آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: علت کم شدن انی ولتاژ خروجی پس از روشن کردن دستگاه اینورتر جوشکاری صبا الکتریک؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پاسخ : علت کم شدن انی ولتاژ خروجی پس از روشن کردن دستگاه اینورتر جوشکاری صبا الکتریک ؟

با سلام مقدار مقاومت ptc برابر با 107 اهم بود به وسیلیه فندک را تست نموده که ptc و ptc شروع به کاهش مقاومت از خود نشان داد برای تست دقیق ptc مجبور به جداکردن از روی برد شدم که درحین جدا کردن با یک فشار خیلی کم یکی از پایه های ptc کنده شد ptc سبز رنگ میباشد حال ptc را تست کرده و مقدار مقاومت ptc ابتدا کم شده و سپس شروع به افزایش مقاومت کرد یک سوال حال میتوانم به جای این ptc از یک ptc 50 اهم استفاده نمایم ؟ سلام استاد رضا متوجه منظور شما نمیشم یعنی چی +15 با منفی 15 میشه 30 ببخشید این +15 کجا هستش ؟ اخه روی بورد رگلاتور 7815 ولت ندارم

سلام

PTC غالبا مکعب مشکی است و اگه 107 اهمه خرابه
تصویری از تغذیه ارسال کنید تا ببینم PTC سبز چه صیغه ای است
PTC در دستگاه جوش غالبا 4/5 اهمی استفاده میشه

سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام فردا حتما از بورد عکسی تهیه نموده اپلود مینمایم با تشکر ایا کار ptc به صورت زیر میباشد : ptc چیست : ptc مقاومت متغیر با دما میباشد که در صورت گرم شدن میزان مقاومت ptc افزایش می یابد حال وظیفیه ptc در مدار اینورتر در لحظه t0 باعث شارژ خازن های تغذیه و جلوگیری از عبور جریان زیاد برای شارژ خازن ها در لحظه t1 باعث جذب رله و اتصال کوتاه کردن دو سر ptc از طریق تیغه های رله تا جریان عبوری مدار از طریق تیغه های رله انجام پزیرد حال ایا میتوان به جای ptc از مقاومت کم اهم وات بالا استفاده نمود ؟

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,085
سلام دوست من
با اجازه استاد
اون قطعه سبز رنگ در مدار پایین دستگاه ntc هست نه ptc که با افزایش دما مقاومتش کم میشود و همانطور که گفتید در لحظه اول خازنها را ملایم شارژ میکند......
در پست زیر مطالبی را ارائه نموده ام:
http://www.irantk.ir/irantk45267/
بله در بعضی از دستگاه ها بجای ntc از مقاومت وات بالا با اهم مناسب استفاد میشود.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام فردا حتما از بورد عکسی تهیه نموده اپلود مینمایم با تشکر ایا کار ptc به صورت زیر میباشد : ptc چیست : ptc مقاومت متغیر با دما میباشد که در صورت گرم شدن میزان مقاومت ptc افزایش می یابد حال وظیفیه ptc در مدار اینورتر در لحظه t0 باعث شارژ خازن های تغذیه و جلوگیری از عبور جریان زیاد برای شارژ خازن ها در لحظه t1 باعث جذب رله و اتصال کوتاه کردن دو سر ptc از طریق تیغه های رله تا جریان عبوری مدار از طریق تیغه های رله انجام پزیرد حال ایا میتوان به جای ptc از مقاومت کم اهم وات بالا استفاده نمود ؟

سلام

ضمن تشکر از استاد حسین که تشریح اهم مطالب را تقبل زحمت فرمودند.

PTC و NTC ها سری هستند و با رله شورت میشن که استاد حسین وظیفه NTC را با تشریح شایسته مطرح فرمودند
اما وظیفه PTC را بعنوان معما در تاپیک معماهای آموزشی مطرح کردم.

سپاس

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
سلام
کار حفاظت از پل دیودهای ورودی در لحظه اول اتصال مدار به برق و شارژ خازنها بر عهده ntc ها هست ولی این ptc چی کار میکنه
در صورتی که مشکلی در مدار پیش بیاد و رله عمل نکنه مثلا مدار 24 ولت خراب بشه و اتصال کوتاه کنه در ان صورت رله عمل نمیکنه و ntc ها در مدار باقی میمونن و مقاومتشونم با داغ شدن مدام میاد پایین و همین عامل هم باعث میشه مدار جریان بیشتری بکشه و همین روند باعث انفجار ntc ها میشه در چنین مواردی ptc سری با ntc iها وارد عمل شده و با افزایش مقاومت جلو تمام جریان رو صد میکنه و مقاومتش اونقدر بالا میره که تقریبا تمام ولتاژ بر روی این مقاومت افت کرده و از انفجار ntc ها واسیب بیشتر به مدار جلو گیری میکنه من تو بعضی اینورتر ها دیدم که اصلا ازptc استفاده نکردن که همین مساله در موردی باعث انفجار ntc ها شده بود
البته ptc سبز رنگ هم که از نظر شکل شبیه ntc هاست و فقط رنگ سبزی داره هم در یک دستگاه مشاهده کردم
به نظرم در اهم گیری اشتباه کردید یا اهمتر شما کالیبره نیست یا قطعه رو تازه از مدار در اوردید و هنوز گرم بوده که اهم گیری کردید چون مقاومت ptc های اینورتر جوش معمولا 18 اهم هست (تو دما 25 درجه) بنظرم میتونید از ptc که در مدار دگوسینگ تلویزیون هست بجای ptc مورد نظر استفاه کنید.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام ضمن تشکر از استاد جواد عزیز

البته ptc دیگوزینگ برای دستگاه جوش قابل استفاده نیست
ptc با مشخصه 4/5 اهم برای تمام اینورترها قابل استفاده است

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام خدمت شما ببخشید اینهم عکسهای از مدار اینورتر جوشکاری Ptc فوق در کنار رله ها میباشد البته از مدار خارج کردم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام

شما هم در این تصاویر چیزی نمی بینید ؟ یا فقط من نمی بینم
لااقل توضیح میدادی باید کجای تصویر ببینیمش
هرچی سعی کردم با ویرایش چیزی بفهمم نشد

بعد از چند روز پاسخت اینه
عرض کردم ptc با NTC ها سری است ببین قطعه ای که میخوای نشون بدی سری با NTC است ؟
NTC ها کجاست ؟

سپاس
prc1.jpg
اگه منظورت معرفی ptc است بگو کجای تصویره

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام خدمت شما سلام PTC غالبا مکعب مشکی است و اگه 107 اهمه خرابه تصویری از تغذیه ارسال کنید تا ببینم PTC سبز چه صیغه ای است PTC در دستگاه جوش غالبا 4/5 اهمی استفاده میشه منبع : http://www.irantk.ir/newreply.php?do=newreply&p=307415&noquote=1#ixzz36sZUbFMM هدف من با نشان دادن عکسها فقط پاسخ به سوال شما بود در تصویری که شما پیوست کرده اید مکان ptc کاملا مشخص میباشد در مدار فوق اصلا ntc وجود نداره یا اینکه من نمیتونم پیداکنم! (شاید مخفی باشه که بخوان تعمیر کارو تو فکر بندازن) تنها قطعه ای که با تیغه های رله موازی میباشد همان ptc سبز رنگ میباشد البته به لطف یکی از دوستان از وسط دو قاچ شد ! و ptc قاچ شده مدار Photo0188.jpg hosted at www.xum.ir - سایت آپلود عکس زوم از پشت بورد برایتان اپلود مینمایم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام خدمت شما سلام PTC غالبا مکعب مشکی است و اگه 107 اهمه خرابه تصویری از تغذیه ارسال کنید تا ببینم PTC سبز چه صیغه ای است PTC در دستگاه جوش غالبا 4/5 اهمی استفاده میشه منبع : http://www.irantk.ir/newreply.php?do=newreply&p=307415&noquote=1#ixzz36sZUbFMM هدف من با نشان دادن عکسها فقط پاسخ به سوال شما بود در تصویری که شما پیوست کرده اید مکان ptc کاملا مشخص میباشد در مدار فوق اصلا ntc وجود نداره یا اینکه من نمیتونم پیداکنم! (شاید مخفی باشه که بخوان تعمیر کارو تو فکر بندازن) تنها قطعه ای که با تیغه های رله موازی میباشد همان ptc سبز رنگ میباشد البته به لطف یکی از دوستان از وسط دو قاچ شد ! و ptc قاچ شده مدار Photo0188.jpg hosted at www.xum.ir - سایت آپلود عکس زوم از پشت بورد برایتان اپلود مینمایم

سلام
عزیزم من چطور بفهمم شما پاسخ چند پست قبل را داده اید خصوصا که چند روز گذشته
ضمنا قطعه ای که از نظر شما PTC است و من تابحال ندیدم چطور تشخیص بدم منظور شما کدوم قطعه است بویژه که تصاویر ارسالی بسیار تار و مبهم و تاریکه

بازم نفرمودید کجای تصاویر اخیر PTC است
دو تصویر از پشت برد است و اگر محل PTC را میخوای نشون بدی من چطور بفهمم کدوم محل لحیم مربوط به PTC است

تصاویر را با توضیح پست خودت به دوستت نشون بده ببین چیزی میفهمه ؟
انتظار عجیبی است و با غلو شبیه اینه که عکس تعمیرگاه را ارسال کنی و بگی PTC توی این تعمیرگاهه و انتظار داشته باشی نظر بدم که عیب دستگاه چیه و این قطعه واقعا PTC است یا نه ؟

روی کاغذ نقشه تغذیه و محل PTC را بکش که خازن بزرگ و رله هم توی نقشه باشه و ارسال کن تصویر نمیخواد
آیا PTC که حدود 4/5 اهم باشه تهیه کردی ؟

سپاس

بالا