آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

سوختن igbt اینورتر 200 آمپر synyoung

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

ایندستگاه بسیار بی حساب و کتاب تولید شده و مبنای علمی نداره و متفاوت با دستگاههای معتبره

اگر نقشه ایندستگاه را میداشتم ، تغییرات جزئی میدادم تا فقط با یکدسته 3 تایی igbt همین کیفیت را داشته باشه و حتی کمی بهتر از شرایط حاضر هم بشه

و نیز حدس میزنم در ایندستگاه برای جریان غیر مجاز قبل از igbt تمهیدی اندیشه نشده که باید تست بشه تا بتوانیم با توجه به پاسخ سیستم حکم کنیم.
اما آنچه مسلم است این دستگاه دارای ضعف های بسیار فاحشی است و دوام چندانی نداره

ازآنجاکه در شهر من از این مدل استفاده نمیشه و من به هیچیک از متقاضیان و فروشگاه های عرضه کننده چنین دستگاههایی را توصیه نکردم و نمیکنم و نمونه هایی که جهت عرضه نزد من آوردند تا پس از ارزیابی اولیه ، نسبت به عرضه یا عدم عرضه آنها اقدام کنند ، تعمیرگاهم چنین مدل هایی که دو دسته IGBT دارند تایید نکرده

لذا در شهرم عرضه قابل توجهی نشده و اگر عرضه شده ؛ عرضه کننده با تعمیرگاه من ارتباطی نداره و لذا تعمیر آنها به تعمیرگاه من سپرده نمیشه فلذا در طول عمرم هرگز ایندستگاه را تعمیر نکردم و به تبع آن تجربه ای هم در خصوص این مدل و مدل های مشابه ندارم و ازآنجاکه نقشه آنرا هم نداریم لذا ممکنه در اشتباه باشم که البته با تست های لازم و کافی مشخص میشه

البته قصد ندارم با دستگاه آقای دارابی بطور کامل تست کنم خصوصا که محل دستگاه و کامپیوتر ایشان متفاوته و زمان تست را طولانی و تست کامل را دشوار میکنه و مزاحمت قابل توجهی میشه و لذا به یک یا دو تست مهم بسنده میکنیم

سپاس
سلام جناب مهندس
در مورد تست دستگاه تا هر زمانی که شما بفرمایید در خدمت هستم و من هم از این آزمایشات استفاده میکنم.
لامپ 1000 از قبل با دستگاه سری بود و لامپ 200 را هم بعد از لامپ 1000 با دستگاه موازی کردم. وبه برق وصل کردم.ابتدا لامپ 200 روشن شد و بعد از یک ثانیه لامپ 1000 هم روشن شد.البته نور لامپ 1000 حداکثر نبود مقاومت 47 اهم موازی با رله هم داغ شد.در حد دود کردن(3 ثانیه روشن گذاشتم)هیچکدام از چراغ های زرد و سفید (پاور)روشن نشدند.
منتظر فرمایشات گران قدر شما هستم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام جناب مهندس
در مورد تست دستگاه تا هر زمانی که شما بفرمایید در خدمت هستم و من هم از این آزمایشات استفاده میکنم.
لامپ 1000 از قبل با دستگاه سری بود و لامپ 200 را هم بعد از لامپ 1000 با دستگاه موازی کردم. وبه برق وصل کردم.ابتدا لامپ 200 روشن شد و بعد از یک ثانیه لامپ 1000 هم روشن شد.البته نور لامپ 1000 حداکثر نبود مقاومت 47 اهم موازی با رله هم داغ شد.در حد دود کردن(3 ثانیه روشن گذاشتم)هیچکدام از چراغ های زرد و سفید (پاور)روشن نشدند.
منتظر فرمایشات گران قدر شما هستم.

سلام

خیلی خیلی لطف داری ممنونم

وقتی لامپ پروتکت روشن نشده باید ولتاژ بده ولی ضعیفه و قادر به فعال کردن رله نبوده
اگه با دو لامپ ولتاژ ضعیفی در خروجی بده دیگه نیاز به تست دیگری نیست

البته قبل از روشن کردن ، ولتمتر را به خروجی متصل کن که فقط یک لحظه تست کنی و ببینی ولتاژ میده یا نه ( طولانی تست نکن)

اگه ولتاژ نداد فقط با یک لامپ 200 سری (بجای 1000 ) تست کن
یعنی بدون لامپ 1000 ولی اینبار لامپ 200 سری بشه نه موازی
اگه در آزمایش قبلی ولتاژ داد دیگه به تست دوم نیاز نیست

بینهایت ممنونم

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

خیلی خیلی لطف داری ممنونم

وقتی لامپ پروتکت روشن نشده باید ولتاژ بده ولی ضعیفه و قادر به فعال کردن رله نبوده
اگه با دو لامپ ولتاژ ضعیفی در خروجی بده دیگه نیاز به تست دیگری نیست

البته قبل از روشن کردن ، ولتمتر را به خروجی متصل کن که فقط یک لحظه تست کنی و ببینی ولتاژ میده یا نه ( طولانی تست نکن)

اگه ولتاژ نداد فقط با یک لامپ 200 سری (بجای 1000 ) تست کن
یعنی بدون لامپ 1000 ولی اینبار لامپ 200 سری بشه نه موازی
اگه در آزمایش قبلی ولتاژ داد دیگه به تست دوم نیاز نیست

بینهایت ممنونم
سلام وقت بخیر
چه با لامپ 200 و چه بدون لامپ 200 در خروجی انبر ها ولتاژ در حد میلی ولت دارم
در ضمن قبلا که با 24 ولت برد را تست میکردم حدود 5 ثانیه طول میکشید تا چراغ زرد روشن شود.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام وقت بخیر
چه با لامپ 200 و چه بدون لامپ 200 در خروجی انبر ها ولتاژ در حد میلی ولت دارم
در ضمن قبلا که با 24 ولت برد را تست میکردم حدود 5 ثانیه طول میکشید تا چراغ زرد روشن شود.
سپاس

سلام

خیلی خیلی ممنونم
دیگه تستی مورد نیاز نیست
فقط بفرمایید آیا لامپ پروتکت خاموش بود یا روشن ؟
آیا قبلا 24 ولت را همزمان با برق شهر تست فرمودید یا فقط 24 ولت را بدون برق شهر متصل و تست فرمودید ؟

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

خیلی خیلی ممنونم
دیگه تستی مورد نیاز نیست
فقط بفرمایید آیا لامپ پروتکت خاموش بود یا روشن ؟
آیا قبلا 24 ولت را همزمان با برق شهر تست فرمودید یا فقط 24 ولت را بدون برق شهر متصل و تست فرمودید ؟

سپاس
سلام
لامپ پروتکت خاموش است.
نه 24 ولت را بهمراه برق شهر به دستگاه وصل نکردم.
در مورد آن مقاومت 1.5 اهمی که به جای ترانزیستور گذاشتم,همان خوب است؟
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام
لامپ پروتکت خاموش است.
نه 24 ولت را بهمراه برق شهر به دستگاه وصل نکردم.
در مورد آن مقاومت 1.5 اهمی که به جای ترانزیستور گذاشتم,همان خوب است؟
سپاس

سلام

حالا که جواب گرفتی اگه ترانزیستور نصب کنی بهتره ولی میتونی جهت افزایش عمر آی سی از بزرگترین مقاومت ممکن استفاده و با پایه کلکتور سری کنی

تصور میکنم 10 اهمی 5/ وات خوب باشه که باید تست کنی و اگه روشن نشد کوچکترش کن ولی 10 اهمی کار میکنه

اگه آپ امپ صدمه دیده باشه با ترانزیستور کار نمیکنه و دراینصورت فقط از مقاومت استفاده کن ولی با احتمال زیاد آپ امپ سالمه

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

بابت گزارش خوب شما ممنونم

ترانزیستور مورد نظر شما که فرمودی سوخته تیپ مثبت و حدود 5/ آمپری است
لذا هر ترانزیستور 1 آمپری تیپ مثبت به صورتی که در تصویر مشخص کردم نصب کنی از اولش هم بهتر میشه مثلا BC636 یا BC640

اما قبلا فرمودید همه پایه های 3845 ولتاژ قبلی را داره دراینصورت باید کلکتور امیتر این ترانزیستور شورت شده باشه که به آی سی ولتاژ بده و مغایر با اهم پایه هایی است که در تصویر اعلام کردی ( البته اهم پایه ها نسبت بیکدیگر را میخواستم اما اشکالی نداره )

بنابرین اگه کلکتور امیتر شورت شده باشه با همین وضع هم باید کار کنه و وظیفه این ترانزیستور ارسال تغذیه به 3845 است و اگر همیشه هم بده تاثیری در سیگنال نداره

درهرصورت اگه 15 ولت را به پایه 7 میده بنظر من فعلا نیاز به تعویض نداره و نهایتا تعویض میکنی
در هر صورت اگه ولتاژ نمیده بترتیبی که عرض کردم ترانزیستور تهیه و نصب کن و کمترین شکی هم نکن

ضمنا خیلی خیلی بعیده که شماره بقیه ترانزیستورها هم مشابه این باشه چون در ناچاری از تیپ مثبت استفاده میشه و قطعا اشتباه میکنی و شماره این ترانزیستور مشابه بقیه نیست و اگه بقیه ترانزیستورها شماره یکسانی دارند حتما همگی آنها منفی هستند و فقط این مثبته زیرا محاله اینهمه تیپ مثبت استفاده کرده باشند

با توجه به گزارش شما احتمالا درست شده بود و با لامپ 1000 هم کم میآورده و اگه دو لامپ موازی استفاده میکردی مشخص میشد ولی رله با قطع متوالی و متعدد صدمه زده البته تجربه ای روی این مدل ندارم که با چه جریانی استارت میخوره ولی خلاصه درست میشه فقط زحمتت بیشتر شد

اگه دوستان نمونه ای دارند با لامپ سری تست و اعلام فرمایند که با چه لامپی راه می افته
ضمنا هر دفعه که رله فعال میشده یعنی سیگنال داشتی که رله وصل میکرده و ضمنا انبر ها هم ولتاژ داشته ولی قطع و وصل میشده

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 101395

سلام و نهایت تقدیر مهندس چه استدلالی داشتید که متوجه شدید ترانزیستور از تیپ مثبت است
وقتی دستگاه درست شد برای اصلاح مدارش تست هایی را خواستین که با لامپ 1000 و غیره توسط اقای دارابی انجام شود چه چیزی نظر شما را جلب کرده بود که طبق این ازمایش معلوم و مدار اصلاح میشد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام و نهایت تقدیر مهندس چه استدلالی داشتید که متوجه شدید ترانزیستور از تیپ مثبت است
وقتی دستگاه درست شد برای اصلاح مدارش تست هایی را خواستین که با لامپ 1000 و غیره توسط اقای دارابی انجام شود چه چیزی نظر شما را جلب کرده بود که طبق این ازمایش معلوم و مدار اصلاح میشد؟

سلام عزیزم

دقت نظر قابل تحسینی داری

اولا با اطلاعات جسته گریخته ای که از این دستگاه بدست آوردم سیستم پروتکت بسیار ضعیفی داره
ثانیا بنظر من بی جهت از دو دسته igbt استفاده کرده

و اتفاقا بسیار مشتاقم تا از ضعف های مربوطه مطمئن بشم که در صورت صحت دو مزیت داره
1- قاطعانه از تعمیر ساده و ارزان و معمولی آن خودداری میکنیم چون اعتبار تعمیرکار خراب میشه
2- شاید تغییرات لازم مقرون بصرفه و نون دونی خوبی بشه

اما تست محتاطانه و ساده آن قابل استنتاج نشد و ترسیدم در جریان تست ، خطایی اتفاق بیافته و خسارتی به جناب دارابی تحمیل بشه که علیرغم ابراز لطف بزرگوارانه ایشان منصفانه نبود که بیش از این مزاحمت ایجاد کنم

ضمنا اگر عبارت زیر را بصورت سوالی مطرح فرمودید که

چه استدلالی داشتید که متوجه شدید ترانزیستور تیپ مثبت است ؟

دراینصورت یکی از دلایلم بشرح زیر بود
1- ازآنجاکه پایه تکی ترانزیستور به تغذیه آی سی متصل شده لذا اگه این پایه تکی ، امیتر و تیپ منفی باشد دراینصورت مقدار ولتاژ تغذیه آی سی که از امیتر دریافت میشه تابع ولتاژ بیس میشد و لذا ترانزیستور نمیتوانست بدرستی بعنوان کلید عمل کند یعنی هر ولتاژی از آپ امپ به بیس اعمال شود ولتاژ امیتر 7/ ولت کمتر از بیس میشد که اینحالت غیر کلیدی محاله

و اگر این پایه تکی ، امیتر و تیپ مثبت باشد دراینصورت باید این پایه تکی ، به منبع 15 ولت متصل میشد نه به تغذیه آی سی که ولتاژ میخواهد و ولتاژی نمیدهد

بنابرین
پایه تکی بدون کمترین تردیدی کلکتور است

و باین ترتیب پایه ای که به منبع 15 ولت متصل شده امیتر است و لذا تیپ مثبت است که امیتر به ولتاژ مثبت منبع متصل شده ( اگر تیپ منفی بود باید
امیتر به گراند متصل میشد نه به 15 ولت )

لذا تیپ مثبت است و زمانیکه خروجی آپ امپ L شود ترانزیستور روشن شده و 15 ولت را به 3845 میدهد

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس جان در مورد ترانزیستور کاملا تفهیم شدم خیلی از لطف جنابعالی ممنونم
ولی در مورد آزمایشاتی که با لامپ 1000 سری و 200 موازی با دستگاه انجام شد چه رفتاری از دستگاه را میخواستید متوجه شین؟و دلیل این آزمایشات چه بود
لامپ 200 موازی چه کمکی به آزمایش میکرد ؟
آرایش ترانزیستورهای ای جی بی تی این دستگاه همان پوش پول غیر عادی نبود که گفتین سورس درین یکی از ای جی بی تی ها را شورت کند؟[h=1][/h]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
مهندس جان در مورد ترانزیستور کاملا تفهیم شدم خیلی از لطف جنابعالی ممنونم
ولی در مورد آزمایشاتی که با لامپ 1000 سری و 200 موازی با دستگاه انجام شد چه رفتاری از دستگاه را میخواستید متوجه شین؟و دلیل این آزمایشات چه بود
لامپ 200 موازی چه کمکی به آزمایش میکرد ؟
آرایش ترانزیستورهای ای جی بی تی این دستگاه همان پوش پول غیر عادی نبود که گفتین سورس درین یکی از ای جی بی تی ها را شورت کند؟

سلام

ازآنجا که خازنهای دو دسته سری قرار میگیرند و ازآنجاکه خواستم یک دسته ترانزیستور را خارج و حذف کنم که به تبع آن خازنهای یکدسته شورت میشه لذا کل ولتاژ القایی در دوسر خازنهای کلکتور امیتر یکدسته قرار میگیره و باید ولتاژ دو برابر را تحمل کنند که صدمه در زمان تست را محتمل میکرد

به این ترتیب باید ولتاژ تغذیه را کم کنیم که ولتاژ القایی دو سر این خازنها کمتر و قابل تحمل بشه

لذا اگر لامپ 1000 و 200 وات را سری کنید و به برق شهر متصل کنید دوسر لامپ 200 وات دارای ولتاژ 183 ولت میشه که با روشن شدن دستگاه کمتر هم میشه و ولتاژ القایی هم کم میشه و خازنهای فوق الذکر صدمه نمی بینه

ضمنا بله پوش پول ایندستگاه ساده است و بهمین علت عمر کوتاهی داره بویژه که اساسا وجود یکی از دو دسته قابل توجیه نیست و باید با یکدسته هم کار کنه و ازآنجاکه جهت حذف یکدسته باید ابتدا خازنها و دیودها جابجا و متناسب بشن و سپس یکدسته را حذف و تست کنیم لذا راضی به زحمت قابل توجه جناب دارابی نشدم و با ولتاژ کمتر تست کردیم که نیاز به جابجایی قطعات و دستکاری نباشه که پاسخی نگرفتیم و باید خودم نمونه تهیه و تست کنم

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا