آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: علت سوختن مداوم آی سی LM324در محافظ یخچال بست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
با سلام وتشکر
آی سی رو که تعویض میکنم بار اول درست کار میکنه ولی کافی هست که مدار رو از برق جدا کرده و دوباره به برق متصل کنیم یا هیچ کدام از ledها روشن نمیشن یا به اشتباه روشن میشن و بعد از تایم مشخص هم رله خروجی فعال نمیشه.از اونجایی که آی سی رو تعویض میکنم و مجدد مدار راه می افته تشخیص دادم که آی سی lm324سوخته.
در اولین فرصت فرمایش شمات رو انجام میدم و به اطلاع میرسونم.

درود

اگه سوکت آی سی نصب میکردی براحتی میتونستی ببینی بقیه آی سی ها هم همینطور عمل میکنه یا صدمه دیدن
با توصیه استاد شاطی زاده عزیز کشف عیب خیلی ساده تر میشه و تکلیف مشخص میشه که تغذیه معیوبه یا نه

ضمنا ببین محافظ شما منطبق با نقشه استاد شاطی زاده است یا نه ؟
ازآنجاکه در این نقشه کنتاکت رله اشتباه است لذا اگه نقشه محافظ شما مشابه این نقشه است ببین از کنتاکت باز رله استفاده شده یا از کنتاکت بسته
یعنی اگه مشابه این نقشه است دراینصورت در حالتی که به برق متصل نکردی ببین دو کنتاکت مورد نظر رله که استفاده شده آیا بهم متصلند یا قطع هستند ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام
جناب فرزاد عزیز
اگر عکسی از مدار آپلود بفرمایید بهتر هست.
با اجازه اساتید عزیز من هم چنین تجربه ای رو داشتم که مشکل از خازن الکترولیتی بود.
توصیه می کنم تمام خازن های الکترولیتی مدار رو تعویض کنید و نتیجه رو گزارش کنید.
موفق باشید

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,422
5,467
با سلام وتشکر
ابتدا وظیفه خودم میدونم تشکر کنم بابت توجه و پیگیری مشکل از اساتید.این وسیله شاید قیمتش کمتر از 20 هزار تومن باشه ولی برای بنده تجربه ای که بابت رفع مشکل حاصل میشه ارزشمنده.
جناب شاطی زاده فرمودند که به آی سی ولتاژ 16 ولت مستقل بدم سوال بنده این است که این ولتاژ فقط به آی سی اعمال شود و سایر بخشهای مدار با ولتاژ ساخته شده از خود مدار تغذیه کند.
تصاویر رو آپلود کردم به نظر بنده شماتیکی که جناب شاطی زاده ارسال فرمودند به مدار بنده بسیار نزدیک است ولی تفاوتهایی دارد مثلا ر مدار ارسالی خروجی رله پایه شماره 8 است در صورتی که در مدار بنده خروجی رله پایه شماره 7 است.و ............
در مراحل ابتدایی تعمیر هم از سوکت آی سی استفاده کردم.
لازم به ذکر است که خازن 680nf-400vمدار هم تعویض شده و تمامی خازنهای مدار با تستر مطمئن تست شده.
DSC_0073.JPGDSC_0077.JPGDSC_0075.JPG

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,682
176,854
iRanTK.iR
با سلام وتشکر
ابتدا وظیفه خودم میدونم تشکر کنم بابت توجه و پیگیری مشکل از اساتید.این وسیله شاید قیمتش کمتر از 20 هزار تومن باشه ولی برای بنده تجربه ای که بابت رفع مشکل حاصل میشه ارزشمنده.
جناب شاطی زاده فرمودند که به آی سی ولتاژ 16 ولت مستقل بدم سوال بنده این است که این ولتاژ فقط به آی سی اعمال شود و سایر بخشهای مدار با ولتاژ ساخته شده از خود مدار تغذیه کند.
تصاویر رو آپلود کردم به نظر بنده شماتیکی که جناب شاطی زاده ارسال فرمودند به مدار بنده بسیار نزدیک است ولی تفاوتهایی دارد مثلا ر مدار ارسالی خروجی رله پایه شماره 8 است در صورتی که در مدار بنده خروجی رله پایه شماره 7 است.و ............
لازم به ذکر است که خازن 680nf-400vمدار هم تعویض شده و تمامی خازنهای مدار با تستر مطمئن تست شده.
مشاهده فایل‌پیوست 131302مشاهده فایل‌پیوست 131303مشاهده فایل‌پیوست 131304

درود

بخشی نداره برادر ، ببینید این یک مدار ساده تبدیل 220 ولت هست به ولتاژ پایین تر ، مثلا 16 ولت ، شما پایه های خازن و مقاومت رو به ورودی 220 ولت وصل کنید در خروجی دیود پل ولتاژ DC خواهید داشت ، حالا اگر یک زنر 16 ولت یک وات در خروجی پل قرار بدید همراه با یک خازن 25 ولت 470 میکرو فاراد ، یک ولتاژ تثبیت شده DC به میران 16 ولت خواهید داشت ، مدار شما هم تقریبا باید به این صورت بسته شده باشه ، حالا ما به جای این مدار مستقیما ولتاژ 16 ولت رو بوسیله یک منبع تغذیه به مدار اعمال می کنیم ، فقط ولتاژ 220 ولت به رله برای قطع و وصل موجود نیست که اصلا به اون نیازی نیست ، چون با همین ولتاژی که ما اعمال می کنیم مدار باید روشن شده و رله هم عمل کند .

1.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
با سلام وتشکر
مشاهده فایل‌پیوست 131302مشاهده فایل‌پیوست 131303مشاهده فایل‌پیوست 131304

درود

پاسخ را خیلی دیر ارسال میکنی و فراموشم میشه
مقصود استاد شاطی زاده اینه که بجای خروجی دیود پل تغذیه متغیر متصل کن و در ولتاژ های مختلف تست کن

پاسخ سوالات منو هم ندادی
1- ولتاژها ؟
2- وضعیت کنتاکت رله ؟
3- بین پایه 4 و 6 مقاومت 10 کیلو متصل کن ببین رله فعال میشه یا نه ؟

اگه تفاوت ناچیزی باشه احتمالا در نقشه آقای شاطی زاده کافیه فقط پایه آی سی را اصلاح کنی ببین اگر اینطوره نقشه اصلاحی را ارسال کن
اما با توجه به تصویر بنظر میرسه تفاوت فاحشی وجود داره .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
درود

نقشه استاد شاطی زاده عزیز هیچگونه وجه تشابهی با تصاویر شما نداره و از بن و اساس متفاوته

پایه 5 را با مقاومت حدود 4 کیلو یکبار به پایه 4 و یکبار به پایه 11 متصل کن و نتیجه را اعلام کن.
ضمنا پاسخ سوال مکرر که درخصوص کنتاکت رله مطرح کردم چی شد؟ یعنی ببین وقتی رله خاموشه آیا 220 در خروجی داری یا نه ؟
بعبارت دیگر زمانیکه رله خاموشه آیا یخچال ( یا هر بار مصرفی آن) روشن میشه ؟ یا زمانیکه رله روشن و فعاله ، یخچال روشن میشه ؟

شماره ترانزیستور مدار چیه ؟

سپاس

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,422
5,467
درود

نقشه استاد شاطی زاده عزیز هیچگونه وجه تشابهی با تصاویر شما نداره و از بن و اساس متفاوته

پایه 5 را با مقاومت حدود 4 کیلو یکبار به پایه 4 و یکبار به پایه 11 متصل کن و نتیجه را اعلام کن.
ضمنا پاسخ سوال مکرر که درخصوص کنتاکت رله مطرح کردم چی شد؟ یعنی ببین وقتی رله خاموشه آیا 220 در خروجی داری یا نه ؟
بعبارت دیگر زمانیکه رله خاموشه آیا یخچال ( یا هر بار مصرفی آن) روشن میشه ؟ یا زمانیکه رله روشن و فعاله ، یخچال روشن میشه ؟

شماره ترانزیستور مدار چیه ؟

سپاس
با سلام وتشکر
به علت مشغله کاری متاسفانه فعلا دسترسی به مدار ندارم که بتونم با ولتاژ 16 ولت تست کنم
همانطور که عرض کردم با تعویض آی سی کاملا درست کار میکنه و بعد از تایم مشخص رله رو جذب میکنه و خروجی برقدار میشه ولی اگه دوشاخه رو از برق جدا کنیم و مجدد به برق بزنیم آی سی میسوزه!!!!!!!!!!!!پس وقتی خاموش است رله در خروجی برق ندارد.
در اولین فرصت که تونستم شماره ترانزیستور و .............رو انجام میدم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
با سلام وتشکر
به علت مشغله کاری متاسفانه فعلا دسترسی به مدار ندارم که بتونم با ولتاژ 16 ولت تست کنم
همانطور که عرض کردم با تعویض آی سی کاملا درست کار میکنه و بعد از تایم مشخص رله رو جذب میکنه و خروجی برقدار میشه ولی اگه دوشاخه رو از برق جدا کنیم و مجدد به برق بزنیم آی سی میسوزه!!!!!!!!!!!!پس وقتی خاموش است رله در خروجی برق ندارد.
در اولین فرصت که تونستم شماره ترانزیستور و .............رو انجام میدم.

درود

این نوع محافظ ، مدار بسیار ساده ای داره که غالبا با یک آی سی ( 4 آپ امپ ) طراحی میشه و با تغییرات ساده ای عمرش ابدی میشه فقط باید مشخص بشه طراحش برای هر بخش از کدوم آپ امپ استفاده کرده

اما برای کشف عیب فعلا از همون آی سی هایی که میگی سوخته استفاده کن
و درحالیکه کلیه قطعات متعلق به خودش نصب است موارد زیر را پاسخ بده

1- پروب مشکی ولتمتر را به 11 و قرمز را به 4 متصل کن ببین چند ولته ؟
اگه کوچکتر از 14 ولت بود بند 2 نیاز نیست و فقط پاسخ بند 3 را هم اعلام کن.
2- مقاومت حدود 4 کیلو را یکبار بین پایه 5 و 4 و یکبار بین پایه 5 و 11 متصل کن و ببین رله در یکی از این دو حالت عمل میکنه یا نه ؟ ( اگه ترانزیستور رله تیپ منفی باشه با اتصال مقاومت بین 4 و 5 عمل میکنه )
3- اگر رله در بند 2 عمل نکرد یک خازن الکترولیتی که به پایه 13 و 10 متصله پیدا کن ببین ولتاژ دو سر این خازن الکترولیت چند ولته ؟ (مشکی به منفی خازن و قرمز به مثبت خازن )
و حالا آی سی را از سوکت خارج کن و در این حالت که آی سی خارج از مداره ببین ولتاژ دو سر همین خازن الکترولیت چند ولته ؟

متاسفانه پاسخ نمیدی یا با تاخیر پاسخ میدی که فراموشم میشه و ناگزیر به مطالعه پست های قبلی هستم و دشواره
مضافا که دقت نمیکنی مثلا فرمودی به نقشه استاد شاطی زاده عزیز بسیار نزدیکه درحالیکه کاملا متفاوته و حتی برخلاف نقشه استاد شاطی زاده بنظر میرسه (با توجه به تصویر) در محافظ شما از ترانزیستور تیپ منفی استفاده شده که موجب گمراهی و اکراه پاسحگو میشه و لذا مدام گله میکنی که چرا کسی پاسخ نمیده.
اگه سریعتر پاسخ بدی و دقت کنی بسرعت رفع میشه

ضمنا اگر مقدار مقاومت و خازن ها را در تصویر مشخص کنی
اولا : نحوه عیب یابی سریع آن
ثانیا : تحلیل و عملکرد آنرا هم تقدیم میکنم.
تا بعد از این ، در طرفه العینی تعمیرش کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,422
5,467
درود

این نوع محافظ ، مدار بسیار ساده ای داره که غالبا با یک آی سی ( 4 آپ امپ ) طراحی میشه و با تغییرات ساده ای عمرش ابدی میشه فقط باید مشخص بشه طراحش برای هر بخش از کدوم آپ امپ استفاده کرده

اما برای کشف عیب فعلا از همون آی سی هایی که میگی سوخته استفاده کن
و درحالیکه کلیه قطعات متعلق به خودش نصب است موارد زیر را پاسخ بده

اگه کوچکتر از 14 ولت بود بند 2 نیاز نیست و فقط پاسخ بند 3 را هم اعلام کن.
2- مقاومت حدود 4 کیلو را یکبار بین پایه 5 و 4 و یکبار بین پایه 5 و 11 متصل کن و ببین رله در یکی از این دو حالت عمل میکنه یا نه ؟ ( اگه ترانزیستور رله تیپ منفی باشه با اتصال مقاومت بین 4 و 5 عمل میکنه )
3- اگر رله در بند 2 عمل نکرد یک خازن الکترولیتی که به پایه 13 و 10 متصله پیدا کن ببین ولتاژ دو سر این خازن الکترولیت چند ولته ؟ (مشکی به منفی خازن و قرمز به مثبت خازن )
و حالا آی سی را از سوکت خارج کن و در این حالت که آی سی خارج از مداره ببین ولتاژ دو سر همین خازن الکترولیت چند ولته ؟

متاسفانه پاسخ نمیدی یا با تاخیر پاسخ میدی که فراموشم میشه و ناگزیر به مطالعه پست های قبلی هستم و دشواره
مضافا که دقت نمیکنی مثلا فرمودی به نقشه استاد شاطی زاده عزیز بسیار نزدیکه درحالیکه کاملا متفاوته و حتی برخلاف نقشه استاد شاطی زاده بنظر میرسه (با توجه به تصویر) در محافظ شما از ترانزیستور تیپ منفی استفاده شده که موجب گمراهی و اکراه پاسحگو میشه و لذا مدام گله میکنی که چرا کسی پاسخ نمیده.
اگه سریعتر پاسخ بدی و دقت کنی بسرعت رفع میشه

ضمنا اگر مقدار مقاومت و خازن ها را در تصویر مشخص کنی
اولا : نحوه عیب یابی سریع آن
ثانیا : تحلیل و عملکرد آنرا هم تقدیم میکنم.
تا بعد از این ، در طرفه العینی تعمیرش کنی

سپاس
با سلام و تشکر و پوزش از تاخییر طولانی
به فرموده شما با آی سی سوخته ولتاژ گرفتم که برابر با 2.2 ولت بود.البته وقتی که آی سی سوخته رو از مدار خارج کردم ولتاژ این دو نقطه 30 ولت بود
3- اگر رله در بند 2 عمل نکرد یک خازن الکترولیتی که به پایه 13 و 10 متصله پیدا کن ببین ولتاژ دو سر این خازن الکترولیت چند ولته ؟(مشکی به منفی خازن و قرمز به مثبت خازن )
ولتاژ دو سر این خازن 4.5 ولت بود(ولتاژ و ظرفیت خود خازن 22uf-35v)
در این حالت ولتاژ دو سر خازن 4.65 ولت بود
شماره ترانزیستور هم BC547 است

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
با سلام و تشکر و پوزش از تاخییر طولانی

به فرموده شما با آی سی سوخته ولتاژ گرفتم که برابر با 2.2 ولت بود.البته وقتی که آی سی سوخته رو از مدار خارج کردم ولتاژ این دو نقطه 30 ولت بود

ولتاژ دو سر این خازن 4.5 ولت بود(ولتاژ و ظرفیت خود خازن 22uf-35v)

در این حالت ولتاژ دو سر خازن 4.65 ولت بود
شماره ترانزیستور هم BC547 است

درود

ترانزیستور تیپ منفی است
دیود موازی با رله را تست کن البته احتمال صدمه آن کمه
خازن 22 میکرو متصل به پایه 10 یا 13 را عوض کن
این آی سی بدجوری سوخته و یا تغذیه خرابه که با تست های زیر مشخص میشه

1-مقاومت حدود 100 الی 200 اهم را با خازن سرامیک بزرگ قرمز سری کن و یک زینر حدود 20 ولت با پایه 11 و 4 موازی کن ( کاتدش به پایه 4 متصل بشه)
سپس قبل از نصب آی سی ، مشکی ولتمتر را به 11 متصل کن و ولتاژ پایه 13 و 9 و 6 و 2 را گزارش کن ؟
2- برای اینکه جهت کشف عیب و در جریان آزمایشات بعدی آی سی نسوزه باید بوبین رله را آزاد کنی و تا کشف عیب ، بجای بوبین رله ، یک مقاومت 2 کیلو نصب کن
3- حالا از صحت تغذیه مطمئن شو یعنی ولتاژ بین پایه 4 و 11 حدود 20 ولت باشه ، سپس آی سی نو را در سوکت بگذار (چنانچه آی سی سوخته ای داری که اگه نصب کنی ولتاژ بین پایه 4 و 11 کمتر از 14 ولت نشه فعلا از همین آی سی در آزمایشات بجای نو استفاده کن.)

آزمایشات
به برق متصل کن ( خروجی به دستگاهی متصل نشه )
1- بعد از حدود یک دقیقه ، led سبز روشن میشه ولی قبل از این زمان هم اگه مقاومت حدود 4 کیلو بین پایه 5 و 4 متصل کنی باید led سبز روشن بشه و اگه بین پایه 5 و 11 متصل کنی باید خاموش بشه
2-سپس اگه مقاومت حدود 200 اهم بین 3 و 11
متصل کنی باید led سبز خاموش بشه ( و قرمز روشن بشه )

جهت تحلیل مدا و اعمال تغییرات جزئی که هرگز نسوزه مقدار مقاومت و خازن ها و دو زینر را در تصویر زیر مشخص کن (سیستم بسیار ساده و جالبی داره و البته ضعف هم داره که رفع میکنیم)

سپاس
اگه در رسم پایه ها خطایی دیدی هم اصلاح کن چون با توجه به تصویر مشخص کردم.
DSC_0075.jpg

آخرین ویرایش:
بالا