آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: علت سوختن مداوم آی سی LM324در محافظ یخچال بست

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,430
5,475
با سلام و تشکر
البته زینری که اشتباها 5/1 ولتی اعلام کرده بودی موجب خطای من شد چون ولتاژ پایه 12 دقیقا برابر با ولتاژ زینر است که در جدول پست اخیر 5/4 ولت گزارش کردی و لذا زینر باید 5/4 ولتی باشه نه 5/1 ولتی
متاسفانه به نوشته های چاپ شده روی برد اطمینان کردم و مقدار رو از روی اون نوشته هال عرض کردم.
ضمنا ازآنجاکه پایه 10 و 13 بهم متصلند لذا باید ولتاژ یکسانی داشته باشند ولی در جدولی که مرقوم فرمودی پایه 10 را 4/7 ولت و پایه 13 را 4/6 ولت اعلام کردی که احتمالا ارتباط دستت با پایه آپ امپ موجب خطا شده
حق با شماست.چون در مرحله اول ولتاژش 4.65 ولت بود ودر مرحله بعد 4.6 ولت که من عدد رو گرد کردم احتمالا به خاطر خطای اندازه گیری بود.
پس از نصب رله ابتدا بدون بار تست کن یعنی خروجی را به دستگاهی متصل نکن و پس از تست کامل استفاده کن
نصب رله رو بدون دست زدن به تغییرات (مقاومت 100 اهم و زینر24 ولت)انجام بدم؟
اگر خواستی دقت و حساسیتش را هم اصلاح کنی باید ترانس کاهنده و افزاینده جهت تست تهیه کنی تا اصلاحات را اعلام کنم و تست کنی .
استاد عزیز بنده آماتور هستم و دسترسی به ترانس ندارم!!!ولی خیلی دوست داشتم داشته باشم!!!!!!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
با سلام و تشکر

متاسفانه به نوشته های چاپ شده روی برد اطمینان کردم و مقدار رو از روی اون نوشته هال عرض کردم.

حق با شماست.چون در مرحله اول ولتاژش 4.65 ولت بود ودر مرحله بعد 4.6 ولت که من عدد رو گرد کردم احتمالا به خاطر خطای اندازه گیری بود.

استاد عزیز بنده آماتور هستم و دسترسی به ترانس ندارم!!!ولی خیلی دوست داشتم داشته باشم!!!!!!!

درود

خطای مقادیری که اعلام کردی در بسیاری از موارد مهم و موثر نیست و قطعا شما هم با همین استنباط دقت زیادی نکردی اما همانگونه که عرض کردم از طرفی بخش نمونه گیری از برق شهر و مقایسه با ولتاژ ثابت بسیار بسیار حساس و تعیین کننده است
و از سوی دیگر ازآنجاکه مترصد استفاده از زحمات شما در تحلیل مربوطه شدم لذا بر دقت قابل توجه تاکید کردم و گرنه در اغلب موارد ، من هم اهمیتی برای مقادیر اعشار قائل نیستم و 4/6 ولت را 4 ولت یا 5 ولت محسوب میکنم
و بهر تقدیر از زحمات مضاعف حضرتعالی که سهمی در تحلیل مربوطه تقبل فرمودید سپاسگزارم.

بله با همین وضعیت ( یعنی با زینر و مقاومت اضافی) فقط رله را بجای 2 کیلو نصب کن و بهتره از bc639 هم استفاده کنی
قیمت ترانس متغیر (کاهنده و افزاینده) مخصوص تحقیقات نسبتا بالاست ولی اگه ترانس ارزونی تهیه کنی که سیم اولیه ضخیم باشه که بتونی از شیوه تاپیک زیر استفاده کنی میتونی بسادگی بسازی (الزاما چنین ترانسی باید بزرگ باشه و لا اقل باید 100 وات باشه که سیم اولیه بحد کافی ضخیم باشه)

اگه چنین تراانسی تهیه کردی با روش تاپیک زیر میتونی با اعمال تغییراتی بعنوان افزاینده و کاهنده استفاده کنی
http://www.irantk.ir/irantk48462-13/
در تعمیرگاه برای چنین مقاصدی بویژه برای تعمیر و تست ups از ترانس حلقوی متغیر که ولتاژ خروجی با پتانسیومتر و چرخش کنتاکت گردان تغییر میکنه استفاده میکنیم که زمان مصدق ساخته شده ( کنایه و شوخی ) و از معشوقه های الکتریکی من محسوب میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,430
5,475
با سلام وتشکر
بله با همین وضعیت ( یعنی با زینر و مقاومت اضافی) فقط رله را بجای 2 کیلو نصب کن و بهتره از bc639 هم استفاده کنی
ترانزیستور رو تعویض کردم البته به علت متفاوت بودن ترتیب پایه ها برعکس ترانزیستور اصلی نصب شد.و مدار فعلا کار میکنه یعنی بعد از تایم تاخیر رله جذب میشه.
با این توصیفات میبایست این قطعات (زینر و مقاومت)در مدار بماند.البته قبلا فرموده بودید که برای افزایش طول عمر مدار لازم است.ولی کنجکاوی بنده در این است که پس چطور با مدار اصلی حدود 2 سال کار کرد؟!!!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
با سلام وتشکر

ترانزیستور رو تعویض کردم البته به علت متفاوت بودن ترتیب پایه ها برعکس ترانزیستور اصلی نصب شد.و مدار فعلا کار میکنه یعنی بعد از تایم تاخیر رله جذب میشه.
با این توصیفات میبایست این قطعات (زینر و مقاومت)در مدار بماند.البته قبلا فرموده بودید که برای افزایش طول عمر مدار لازم است.ولی کنجکاوی بنده در این است که پس چطور با مدار اصلی حدود 2 سال کار کرد؟!!!!

درود

بله زینر و مقاومت اضافی باید باشه
پس چطور با مدار اصلی حدود 2 سال کار کرد؟!!!!
عمر دستگاه نامرغوب به عوامل متعدد ی بستگی داره ولی عمر دستگاه مرغوب فقط به چکش دیوونه بستگی داره و با چیز دیگری عیب نمیکنه
یعنی ممکنه بدترین دستگاه مثلا بدترین ماشین 10 سال هم کار کنه و عمر آن در این مدت دلیل مرغوبیت آن نیست زیرا ممکنه صاحبش فقط در گاراژ استارت میزده و خاموش میکرده و لذا دستگاهی مرغوبه که طراحش شرایط بحرانی و نامطلوب را پیش بینی و تمهیداتی منظور کرده باشه و در بدترین شرایط قرار گرفته باشه و هنوز سر بلند و سالم باشه

مثلا اگر ایندستگاه به برق نرمال فاقد نوسان متصل باشه که در طول 10 سال یکبار هم غیرنرمال نشده باشه دراینصورت کاری انجام نداده که بسوزه
یا در محیط سرد استفاده بشه و یا .....

مضافا که پس از 2 سال سوخته که دلیل طراحی ضعیف اونه چون دستگاه مرغوب فقط با چکش و امثالهم خراب میشه نه خودبخود و بعد از 2 سال

سپاس

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,430
5,475
با سلام وتشکر
اگر خواستی دقت و حساسیتش را هم اصلاح کنی باید ترانس کاهنده و افزاینده جهت تست تهیه کنی تا اصلاحات را اعلام کنم و تست کنی .
استاد عزیز آیا به جای ترانس واریابل برای تغییر ولتاژ نمیتونم از دیمر استفاده کنم(حداقل برای تست ولتاژ پایین)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
با سلام وتشکر

استاد عزیز آیا به جای ترانس واریابل برای تغییر ولتاژ نمیتونم از دیمر استفاده کنم(حداقل برای تست ولتاژ پایین)

درود

با دیمر مقدار موثر ولتاژ تغییر میکنه ولی این محافظ به مقدار ماکزیمم ( پیک ولتاژ ) حساسه .

لذا چنانچه با دیمر نصف نیم سیکل را حذف کنیم دراینصورت این محافظ هیچگونه تغییری احساس نمیکنه زیرا بازم ماکزیمم ولتاژ همون 310 ولته

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت استاد غزال عزیز.
من یه دریل 600 وات را به خروجی محافظ یخچال متصل کردم تا از آن به عنوان سه راهه برق استفاده کنم و دیوار نزدیک یخچال را سوراخ کنم اما به محض روشن کردن دریل، محافظ سوخت که پس از بررسی، متوجه شدم آیسی LM324 سوخته که با تعویضش مشکل حل شد. سؤالم اینه که اتصال همچین مصرف کننده ای چطور میتونه به آیسی صدمه بزنه؟ مگه جریان مصرف کننده، غیر از رله از قسمت دیگه ای از مدار هم عبور میکنه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
با سلام خدمت استاد غزال عزیز.
من یه دریل 600 وات را به خروجی محافظ یخچال متصل کردم تا از آن به عنوان سه راهه برق استفاده کنم و دیوار نزدیک یخچال را سوراخ کنم اما به محض روشن کردن دریل، محافظ سوخت که پس از بررسی، متوجه شدم آیسی LM324 سوخته که با تعویضش مشکل حل شد. سؤالم اینه که اتصال همچین مصرف کننده ای چطور میتونه به آیسی صدمه بزنه؟ مگه جریان مصرف کننده، غیر از رله از قسمت دیگه ای از مدار هم عبور میکنه؟

درود

آفتاب آمد دلیل آفتاب
اتفاقا این ضعف را در این تاپیک شناسایی و برطرف کردیم

جریان دریل فقط از رله عبور میکنه
اما قطعا مسیر برق ( ضعف سیم کشی یا اتصالات دوشاخه و ...) و فشار اولیه دریل موجب افت اولیه ولتاژ شده و محافظ فعال شده و بدلیل ضعف طراحی که در این تاپیک برطرف کردیم آی سی صدمه دیده
البته اگه 10 سال هم شرایط غیر عادی اتفاق نمی افتاد نمیسوخت و مشتری تصور میکرد 10 سال براش کار کرده درصورتیکه یک ثانیه هم کار نکرده

هرچند ممکنه بار اول نسوزه ولی در صورتیکه مکررا فعال بشه هر بار شدیدا تحت فشار قرار میگیره و بزودی میسوزه که این ضعف را در جریان تاپیک رفع کردیم که عمرش از این حیث ابدی بشه.

سپاس

belgacom

کاربر
2012-01-04
120
260
ایران
سلام و خسته نباشید
محافظ یخچال اصلا کار نمیکرد. ولتاژ ۴و۱۱ حدودا ۲۰ ولت بود ٬ البته وقتی ای سی رو در اوردم.... بعدش یه ای سی انداختم روش....حالا مشکلی که داره اینه که تو حالت تایمر میمونه و رله رو وصل نمیکنه....لطفا کمک کنید...
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام و خسته نباشید
محافظ یخچال اصلا کار نمیکرد. ولتاژ ۴و۱۱ حدودا ۲۰ ولت بود ٬ البته وقتی ای سی رو در اوردم.... بعدش یه ای سی انداختم روش....حالا مشکلی که داره اینه که تو حالت تایمر میمونه و رله رو وصل نمیکنه....لطفا کمک کنید...
با تشکر

درود

اگه نقشه محافظ شما مشابه نقشه زیر است تحلیل آن اینجاست .
http://www.irantk.ir/irantk79913-11/

البته فراموش کردم نحوه عیب یابی را تنظیم و تقدیم کنم ولی با استفاده از تحلیل میتونی عیب را مشخص کنی.

یکلحظه مقاومت حدود 2 کیلو بین کلکتور و بیس ترانزیستور نصب کن ببین رله عمل میکنه ؟
آیا نقشه شما مشابه نقشه زیر است.

سپاس
attachment.php

بالا