آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

عزیزم قبلا پاسخ این سوالاتو دادم و تکرار مکررات میشه لذا چند پست اول این تاپیک را با دقت مطالعه کن پاسخ سوالات خودتو میگیری .
اگه ابهامی داشتی درخدمتم.

اما ساختن چنین تغذیه ای مقرون بصرفه نیست چون با مبلغ ناچیزی میتونی تهیه کنی مثلا میتونی تغذیه آیفون یا دستگاههای اوراقی را با مبلغ ناچیزی تهیه و استفاده کنی.

سپاس
سلام استاد عزیز
خوشحالیم که باز هم حضور پر رنگ شما را در کنارمان احساس می کنیم.
سپاس فراوان

rector_zex

کاربر
2012-10-04
102
206
من کل این تایپیکو خوندم ولی چیزی در مورد ولتاژ خروجی ترانسها نگفته اید همچنین آمپری که میخواهیم ازش بگیریم. درسته صرف نمیکنه ولی من میخوام تحلیلشو به شکل کامل یاد بگیرم توضیحات شما در مورد بحث آی سی سوئیچینگ کامل بود و رسا اما اینکه تغذیه آ

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
با سلام
آقای مهندس اگه میشه بگید اون مقاومت 10 کیلو برا چیه و چند وات باشه و من تو این مدار یه ترانس بزرگ گذاشتم تا جریان خروجی زیاد باشه و تریستور مورد استفاده 20 امپره ؟ و این مدار چگونه فرکانس لازم برا منابع سوچینگ رو تولید میکنه ؟ ولوم نقش کنترل دامنه فرکانس رو مثل منابع سوچینگ به عهده داره یا کارش چیز دیگه ای هست؟
attachment.php

و اینکه مدار زیر چه طور عمل میکنه؟ چون تو مدار زیر قسمتی که تحلیل فرمودید پایینه جهت تولید ولتاژ مرجع ایسی اصلی و چون ایزوله هست این ولتاژ، دیگه خروجی نهایی مدار که میره به ایسی UC3845 نیازی به کوپلر نیست درسته ؟ و ولتاژ خروجی مدار 3 تا 60 ولت 0 تا 40 امپر هست و با تغییر مقاومت R11 یا R10 کنار ایسی بالایی میشه ولتاژ خروجی رو از 0 تا 60 ولت کرد ؟
dhvsk23u67ig.png

و تو مدار پایینی هم همین طوره که مال پاور کامپیوتر هست یعنی اون کوپلر یه ولتاژ ایزوله مرجع برا ایسی TL494 تو لید میکنه و خروجی اصلی مدار مستقیم میره به ایسی و نیازی به کوپلر نیست؟
v3pj9oa8dixz.jpg

سپاس ، شما استاد همیشگی ما هستید و من اینقدر کنجاوم ببخشید خیلی علاقه دارم به الکترونیک و بدون چشم داشت به ما کمک میکنید واقعا ممنونم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
من کل این تایپیکو خوندم ولی چیزی در مورد ولتاژ خروجی ترانسها نگفته اید همچنین آمپری که میخواهیم ازش بگیریم. درسته صرف نمیکنه ولی من میخوام تحلیلشو به شکل کامل یاد بگیرم توضیحات شما در مورد بحث آی سی سوئیچینگ کامل بود و رسا اما اینکه تغذیه آ

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام
آقای مهندس اگه میشه بگید اون مقاومت 10 کیلو برا چیه و چند وات باشه و من تو این مدار یه ترانس بزرگ گذاشتم تا جریان خروجی زیاد باشه و تریستور مورد استفاده 20 امپره ؟ و این مدار چگونه فرکانس لازم برا منابع سوچینگ رو تولید میکنه ؟ ولوم نقش کنترل دامنه فرکانس رو مثل منابع سوچینگ به عهده داره یا کارش چیز دیگه ای هست؟
29.jpg

و اینکه مدار زیر چه طور عمل میکنه؟ چون تو مدار زیر قسمتی که تحلیل فرمودید پایینه جهت تولید ولتاژ مرجع ایسی اصلی و چون ایزوله هست این ولتاژ، دیگه خروجی نهایی مدار که میره به ایسی UC3845 نیازی به کوپلر نیست درسته ؟ و ولتاژ خروجی مدار 3 تا 60 ولت 0 تا 40 امپر هست و با تغییر مقاومت R11 یا R10 کنار ایسی بالایی میشه ولتاژ خروجی رو از 0 تا 60 ولت کرد ؟

درود

و تو مدار پایینی هم همین طوره که مال پاور کامپیوتر هست یعنی اون کوپلر یه ولتاژ ایزوله مرجع برا ایسی TL494 تو لید میکنه و خروجی اصلی مدار مستقیم میره به ایسی و نیازی به کوپلر نیست؟

سپاس ، شما استاد همیشگی ما هستید و من اینقدر کنجاوم ببخشید خیلی علاقه دارم به الکترونیک و بدون چشم داشت به ما کمک میکنید واقعا ممنونم.

درود

مدار زیر درواقع کلک بسیار بسیار ساده ای برای تولید جرقه است که برای اجاق گاز منزلم ساختم و درسته که میتونی برای تهیه هر ولتاژی ازش استفاده کنی ولی با توجه به سادگی آن برای ولتاژهای پایین و دقیق و آمپر بالا مناسب نیست واساسا برای تولید جرقه ساختم ولی برای ولتاژ پایین با آمپرهای ناچیز هم قابل استفاده است .

مقاومت 10 کیلو زمان شارژ خازن تغذیه را معین میکنه یعنی اگه 5 کیلو باشه خازن 2 میکرو سریعتر شارژ و آماده بکار میشه و لذا تند تند جرقه میزنه مثلا در هر ثانیه 4 جرقه میزنه
و اگه 20 کیلو باشه فاصله جرقه ها بیشتر میشه مثلا در هر ثانیه یک جرقه میزنه

اما بهتره حتی المقدور از مقاومت بزرگتری استفاده کنیم که نتونه جریان زیادی بده و اگه اشکالی اتفاق افتاد نتونه چیزی رو بسوزونه

و لذا پتانسیومتر 500 کیلو را برای تعداد جرقه پیش بینی کردم تا بدلخواه ما تند تند یا آهسته تر جرقه بزنه .

طرز کارش هم خیلی ساده بشرح زیر است

1- دیود و خازن 2 میکرو و مقاومت 10 کیلو ولتاژ لازم را برای مدار تهیه میکنه
2- خازن 4.7 میکرو از طریق مقاومت 100 کیلو و پتانسیومتر شارژ میشه و زمانیکه ولتاژ این خازن به 30 ولت برسه فرمان آتش را به تریستور میده
3- پس از آتش ، تریستور اتصال کوتاه میشه و کل انرژی خازن در اولیه ترانس تخلیه میشه چون درواقع خازن 2 میکرو و اولیه ترانس موازی میشن و یک جرقه در ثانویه ترانس مشاهده میکنی
4- پس از تخلیه خازن ، مجددا مراحل فوق تکرار میشه

ازآنجاکه انرژی خازن 2 میکرو محدود است لذا نمیتونه صدمه ای به قطعات وارد کنه و لذا با هر ترانسی کار میکنه و حتی تعداد دور اولیه یک دور سیم باشه بازم خطری نداره و کار میکنه
البته باید تعداد دور ثانویه ترانس خیلی زیاد باشه مثلا ترانس های هایولتاژ یا ترانس اجاق گاز مناسبه

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,480
12,065
سلام
استاد تو مدار viper 22
برای اسنابر از زنر استفاده شود بهتر است
یا مقاومت و خازن (470 کیلو )
بعد من دیدم زنر 200 ولت میزارن
180 میزارن
و حتی 150
چه فرقی دارند
ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام
استاد تو مدار viper 22
برای اسنابر از زنر استفاده شود بهتر است
یا مقاومت و خازن (470 کیلو )
بعد من دیدم زنر 200 ولت میزارن
180 میزارن
و حتی 150
چه فرقی دارند
ممنونم

درود

استاد اسدی عزیز
حکم خاصی برای کلیه تغذیه ها وجود نداره که از زینر 150 یا 200 و یا زینر دیگری استفاده کنند بهتره یا نه
چون قطعات هر تغذیه ای متناسب با بقیه قطعات محاسبه میشه
مثلا اگر ترانس سوئیچینگ دو تغذیه کوچکترین اختلافی داشته باشن بدیهی است که قطعات متفاوتی میطلبه
و البته محاسبات علمی حرف اول را میزنه زیرا حرف آخر و قطعی مربوط به تجربه است و لذا پس از محاسبه و ساخت نمونه اصلاحات اولیه بصورت تجربی لحاظ میشه.

بهمین دلیل گرانترین و معتبرترین طراحی هم قابل اصلاحه و بهمین علت حتی بزرگترین طراحان نیز مدتی پس از تولید اولیه اصلاحاتی منظور میکنن ( البته اغلب تولیدات فعلی به اصلاحات نمیرسه و تولید عوض میشه )

سپاس

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,480
12,065
استاد طبق نقشه پست اول viper 22
چگونه میتوان توسط r5 جریان را محدود نمود
به این صورت که مثلا اگر از smps بیش از 1 امپر کشیده شد
ولتاژ قطع شود ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
استاد طبق نقشه پست اول viper 22
چگونه میتوان توسط r5 جریان را محدود نمود
به این صورت که مثلا اگر از smps بیش از 1 امپر کشیده شد
ولتاژ قطع شود ممنونم

درود

با کاهش R5 محدودتر میشه ولی 431 تحت فشار قرار میگیره
با یک کوپلر دیگه که کلکتور امیترش با کوپلر مدار موازی بشه و دیود کوپلر جدید با سلف L1 موازی بشه ( دیود کوپلر با یک مقاومت حدود 270 اهم سری باشه )

دراینصورت جریان محدود میشه اما برای حدود یک آمپر باید دیود کوپلر با یک دیود هم سری بشه و اگه بمقدار قابل توجهی کمتر یا بیشتر از 1 آمپر شد باید توسط پتانسیومتر اصلاح کرد
بهتره از سلف بزرگتر هم استفاده کنی و یا مقاومت کوچکی با سلف سری کنی و فرض کنی این سلف و مقاومت همان L1 است (هرچه این مقاومت بزرگتر باشه جریان محدودتر میشه ( 1/ اهم الی 1 اهم )

البته با این مدار ساده ، ولتاژ خروجی با افزایش جریان اندکی کم میشه یعنی حدس میزنم اگه با 5/ آمپر 14 ولت باشه با 99/ آمپر 13/5 ولت میده و برای اصلاح این نقیصه نیاز به ترانزیستور هم داره.

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,480
12,065
درود

با کاهش R5 محدودتر میشه ولی 431 تحت فشار قرار میگیره
با یک کوپلر دیگه که کلکتور امیترش با کوپلر مدار موازی بشه و دیود کوپلر جدید با سلف L1 موازی بشه ( دیود کوپلر با یک مقاومت حدود 270 اهم سری باشه )

دراینصورت جریان محدود میشه اما برای حدود یک آمپر باید دیود کوپلر با یک دیود هم سری بشه و اگه بمقدار قابل توجهی کمتر یا بیشتر از 1 آمپر شد باید توسط پتانسیومتر اصلاح کرد
بهتره از سلف بزرگتر هم استفاده کنی و یا مقاومت کوچکی با سلف سری کنی و فرض کنی این سلف و مقاومت همان L1 است (هرچه این مقاومت بزرگتر باشه جریان محدودتر میشه ( 1/ اهم الی 1 اهم )

البته با این مدار ساده ، ولتاژ خروجی با افزایش جریان اندکی کم میشه یعنی حدس میزنم اگه با 5/ آمپر 14 ولت باشه با 99/ آمپر 13/5 ولت میده و برای اصلاح این نقیصه نیاز به ترانزیستور هم داره.

سپاس

به نام خدا
عالی بود ممنون
پس بهتره از ای سی جدید شرکت st استفاده نمایم
ای سی viper27
که یه پایه بیشتر داره برای فیدبک جریان
سپاس فراوان
من یک امپر 14.5 ولت میکشم
که میشه 14.5 وات دمای پایه ای سی 84 درجه میرسه به نظرتون این مقدار طبیعی می باشد

بالا