آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: علت سوختن مداوم آی سی LM324در محافظ یخچال بست

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
من یکبار یکی از این محافظ ها پوستم رو کند .
با اینکه led روشن میشد ولی متاسفانه عیب روی دستگاه انداخته بود
الان یادم نیست چیه ولی با تعویض led عیب برطرف شد
led های خودش هم روشن میشد
من خودم باورم نمیشد
دوباره led رو قرار دادم دیدم دستگاه کار نمیکنه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
درود

در نقشه زیر مقادیر قطعات را مشخص کن
سپاس
نقشه 3.jpg

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,422
5,467
درود

در نقشه زیر مقادیر قطعات را مشخص کن
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 131656
با سلام و سپاس.
استاد بزرگوار فعلا مقادیر قطعات را مشخص کردم.در اولین فرصت تست ها رو انجام میدم.در ضمن در شماتیک شما یک زینر 20 ولت هست که در مدار وجود ندارد!!!و خازن و مقاومت در ورودی به صورت موازی بسته شده اند و یک مقاومت 150 کیلو در پایه 13 آی سی وجود دارد که مشخص کرده ام .
Scan-160224-0003.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
با سلام و سپاس.
استاد بزرگوار فعلا مقادیر قطعات را مشخص کردم.در اولین فرصت تست ها رو انجام میدم.در ضمن در شماتیک شما یک زینر 20 ولت هست که در مدار وجود ندارد!!!و خازن و مقاومت در ورودی به صورت موازی بسته شده اند و یک مقاومت 150 کیلو در پایه 13 آی سی وجود دارد که مشخص کرده ام .

درود

این مدار برای اهداف آموزشی خیلی مناسبه لذا اگه با دقت گزارش کنی که پس از رفع عیب برای هدف آموزشی و تحلیل ، قابل استفاده باشه ممنونم
دو مقاومت صفر اهم احتمالا اشتباه ذکر کردی و نمیتونه صفر باشه ( مقدار این دو مقاومت داخل مدار هم با اهم متر مشخص میشه )
مقاومت 100 الی 200 اهمی و زینر 20 ولتی که فرمودی در مدار نیست بله در مدار نیست و همانطور که در پست قبلی عرض کردم جهت طول عمر مدار اضافه کردم.

پس از نصب زینر و مقاومت اضافی
مطابق نقشه زیر ، یک پایه رله را قطع کن و بجای رله یک مقاومت 2 کیلو نصب کن ( جهت انجام آزمایشات )
و آزمایشاتی که در پست قبل عرض کردم بشرح زیر
1- بمحض ورود برق led زرد روشن و بعد از مدت تاخیر (حدود یک دقیقه) ، led سبز روشن و زرد خاموش میشه و البته در زمان تاخیر هم اگه مقاومت حدود 4 کیلو بین پایه 5 و 4 متصل کنی باید led سبز روشن بشه و اگه بین پایه 5 و 11 متصل کنی باید خاموش بشه
2-سپس اگه مقاومت حدود 200 اهم بین 3 و 11
متصل کنی باید led سبزخاموش بشه ( و فقط قرمز روشن بشه )
دراینصورت عملکرد آپ امپ ( 1و2و3 ) همچنین ( 5و6و7 ) و متعلقاتش بدرستی عمل میکنه
و پس از تست فوق باید بقیه آپ امپ ها را تست کنیم

سپاس

Copy o.jpg

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,422
5,467
درود

این مدار برای اهداف آموزشی خیلی مناسبه لذا اگه با دقت گزارش کنی که پس از رفع عیب برای هدف آموزشی و تحلیل ، قابل استفاده باشه ممنونم
دو مقاومت صفر اهم احتمالا اشتباه ذکر کردی و نمیتونه صفر باشه ( مقدار این دو مقاومت داخل مدار هم با اهم متر مشخص میشه )
مقاومت 100 الی 200 اهمی و زینر 20 ولتی که فرمودی در مدار نیست بله در مدار نیست و همانطور که در پست قبلی عرض کردم جهت طول عمر مدار اضافه کردم.

مطابق نقشه زیر ، یک پایه رله را قطع کن و بجای رله یک مقاومت 2 کیلو نصب کن ( جهت انجام آزمایشات )
1- بمحض ورود برق led زرد روشن و بعد از مدت تاخیر (حدود یک دقیقه) ، led سبز روشن و زرد خاموش میشه و البته در زمان تاخیر هم اگه مقاومت حدود 4 کیلو بین پایه 5 و 4 متصل کنی باید led سبز روشن بشه و اگه بین پایه 5 و 11 متصل کنی باید خاموش بشه
2-سپس اگه مقاومت حدود 200 اهم بین 3 و 11
متصل کنی باید led سبزخاموش بشه ( و فقط قرمز روشن بشه )

سپاس
با سلام وسپاس
استاد عزیز آیا استفاده از زینر 20 ولت ضروریه؟زیرا متاسفانه حال حاضر نزدیکترین مشابه به آن زینر 24 ولت در آرشیو قطعاتم دارم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
با سلام وسپاس
استاد عزیز آیا استفاده از زینر 20 ولت ضروریه؟زیرا متاسفانه حال حاضر نزدیکترین مشابه به آن زینر 24 ولت در آرشیو قطعاتم دارم.

درود

24 ولت اشکالی نداره
اگر ابتدا که به برق متصل کردی led زرد روشن نشد اطلاع بده و آزمایشات را انجام نده
دو مقاومت 205 و 4/12 در موقعیت بسیار حساسی هستند و بهمین علت 5 رنگ و با تلرانس کمتری نصب میشه که اشتباها گزارش کردی یا خرابه لذا اگر مقدار یکی از این دو درست باشه دراینصورت یا باید 205 کیلو بزرگتر باشه و یا باید 4/12 کیلو کوچکتر باشه تا آپ امپ ها کار کنن .( با این مقادیر نباید کار کنه )
لذا یک پایه این دو مقاومت را آزاد کن و با اهم متر بدقت اندازه گیری و اعلام کن

تحلیل و عیب یابی را در تاپیک زیر در فرصت آتی تکمیل میکنم
http://www.irantk.ir/irantk79913/#post460633
سپاس

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,422
5,467
درود

2-سپس اگه مقاومت حدود 200 اهم بین 3 و 11 متصل کنی باید led سبزخاموش بشه ( و فقط قرمز روشن بشه )

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 131684

درود

24 ولت اشکالی نداره
اگر ابتدا که به برق متصل کردی led زرد روشن نشد اطلاع بده و آزمایشات را انجام نده
دو مقاومت 205 و 4/12 در موقعیت بسیار حساسی هستند و بهمین علت 5 رنگ و با تلرانس کمتری نصب میشه که اشتباها گزارش کردی یا خرابه لذا اگر مقدار یکی از این دو درست باشه دراینصورت یا باید 205 کیلو بزرگتر باشه و یا باید 4/12 کیلو کوچکتر باشه تا آپ امپ ها کار کنن .( با این مقادیر نباید کار کنه )
لذا یک پایه این دو مقاومت را آزاد کن و با اهم متر بدقت اندازه گیری و اعلام کن

تحلیل و عیب یابی را در تاپیک زیر در فرصت آتی تکمیل میکنم
http://www.irantk.ir/irantk79913/#post460633
سپاس
با سلام و تشکر فراوان
آی سی نو قرار دادم و تغییرات رو کاملا انجام دادم(زینر 24 ولت-مقاومت ورودی 100 اهم)
این آزمایش رو عینا انجام دادم که همه چیز مثل فرمایش شما انجام شد یعنی بعد از تایم ledسبز روشن شد و در زمان تاخیر وقتی مقاومت 3.9کیلو بین پایه 5و4 متصل کردم ledسبز روشن شد ولی با اتصال مقاومت 3.9 کیلو به پایه 5و11 هیچ تغییری انجام نشد
2-سپس اگه مقاومت حدود 200 اهم بین 3 و 11 متصل کنی باید led سبزخاموش بشه ( و فقط قرمز روشن بشه )
این آزمایش هم انجام دادم که به درستی انجام شد یعنی با اتصال مقاومت 220 اهم به پایه 3و11 ledسبز خاموش ledقرمز روشن شد و به محض آزاد مردن این مقاومت از پایه 3و11ledقرمز خاموش و led زرد روشن میشه و بعد از تیم تاخیر led سبز روشن میشه.
دو مقاومت 205 و 4/12 در موقعیت بسیار حساسی هستند
و بهمین علت 5 رنگ و با تلرانس کمتری نصب میشه که اشتباها گزارش کردی یا خرابه لذا اگر مقدار یکی از این دو درست باشه دراینصورت یا باید 205 کیلو بزرگتر باشه و یا باید 4/12 کیلو کوچکتر باشه تا آپ امپ ها کار کنن .( با این مقادیر نباید کار کنه )
روی خود مدار چاپی مقادیر قطعات چاپ شده که مقدار مقاومت 205 کیلو چاپ شده ولی با بررسی اهمی و رنگ خوانی مشخص شد که 220 کیلو هست.
استاد عزیز مقدار این دو مقاومت صفر اهم میباشد هم روی برد چاپ شده هم تست اهمی نشون میده. چون جامپر هستند.
با این تغییرات چندین بار مدار رو روشن و خاموش کردم که (البته بدون بوبین رله که جایگزینش مقاومت 2 کیلو بستم) فعلا آی سی نسوخته و کار میکنه.
حالا سوال اینجاست که پس چطور در این مدت بدون این قطعات کار میکرد؟؟؟!!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

با سلام و تشکر فراوان
آی سی نو قرار دادم و تغییرات رو کاملا انجام دادم(زینر 24 ولت-مقاومت ورودی 100 اهم)

این آزمایش رو عینا انجام دادم که همه چیز مثل فرمایش شما انجام شد یعنی بعد از تایم ledسبز روشن شد و در زمان تاخیر وقتی مقاومت 3.9کیلو بین پایه 5و4 متصل کردم ledسبز روشن شد ولی با اتصال مقاومت 3.9 کیلو به پایه 5و11 هیچ تغییری انجام نشد

این آزمایش هم انجام دادم که به درستی انجام شد یعنی با اتصال مقاومت 220 اهم به پایه 3و11 ledسبز خاموش ledقرمز روشن شد و به محض آزاد مردن این مقاومت از پایه 3و11ledقرمز خاموش و led زرد روشن میشه و بعد از تیم تاخیر led سبز روشن میشه.

روی خود مدار چاپی مقادیر قطعات چاپ شده که مقدار مقاومت 205 کیلو چاپ شده ولی با بررسی اهمی و رنگ خوانی مشخص شد که 220 کیلو هست.

استاد عزیز مقدار این دو مقاومت صفر اهم میباشد هم روی برد چاپ شده هم تست اهمی نشون میده. چون جامپر هستند.
با این تغییرات چندین بار مدار رو روشن و خاموش کردم که (البته بدون بوبین رله که جایگزینش مقاومت 2 کیلو بستم) فعلا آی سی نسوخته و کار میکنه.
حالا سوال اینجاست که پس چطور در این مدت بدون این قطعات کار میکرد؟؟؟!!!

درود

فرمودید
حالا سوال اینجاست که پس چطور در این مدت بدون این قطعات کار میکرد؟؟
منظور شما کدوم قطعات است ؟
قطعاتی که من اضافه کردم صرفا جهت پیشگیری از صدمه مدار است و لذا بدون آنها هم کار میکنه ولی عمر زیادی نخواهد داشت

در مورد نادرستی مقاومت 205 کیلو و یا 4/12 کیلو فرمودی :
بنابمراتب هرچند با 220 کیلو خیلی منطقی تر و مقرون به صحت شده ولی باز هم اقناعم نکرده و با توجه به 220 کیلو باید دیگری کوچکتر از 4.12 کیلو باشه لذا لطفا 4/12 کیلو را هم با اهم متر اندازه گیری کن .

اگه تست دیود موازی با رله را فراموش کردی حالا حتما قبل از نصب رله تست کن
و اگه میخوای با وضعیت قبلی کار کنه کافیه رله را بجای 2 کیلو نصب و استفاده کنی
ولی ایرادات زیادی داره مثلا اگر برق شهر حدود 170 ولت بشه قطع میکنه که دراینصورت بابای یخچال دراومده و لااقل باید با 200 ولت قطع کنه

اگه میخوای با دقت زیاد اصلاحش کنی باید نرانس افزاینده و کاهنده برای آزمایشات تهیه کنی
ضمنا ولتاژ دقیق پایه های 2 و 9 و 10 و 12 را اعلام کن

در پست قبل این گزارش را بدلیل تعجیل در مطالعه متوجه نشده بودم که فرمودی .
ولی با اتصال مقاومت 3.9 کیلو به پایه 5و11 هیچ تغییری انجام نشد

به این دلیل برخلاف نظرم led سبز خاموش نشده که 3/9 کیلو برای تخلیه خازن 470 میکرو نیاز به زمان قابل توجه داره لذا اگه با اتصال 3/9 کیلو بین 5 و 11 کمی صبر کنی led سبز خاموش میشه و با حدود 500 اهم تست کنی بعد از زمان ناچیزی( تقریبا فورا ) خاموش میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,422
5,467
با سلام وتشکر
سپس قبل از نصب آی سی ، مشکی ولتمتر را به 11 متصل کن و ولتاژ پایه 13 و 9 و 6 و 2 را گزارش کن ؟
ضمنا ولتاژ دقیق پایه های 2 و 9 و 10 و 12 را اعلام کن
استاد عزیز این تست رو با آی سی سالم نصب شده روی مدار انجام دادم.که نتایج در دو حالت تاخیر(ledزرد)و فعال (led سبز)به قرار زیر است.
پایه تست با منفی پایه 11ledزردledسبز
2با1118.2v16.4v
6با115.4v5.4v
9با113.6v3.7v
10با114.7v4.7v
12با115.4v5.4v
13با114.6v4.6v
در ضمن دیود موازی با بوبین رله رو تست کردم که سالم بود.
مقاومت 4.12 کیلو هم با تست اهمی و رنگ خوانی 4.2 کیلو تشخیص داده شد.(زرد-قرمز-قرمز-قهوه ای-قهوه ای)
مقاموت 220 کیلو هم (قرمز-قرمز-سیاه-نارنجی-قهوه ای)

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
با سلام وتشکر

استاد عزیز این تست رو با آی سی سالم نصب شده روی مدار انجام دادم.که نتایج در دو حالت تاخیر(ledزرد)و فعال (led سبز)به قرار زیر است.
پایه تست با منفی پایه 11ledزردledسبز
2با1118.2v16.4v
6با115.4v5.4v
9با113.6v3.7v
10با114.7v4.7v
12با115.4v5.4v
13با114.6v4.6v
در ضمن دیود موازی با بوبین رله رو تست کردم که سالم بود.
مقاومت 4.12 کیلو هم با تست اهمی و رنگ خوانی 4.2 کیلو تشخیص داده شد.(زرد-قرمز-قرمز-قهوه ای-قهوه ای)
مقاموت 220 کیلو هم (قرمز-قرمز-سیاه-نارنجی-قهوه ای)

درود

عزیزم خیلی لطف کردی
البته زینری که اشتباها 5/1 ولتی اعلام کرده بودی موجب خطای من شد چون ولتاژ پایه 12 دقیقا برابر با ولتاژ زینر است که در جدول پست اخیر 5/4 ولت گزارش کردی و لذا زینر باید 5/4 ولتی باشه نه 5/1 ولتی

و باین ترتیب اگه زینر 5/4 ولتی باشه مقاومت 220 کیلو و 4/2 کیلو هم معقول تر میشه
ضمنا ازآنجاکه پایه 10 و 13 بهم متصلند لذا باید ولتاژ یکسانی داشته باشند ولی در جدولی که مرقوم فرمودی پایه 10 را 4/7 ولت و پایه 13 را 4/6 ولت اعلام کردی که احتمالا ارتباط دستت با پایه آپ امپ موجب خطا شده

اما در هر صورت گزارش شما کمک قابل توجهی به تحلیل مدار میکنه و بسیار سپاسگزارم .
ترانزیستور مدار هم ضعیفه و بهتره از bc639 استفاده کنی
پس از نصب رله ابتدا بدون بار تست کن یعنی خروجی را به دستگاهی متصل نکن و پس از تست کامل استفاده کن

اگر خواستی دقت و حساسیتش را هم اصلاح کنی باید ترانس کاهنده و افزاینده جهت تست تهیه کنی تا اصلاحات را اعلام کنم و تست کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا