از درایو کشیده میشود باعث افت ولتاژ شده و ولتاژ طبق مصرف کننده تنظیم میشود
یدونه از مقاومت های 1R10 در بیاورید کفایت میکند

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
خسته نباشید

مقاومت ۱ اهمی رو قطع کردم حس کردم نورش زیاده اونو سر جاش گزاشتم ۲.۲ اهمی رو در آوردم به نظرم تغییری نکرد اما شاید به نظر من اینه و تغییری جزئی داشته!
آیا این تغییر کافیه؟
یه نکته رو یادم رفته بود بگم که یکی از ledهای این لامپ سوخته بود که بجاش یه دیود in5408 گزاشتم . آیا کار اشتباهی کردم؟

ولتاژ کلی بُرد LEDها ۱۵۰ ولت و تعدادشون با احتساب دیود ۴۷ عدده که دو تا دو تا با هم موازی هستن!
و هر ال ای دی ۶ ولته

محاسبات مقدار ولتاژ به چه شکله؟
وقتی
۴۷÷۲=۲۳.۵
۲۳.۵×۶=۱۴۱ ولت
چرا خروجی درایور ۱۵۰ ولته؟
با اجازه اساتید محترم

دوست بزرگوار درواقع شما باید ابتدا قبل از هر گونه دستکاری،، ولتاژ خروجی را اندازه گیری و یادداشت میکردید
و بعد از اصلاح و تغییر در مقاومت ها مجدد خروجی را اندازه گیری میکردید و با تغییر ولتاژ حاصل شده نسبت به اصلاح کمتر و یا بیشتر مقاومت اقدام میکردید
تا به واسطه نور لامپ چشم شما دچار خطای اندازه گیری نگردد

علی ایحال اگر امکانش وجود داره برد را به حالت قبلی برگردونید و مجدد مراحل را تکرار کنید

و یا میتونید مقاومت مربوطه را با مقادیر دیگری جایگزین و تست نمایید
باید مقاومت های مختلفی را متصل و تست نمایید
در نهایت بزرگترین مقاومتی را انتخاب نمایید که با ولتاژ با جریان خروجی سازگار باشد و تداخلی در روشن شدن ال ای دی ایجاد نکند

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
در

۱۶×۹=۱۴۴ ولت
چرا؟
و

با سپاسی بیکران

درود

باید لامپ‌ها یا مصرف کننده به خروجی متصل باشه تا ولتاژ صحیح قابل اندازه گیری باشه.
حتما خروجی آزاده که ‌ولتاژ بالایی داری.
و یا ایرادی در استدلال خود دارید.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد این روش برای لامپ های DOB(برق مستقیم) هم عملی هست دوتا مقاومت موازی داره

درود

تابحال شخصا این لامپ‌های نوظهور را تجربه نکردم و بر اساس اطلاعاتی که منتشر شده هم قابل استناد و ارزیابی نیست.
اما بدون تردید تولیدکنندگان از تمهیداتی برای سود بیشتر خود و بزیان مشتری استفاده میکنن و به همین دلیل کلیه محصولات تولیدی ازجمله لامپ‌ها جهت افزایش عمر و بازدهی نیاز به اصلاحات و تغییراتی دارند. .

اما تولیدکنندگان هم متقابلا بمنظور جلوگیری از اعمال اصلاحیه از روش‌هایی استفاده میکنن که اعمال اصلاحیه ، دشوارتر و درصورت امکان محال باشه.
بطوریکه غالبا مورد تهدید شرکت‌های الکترونیک طرف قرارداد نمایندگی هستم که حق اصلاح سیستم جهت افزایش عمر دستگاه‌ها را ندارم.

زیرا تولیدکنندگان قادر به تحمل عواقب افزایش عمر محصولات نیستند که زیان و خسارات بسیار سنگینی به آنها وارد میکنه.

تصور کنید اگرچه تولید لامپ‌های مادام‌العمر با تکنولوژی حاضر ، بسیار ساده شده ، اما اگر لامپ‌های مادام‌العمر تولید و عرضه بشه ،

دراینصورت ازآنجاکه تمامی مصرف‌کنندگان فقط یکبار بتعداد نیاز خود خریداری و تهیه میکنن لذا کلیه تولیدکنندگان باید بزودی غاز بچرونن.

سپاس

5939909256

کاربر
2021-10-21
12
20
41
درود فراوان بر استاد بزرگوار و دلسوز، بنده از اونجایی که تقریبا دو ماه پیش روی این موضوع بررسی و تحقیق کردم خواستم تجربیات خودم رو ارائه بدم.البته با جازه از اساتید بزرگ. ابتدا مقاومت های موازی آی سی یا همون مقاومت های شنت رو عوض کردم. مقاومت ها اکثرا زیر ۱۰ اهم بودند. جریان رو بررسی کردم.در یک مورد دیدم مثلا جریان ۱۳۰ میلی آمپر قبل از تعویض مقاومتها بعد از تعویض به حدود ۹۰ میلی کاهش پیدا کردند. با کمال تعجب دیدم نور لامپ تغییر بسیار ناچیزی کرد(کم شد).‌هم اکنون نیز منتظر نتیجه هستم. چون چیپ های ال ای دی رو هم تعویض کردم.به نظر من این به قول معروف زیاده خواهی (هم جریان و هم تولید کننده !) در همه ی دستگاهها و سیستم های داخلی وجود داره چرا که همونطور که استاد فرمودند به نفعشونه. زیرا طبق فرمول توان هر چه جریان بیشتر توان نیز بیشتر و لامپ ها بیشتر حرارت تولید کرده و در نتیجه عمرشون کم میشه.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

اخیرا که پست جدیدی در این تاپیک مطرح شد ، جهت بررسی رجوع کردم که بصورت تصادفی محتوای پست ۱۴۱ جنابGlimpser توجهم را جلب کرد و ماجرا تداعی شد که خطاب به من فرموده :

به کسی که نخواهد یاد بگیرد نمیشه چیزی یاد داد.

لذا با توجه به تعلق شدیدم به اعتراض و انتقاد مصمم شدم پس از حدود ۴ سال که از این تاپیک سپری شده کلیه اعتراضات را مجددا بررسی کنم که گویای میزان ضعف و قوت موضوع نیز هست .

لذا ضمن تقدیر فراوان بابت ابراز لطف علاقمندان ، کلیه اعتراضات و چالش‌ها بشرح زیر است که خالی از لطف نیست .

در
پست ۲۱ جناب ajamee گفت:
در دنیا عنوان ابدی جایی ندارد و ادعای تاپیک را نادرست دانست.

لذا در پست ۲۳ بابت فراهم شدن مقدمه پاسخگویی فقط دو سوال کوتاه ( سابقه و تحصیلاتش) را پرسیدم و سپس درحالیکه همواره آنلاین بود اما هرگز پاسخی نداد و لذا در پست ۳۰ تاکید و تکرار کردم که بکلی غیب شد.

در پست۱۳۳ جناب 2aagh فرمود:
دو لامپ با توان مختلف را با یک درایور تست کرده ‌و جواب نداده و نتیجه گرفتند ادعای تاپیک نادرسته.

درحالیکه موضوع تاپیک درخصوص ادعاهای مورد نظر وی نیست و معلوم نشد چرا لامپ‌هایی با توان مختلف را با یک درایور تست کرده و چه نتیجه‌ای گرفته که نفهمیدم و سپس علیرغم تقاضای شفاف سازی ، هرگز توضیح و پاسخی هم ندادند ، کجا چنین ادعایی شده که رد کردند؟

جنابGlimpser در پست ۱۳۶ فرمودند
عمر دوساله کافیه و عنوان تاپیک را باید اصلاح کنم. و ...
و در پاسخ به استدلالم در پست ۱۳۸
گفت.
شاید سن شما در حدی است که تجربه نداری و نمیدونی اگه ۴ لامپ در کشو بگذاری و حتی استفاده نکنی بعد از ۳ سال می‌بینید که چندتاشون کار نمیکنه.

پاسخ دادم دراینصورت اگر لامپ‌هایی در کشو بلااستفاده هم باشه بعد از ۳ سال میسوزه ، چرا لامپ آتش‌نشانی مورد استناد پست 1 که حتی در کشو و کمد هم نبوده و بدون وقفه ۱۲۰ سال روشنه با اینحال هنوز نسوخته؟

و در پست ۱۴۱ جنابGlimpser پاسخ داد:
به کسی که نخواهد یاد بگیرد نمیشه چیزی یاد داد.

و در پست ۱۴۳ نیز در پاسخ به استدلالم فقط شعار فوق را تکرار کرد که پاسخ دادم.

لذا ملاحظه فرمودید باوجودیکه بشدت مشتاق و شیفته چالش و انتقاد و اعتراض هستم و تکذیب را بسیار بیشتر از تحسین دوست میدارم.

با این وجود فقط انتقاد جناب امین محمدی مفید و موثر بود که در پست ۱۵۶ با الهام از یک سایت ترکیه ، روش نادرستی را ارزنده‌تر از روش این تاپیک اعلام فرمود که با وجود نادرستی ، علاوه بر اینکه پس از تحلیل و بررسی ، درواقع سند محکم دیگری بر صحت روش تاپیک شد ، ضمنا مسبب طرح معمای جالب 17 در پست ۳۹۰ تاپیک معماهای آموزشی نیز گردید.

اعتراض دیگری پیدا نکردم جز اعتراضات و تهدیدات و پیشنهادات خارج از تاپیک و بصورت تلفنی و حضوری که در طول زندگی پس از جوانی ، همواره این تهدیدها ، وفادارترین بخش زندگی من بوده که باد هوا و حرف مفت بوده و نه تنها کوچکترین اثر منفی بر اهدافم نداشته بلکه مصمم‌ترم کردند.

سپاس

اراد 1234876

کاربر vip
کاربر
2016-10-03
13
5
دمت گرم استاد. کاش افراد مثل شما رو زیادتر داشتیم. از شما به جز الکترونیک درس معرفت و عشق اموختم. زنده شاد و کامروا باشید

بالا