آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی در مورد تعمیر چراغ قوه شارژی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
خازن 0.68 میکرو را جایگزین کردم.
مقاومت 20 اهمی به جای 10 اهم قرار دادم .
led روشن نمیشه. یعنی مثل دفعه قبل که با زدن به برق یک لحظه روشن و سریع خاموش می شد الان دیگه روشن نشد.
استاد برای اینکه بتونم روشن شدن ال ای دی رو ببینم -اگر باتری رو دشارژ کنم ( باتوجه به اینکه هنوز به شارژ اولیه نزدم ) شکلی برای باتری پیش نمیاد؟؟
با تشکر

سلام

عزیزم با تکرار مطالب قبلی پاسخ من هم تکراری است.

عرض کردم بدون تردید ولتاژ led بالاتر از 1/5 ولته و دراینصورت باید ولتاژ زینر بهمان اندازه بیشتر باشه.

و عرض کردم حتی با همین وضعیت اگه باطری را تخلیه کنید روشن میشه ولی با اینحال دلیل تناسب قطعات نیست
اما باطری را تخلیه نکردید و می فرمایید قبلا یکلحظه روشن میشد و الان با مقاومت 20 اهم یکلحظه هم روشن نمیشه دلیلش اینه که باطری در جریان آزمایشات شما تا دینش شارژ شده ( با 20 اهمی باید بهتر روشن بشه)

در چند پست اخیر مطلب تازه ای گزارش نفرمودی و به توصیه ها هم توجه نفرمودی
چرا باطری را کاملا تخلیه و تست نمیکنی؟
چرا زینر دیگری جایگزین نمیکنی ؟ (اگه نداری همون 4/7 ولتی را با 6/2 ولتی سری و تست کن و اگه بازم نمیتونی خازنی با زینر موازی کن که زمان حضور ماکزیمم ولتاژ بیشتر بشه )
چرا ولتاژ led و نوع آنرا اعلام نمیکنی؟ ( آیا لامپ کم مصرفه و بعبارتی از انواع led پرنوره یا led نمایشگره )

ضمنا اگه تخلیه باطری اشکالی داشت توصیه نمیکردم (البته نگفتم اتصال کوتاه کن بلکه با لامپ پر مصرف یا مقاومت حدود 4 اهم یا کمی بالاتر حسابی تخلیه کن اونقدر که نتونه لامپ چراغ قوه را روشن کنه )

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
استاد عزیزم

ال ای دی از نوع 3 میلی و قرمز رنگ مات هست.
باتری الن رو تخلیه کرده و توضیحات را قرار خواهم داد.
عذر خواهی می کنم.

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,245
شیراز
[h=1]با سلام
ممنون از راهنماییهای مفیدتان
در مقاله ای که مربوط به باطری بود خواندم که معمولا
جریان شارژ باطری یکدهم ظرفیت باتری است یعنی مثلا باتری
که4ah است باید با جریان 400 میلی امپر شارژ شود و یا
باتری موبایلم را که نگاه کردم نوشته بود 3.7v 800ma
[/h][h=1]که اگر اشتباه نکنم با جریان 80 میلی باید شارژشود در حالی که با شارژر[/h][h=1]خودش با 1 آمپر شارژ میشود و اینکه بعد از مدتی باتری ورم میکند احتمالا[/h][h=1]مال جریان زیاد است ولی اگر جریان را هم پایین بیاوریم زمان شارز خیلی[/h][h=1]طولانی میشود که اگر اینطور باشد باید بین سلامت باتری و شارژ سریع یکی[/h][h=1]را انتخاب کنیم. ایا درست است ؟[/h]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
ممنون از راهنماییهای مفیدتان
در مقاله ای که مربوط به باطری بود خواندم که معمولا
جریان شارژ باطری یکدهم ظرفیت باتری است یعنی مثلا باتری
که4ah است باید با جریان 400 میلی امپر شارژ شود و یا
باتری موبایلم را که نگاه کردم نوشته بود 3.7v 800ma

که اگر اشتباه نکنم با جریان 80 میلی باید شارژشود در حالی که با شارژر

خودش با 1 آمپر شارژ میشود و اینکه بعد از مدتی باتری ورم میکند احتمالا

مال جریان زیاد است ولی اگر جریان را هم پایین بیاوریم زمان شارز خیلی

طولانی میشود که اگر اینطور باشد باید بین سلامت باتری و شارژ سریع یکی

را انتخاب کنیم. ایا درست است ؟

سلام

بله طبیعیه که شارژ با جریان پایین به زمان بیشتری نیاز داره
اگه به هر موجودی اهمیت بدی اونم سرویس خوبی بهت میده لذا اگر باطری را با ملایمت شارژ کنی اونم سالها با سلامت اولیه سرویس میده و زود بزود شارژ نمیخواد
(اگه استثنائا گاهی نیاز به شارژ سریع داشتی اشکالی نداره و اونم ندید میگیره . باور کن همه موجودات خیلی خوب میفهمن چکار میکنیم حتی سنگ و کلوخ)

من باطری را هفته ای یکبار با ضعیفترین جریان ممکن از غروب تا صبح شارژ میکنم و همین کافیه
با این جریان اگه یکهفته هم زیر شارژ باشه خسارتی نداره و اگه تصادفا نیاز به شارژ سریعتر داشته باشم بازم حتی المقدور با جریان ضعیفتر از شارژر شارژ میکنم ( برخی از دستگاهها مانند موبایل که باطری باید داخل خودش شارژ بشه با جریان بسیار ضعیف اجازه شارژ نمیده ولی میتونی تا حد امکان جریان شارژ را کم کنی )

من همیشه باطری ماشینو یکماه درمیان یکشب زیر شارژ خیلی ضعیف گذاشتم جوری که هیچ باطری سازی عمر باطری ماشینمو باور نکرده

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
استاد عزیز جناب غزال
من ولتاژ اون باتری رو از 4 ولت به 2.3 رسوندم ولی کامل تخلیه نشد یعنی زمان بر هست . (با لامپ رشته ای )
ولی وقتی مدار رو به برق میزدم ال ای دی یه لحظه روشن و در نهایت خاموش می شد.
لذا موقعیت ال ای دی رو به همون حالت فابریکش بر گردوندم که با زدن دستگاه داخل شارژ دائما" روشن هست.
چون چراغ قوه برای یکی از بستگان بود مجبور بودم تحویلش بدم و چون قول داده بودم گزارش کارم را خدمت شما ارئه بدم این پست رو زدم.
خودم یه مهتابی شارژی البته با 60 تا ال ای دی دارم. امروز مدار شارژش رو که نگاه می کردم دیدم برای خازن ورودی از خازن 255 (2500 نانو) استفاده کرده بود.
لذ خازن رو به 680 نانو تغییر داده قبل از خازن یک مقاومت 100 اهم قرار دادم و بعد از پل دیود هم یک زنر 5.1 ولتی قرار دادم.(البته باتریش 4 ولتی هست )
استاد با این روش دیگه تمام شارژ هایی رو که به دستم میرسه بهبود خواهم داد.
در پایان از زحمات بی منت شما استاد عزیزم سپاسگذارم.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد عزیز جناب غزال
من ولتاژ اون باتری رو از 4 ولت به 2.3 رسوندم ولی کامل تخلیه نشد یعنی زمان بر هست . (با لامپ رشته ای )
ولی وقتی مدار رو به برق میزدم ال ای دی یه لحظه روشن و در نهایت خاموش می شد.
لذا موقعیت ال ای دی رو به همون حالت فابریکش بر گردوندم که با زدن دستگاه داخل شارژ دائما" روشن هست.
چون چراغ قوه برای یکی از بستگان بود مجبور بودم تحویلش بدم و چون قول داده بودم گزارش کارم را خدمت شما ارئه بدم این پست رو زدم.
خودم یه مهتابی شارژی البته با 60 تا ال ای دی دارم. امروز مدار شارژش رو که نگاه می کردم دیدم برای خازن ورودی از خازن 255 (2500 نانو) استفاده کرده بود.
لذ خازن رو به 680 نانو تغییر داده قبل از خازن یک مقاومت 100 اهم قرار دادم و بعد از پل دیود هم یک زنر 5.1 ولتی قرار دادم.(البته باتریش 4 ولتی هست )
استاد با این روش دیگه تمام شارژ هایی رو که به دستم میرسه بهبود خواهم داد.
در پایان از زحمات بی منت شما استاد عزیزم سپاسگذارم.
سپاس

سلام

عزیزم اگه کار خودتو دنبال کنی تا ابد نتیجه همان نتایج قبلی است
البته اینبار باطری را تخلیه کردی و بهمین مقدار قابل استنتاج است

تا زمانیکه توصیه های منو انجام ندی نمیتونم کاری کنم
بارها عرض کردم ولتاژ زینر را بالا ببر چون بقرار معلوم ولتاژ led بالاتر از 1/5 ولته ولی انجام ندادی
ضمنا بله باطری نو هرچقدر تخلیه بشه بازم با ولتمتر مقداری نشون میده و لذا نگفتم باید صفر ولت بشه بلکه گفتم اونقدر تخلیه بشه که نتونه لامپو روشن کنه

و وقتی میفرمایید led خاموش میشه باید ببینی باطری چقدر شارژ شده شاید شارژ کامل شده که باید به لامپی متصل میکردی و مقدار شارژ را می دیدی که چه مدتی میتونه لامپو روشن کنه.
اگر شارژ کامل کرده بود مدار درست بوده و فقط باید زمان شارژ را افزایش میدادیم
و درغیراینصورت با تعویض زینر درست میشد.

مدار فوق العاده ساده ای است و لذا کشف ایراد آن هم بسیار ساده است.
بابت شارژر مهتابی هم خازن 225 یا 2/2 میکرو بدتر از 1 میکرو است و بیشتر بابای باطری های کوچیک را درمیاره
هرچقدر خازن کوچکتر بشه زمان شارژ بیشتر و بهتره.

سپاس

آخرین ویرایش:

مگا

کاربر
2014-06-09
37
60
با عرض سلام خدمت همه اساتيد باطري كه در اين چراغ قوه شارژي استفاده شده 4/2 ولت ميباشد . در اين مورداحتمال خيلي زياد يا ديود ها خرابه يا جايي از مدار قطعي داريد وباطري تون هم خرابه.

mmm3

کاربر
2010-07-25
60
136
با عرض سلام خدمت همه اساتيد باطري كه در اين چراغ قوه شارژي استفاده شده 4/2 ولت ميباشد . در اين مورداحتمال خيلي زياد يا ديود ها خرابه يا جايي از مدار قطعي داريد وباطري تون هم خرابه.
با سلام و درود
این پستهای پیشین را تمام میخواندی
خود اساتید به این گفته شما عمل کردندهااااا!!!!!
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

siamakyaghub

کاربر
2015-03-11
1
1
چراغ شارژی من باتری هاش خراب شده می خوام بدونم باتری هاش چند ولتی هست و چند آمپره؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر
بالا