آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

سوختن igbt اینورتر 200 آمپر synyoung

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
مهندس جان خیلی لطف دارید.
بهترین کاری که الان انجام بدهم کدومه؟
ترانزیستور را با یک PNP عوض کنم(که البته هنوز پیدا نکردم)
ترانزیستور را بردارم و جای کلکتور و امیتر را با مقاومت بهم متصل کنم
با وجود همان ترانزیستور سوخته روی برد پایه های کلکتور و امیتر را بهم با مقاومت متصل کنم.
وات مقاومت خیلی مهمه اینجا؟یعنی میتوانم توان بالاتر استفاده کنم.
با تشکر
سلام
ترانزیستور CSA950Y را پیدا کردم
مناسب است؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام
مهندس جان خیلی لطف دارید.
بهترین کاری که الان انجام بدهم کدومه؟
ترانزیستور را با یک PNP عوض کنم(که البته هنوز پیدا نکردم)
ترانزیستور را بردارم و جای کلکتور و امیتر را با مقاومت بهم متصل کنم
با وجود همان ترانزیستور سوخته روی برد پایه های کلکتور و امیتر را بهم با مقاومت متصل کنم.
وات مقاومت خیلی مهمه اینجا؟یعنی میتوانم توان بالاتر استفاده کنم.
با تشکر

سلام در این مدار نیاز به خارج کردن ترانزیستور هم نیست میتونی روی کلکتور امیتر لحیم کنی
بابد کم وات باشه وگرنه تاکید نمیکردم چون اگه عیبی موجب عبور جریان بالا بشه مقاومت وات بالا ابتدا قطعات را جر میده بعد خودش جر میخوره

اما وات پایین ( البته مناسب ) بهتر از فیوز محافظت میکنه و خسارت را حداقل میکنه

اگه میخوای ترانزیستور بذاری csa950 هم خوبه
بهتره ابتدا یکلحظه با مقاومت تست کنی و اگه دود نشد ترانزیستور نصب کن

ولی همیشه BC639 که تیپ منفی , BC640 که تیپ مثبته و قرینه هستند و 1 آمپری است و کاربرد زیادی داره و شاه کلید هستن و بجای 100 میلی آمپری تا 1 آمپر هم قابل استفاده است در تعمیرگاهت داشته باش

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام در این مدار نیاز به خارج کردن ترانزیستور هم نیست میتونی روی کلکتور امیتر لحیم کنی
بابد کم وات باشه وگرنه تاکید نمیکردم چون اگه عیبی موجب عبور جریان بالا بشه مقاومت وات بالا ابتدا قطعات را جر میده بعد خودش جر میخوره

اما وات پایین ( البته مناسب ) بهتر از فیوز محافظت میکنه و خسارت را حداقل میکنه

اگه میخوای ترانزیستور بذاری csa950 هم خوبه
بهتره ابتدا یکلحظه با مقاومت تست کنی و اگه دود نشد ترانزیستور نصب کن

ولی همیشه BC639 که تیپ منفی , BC640 که تیپ مثبته و قرینه هستند و 1 آمپری است و کاربرد زیادی داره و شاه کلید هستن و بجای 100 میلی آمپری تا 1 آمپر هم قابل استفاده است در تعمیرگاهت داشته باش

سپاس
سلام وقت بخیر
جناب مهندس عزیز
بالاخره با تلاش و حمایت بی دریغ شما دوست و سرور گرامی موفق به دیدن پالس مربعی شدم.
با اتصال مقاومت 1.5 اهم بین کلکتور امیتر ترانزیستور با ولتاژ 24 ولت سیگنال مربعی را روی ورودی ترانس پالس دارم.(پیک تا پیک 27 ولت)
پیک تا پیک ولتاژ پالس (بین گیت و امیتر)روی دسته igbt های بالایی 16 ولت است و روی دسته igbt های پایینی23 ولت.به نظر غیر عادی نیست؟
اگر مورد خاصی ندارد میخواهم با 220 ولت و لامپ 1000 سری دستگاه را روشن کنم.
باتشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام وقت بخیر
جناب مهندس عزیز
بالاخره با تلاش و حمایت بی دریغ شما دوست و سرور گرامی موفق به دیدن پالس مربعی شدم.
با اتصال مقاومت 1.5 اهم بین کلکتور امیتر ترانزیستور با ولتاژ 24 ولت سیگنال مربعی را روی ورودی ترانس پالس دارم.(پیک تا پیک 27 ولت)
پیک تا پیک ولتاژ پالس (بین گیت و امیتر)روی دسته igbt های بالایی 16 ولت است و روی دسته igbt های پایینی23 ولت.به نظر غیر عادی نیست؟
اگر مورد خاصی ندارد میخواهم با 220 ولت و لامپ 1000 سری دستگاه را روشن کنم.
باتشکر

سلام

توجه نکردی 1/5 اهم برای تست خوب نیست بعد از رفع عیب شاید 100 اهم هم خوب باشه ولی 1/5 اهم در جریان تعمیر قابل پیش بینی نیست ولی نصب کردی فعلا بذار باشه دست نزن

ابتدا IGBTها و دیودهای متصل به IGBT ها که به اندازه رگلاتوره تست کن

سپس با لامپ سری روشن کن
اما اگه رله تیک تیک کرد فورا از برق بکش تا ایرادشو رفع کنیم

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

توجه نکردی 1/5 اهم برای تست خوب نیست بعد از رفع عیب شاید 100 اهم هم خوب باشه ولی 1/5 اهم در جریان تعمیر قابل پیش بینی نیست ولی نصب کردی فعلا بذار باشه دست نزن

ابتدا IGBTها و دیودهای متصل به IGBT ها که به اندازه رگلاتوره تست کن

سپس با لامپ سری روشن کن
اما اگه رله تیک تیک کرد فورا از برق بکش تا ایرادشو رفع کنیم

سپاس
سلام وقت بخیر با لطف شما دستگاه روشن شد و 80 ولت روی ترمینال انبرها دارم.
حالا در خدمت هستم تا تست هایی که فرموده بودید را روی دستگاه انجام دهیم.
با تشکر فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام وقت بخیر با لطف شما دستگاه روشن شد و 80 ولت روی ترمینال انبرها دارم.
حالا در خدمت هستم تا تست هایی که فرموده بودید را روی دستگاه انجام دهیم.
با تشکر فراوان

سلام
آفرین

همواره پاینده و موفق باشی
انجام صحیح امور علاوه بر انتفاع شما و احساس سرخوشی ناشی از حاصل موثر دیالوگ ، بهره گیری مفید و قابل توجه دیگر متقاضیان را نیز میسر میسازد .

و دقت نظر شما در اجرای عملیات بویژه با قطعات SMD قابل تحسین است
خصوصا گزارش کم نظیر و کامل شما ، کمک شایان توجهی به حل سهل الوصول عیب کرد و بسیار سپاسگزارم

آزمایش را بصورت زیر انجام بده
1- سورس درین یکی از IGBT ها را شورت کن که درواقع یکدسته 3 تایی شورت میشه
2- حتی المقدور از ولتاژ کمتر از 220 ولت استفاده کن و با لامپ سری 1000 وات روشنش کن
اگر ولتاژ کمتر از 220 نداری یک لامپ 200 وات با دستگاه موازی کن که حداکثر ولتاژ اعمالی بدستگاه 180 ولت بشه ببین کار میکنه یانه ؟

اگه نشد فقط با لامپ 1000 تست کن

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
سلام خدمت جناب غزال عزیز و سایر دوستان
جناب غزال من از اول این تایپیک رو دنبال کردم تا به نتیجه برسه که با راهنمایی شما و اجرای جناب دارابی این کار محقق شد
اما سوالی برای من پیش امده
1- سورس درین یکی از IGBT ها را شورت کن که درواقع یکدسته 3 تایی شورت میشه

اگر ولتاژ کمتر از 220 نداری یک لامپ 200 وات با دستگاه موازی کن که حداکثر ولتاژ اعمالی بدستگاه 180 ولت بشه ببین کار میکنه یانه ؟
اگر یک دسته سه تایی شورت بشن چراغ زرد دستگاه روشن میشه و ولتاژ خروجی برابر با صفر میشه ایا این کار علت بخصوصی دارد ؟
در مورد موازی کردن ایا لامپ پس از لامپ 1000 واتی موازی با دستگاه قرار میگیرد ؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام خدمت جناب غزال عزیز و سایر دوستان
جناب غزال من از اول این تایپیک رو دنبال کردم تا به نتیجه برسه که با راهنمایی شما و اجرای جناب دارابی این کار محقق شد
اما سوالی برای من پیش امده

اگر یک دسته سه تایی شورت بشن چراغ زرد دستگاه روشن میشه و ولتاژ خروجی برابر با صفر میشه ایا این کار علت بخصوصی دارد ؟
در مورد موازی کردن ایا لامپ پس از لامپ 1000 واتی موازی با دستگاه قرار میگیرد ؟
با تشکر

سلام

آیا شما تست کردید یا بموجب خاطره قبلی سوختن igbt حدس میزنید ؟
نقشه دستگاه را نداریم و ابتدا باید ببینیم پاسخ دستگاه چیه تا قابل بررسی بشه

لامپ موازی با برق شهر اثری نداره و کلیه لامپ های شهر با برق شهر موازی است
لامپ 200 باید با دستگاه موازی بشه و لامپ 1000 با برق شهر سری بشه تا ولتاژ بی باری (خاموشی دستگاه ) حدود 180 ولت بشه که ولتاز القایی سورس درین کم بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
سلام
آیا شما تست کردید یا بموجب خاطره قبلی سوختن igbt حدس میزنید ؟
نقشه دستگاه را نداریم و ابتدا باید ببینیم پاسخ دستگاه چیه تا قابل بررسی بشه
نه خیر اما طبق تجربه قبلی عرض کردم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام
نه خیر اما طبق تجربه قبلی عرض کردم

سلام

ایندستگاه بسیار بی حساب و کتاب تولید شده و مبنای علمی نداره و متفاوت با دستگاههای معتبره

اگر نقشه ایندستگاه را میداشتم ، تغییرات جزئی میدادم تا فقط با یکدسته 3 تایی igbt همین کیفیت را داشته باشه و حتی کمی بهتر از شرایط حاضر هم بشه

و نیز حدس میزنم در ایندستگاه برای جریان غیر مجاز قبل از igbt تمهیدی اندیشه نشده که باید تست بشه تا بتوانیم با توجه به پاسخ سیستم حکم کنیم.
اما آنچه مسلم است این دستگاه دارای ضعف های بسیار فاحشی است و دوام چندانی نداره

ازآنجاکه در شهر من از این مدل استفاده نمیشه و من به هیچیک از متقاضیان و فروشگاه های عرضه کننده چنین دستگاههایی را توصیه نکردم و نمیکنم و نمونه هایی که جهت عرضه نزد من آوردند تا پس از ارزیابی اولیه ، نسبت به عرضه یا عدم عرضه آنها اقدام کنند ، تعمیرگاهم چنین مدل هایی که دو دسته IGBT دارند تایید نکرده

لذا در شهرم عرضه قابل توجهی نشده و اگر عرضه شده ؛ عرضه کننده با تعمیرگاه من ارتباطی نداره و لذا تعمیر آنها به تعمیرگاه من سپرده نمیشه فلذا در طول عمرم هرگز ایندستگاه را تعمیر نکردم و به تبع آن تجربه ای هم در خصوص این مدل و مدل های مشابه ندارم و ازآنجاکه نقشه آنرا هم نداریم لذا ممکنه در اشتباه باشم که البته با تست های لازم و کافی مشخص میشه

البته قصد ندارم با دستگاه آقای دارابی بطور کامل تست کنم خصوصا که محل دستگاه و کامپیوتر ایشان متفاوته و زمان تست را طولانی و تست کامل را دشوار میکنه و مزاحمت قابل توجهی میشه و لذا به یک یا دو تست مهم بسنده میکنیم

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا