آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: علت کم شدن انی ولتاژ خروجی پس از روشن کردن دستگاه اینورتر جوشکاری صبا الکتریک؟

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام متشکرم از پاسخ شما جناب غزال ptc فوق در کنار رله میباشد و اگر به تصویر نگاه کنید درست در کنار سیم قرمز مثبت تغذیه میباشد شرمنده به خاطر نداشتن دوربین خوب و با کیفیت برای گرفتن عکس های با کیفیت تر من در زیر شماتیک مسیر ورودی ولتاژ dc را به اختصار از روی بورد کشیده ام در ضمن یک نکته که تعمیر کار قبلی یک قسمت از مدار را به طور کامل حذف کرده بود اما با این حال دستگاه کار خود را انجام می داده است متاسفانه ان قسمت به طور کامل سوخته است و نمیتوان فهمید که چه قطعاتی در ان قسمت وجود داشته است جناب غزال متاسفانه ptc 4.5اهمی نتونستم پیدا کنم اما از روی یک بورد اوراقی تلویزیون یک عدد ptc 10 اهم باز کردم ایا به درد میخورد و یک عدد ptc 3 پایه هم تهیه کرده ام به نظر شما کدام یک را میتوانم استفاده کنم

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
سلام ضمن تشکر از استاد جواد عزیز

البته ptc دیگوزینگ برای دستگاه جوش قابل استفاده نیست
ptc با مشخصه 4/5 اهم برای تمام اینورترها قابل استفاده است

سپاس
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
من این ptc رو تو دستگاههای اینورتر مختلف اندازه گرفتم 18 اهم هست از شرکت وارد کننده بعنوان یدک هم که گرفتم 18 اهمه سعی هم کردم دما 25 درجه باشه چون همونطور که میدونید تو دمای کمتر اهم کمتری نشون میده و اهمی که برای ntc یا ptc اعلام میکنن اهم این قطعات تو دمای 25 درجه است
موفق باشید

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
با سلام متشکرم از پاسخ شما جناب غزال ptc فوق در کنار رله میباشد و اگر به تصویر نگاه کنید درست در کنار سیم قرمز مثبت تغذیه میباشد شرمنده به خاطر نداشتن دوربین خوب و با کیفیت برای گرفتن عکس های با کیفیت تر من در زیر شماتیک مسیر ورودی ولتاژ dc را به اختصار از روی بورد کشیده ام

در ضمن یک نکته که تعمیر کار قبلی یک قسمت از مدار را به طور کامل حذف کرده بود اما با این حال دستگاه کار خود را انجام می داده است متاسفانه ان قسمت به طور کامل سوخته است و نمیتوان فهمید که چه قطعاتی در ان قسمت وجود داشته است جناب غزال متاسفانه ptc 4.5اهمی نتونستم پیدا کنم اما از روی یک بورد اوراقی تلویزیون یک عدد ptc 10 اهم باز کردم ایا به درد میخورد و یک عدد ptc 3 پایه هم تهیه کرده ام به نظر شما کدام یک را میتوانم استفاده کنم
سلام
معمولا روی این ptc مقدارش درج شده با وجودی که شکسته ولی شاید بتونید بخونیدش
موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
معمولا روی این ptc مقدارش درج شده با وجودی که شکسته ولی شاید بتونید بخونیدش
موفق باشید

سلام

دوست خوبم

اگر قطعاتی حذف شده باید زودتر میگفتی و احتمالا بجای ntc سیم گذاشتن و لذا بسیار واجبه که در نقشه محل قطعاتی که حذف شده را مشخص کنید

ptc باید حدود 4/5 اهم باشه 5 اهمی هم ایراد نداره
البته من ptc این مدل را تابحال تعویض نکردم و ممکنه اهمش متفاوت باشه ولی میدونم بدلایل علمی 4/5 اهمی روی هر دستگاهی جواب میده و لذا من با 4/5 اهم میتونم از این قسمت مطمئن بشم و نظر بدم .

ضمنا فرمودید معمولا روی این ptc مقدارش درج شده با وجودی که شکسته ولی شاید بتونید بخونیدش
کجا را ببینم و روی ptc را بخونم اگر منظورتون تصاویر قبلی است آیا وقتی شما عکس میگیرید یکبار هم به اون نگاه نمیکنید که چه عکسی گرفتید
آیا بنظر شما عدد و علامت و مشخصه ای در تصویر دیده میشه و من نمی بینم ؟

اگه قابل رویت هم بود چرا خودت بسادگی با مشاهده اصل قطعه نمیگی روی اون چی نوشته که من از روی عکس و با خطای احتمالی و با مصیبت بخونم

اگه منظورتون تصویر زیر است من اونو به بهترین حالتی که تونستم ویرایش کردم حالا شما ببینید عدد و علامتی توی تصویر دیده میشه بمن هم بگین ؟ !

نمی فهمم چرا دوست داری تا حد ممکن اطلاعات را با اعمال شاقه و با زجر و اتلاف وقت مطرح کنی جدا چی میشه اگه خودت بگی روی اون چی نوشته
واقعا نحوه گزارش شما نه تنها کم نظیر بلکه بی نظیره

عزیزم کاملا شفاف توضیح بده و هرچی در مورد دستگاه می بینی و میدونی بگو
چرا گزارش ها را با معما ارسال میکنی و مثلا چند عکس میفرستی و میخوای قطعه ای که در ذهن شماست و شما ptc میدونی (و شاید نباشه) من حدس بزنم این قطعه که توی ذهن شماست کجای تصویره ؟ چرا خودت نمیگی کجای تصویره

و یا چسب قرمز روی قطعه را بر نمیداری و درواقع میگی در این تصویر تار و مبهم قطعه ای هست که من بهش میگم ptc و زیر چسب قرمز اون چیزی نوشته
حالا اگه تونستی حدس بزنی زیر چسب چی نوشته
؟ !
عزیزم لااقل یک جایزه هم برای معماهات درنظر بگیر

ptc.jpg
ولی بنظر من این قطعه ptc نیست بلکه ntc است و اگه با این راه نیافتاده با ptc هرگز راه نمی افته و دراینصورت ایراد اصلی چیز دیگری است.

ولی همون ptc که 10 اهمیه استفاده کن که ببینیم چی میشه
راستی چکار کردین منفجر شد (من نمیتونم حدس بزنم چکار کردین .خودت بگو )

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
اول سلام خدمت شما جناب غزال
که وقت گران بهای خود را به این جانب اختصاص می دهید تشر فراوان
اما جناب غزال از شما یک گله ای هم دارم لطفا در حین مطالعه پستها لطفا به نام شخص ارسال کننده پست هم توجه فرمایید
باتشکر
متاسفانه من در شهر کوچکی هستم که برای خرید قطعات مجبورم اینترنتی خرید نمایم
با این Ptc مدار راه میافتاد و رله ها جذب میکردند
اما من برای مطمعن شدن از مقدار دقیق Ptc ptc را از مدار خارج کردم و یکی از دوستان که خدا حفظش کنه با انبر دست این ptc را از وسط دو قاچ کرد
متاسفانه چندروزی که هی کار برام پیش میاد و نمیتونم قطعات سر جای خودشون بزنم و دستگاه رو امتحان کنم
حتما در کوتاه ترین زمان ممکن امتحان میکنم
با تشکر از صبر و شکیبایی شما
در ضمن سعی میکنم ببینم که تعمیر کار قبلی چه چیزایرو حذف کرده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
اول سلام خدمت شما جناب غزال
که وقت گران بهای خود را به این جانب اختصاص می دهید تشر فراوان
اما جناب غزال از شما یک گله ای هم دارم لطفا در حین مطالعه پستها لطفا به نام شخص ارسال کننده پست هم توجه فرمایید
باتشکر
متاسفانه من در شهر کوچکی هستم که برای خرید قطعات مجبورم اینترنتی خرید نمایم
با این Ptc مدار راه میافتاد و رله ها جذب میکردند
اما من برای مطمعن شدن از مقدار دقیق Ptc ptc را از مدار خارج کردم و یکی از دوستان که خدا حفظش کنه با انبر دست این ptc را از وسط دو قاچ کرد
متاسفانه چندروزی که هی کار برام پیش میاد و نمیتونم قطعات سر جای خودشون بزنم و دستگاه رو امتحان کنم
حتما در کوتاه ترین زمان ممکن امتحان میکنم
با تشکر از صبر و شکیبایی شما
در ضمن سعی میکنم ببینم که تعمیر کار قبلی چه چیزایرو حذف کرده

سلام

اولا اگر جسارتی کردم ببخشید
من انتظار دارم برای رفع مشکل خود حتی المقدور سعی کنید توضیح شفاف و کاملی بدهید ولی متاسفانه بسیار گنگ و مبهم گزارش میکنی

تابحال نگفته بودی با این قطعه کار میکرد
اگر با این قطعه کار میکرده دراینصورت یک ptc را با حداقل دو NTC سری کن و بجای این قطعه نصب کن

اگر به مدار این قطعه توجه کنی مشخص میشه که با قطعاتی سری بوده یا نه ؟
حدس میزنم تعمیرکار قبلی PTC را حذف کرده و این قطعه که تصویر آنرا ارسال فرمودید بنظر من NTC است

اگر دستگاه PTC نداشته باشه هم کار میکنه ولی خیلی زود میسوزه

سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام خدمت شما جناب غزال
پس از چند روز تونستم امروز هم ptc, ntc رو به گفته شما سری کنم و روی برد نصب کنم
و 3 تا خازن 680 450 ولتی رو هم با وجود اینکه میدونستم سالم هستن با سه تا خازن 680 400 ولتی تعویض کردم
اما جواب نداد یعنی ولتاژ خروجی دستگاه زمانی که به برق وصل میکنم چیزی در حدود 60 ولت میشه و پس از گذشت چند صدم ثانیه به ولتاژ 13.2 ولت میرسه
شرح حال دوباره از مدار :
1 . وقتی سوکت سنسور جریان و قطع میکنم از برد کنترلر میزان ولتاز خروجی به 45 ولت میرسه پساز وصل سوکت دوباره ولتاز خروجی به 13.2 وت میرسه
2 . وقتی سوکت اپتو کوپلرو برعکس سر جاش نصب میکنم ولتاز خروجی به 62 ولت میرسه اما جوشکاری نمیکنه

3 . کمی قلع مردگی در اطراف پایه های دیود های خروجی به نظر میرسه
4 . ولتاژ خازنهای بزرگ برابر با 312 ولت میباشد
5 . در ضمن قسمتهای حذف شده طبق تصویر دوست روسی ***** ورودی و واریستور میباشد .
این دستگاه ساخت شرکت صبا الکتریک rinv-200 میباشد .
اما به نظر میرسه چینی ها از این دستگاه کپی برداری کردن
این هم لینک روسی که دستگاه رو نشان میدهد
Обзор инвертора ESAB Buddy Arc 200 - Металличе

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام خدمت شما جناب غزال
پس از چند روز تونستم امروز هم ptc, ntc رو به گفته شما سری کنم و روی برد نصب کنم
و 3 تا خازن 680 450 ولتی رو هم با وجود اینکه میدونستم سالم هستن با سه تا خازن 680 400 ولتی تعویض کردم
اما جواب نداد یعنی ولتاژ خروجی دستگاه زمانی که به برق وصل میکنم چیزی در حدود 60 ولت میشه و پس از گذشت چند صدم ثانیه به ولتاژ 13.2 ولت میرسه
شرح حال دوباره از مدار :
1 . وقتی سوکت سنسور جریان و قطع میکنم از برد کنترلر میزان ولتاز خروجی به 45 ولت میرسه پساز وصل سوکت دوباره ولتاز خروجی به 13.2 وت میرسه
2 . وقتی سوکت اپتو کوپلرو برعکس سر جاش نصب میکنم ولتاز خروجی به 62 ولت میرسه اما جوشکاری نمیکنه

3 . کمی قلع مردگی در اطراف پایه های دیود های خروجی به نظر میرسه
4 . ولتاژ خازنهای بزرگ برابر با 312 ولت میباشد
5 . در ضمن قسمتهای حذف شده طبق تصویر دوست روسی ***** ورودی و واریستور میباشد .
این دستگاه ساخت شرکت صبا الکتریک rinv-200 میباشد .
اما به نظر میرسه چینی ها از این دستگاه کپی برداری کردن
این هم لینک روسی که دستگاه رو نشان میدهد
Обзор инвертора ESAB Buddy Arc 200 - Металличе

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
من با سه تا مولتی متر اندازه گرفتم ولتاژ روی پایه های خازن بزرگ برابر با 308 ولت شد
نکته پروب قرمز روی پایه مثبت خازن روب مشکی روی پایه منفی خازن
یک سوال ؟
ولتاژ خروجی دستگاه ایا در حالت جوشکاری ارگون میتواند 13.2 ولت باشد ؟
فرق جوشکاری ارگون با جوش معمولی در دستگاه جوش چیست ؟
نکته ولوم دستگاه رو تعویض کردن و به جای 10 کیلو 100 کیلو گذاشتن البته با این ولوم دستگاه کار میکرده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
من با سه تا مولتی متر اندازه گرفتم ولتاژ روی پایه های خازن بزرگ برابر با 308 ولت شد
نکته پروب قرمز روی پایه مثبت خازن روب مشکی روی پایه منفی خازن
یک سوال ؟
ولتاژ خروجی دستگاه ایا در حالت جوشکاری ارگون میتواند 13.2 ولت باشد ؟
فرق جوشکاری ارگون با جوش معمولی در دستگاه جوش چیست ؟
نکته ولوم دستگاه رو تعویض کردن و به جای 10 کیلو 100 کیلو گذاشتن البته با این ولوم دستگاه کار میکرده

سلام

منظور شما از سوکت سنسور جریان کدوم سوکته ؟
آیا ولتاژهای 24 ولت و 12 ولت و غیره درسته؟

تاثیر جایگزینی پتانسیومتر 100 کیلو بجای 10 کیلو به نوع طراحی وابسته است و بدون نقشه قابل اظهار نظر نیست اما اگر مطمئنی 10 کیلو بوده از 10 کیلو استفاده کن تا جای شبهه ای باقی نمونه

آیا آی سی 3140 و 3525 داره ؟
زمانیکه نزد شما آوردند ایرادش چی بود ؟ بنظر میاد قطعاتی را اشتباها استفاده و جایگزین کردی

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا