آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

در محافظ کولر پیشرانه هردو چراغ سبز و قرمز باهم چشمک میزند

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
دوستم سلام عذرخواهی میکنم بابت تاخیر طبق فرمایش شما پتاسیومترفابریک را با اهمتر تست گرفتم سرجاش گذاشتم ال ای دی قرمز مثل فابریک گذاشتم مشکل همچنان باقیست هردو چراغ باهم روشن میشه فقط پل دیودش رو عوض کردم الان خاموش و روشن میکنم صدای رله در میاد پتاسیومتر سمت راست که میچرخونم هیچ عکسل العمل نداره و سمت چپی که ذره ای میچرخونم هردو لامپ سبز قرمز خاموش میشه

عکس مناسبی از بردتون نگذاشتین و همون چندتا هم که بود پاک شده متاسفانه و نقشه شماتیک مدارتون مشخص نیست تا تحلیل بشه کرد . تنظیم پتانسیومتر هارو بهم زدین یکی از مشکلاتتون اینه که عیب رو بیشتر کرده ، اول دوتا پتانسیومتر رو وسط تنظیم کنین بعد سمت چپی که گفتین دوتا ال ای دی روشن میشه رو بیارین دقیقا رو جایی که دوتاش روشن شه بمونه ، بعد پتانسیومتر سمت راست رو تغیر بدین ببینین تغیری بوجود میاد ؟

1-ولتاژ دو سر خازن صافی تغذیه مدار رو بگیرین چند ولته ؟ گفتین دیود زنر 12 ولت موازی شده با این خازن؟
2-ولتاژ بین پایه شماره 4 و 11 ای سی رو بگیرین چند ولت هست ؟
3-جهت مثبت و منفی خازن هایی که تعویض کردین چک کردین درست باشه حتما ؟ عکس از فابریک دست نخورده مدار دارین رجوع بشه کرد ؟
4-گفتین زمانی که برق رو وصل میکنین رله صدا میده ایا پریز خروجی محافظ رو رو وصل می کنه یا قطع ؟

دقت و سرعت پاسخ گویی شما باعث راهنمایی بنده تو درک و حل مشکلتون میشه تا چندباره بر نگردین سر جای اول . عکس از بالا و پشت برد بطوری که کامل تمامی قطعات به اندازه تمام صفحه مشخص باشن کمک مهمی می کنه دوست عزیز من بدون عکس چطوری تحلیل کنم .

آخرین ویرایش:

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
سلام استاد عزیز 1-پتاسیومترها فابریکش شماره 103شون کامل سمت چپشون بود2-زمانیکه پتاسیومتری که ال ای دی هارو روشن میکنه(سمت چپی)ولتاژ 4و11هستش11.6 وقتی میچرخونمش تاخاموش شندولتاژ میرسه12.9 و 13 وبعد اینکه رله روشن کنی صدا وخاموش کنی صدا میده و رله هم خروجی نداره
0uh1_۲۰۲۰۰۳۲۰_۰۶۳۳۰۹.jpg
byoi_۲۰۲۰۰۳۲۰_۰۶۳۰۴۹.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
دوست من سلام کارهایی که فرمودید رو انجام دادم و عکس هم گذاشتم از پشت برد نمیشه شماتیک کشید خواهشا راهنمایی بفرماید

• Like

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
درود و تبریک سال نو به همه دوستان عزیز

بله الان تا حدودی میشه قطعات رو شناسایی و مسیر هارو تعقیب کرد . اگر درست دیده باشم جهت خروجی دیود های تغذیه و زنر کنارش با جهت خازن همخوانی نداره چون پایه مثبت دیود تغذیه به پایه منفی خازن شما وصل شده ، مطمئن هستین جهت دیود های پل و خازن های تغذیه رو مثل اول بستین ؟ قبل از شما کسی برد رو دستکاری نکرده ؟ دسترسی به نمونه دستکاری نشده این برد ندارین ازش عکس بگیرین؟ لطفا نحوه اتصال جهت دیود ها رو با دوتا خازن و مقاومت های پلی استر قبلش روی کاغذ بکش بزارتوی عکس معلوم نیست سیمهای برق ورودی به کجا وصلن

روشن موندن تمامی چراغ های محافظ نشان دهنده سوختن ای سی هست معمولا که خروجی اپ امپ شورت میشه . شما اگر قطعات مدارت رو اشتباه بسته باشی صدبار هم ای سی نو بزاری همون لحظه اول میسوزه چون ای سی های اپ امپ خیلی حساسن . شما در حالت خاموش مدار پایه 4 ای سی رو با بقیه پایه ها تست اهم بگیر نباید اهم کم یا اتصال بده ، بعدش پایه 11 رو با بقیه پایه ها تست کن نتیجه رو بگو

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
باسلام بدون ای سی 12ولت داره روی پایه4و11 فرقی نداره پایه ای سی هم شورت نیست منفی زنر ورودی فصله به مثبت ومثبت زنر وصله به منفی تغذیه وledمحافظ به صورت ثابت روشن نیست به صورت چشمک زن است سر خازن صورتی 7.3 ولته بدون خارن 6.4 در حالی که خازن 220میکرو25 ولته ولتاژش نرماله؟

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
باسلام بدون ای سی 12ولت داره روی پایه4و11 فرقی نداره پایه ای سی هم شورت نیست منفی زنر ورودی فصله به مثبت ومثبت زنر وصله به منفی تغذیه وledمحافظ به صورت ثابت روشن نیست به صورت چشمک زن است سر خازن صورتی 7.3 ولته بدون خارن 6.4 در حالی که خازن 220میکرو25 ولته ولتاژش نرماله؟

بدون ای سی منظورتون چیه ولتاژ بدون ای سی رو من نخواستم ولتاژ با وجود ای سی رو خواستم . بدون خازن تغذیه هم به هیچ وجه مدارو روشن نکنین که ای سی رو خراب می کنه . ازتون مسیر خازن های پلی استر و مقاومت های کاهنده به پل دیود هارو خواستم که توی عکس دیده نمیشن رو کاغذ بکشین که توجه نکردین !!! جهت دیود ها هم خیلی کمرنگ مشخصه . نقشه این مدار اگر موجود بود از شما سوال نمی کردم و به راحتی تحلیل میشد . شما اگر میخواین مشکلتون حل شه باید اطلاعات درست بدین تا دیگران متوجه عیب بشن دوست عزیز.
جهت زنر برای تثبیت ولتاژ باید از مثبت به سمت منفی باشه درسته.
جهت مثبت دیود تغذیه اینجا وصل شده به پایه منفی خازن تغذیه و ای سی ، دقت می کنین ؟ پایه 4 ای سی مثبتش هست و به مثبت خازن نارنجی 220 میکرو وصله که درسته ولی جفتشون وصل شدن به پایه منفی دیود تغذیه اگر درست دیده باشم که عجیبه . ازون طرف پایه 11 منفی ای سی وصله به پایه منفی خازن نارنجی که جفتشون وصلن به مثبت پایه دیود تغذیه که اینم عجیبه ! ضمنا این 4 تا دیود با هم بریج نیستن و دو به دو باهم هستن بنظر که البته تو عکس زیاد جهتشون دقیق نیست . شما اول این تضاد رو چک کن چرا به این صورته ؟ ایا دیود هارو تعویض کردین یا دست زدین ؟ سرعت چشمک زدن دوتا دیود ایا همزمانه و چند بار در ثانیه چشمک میزنه ؟

آخرین ویرایش:

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
باسلام ببخش دوست من که کلافه کردمت طبق دستور شما شماتیک ورودی برد رو کشیدم ضمنا دوتا ledباهم چشمک میزنند
fqo6_۲۰۲۰۰۳۲۱_۱۴۴۱۱۳.jpg

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
مثبت خازن470میکرو25ولت وصله بهم منفی 4.7میکرو 50 ولت دوباره وصله به منفی470میکرو 25 ولت رسیده بهس مثبت زنر رفته به منفی 220 میکرو 16 ولت نکته:چرا خروجی مثبت دیود پل که رفته به دیود زنر 12 ولت دوتا دیود از دیود پل ازهم جداند مگه دوتا باهم خروجی مثبت نیستند در حالی که دوتا دیود خروجی منفی به هم وصلندنکته2:تازه یکی از دیود خروجی مثبت رفته به منفی خازن

آخرین ویرایش:
  • Like

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
مثبت خازن470میکرو25ولت وصله بهم منفی 4.7میکرو 50 ولت دوباره وصله به منفی470میکرو 25 ولت رسیده بهس مثبت زنر رفته به منفی 220 میکرو 16 ولت نکته:چرا خروجی مثبت دیود پل که رفته به دیود زنر 12 ولت دوتا دیود از دیود پل ازهم جداند مگه دوتا باهم خروجی مثبت نیستند در حالی که دوتا دیود خروجی منفی به هم وصلندنکته2:تازه یکی از دیود خروجی مثبت رفته به منفی خازن

خواهش می کنم دلیل اصرار بنده علاقه به رفع ایراد مدارتون هست و دلیل وقت و حوصله ای که صرف می کنم صرفا برای به نتیجه رسیدنه ، خواهش بنده اینه که پاسخی از سوالاتم از قلم نیفته و دقیق باشه . دقیقا مشکل همینجاست که بهش تو پست قبلی اشاره کردم اینها پل دیود نیستن و فقط 4 دیود رو کنار هم گذاشتن . اگر جهت دیود هاتون درست باشه بنظر اومدن از اختلاف ولتاژ بین دو طبقه ورودی توسط زنر 12 ولت ، ولتاژ 12 ولت تغذیه بوجود اوردن .
سوال 1-
ایا از جهت 4 تا دیود های تغذیه 100 درصد مطمئن هستین که درست مثل فابریک مدار هستن و جابجا نشدن ؟
سوال 2- سرعت چشمک زدن دوتا ال ای دی سریع هست یا کند ؟ مثلا چند بار در ثانیه ؟
سوال 3- ولتاژ دو سر خازن 220 میکرو باید 12 ولت باشه هست ؟ جهت مثبت و منفی ولتاژی که مولتی متر نشون میده طبق خازنه یا برعکسه ؟
سوال 4- دو پتانسیومتر رو ابتدا در حد وسط قرار بدین و پتانسیومتر چپ رو در نقطه ای قرار بدین که مدار شروع به چشمک زدن کنه و دقیقا در همون تنظیم بمونه به مدت 15 دقیقه اجازه بدین کار کنه . ایا بعد ازین مدت چشمک زدن ثابت میشه ؟

آخرین ویرایش:
بالا