آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن شدن دستگاه جوش اینورترGHA-2000 و عدم جوش این دستگاه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام بطور کلی اینورتر ها در دو نوع تکنولوژی ماسفت و آی جی بی تی ساخته شده اند.هر مدل خصوصیات خاص خود را دارد .مدل ماسفت در کل به دلیل جوش بهتر و تعمیرات راحت تر به نظر بنده که مدت مدیدی است تعمیر کار اینورتر های جوش هستم نسبت به مدل های آی جی بی تی بهتر است.و همچنین تمامی مدل های ماسفت در بازار تا حدود 98 % شبیه هم هستند حالا چه ایرانی و چه چینی.برای تعمیرات دستگاه های اینورتر من از پروتکول خاصی استفاده میکنم بدین صورت که با استفاده از نشانه هایی که هر دستگاه دارد خیلی سریع عیب مربوطه را پیدا کرده و رفع مینمایم.
در هر دستگاه معمولا ایراد های زیر ممکن است پیش بیاید.
1-روشن نشدن دستگاه
2-معیوب بودن فن خنک کننده دستگاه
3-روشن نشدن چراغ پاور دستگاه در حالی که فن کار میکند
4-دستگاه روشن است و چراغ پاور هم روشن است در حالی که چراغ oc نیز روشن است
5-دستگاه در حالت روشن است اما ناگهان خاموش شده و فیوز برق دستگاه نیز پریده و قطع شده است
6-دستگاه در حالت عادی روشن است اما خروجی دستگاه صفر است.

هر ایراد براساس لیست بالا پروتکول تعمیراتی خاص خود رادارد.که شامل اندازه گیری ولتاژهای علامت و اهم گیری از نقاط خاص مدار میشود .من همه این اطلاعات تعمیراتی را در یک جزوه راهنمای گام به گام تعمیرات دستگاه جوش اینورتری تهیه کرده ام .دوستان برای تهیه این جزوه 55 صفحه ای که تقریبا تمامی ایرادات دستگاه اینورتر را پوشش میدهد میتوانند به ایمیل من پیام دهند.شایان ذکر است که این جزوه راهنمای تعمیراتی یکی از شرکت های ایرانی میباشد که در دوره های تعمیراتی نمایندگی های تعمیرات تدریس میشود.
darabi81(a)gmail.com

سلام

همکار گرامی و عزیز

این پست را در چند تاپیک تکرار کرده و فرموده اید دارای اطلاعات جامعی هستید که مایه افتخار و شعف است ولی متاسفانه اطلاعات خود را مطرح نفرمودید

لذا پسندیده بود بجای پست های تکراری اطلاعات و تجربیات و مطالب ارزشمند خود را مطرح فرمایید تا بیشتر و بهتر بهره مند شویم .

ضمنا با استفاده از جزوه راه حلی جهت رفع مشکلات مطروحه پیشنهاد فرمایید.

سپاس

hiumid

کاربر
2013-12-09
48
225

سلام

عرض ادب وخسته نباشید دارم خدمت استاد دلسوز وبزرگوار استاد غزال گرامی دامت برکاته که من خودم به شخصه در تعقیب مطالب با ارزش حضرتعالی هستم یه سوال داشتم اگه جواب بدید این اقای داربی 81 چیه از جون ما میخاد که هی میاد یه تایپک تکراری میذاره و میره . اقای داربی نیکی وپرسش خوب فایلشو بذار اگه راست میگی وگرنه اینجا جای خرید وفروش نیست .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام

عرض ادب وخسته نباشید دارم خدمت استاد دلسوز وبزرگوار استاد غزال گرامی دامت برکاته که من خودم به شخصه در تعقیب مطالب با ارزش حضرتعالی هستم یه سوال داشتم اگه جواب بدید این اقای داربی 81 چیه از جون ما میخاد که هی میاد یه تایپک تکراری میذاره و میره . اقای داربی نیکی وپرسش خوب فایلشو بذار اگه راست میگی وگرنه اینجا جای خرید وفروش نیست .

سلام
جناب آقای hiumid عزیز

ضمن تشکر شایسته بابت اظهار لطف مداوم حضرتعالی

هرچند جناب دارابی از سال 2012 تابحال 9 پست تکراری و جمعا 10 پست ارسال فرمودند و لذا بتازگی فعال شده اند و ارزیابی لازم میسر نیست و اگرچه پست های تکراری ایشان هدف پسندیده ای متصور نمیسازد

اما امیدوارم منتج به نتایج عملی و درخشانی گردد و اطلاعات و تجربیات قابل توجهی مطرح فرمایند و از جزوه و تجربیات خود در راستای رفع مشکل متقاضیان دریغ نفرمایند.

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

عزیزم ولتاژ dc از خازن عبور نمیکنه
ولتاژ 310 ولت dc باید از طریق اون قطعات به ترانس و سپس به فت برسه
برای اینکار خازن و مقاومت های بزرگ مانند 100 کیلو فایده نداره و مهم نیست و نادیده بگیر و بقیه را تعقیب کن

از طرفی عرض کردم تعقیب کنید تا به 310 ولت برسی و نگفتم به اولین قطعه که رسیدی دیگه تعقیب نکن

مگه خازن یک منبع ولتاژ 310 ولته که متوقف کردی ؟ !

پایه وسط فت باید از طریق قطعاتی به پایه مثبت خازنهای بزرگ متصل بشه اون قطعات را شناسایی کن

ضمنا کجا 6 یا 7 ولته ؟ پایه وسط فت 6 ولته یا بجای 24 ولت 6 ولت داری ؟

سپاس
سلام
من که سرم گیج رفت این تاپیک رو خوندم.الان هم شاید دیر باشه جواب دادن ولی شاید به درد یه بنده خدای دیگه ای بخوره.
مشکل اولیه این دوست ما فقط سوخته بودن یکی از ماسفت ها بوده که با تعویض ماسفت با همان نوع و تعویض مقاومت 10 اهم مربوط به آن فت در صورت سوخته بودن رفع میشد.اما این دوست ما یک مقدار شیطونی کردند و تغذیه سویچینگ دستگاه رو معیوب کردند.
ابتدا یک مقدار در مورد تغذیه سویچینگ این دستگاه توضیح میدم بعد میریم سراغ رفع عیب.
وقتی برق دستگاه رو وصل میکنید از مسیر ntc&ptc ها پل های دیودی دستگاه برق دار شده و عمل یکسو سازی و صاف کردن به وسیله پل دیودی و خازن ها انجام میشه. با بالا اومدن ولتاژ 300 ولت از سو کت 6 سیمه به برد مین ولتاژ 24 ولت به وسیله فت و ترانس و برد تغذیه سویچینگ ساخته میشود و از طریق دو رشته سیم 24 ولت از بالاترین برد(برد مین)به برد پایینی (برد تغذیه یا رکتیفایر ورودی) ارسال میشود و با روشن شدن رله 24 ولت 30 آمپر روی برد تغذیه ntc&ptcها از مدار خارج میشوند وکنتاکت no رله عمل هدایت جریان را بر عهده میگیرد.حالا اگر ایرادی در سیستم تغذیه سویچینگ باشد ویا رله معیوب باشد با عبور جریان از ptc این قطعه گرم میشود و مقاومت آن افزایش میابد و با افت ولتاژ روی آن ولتاژ ولتاژ خروجی تغذیه هم شروع به افت میکند تا به نزدیک 0 برسد.(کل این داستان حدود 10 ثانیه کمتر طول میکشد.)حالا اگر در این 10 ثانیه چراغ پاور(سبز)روشن شد که ایراد از رله است و در غیر این صورت ایراد از تغذیه سویچینگ است.
در مورد ایرادات تغذیه سویچینگ ابتدا برد مین را از جای خود در آورید و زیر برد مین را بازرسی کنید.احتمال پریدن لاین های مسی زیاد است.ایرادات دیگر به قرار زیر است
1-سوختن ماسفت تغذیه سویچینگ k3878
2-سوختن دیود های fr104 یا fr107
3-سوختن ترانس تغذیه سویچینگ
4-سوختن قطعاتی از برد تغذیه سویچینگ
5-معیوب بودن خازن 1000 میکرو فاراد 35 ولت
6-خال زدن کانکتور 300 ولت روی فیبر مین
7-سولفاته شدن سوکت 24 ولت
این موارد را چک کنید به غیر از اینها ایراد دیگری ندارد.
با ساخته شدن 24 ولت رله وصل میشودو 12 ولت هم از همین 24 ولت ساخته میشود.
اگه مشکلی بود بگید تا باز هم بگم
4-

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
من که سرم گیج رفت این تاپیک رو خوندم.الان هم شاید دیر باشه جواب دادن ولی شاید به درد یه بنده خدای دیگه ای بخوره.
مشکل اولیه این دوست ما فقط سوخته بودن یکی از ماسفت ها بوده که با تعویض ماسفت با همان نوع و تعویض مقاومت 10 اهم مربوط به آن فت در صورت سوخته بودن رفع میشد.اما این دوست ما یک مقدار شیطونی کردند و تغذیه سویچینگ دستگاه رو معیوب کردند.
ابتدا یک مقدار در مورد تغذیه سویچینگ این دستگاه توضیح میدم بعد میریم سراغ رفع عیب.
وقتی برق دستگاه رو وصل میکنید از مسیر ntc&ptc ها پل های دیودی دستگاه برق دار شده و عمل یکسو سازی و صاف کردن به وسیله پل دیودی و خازن ها انجام میشه. با بالا اومدن ولتاژ 300 ولت از سو کت 6 سیمه به برد مین ولتاژ 24 ولت به وسیله فت و ترانس و برد تغذیه سویچینگ ساخته میشود و از طریق دو رشته سیم 24 ولت از بالاترین برد(برد مین)به برد پایینی (برد تغذیه یا رکتیفایر ورودی) ارسال میشود و با روشن شدن رله 24 ولت 30 آمپر روی برد تغذیه ntc&ptcها از مدار خارج میشوند وکنتاکت no رله عمل هدایت جریان را بر عهده میگیرد.حالا اگر ایرادی در سیستم تغذیه سویچینگ باشد ویا رله معیوب باشد با عبور جریان از ptc این قطعه گرم میشود و مقاومت آن افزایش میابد و با افت ولتاژ روی آن ولتاژ ولتاژ خروجی تغذیه هم شروع به افت میکند تا به نزدیک 0 برسد.(کل این داستان حدود 10 ثانیه کمتر طول میکشد.)حالا اگر در این 10 ثانیه چراغ پاور(سبز)روشن شد که ایراد از رله است و در غیر این صورت ایراد از تغذیه سویچینگ است.
در مورد ایرادات تغذیه سویچینگ ابتدا برد مین را از جای خود در آورید و زیر برد مین را بازرسی کنید.احتمال پریدن لاین های مسی زیاد است.ایرادات دیگر به قرار زیر است
1-سوختن ماسفت تغذیه سویچینگ k3878
2-سوختن دیود های fr104 یا fr107
3-سوختن ترانس تغذیه سویچینگ
4-سوختن قطعاتی از برد تغذیه سویچینگ
5-معیوب بودن خازن 1000 میکرو فاراد 35 ولت
6-خال زدن کانکتور 300 ولت روی فیبر مین
7-سولفاته شدن سوکت 24 ولت
این موارد را چک کنید به غیر از اینها ایراد دیگری ندارد.
با ساخته شدن 24 ولت رله وصل میشودو 12 ولت هم از همین 24 ولت ساخته میشود.
اگه مشکلی بود بگید تا باز هم بگم
4-

سلام
استاد عزیز

انشاء ا.. بیش از این ما رو از مهارت خود بهره مند میفرمائید

گوشت نباشه چغندر سالاره و به هر تقدیر هر کسی وسعی داره و بضاعت ما فقرا بیشتر از این نبوده و بحمدا.. از این پس از وسع نظر و مهارت ذیقیمت شما استفاده میکنیم

تاپیک زیر بکره
لطفا در تاپیک زیر هم ارشاد فرمایید
http://www.irantk.ir/irantk57592/#post324736

بابت بذل عنایت شما سپاس و تقدیر مجدد

آخرین ویرایش:

hiumid

کاربر
2013-12-09
48
225
سلام

اقای دارابی بی صبرانه منتظر استفاده بردن از معلومات وتجربیات شما هستیم . البته نه در حد صبر و طاقت استاد غزال اگه شما فقط 5% حوصله و توان پاسخگویی به سوالات ومشکلات به وجود امده کاربران را داشته باشید هم کافیه .

در محضر بزرگان مشکل بود تکلم **** جای که آب باشد باطل بود تیمم
سپاس

ghalesari

کاربر
2015-01-15
56
120
با سلام خدمت اساتید محترم دستگاه جوش اینورتر GHA-2000دارم و
دو لامپ داخل دستگاه (LED) سبز و قرمز رو شن می شود - فن بخوبی کار میکند و بهمراه آن پتانسیومتر جریان را بخوبی تغییر می دهد(0-200) ولی خروجی ندارم ضمنا LED های بیرون هر دو روشن می شود دلیل نداشتن خروجی چیست؟
ایا از قسمت تغذیه مشکلی وجود دارد؟
و اینکه دو لامپ قسمت بیرون مربوط به چیست؟
ممنون میشم اگر جواب سوالم بدین تشکر

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام خدمت اساتید محترم دستگاه جوش اینورتر GHA-2000دارم و
دو لامپ داخل دستگاه (LED) سبز و قرمز رو شن می شود - فن بخوبی کار میکند و بهمراه آن پتانسیومتر جریان را بخوبی تغییر می دهد(0-200) ولی خروجی ندارم ضمنا LED های بیرون هر دو روشن می شود دلیل نداشتن خروجی چیست؟
ایا از قسمت تغذیه مشکلی وجود دارد؟
و اینکه دو لامپ قسمت بیرون مربوط به چیست؟
ممنون میشم اگر جواب سوالم بدین تشکر

سلام

در تاپیک مستقل گزارش کاملی مطرح کن از جمله ولتاژها و اقداماتی که تاکنون اجام دادی.

سپاس

آخرین ویرایش:

ghalesari

کاربر
2015-01-15
56
120
با سلام
نحوه ایجاد تاپیک اگر توضیح بدید ممنون میشم
کار خاصی انجام نداده شد
پتانسومتر جریان بخوبی مقدار کم یا زیاد را انجام می دهد و لی خروجی نداریم.
ولی طبق مشاهده خودم داخل دستگاه (LED) سبز و قرمز رو شن بوده و
دو LED در بیرون که یک LED مربوط به تغذیه برق بوده که روشن می شود و دیگر LED
که برنگ قرمز و شماتیک دماسنج برروی آن قرار دارد هم روشن می شود، سوال من در اینجاست که چرا این لامپ
روشن شده و کار این LED چیست ( قبلا هم پرسده شده ولی توضیحی ندادید اگر ممکنه یک توضیحی بدید)

بنظر شما بعنوان اقدامات اولیه در این سیستم چه کاریی باید انجام بدهم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام
نحوه ایجاد تاپیک اگر توضیح بدید ممنون میشم
کار خاصی انجام نداده شد
پتانسومتر جریان بخوبی مقدار کم یا زیاد را انجام می دهد و لی خروجی نداریم.
ولی طبق مشاهده خودم داخل دستگاه (LED) سبز و قرمز رو شن بوده و
دو LED در بیرون که یک LED مربوط به تغذیه برق بوده که روشن می شود و دیگر LED
که برنگ قرمز و شماتیک دماسنج برروی آن قرار دارد هم روشن می شود، سوال من در اینجاست که چرا این لامپ
روشن شده و کار این LED چیست ( قبلا هم پرسده شده ولی توضیحی ندادید اگر ممکنه یک توضیحی بدید)

بنظر شما بعنوان اقدامات اولیه در این سیستم چه کاریی باید انجام بدهم؟

سلام

عزیزم طرز کار هر بخش را بعد از تعمیر دستگاه سوال کن چون من هنوز نفهمیدم این دستگاه دارای چه طرحی است که در جریان تعمیر مشخص میشه

باین ترتیب اگه هزار بار هم مطالب قبلی را تکرار کنی مشکلی حل نمیشه منم نمیفهمم عیب چیه
ضمنا اگر پاسخ را بعد از مدت طولانی اعلام کنی منو ناگزیر به مطالعه پست های قبلی میکنی

اما اگر تصور میکنی با اطلاع از دلیل روشن شدن لامپ (با علامت دماسنج) مشکلت حل میشه دلیلش یکی از این دو مورده

1- درصورت افزایش غیر مجاز حرارت فت ها
2- صدور نادرست سیگنال پروتکت

حالا که دلیلشو فهمیدی بگو ببینیم این دو مورد چطور میتونه بشما کمک کنه

برای ایجاد تاپیک مستقل اینجا کلیک کن و سپس روی ارسال موضوع جدید کلیک کن و موضوع را تایپ و سپس گزارش خود را تایپ و ارسال کن
http://www.irantk.ir/f104/
http://www.irantk.ir/f104/

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا