آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: عدم جوش صبا الکتریک 200 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام
در هنگامی که برد ترانس را جدا می کنم روی هر 4 گروه فت های قدرت سیگنال مشابه هم و مشابه دستگاه سالم دارم.
خازن های سرامیکی هم تست شدند.
پروپ مشکی روی منفی خازن های بزرگ اصلی
یک گروه پایه وسط(درین) 160 ولت
و گروه دیگر پایه وسط 320 ولت نشان می دهد.

واما با وصل کردن سوکت ترانس و قطع شدن سیگنال مربعی, ولتاژ آن گروهی که 160 ولت بود به 70 ولت کاهش می یابد
گروه 320 ولتی هم مقدارش تغییر نمی کند.

البته در دستگاه سالم مشابه که تست کردم ولتاژ های یک گروه 160 و یک گروه 320 نسبت به منفی موجود بود

درود

سورس گیت کلیه فت ها را شورت کن و ببین 160 ولت قطع میشه یا نه ؟

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

سورس گیت کلیه فت ها را شورت کن و ببین 160 ولت قطع میشه یا نه ؟

سپاس
سلام
سورس و گیت هر گروه را جداگانه شورت کنم?
اینکه در حالت غیر پروتکت یک سمت ۳۲۰ و یک سمت ۱۶۰ ولت است با توجه به مقایسه با دستگاه سالم به نظر می رسد درست باشد.
حالا با شورت کردن سورس و گیت ها باید انتظار چه تغییری در ولتاژ ۳۲۰ یک گروه و ۱۶۰ گروه دیگر داشته باشم
با تشکر فراوان از توجه استاد عزیز.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام
سورس و گیت هر گروه را جداگانه شورت کنم?
اینکه در حالت غیر پروتکت یک سمت ۳۲۰ و یک سمت ۱۶۰ ولت است با توجه به مقایسه با دستگاه سالم به نظر می رسد درست باشد.
حالا با شورت کردن سورس و گیت ها باید انتظار چه تغییری در ولتاژ ۳۲۰ یک گروه و ۱۶۰ گروه دیگر داشته باشم
با تشکر فراوان از توجه استاد عزیز.

درود

عرض کردم سورس گیت کلیه فت ها شورت بشه.
در صورت شورت کردن باید صفر ولت بشه مگر مقاومتی بین درین سورس ها باشه.
درچه وضعیتی درین دو دسته از دستگاه سالم 160 ولته ؟ (در حالت نرمال که دستگاه روشنه محاله 160 ولت باشه )

در 3846 اگه ولتاژ هر کدام از پایه های 5و6و7و2و13و15 نسبت به لحظه اول تغییر میکنه اعلام کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

عرض کردم سورس گیت کلیه فت ها شورت بشه.
در صورت شورت کردن باید صفر ولت بشه مگر مقاومتی بین درین سورس ها باشه.
درچه وضعیتی درین دو دسته از دستگاه سالم 160 ولته ؟ (در حالت نرمال که دستگاه روشنه محاله 160 ولت باشه )

در 3846 اگه ولتاژ هر کدام از پایه های 5و6و7و2و13و15 نسبت به لحظه اول تغییر میکنه اعلام کن.

سپاس
سلام صبح بخیر
در حالت نرمال با وصل کردن پروپ مشکی به منفی خازن بزرگ و اتصال پروپ قرمز به پایه وسط igbtها در یک گروه 160 ولت و در دیگر گروه 320 ولت در دستگاه سالم دارم.
دقیقا همین ولتاژها را در دستگاه معیوب قبل از اتصال سوکت برد ترانس هم دارم.
ولتاژ پایه های ۶ و ۷ در حالت عادی 1.5 ولت است و بعد از اتصال برد ترانس این ولتاژ به0.9 ولت کاهش میابد.
ولتاژ پایه ۵ در هر دو حالت 5ولت. پایه۲ در هر دو حالت 5ولت. و ولتاژ پایه های ۱۳ و ۱۵ هم در هر دو حالت 15ولت میباشد.
با اتصال پایه های سورس و گیت فت های قدرت در حالت عادی و جدا بودن برد ترانس'ولتاژ آن گروهی که ۳۲۰ ولت بود بدون تغییر ماند. و ولتاژ گروهی که ۱۶۰ ولت بود به1.9 ولت تغییر افت.
همچنین با اتصال پایه های سورس و گیت فت ها در حالت وصل بودن برد ترانس و پروتکت'ولتاژ گوه ۳۲۰ ولت ثابت ماند و ولتاژ گروه ۱۶۰ ولت به 2.8 ولت تغییر یافت

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام صبح بخیر
در حالت نرمال با وصل کردن پروپ مشکی به منفی خازن بزرگ و اتصال پروپ قرمز به پایه وسط igbtها در یک گروه 160 ولت و در دیگر گروه 320 ولت در دستگاه سالم دارم.
دقیقا همین ولتاژها را در دستگاه معیوب قبل از اتصال سوکت برد ترانس هم دارم.
ولتاژ پایه های ۶ و ۷ در حالت عادی 1.5 ولت است و بعد از اتصال برد ترانس این ولتاژ به0.9 ولت کاهش میابد.
ولتاژ پایه ۵ در هر دو حالت 5ولت. پایه۲ در هر دو حالت 5ولت. و ولتاژ پایه های ۱۳ و ۱۵ هم در هر دو حالت 15ولت میباشد.
با اتصال پایه های سورس و گیت فت های قدرت در حالت عادی و جدا بودن برد ترانس'ولتاژ آن گروهی که ۳۲۰ ولت بود بدون تغییر ماند. و ولتاژ گروهی که ۱۶۰ ولت بود به1.9 ولت تغییر افت.
همچنین با اتصال پایه های سورس و گیت فت ها در حالت وصل بودن برد ترانس و پروتکت'ولتاژ گوه ۳۲۰ ولت ثابت ماند و ولتاژ گروه ۱۶۰ ولت به 2.8 ولت تغییر یافت

درود

فرمودید:

اگر منظور شما اینه که در دستگاه سالم زمانیکه دستگاه روشن و آماده جوشکاری است درین برخی از فت ها 160 ولته این موضوع محاله و اساسا فرکانس 100 کیلو با ولتمتر قابل اندازه گیری نیست.

و اگر در حالت دیگری اندازه گیری کردی مغایر با گزارش فوق است که فرمودید در حالت نرمال 160 ولته لذا ابهام موصوف را برطرف فرمایید .

ct را شورت و با آمپر کم دستگاه را با لامپ سری تست کن
اگر هنوز دستگاه سالم موجوده برد تغذیه را جابجا و تست کن و گرنه برای اطمینان از صحت خازن ها و سهولت تست ، یک یا دو خازن دیگر با خازن های بزرگ اصلی موازی و تست کن ( بجای تست تک تک خازنها که سخته) یعنی اگر تست خازنها برات راحت تره هر کدوم که راحت تری انجام بده

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

فرمودید:

اگر منظور شما اینه که در دستگاه سالم زمانیکه دستگاه روشن و آماده جوشکاری است درین برخی از فت ها 160 ولته این موضوع محاله و اساسا فرکانس 100 کیلو با ولتمتر قابل اندازه گیری نیست.

و اگر در حالت دیگری اندازه گیری کردی مغایر با گزارش فوق است که فرمودید در حالت نرمال 160 ولته لذا ابهام موصوف را برطرف فرمایید .

ct را شورت و با آمپر کم دستگاه را با لامپ سری تست کن
اگر هنوز دستگاه سالم موجوده برد تغذیه را جابجا و تست کن و گرنه برای اطمینان از صحت خازن ها و سهولت تست ، یک یا دو خازن دیگر با خازن های بزرگ اصلی موازی و تست کن ( بجای تست تک تک خازنها که سخته) یعنی اگر تست خازنها برات راحت تره هر کدوم که راحت تری انجام بده

سپاس
سلام وقت بخیر
قبلا برد تغذیه دستگاه سالم را روی این دستگاه تست کردم که نتیجه تغییری نکرد.
در دستگاه سالم و آماده جوشکاری ولتاژ بین پایه وسط igbtها با منفی خازن های تغذیه را چندین مرتبه اندازه گیری کردم که همین ولتاژ ۱۶۰ ولت در یک گروه و ۳۲۰ ولت در گروه دیگر مشاهده شد.

در دستگاه معیوب هم همین ولتاژ ۱۶۰ و ۳۲۰ در حالت عدم اتصال برد ترانس مشاهده گردید.
با توجه به ابراز شک شما به این ولتاژ ها چندین بار تست کردم و همین نتیجه را مشاهده نمودم.

ترانس جریان را هم به محض اینکه رفتم مغازه شورت کرده و نتیجه را گزارش می دهم.

آن دستگاه سالم را هم با هزار کلک تا الان نگه داشتم و امروز باید تحویلش دهم.
با تشکر فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام وقت بخیر
قبلا برد تغذیه دستگاه سالم را روی این دستگاه تست کردم که نتیجه تغییری نکرد.
در دستگاه سالم و آماده جوشکاری ولتاژ بین پایه وسط igbtها با منفی خازن های تغذیه را چندین مرتبه اندازه گیری کردم که همین ولتاژ ۱۶۰ ولت در یک گروه و ۳۲۰ ولت در گروه دیگر مشاهده شد.

در دستگاه معیوب هم همین ولتاژ ۱۶۰ و ۳۲۰ در حالت عدم اتصال برد ترانس مشاهده گردید.
با توجه به ابراز شک شما به این ولتاژ ها چندین بار تست کردم و همین نتیجه را مشاهده نمودم.

ترانس جریان را هم به محض اینکه رفتم مغازه شورت کرده و نتیجه را گزارش می دهم.

آن دستگاه سالم را هم با هزار کلک تا الان نگه داشتم و امروز باید تحویلش دهم.
با تشکر فراوان

درود

ولتاژ درین را با ولتمتر دیگری که متفاوت با ولتمتر شماست اندازه گیری کن ببین 160 ولته ؟
در تحلیل dc مدار اوت پوت و پوش پول ولتاژ dc موصوف باید نصف ولتاژ کامل یعنی تقریبا 160 ولت باشه اما با ولتمتر بویژه در فرکانس بالا قابل اندازه گیری نیست و خرابکاری میکنه یعنی حتی اگر یک پروب را به نقطه مذکور نزدیک هم کنی ولتاژی نشون میده

مگر اوت پوت این مدل متفاوت باشه که بسیار بعیده .

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

ولتاژ درین را با ولتمتر دیگری که متفاوت با ولتمتر شماست اندازه گیری کن ببین 160 ولته ؟
در تحلیل dc مدار اوت پوت و پوش پول ولتاژ dc موصوف باید نصف ولتاژ کامل یعنی تقریبا 160 ولت باشه اما با ولتمتر بویژه در فرکانس بالا قابل اندازه گیری نیست و خرابکاری میکنه یعنی حتی اگر یک پروب را به نقطه مذکور نزدیک هم کنی ولتاژی نشون میده

مگر اوت پوت این مدل متفاوت باشه که بسیار بعیده .

سپاس
با عرض سلام خدمت استاد گرامی
ولتاژ درین هر دو گروه را با ولت متر آنالوگ گرفتم.
گروهی که با دستگاه دیجیتال 320 ولت نشان می داد باز هم همان 320 ولت بود.
و گروهی که با دیجیتال 160 ولت نشان می داد با دستگاه آنالوگ 420 ولت نشان می داد. و دستگاه دیجیتال دیگری هم استفاده کردم که کلا قادر به قرائت نبود.
و فرموده شما صحیح است و این ولتاژ160 ولت ناشی از خطای دستگاه ها در فرکانس بالا میباشد.
ترانس جریان را هم شورت کردم که هیچ تاثیری در عملکرد دستگاه نداشت و باز هم با اتصال برد ترانس سیگنال مربعی را دیگر نداشتم.
با تشکر فراوان از استاد گرامی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با عرض سلام خدمت استاد گرامی
ولتاژ درین هر دو گروه را با ولت متر آنالوگ گرفتم.
گروهی که با دستگاه دیجیتال 320 ولت نشان می داد باز هم همان 320 ولت بود.
و گروهی که با دیجیتال 160 ولت نشان می داد با دستگاه آنالوگ 420 ولت نشان می داد. و دستگاه دیجیتال دیگری هم استفاده کردم که کلا قادر به قرائت نبود.
و فرموده شما صحیح است و این ولتاژ160 ولت ناشی از خطای دستگاه ها در فرکانس بالا میباشد.
ترانس جریان را هم شورت کردم که هیچ تاثیری در عملکرد دستگاه نداشت و باز هم با اتصال برد ترانس سیگنال مربعی را دیگر نداشتم.
با تشکر فراوان از استاد گرامی

درود

پایه 6 و 7 را تعقیب کن و باید نقشه قطعات مرتبط با 6 و 7 را ارسال کنی تا ببینم دردش چیه ؟

درسته که پایه درین مذکور نصف ولتاژ تغذیه است اما ازآنجاکه فرکانس بالا و پرقدرتی روی آن سوار است لذا موجب اختلال عملکرد ولتمتر میشه و صدمه ولتمتر هم محتمله
و من با اطمینان از کار نکردن این طبقه و عدم وجود فرکانس خواستم ولتاژ درین را اعلام کنی که فرمودی روی دستگاه سالم هم تست کردی.

این نقطه ولتاژهای سوزنی بسیار بالایی تولید میکنه و درحالت نرمال موجب صدمه لوازم اندازه گیری میشه.

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

پایه 6 و 7 را تعقیب کن و باید نقشه قطعات مرتبط با 6 و 7 را ارسال کنی تا ببینم دردش چیه ؟

درسته که پایه درین مذکور نصف ولتاژ تغذیه است اما ازآنجاکه فرکانس بالا و پرقدرتی روی آن سوار است لذا موجب اختلال عملکرد ولتمتر میشه و صدمه ولتمتر هم محتمله
و من با اطمینان از کار نکردن این طبقه و عدم وجود فرکانس خواستم ولتاژ درین را اعلام کنی که فرمودی روی دستگاه سالم هم تست کردی.

این نقطه ولتاژهای سوزنی بسیار بالایی تولید میکنه و درحالت نرمال موجب صدمه لوازم اندازه گیری میشه.

سپاس
سلام صبح بخیر
پایه های 6 و 7 به هم متصل هستند و به هیچ جای دیگری وصل نیستند.
با تشکر فراوان.

بالا